BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 85 von 113 ErsteErste ... 357581828384858687888995 ... LetzteLetzte
Ergebnis 841 bis 850 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.410 Aufrufe

 1. #841

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  WSJ: Investimet nė Shqipėri, janė rritur deri 300%


  Investimet nė Shqipėri, janė rritur deri nė 300 pėr qind, falė implementimit tė taksės sė sheshtė, prej 10 pėr qind.
  Kėshtu, nis njė prej artikujve tė botuar sė fundmi nė faqen elektronike tė sitit prestigjioz Wall Street Journal (WSJ).
  Nė artikull theksohet se qeveria shqiptare thjeshtoi sistemin fiskal, me qėllim pėr tė krijuar njė klimė tė mirė pėr investitorėt, pėr tė krijuar vende tė reja pune si dhe duke synuar ta kthejė ekonominė shqiptare nė njė ekonomi konkurruese nė tregje.
  Sipas konstatimeve nė kėtė artikull, "qeveria shqiptare, e udhėhequr nga kryeministri Sali Berisha miratoi njė paketė fiskale nė vitin 2007, qė pėrfshinte zbatimin e njė takse tė sheshtė prej 10% si pėr tė ardhurat e korporatave dhe ato personale".
  "Ky ėshtė njė nga nivelet mė tė ulėta tė taksave nė botė e pikėrisht falė kėsaj, nga viti 2007 deri nė vitin 2011 Shqipėria ka njė rritje tė mirė ekonomike nė Evropė", vijon artikulli.
  Sipas tė dhėnave, tė reflektuara nė kėtė raport, investimet nė Shqipėri janė rritur 300% nga viti 2007 deri nė vitin 2010 , rritje kjo mė e madhja nė botė.
  Po ashtu, edhe turizmi nė Shqipėri ka pasur rritjen mė tė mirė nė botė, me mė shumė se 500% qė nga viti 2007.
  Nė artikull theksohet gjithashtu edhe prirja e Shqipėrisė pėr t’u bėrė, vendi i parė nė botė pėr prodhimin e 100% tė rrymės nga energjia e rinovueshme, duke theksuar faktin se vendi ynė ka potencial tė jetė laboratori mė i rėndėsishėm nė botė tė energjisė sė gjelbėr.
  "Qeveria shqiptare ka hapur rrugėn pėr shumė kompani qė tė investojnė nė energjinė e gjelbėr. Shqipėria ka potencial pėr tė ndėrtuar 2000 hidrocentrale", theksohet ndėr tė tjera nė artikullin e huaj.
  Sipas tij, era dhe burimet e energjisė diellore kanė potencialin mė tė madh nė fushėn hidrike. Po ashtu, e veēantė ėshtė edhe fuqia e madh qė krijohet nga nivelet e ulėta tė detit deri nė ato tė larta tė Alpeve.
  "Shqipėria ka njė nga erėrat e forta nė Evropė. Ajo ka njė potencial tė jashtėzakonshėm nė fushėn e energjisė diellore. Ai ėshtė njė nga vendet mesdhetar nė botė, qė i ka shumicat e ditėve tė vitit, tė mbushura me diell", pėrfundon artikulli i Wall Street Journal (WSJ), mbi Shqipėrinė.

 2. #842
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Duan ndryshimin e historisė SHQIPTARE

  19.08.2011/14:22 - E Premte

  Nuk ka javė qė nė Kosovė nuk ėshtė njė ministėr apo zyrtar i lart turk. Gjatė dy javėve tė fundit ishin dy zėvendėskryeministra turq, njėri pėr ta pėruruar restaurimin e Xhamisė sė Sinan Pashės nė Prizren e tjetri pėr motive tė tjera. Destinacioni i parė i tyre nuk ėshė Prishtina, por Prizreni. Njėjtė veproi edhe ministri turk i Arsimit, Omer Dincer i cili dje (E enjte) qėndroi nė Prizren. Madje nė pamjet televizive ai "filloi tė qaj kur disa tė rinjė prizrenas qė identifikohen si turq kėnduan ilahi". E bashkėbisedimi i ministrit turk me "bashkėkombasit" e tij u zhvillua pa media, tė cilat u nxorrėn jashtė.

