BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 87 von 113 ErsteErste ... 377783848586878889909197 ... LetzteLetzte
Ergebnis 861 bis 870 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 20:23 Uhr · 1.129 Antworten · 140.323 Aufrufe

 1. #861
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Partia greke LAOS kėrkon shpalljen e Autonomisė sė Vorio Epirit

  Partia ekstreme greke LAOS ka disa ditė qė ka filluar propagandėn e saj ėsht pėrqendruar nė ēėshtjet e nacionalizmit ekstrem duke sulmuar fqinjėt e Greqisė.
  Arben Llalla-INA

  Greqia po kalon njė periudhė tė vėshtirė ekonomike dhe politike.Qytetarėt grek i ka pushtuar frika pėr falimentimin si shtet por dhe klasa e tyre politike po pėson goditje tė njėpasnjėshme me skandalet e zbuluar kohėve tė fundit si pėrgjimet qė ambasada e ShBA nė Athinė i ka bėrė ish-kryeministrit Kosta Karamalis, dokumentat e botuara pėr financimin e Andrea Papandreut nga SHBA me 100 milion dollarė mė 1974 pėr themelimin e partisė PASOK, mbėshtetja qė i ka dhėnė SHBA dhe NATO pushtimit tė Qipros nga Turqia mė 1974, marrėveshja e fshehtė e qeverisė sė sotme midis Greqisė dhe Turqisė pėr stėrvitje tė pėrbashkėta ushtare nė detin Egje e cila ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn greke, dhe shumė fakte tė reja qė lidhen me personalitetin e Jorgo Papandreut dhe familjen e tij.
  Kėto skandale ekonomike dhe politike pėr tju vėnė kapaku dhe harresa e pėrkohshme si rrugėdalje ėshtė vetėm shpallja e zgjedhjeve tė parakohshme tė cilat mund tė mbahen nė nėntor.(Nė rast se PASOK i humb kėto zgjedhje atėherė Jorgo Ppapandreu do japi dorėheqjen nga kryetari i PASOK dhe do tė kandidojė pėr president tė Greqisė). Prandaj partitė vogla greke ia janė futur punės pėr tė gjetur platformėn parazgjedhore me qėllim qė tė mbijetojnė nė parlamentin e tyre.
  Kėshtu, partia ekstreme greke LAOS ka disa ditė qė ka filluar propagandėn e saj ėsht pėrqendruar nė ēėshtjet e nacionalizmit ekstrem duke sulmuar fqinjėt e Greqisė. Javėn e shkuar kjo parti i parashtrojė parlamentit grek kėrkesėn nė lidhje me ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė, Aleksandrit tė Madh dhe botimit tė njė fjalori greqisht-maqedonisht.
  Ndėrsa mė 31 gusht i dėrgoj njė kėrkesė ministrisė sė punėve tė jashtme greke nė lidhje me minoritetin grek nė Shqipėri, regjistrimin e popullsisė, pronat si dhe shpalljen e autonomisė sė Vorio Epirit. Nė kėrkesėn e saj grupi i deputetėve tė LAOS bėnte krahasimin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės para tre vitesh me shpalljen e autonomisė sė vorioepirit tė shpallur 97 vite mė parė. Mė tej kėrkesa vazhdon me njė histori midis Greqisė dhe Shqipėrisė, politikave tė dobėta tė qeverive greke nė lidhje me Vorio Epirin, dhe nė fund i parashtronin pyetje ministrisė sė jashtme se

  a) Kur parashihet tė zbatohet “Protokolli i Korfuzit” i cili m ligj mbron tė drejtat e vorioepiriotasve?
  b) Ēfarė veprimesh do tė bėni pėr tė siguruar regjistrimin e drejtė tė vorioepiriotasve nė Shqipėri?
  c) Si e stimuloni nxitjen e ēėshtjes sė bashkimit tė Vorio epirin me nėnėn Greqi?
  d) Si do tė reagoni pėr bashkėpunimin e marrveshjeve turko-shqiptar?

  Nė fund kėrkesa ėshtė firmosur nga 16 deputetėt e partisė LAOS.

  Jorgos Kraxhaferis
  Kostandinos Aivalotis
  Jorgos Anatolaqis
  Vacos Apostolatos
  Qiriakos Velopulos
  Voridhis Mavrudhis
  Spiridon Gjeorgjiadhis
  Kostandinos Kiltidhis
  Angjel Kolokotronis
  John Korantis
  Paul Markaqis
  Urania Papadhaqis-Papandreu
  Athanasios Plevris
  Elias Polatidhis
  Asterios Rontulis
  