  Ndėrsa sot (E premte), Dincer ka arritur nė Prishtinė, e kėsaj radhe me njė kėrkesė tė pazakontė: tė ndryshohen tekstet e historisė qė e mėsojnė shqiptarėt, veēmas kapitujt ku pėrdoren fjalėt fyese pėr Turqinė. I dėgjueshėm ėshtė shfaqur ministri kosovar, Ramė Buja, i cili ka thėnė se komisionet e krijuara pėr kėtė cėshtje do tė verfikojnė faktet nė mėnyrė qė tė bėhen ndryshimet nė tesktet shkollore.
  "Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim", ka thėnė ai.
  Me kėtė logjikė tė ndryshimit tė historisė, varėsisht ēfarė epoke po jetojmė: tė komunizmit, tė pas clirimit, njė ditė - edhe serbėt do tė dalin pėr shqiptarėt si fqinjėt mė tė mirė. E mbase nė vitet nė vijim, nxėnėsit shqiptarė do tė mėsojnė nė tekstet e historisė se Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk ka qenė njė hero por njė tradhėtar i Sulltanit. /indeksonline/  ------------------------------------------------------

  Turqia kėrkon ndryshimin e librave tė historisė nė Kosovė

  Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 14:06

  Ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer i ka kėrkuar tė premten gjatė njė takimi ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja, qė tė largohen paragrafėt nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr Turqinė dhe personalitetet historike tė kėtij vendi.

  Ministri Buja dhe homologu i tij nga Turqia, Dinēer gjatė njė konference pėr media kanė deklaruar se kėto dy vende, pėrveē nė aspektin politik, duhet tė avancojnė bashkėpunimin edhe nė fusha tė tjera, sidomos nė arsim.

  Sidoqoftė mė karakteristike ka qenė kėrkesa qė ka shtruar ministri turk, Omer Dinēer, i cili tha se ka disa paragrafe nėpėr librat e historisė sė Kosovės qė fyejnė Turqinė.

  “Ne biseduam dhe kėrkuam nga Ministria eliminimin e paragrafėve nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr historinė turke. Ne jemi nė finalizim tė projektit, i cili vazhdohet tė punohet nga Komisioni, i cili ėshtė themeluar pėr eliminimin e kėtyre problemeve dhe neve do tė na gėzojė pa masė fakti qė kur tė botohen librat e reja tė mos t’i kenė kėto paragrafe”, ka thėnė ai.

  Ministri Dinēer theksoi faktin se Turqia i ka ndihmuar Kosovės nė faza tė ndryshme tė saj, duke pėrfshirė edhe periudhėn e paraluftės, ndėrkaq shtoi se Kosova ėshtė lokacion strategjik i rėndėsishėm nė Ballkan.

  Kurse ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja duke u pėrgjigjur pėr gazetarėt e interesuar pėr tė kuptuar se ēfarė ndryshimesh do tė bėhen nė histori, ka sqaruar se do tė ketė vetėm disa korrigjime.

  “ Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim”, ka thėnė ai.

  Ministri Buja, pasi ka falėnderuar ministrin turk pėr ndihmesa tė shumanshme nė arsimin kosovar, tha se nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e marrėveshjes, e cila ka tė bėjė me themelimin e njė Universiteti turk nė Kosovė.

  Ndėrkaq pasi ka kėrkuar ndryshimin e historisė sė Kosovės, ministri turk Omer Dinēer, nuk ka dhėnė nė sqarim tė duhur pse shqiptarėt nė Turqi nuk gėzojnė plotėsisht tė drejtėn e mėsimit nė gjuhėn amtare.

  “Sa i pėrket kėsaj nė shkollat turke pėr ata qė duan tė mėsojnė gjuhėn shqipe ka lėndė zgjedhore dhe mund tė hapen edhe kurse nė gjuhėn shqipe, ėshtė plotėsisht demokratike”, ka thėnė ai pėr Kosovapress.

  Nė kėtė rast, ministri Ramė Buja tha se Kosova mund t’i plotėsojė nevojat me literaturėn e domosdoshme pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe pėr tė gjithė ata shqiptarė qė jetojnė nė Turqi.

  Gjatė ditės ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer ėshtė takuar edhe me ministrin e Administratės Publike, Mahir Yagxhillar.(KP)  LOL?!

 3. #843

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Duan ndryshimin e historisė SHQIPTARE

  19.08.2011/14:22 - E Premte

  Nuk ka javė qė nė Kosovė nuk ėshtė njė ministėr apo zyrtar i lart turk. Gjatė dy javėve tė fundit ishin dy zėvendėskryeministra turq, njėri pėr ta pėruruar restaurimin e Xhamisė sė Sinan Pashės nė Prizren e tjetri pėr motive tė tjera. Destinacioni i parė i tyre nuk ėshė Prishtina, por Prizreni. Njėjtė veproi edhe ministri turk i Arsimit, Omer Dincer i cili dje (E enjte) qėndroi nė Prizren. Madje nė pamjet televizive ai "filloi tė qaj kur disa tė rinjė prizrenas qė identifikohen si turq kėnduan ilahi". E bashkėbisedimi i ministrit turk me "bashkėkombasit" e tij u zhvillua pa media, tė cilat u nxorrėn jashtė.

  Ndėrsa sot (E premte), Dincer ka arritur nė Prishtinė, e kėsaj radhe me njė kėrkesė tė pazakontė: tė ndryshohen tekstet e historisė qė e mėsojnė shqiptarėt, veēmas kapitujt ku pėrdoren fjalėt fyese pėr Turqinė. I dėgjueshėm ėshtė shfaqur ministri kosovar, Ramė Buja, i cili ka thėnė se komisionet e krijuara pėr kėtė cėshtje do tė verfikojnė faktet nė mėnyrė qė tė bėhen ndryshimet nė tesktet shkollore.
  "Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim", ka thėnė ai.
  Me kėtė logjikė tė ndryshimit tė historisė, varėsisht ēfarė epoke po jetojmė: tė komunizmit, tė pas clirimit, njė ditė - edhe serbėt do tė dalin pėr shqiptarėt si fqinjėt mė tė mirė. E mbase nė vitet nė vijim, nxėnėsit shqiptarė do tė mėsojnė nė tekstet e historisė se Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk ka qenė njė hero por njė tradhėtar i Sulltanit. /indeksonline/  ------------------------------------------------------

  Turqia kėrkon ndryshimin e librave tė historisė nė Kosovė

  Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 14:06

  Ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer i ka kėrkuar tė premten gjatė njė takimi ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja, qė tė largohen paragrafėt nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr Turqinė dhe personalitetet historike tė kėtij vendi.

  Ministri Buja dhe homologu i tij nga Turqia, Dinēer gjatė njė konference pėr media kanė deklaruar se kėto dy vende, pėrveē nė aspektin politik, duhet tė avancojnė bashkėpunimin edhe nė fusha tė tjera, sidomos nė arsim.

  Sidoqoftė mė karakteristike ka qenė kėrkesa qė ka shtruar ministri turk, Omer Dinēer, i cili tha se ka disa paragrafe nėpėr librat e historisė sė Kosovės qė fyejnė Turqinė.

  “Ne biseduam dhe kėrkuam nga Ministria eliminimin e paragrafėve nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr historinė turke. Ne jemi nė finalizim tė projektit, i cili vazhdohet tė punohet nga Komisioni, i cili ėshtė themeluar pėr eliminimin e kėtyre problemeve dhe neve do tė na gėzojė pa masė fakti qė kur tė botohen librat e reja tė mos t’i kenė kėto paragrafe”, ka thėnė ai.

  Ministri Dinēer theksoi faktin se Turqia i ka ndihmuar Kosovės nė faza tė ndryshme tė saj, duke pėrfshirė edhe periudhėn e paraluftės, ndėrkaq shtoi se Kosova ėshtė lokacion strategjik i rėndėsishėm nė Ballkan.

  Kurse ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja duke u pėrgjigjur pėr gazetarėt e interesuar pėr tė kuptuar se ēfarė ndryshimesh do tė bėhen nė histori, ka sqaruar se do tė ketė vetėm disa korrigjime.

  “ Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim”, ka thėnė ai.

  Ministri Buja, pasi ka falėnderuar ministrin turk pėr ndihmesa tė shumanshme nė arsimin kosovar, tha se nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e marrėveshjes, e cila ka tė bėjė me themelimin e njė Universiteti turk nė Kosovė.

  Ndėrkaq pasi ka kėrkuar ndryshimin e historisė sė Kosovės, ministri turk Omer Dinēer, nuk ka dhėnė nė sqarim tė duhur pse shqiptarėt nė Turqi nuk gėzojnė plotėsisht tė drejtėn e mėsimit nė gjuhėn amtare.

  “Sa i pėrket kėsaj nė shkollat turke pėr ata qė duan tė mėsojnė gjuhėn shqipe ka lėndė zgjedhore dhe mund tė hapen edhe kurse nė gjuhėn shqipe, ėshtė plotėsisht demokratike”, ka thėnė ai pėr Kosovapress.

  Nė kėtė rast, ministri Ramė Buja tha se Kosova mund t’i plotėsojė nevojat me literaturėn e domosdoshme pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe pėr tė gjithė ata shqiptarė qė jetojnė nė Turqi.

  Gjatė ditės ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer ėshtė takuar edhe me ministrin e Administratės Publike, Mahir Yagxhillar.(KP)  LOL?!
  Der Typ soll seine Mutter ficken.
  Skenderbeu

 4. #844
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Der Typ soll seine Mutter ficken.
  Skenderbeu

  Die Albos werden (leider) nachgeben.
  Dann werden wir Sätze wie "Tradhtari Skenderbeu ia ktheu shpinen Nenes Turqi per te luftuar per tradhtaret e tjere Shqiptar..."^^ oder sowas in der art
  Der Typ will dass man Skanderbeg und die die gegen das O-reich gekämpft haben nicht als Helden, sondern Verräter ansieht.

 5. #845

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Die Albos werden (leider) nachgeben.
  Dann werden wir Sätze wie "Tradhtari Skenderbeu ia ktheu shpinen Nenes Turqi per te luftuar per tradhtaret e tjere Shqiptar..."^^ oder sowas in der art
  Der Typ will dass man Skanderbeg und die die gegen das O-reich gekämpft haben nicht als Helden, sondern Verräter ansieht.
  Ich glaube nicht das das durchgesetzt wird.

 6. #846
  Avatar von Ilir B

  Registriert seit
  15.03.2011
  Beiträge
  1.753
  natürlich nicht
  morgen ist das schon wieder vergessen

 7. #847
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Der alb Bildungs-minister hat selber gemeint, dass sowas ähnliches für die neuen Bücher bereits in planung ist
  E kena zanat me hup Historin ton. Wäre nicht das erste mal

 8. #848
  El Hefe
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Duan ndryshimin e historisė SHQIPTARE

  19.08.2011/14:22 - E Premte

  Nuk ka javė qė nė Kosovė nuk ėshtė njė ministėr apo zyrtar i lart turk. Gjatė dy javėve tė fundit ishin dy zėvendėskryeministra turq, njėri pėr ta pėruruar restaurimin e Xhamisė sė Sinan Pashės nė Prizren e tjetri pėr motive tė tjera. Destinacioni i parė i tyre nuk ėshė Prishtina, por Prizreni. Njėjtė veproi edhe ministri turk i Arsimit, Omer Dincer i cili dje (E enjte) qėndroi nė Prizren. Madje nė pamjet televizive ai "filloi tė qaj kur disa tė rinjė prizrenas qė identifikohen si turq kėnduan ilahi". E bashkėbisedimi i ministrit turk me "bashkėkombasit" e tij u zhvillua pa media, tė cilat u nxorrėn jashtė.

  Ndėrsa sot (E premte), Dincer ka arritur nė Prishtinė, e kėsaj radhe me njė kėrkesė tė pazakontė: tė ndryshohen tekstet e historisė qė e mėsojnė shqiptarėt, veēmas kapitujt ku pėrdoren fjalėt fyese pėr Turqinė. I dėgjueshėm ėshtė shfaqur ministri kosovar, Ramė Buja, i cili ka thėnė se komisionet e krijuara pėr kėtė cėshtje do tė verfikojnė faktet nė mėnyrė qė tė bėhen ndryshimet nė tesktet shkollore.
  "Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim", ka thėnė ai.
  Me kėtė logjikė tė ndryshimit tė historisė, varėsisht ēfarė epoke po jetojmė: tė komunizmit, tė pas clirimit, njė ditė - edhe serbėt do tė dalin pėr shqiptarėt si fqinjėt mė tė mirė. E mbase nė vitet nė vijim, nxėnėsit shqiptarė do tė mėsojnė nė tekstet e historisė se Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk ka qenė njė hero por njė tradhėtar i Sulltanit. /indeksonline/  ------------------------------------------------------

  Turqia kėrkon ndryshimin e librave tė historisė nė Kosovė

  Nga Express mė 19 gusht 2011 nė ora 14:06

  Ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer i ka kėrkuar tė premten gjatė njė takimi ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja, qė tė largohen paragrafėt nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr Turqinė dhe personalitetet historike tė kėtij vendi.

  Ministri Buja dhe homologu i tij nga Turqia, Dinēer gjatė njė konference pėr media kanė deklaruar se kėto dy vende, pėrveē nė aspektin politik, duhet tė avancojnė bashkėpunimin edhe nė fusha tė tjera, sidomos nė arsim.

  Sidoqoftė mė karakteristike ka qenė kėrkesa qė ka shtruar ministri turk, Omer Dinēer, i cili tha se ka disa paragrafe nėpėr librat e historisė sė Kosovės qė fyejnė Turqinė.

  “Ne biseduam dhe kėrkuam nga Ministria eliminimin e paragrafėve nga librat e historisė sė Kosovės, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr historinė turke. Ne jemi nė finalizim tė projektit, i cili vazhdohet tė punohet nga Komisioni, i cili ėshtė themeluar pėr eliminimin e kėtyre problemeve dhe neve do tė na gėzojė pa masė fakti qė kur tė botohen librat e reja tė mos t’i kenė kėto paragrafe”, ka thėnė ai.

  Ministri Dinēer theksoi faktin se Turqia i ka ndihmuar Kosovės nė faza tė ndryshme tė saj, duke pėrfshirė edhe periudhėn e paraluftės, ndėrkaq shtoi se Kosova ėshtė lokacion strategjik i rėndėsishėm nė Ballkan.

  Kurse ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja duke u pėrgjigjur pėr gazetarėt e interesuar pėr tė kuptuar se ēfarė ndryshimesh do tė bėhen nė histori, ka sqaruar se do tė ketė vetėm disa korrigjime.

  “ Nuk u tha se do tė ndryshohet historia, u tha qė do tė korrigjohen ata kapituj ku ka pjesė fyese pėr popullin turk. Kjo do tė korrigjohet dhe jo tė ndryshohet historia, sepse nuk mund tė ndryshojmė historinė e cila ka ndodh. Kjo do tė ndodh duke qenė tė pėrbashkėta tė dy komisionet shumė profesionale nė kėtė drejtim”, ka thėnė ai.

  Ministri Buja, pasi ka falėnderuar ministrin turk pėr ndihmesa tė shumanshme nė arsimin kosovar, tha se nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e marrėveshjes, e cila ka tė bėjė me themelimin e njė Universiteti turk nė Kosovė.

  Ndėrkaq pasi ka kėrkuar ndryshimin e historisė sė Kosovės, ministri turk Omer Dinēer, nuk ka dhėnė nė sqarim tė duhur pse shqiptarėt nė Turqi nuk gėzojnė plotėsisht tė drejtėn e mėsimit nė gjuhėn amtare.

  “Sa i pėrket kėsaj nė shkollat turke pėr ata qė duan tė mėsojnė gjuhėn shqipe ka lėndė zgjedhore dhe mund tė hapen edhe kurse nė gjuhėn shqipe, ėshtė plotėsisht demokratike”, ka thėnė ai pėr Kosovapress.

  Nė kėtė rast, ministri Ramė Buja tha se Kosova mund t’i plotėsojė nevojat me literaturėn e domosdoshme pėr tė mėsuar gjuhėn shqipe pėr tė gjithė ata shqiptarė qė jetojnė nė Turqi.

  Gjatė ditės ministri i Arsimit tė Turqisė, Omer Dinēer ėshtė takuar edhe me ministrin e Administratės Publike, Mahir Yagxhillar.(KP)  LOL?!
  Was für Opfer-Auf beiden Seiten. Vorallem aber auf der albanischen. Wenn Politik sich in Geschichte einmischt, dann hat man einfach verloren.
  Vor wenigen Minuten lief in den Nachrichten auf RTK ein Interview mit einem Historiker bezüglich der Angelegenheit, und so wie ichs verstanden habe, ist die ganze Sache recht erbärmlich. Der Typ zeigte sich etwas besorgt.

  ...Fakten kann man nicht ändern. Was passiert ist, ist passiert. Mit ein bisschen Basteln, und je nachdem wie der Kontext dargestellt wird, kann man aber die letztendliche Meinung beeinflussen.
  Und der Türkei, bzw den Interessenparteien, die hier involviert sind, gefällt nicht, dass die Rolle der Osmanen als Besatzer betont wird...Je nachdem könnte es letztendlich Identitätskrisen geben, die heutige Realität in einem schlechten Licht dastehen, oder den Albanern könnte einfallen, dass man nicht immer auf Arkadash war. Ja nicht die Augenbinde abnehmen...^^

 9. #849
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von El Hefe Beitrag anzeigen
  Was für Opfer-Auf beiden Seiten. Vorallem aber auf der albanischen. Wenn Politik sich in Geschichte einmischt, dann hat man einfach verloren.
  Vor wenigen Minuten lief in den Nachrichten auf RTK ein Interview mit einem Historiker bezüglich der Angelegenheit, und so wie ichs verstanden habe, ist die ganze Sache recht erbärmlich. Der Typ zeigte sich etwas besorgt.

  ...Fakten kann man nicht ändern. Was passiert ist, ist passiert. Mit ein bisschen Basteln, und je nachdem wie der Kontext dargestellt wird, kann man aber die letztendliche Meinung beeinflussen.
  Und der Türkei, bzw den Interessenparteien, die hier involviert sind, gefällt nicht, dass die Rolle der Osmanen als Besatzer betont wird...Je nachdem könnte es letztendlich Identitätskrisen geben, die heutige Realität in einem schlechten Licht dastehen, oder den Albanern könnte einfallen, dass man nicht immer auf Arkadash war. Ja nicht die Augenbinde abnehmen...^^

  Der Türke versucht halt sein Volk in einem besseren licht darstehen zu lassen. Wenns klappt gut, wenn nicht dann nicht. Er hat ja nichts zu verlieren...
  Ich berfürchte aber dass die albanische Seite - wie so oft - nachgeben wird. Vielleicht nicht ganz so wie es der Türke will, aber immerhin ein kleiner Erfolg für ihn.
  Ja rrasmi na Shqiptart vetes... sikur esht rasti me nenen e Skenderbeut. Propaganda Serbe ka mrri qe edhe shum Shqiptarve mja shti nkry qe Nena e Gjergjit ka qen shkin... ose rasti i Shqiptarve n'Prizren edhe n'jug tShqipris. Do shkojn bahen Turq pa u kan hiq, tjert Grek...

  ps. Shiko rastin e Stemes Prizrenit. Provo me gjet me naj Faqe Zyrtare

 10. #850
  El Hefe
  Kqyre qysh blehet shqiptari. Keinen eigenen Kopf, kein Selbstbewusstsein, keine Entschlossenheit, gar nix. Vjen ni minister turk, ankohet, ja mbush nej politikani gjepin me pare, dhe kryhet puna. Minister fremder Länder geben in unserem Land den Ton an. Qysh se kur po na qeveron turqia apet?

  Mu mas shumti pom met inati se po perzihet turki, pa e lyp kerkush hiq. Si me kan vendi i jon i atynve. Edhe politikant ton as nuk kan bole me i than kujna JO.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 2. Antworten: 4398
  Letzter Beitrag: 12.06.2018, 10:28
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16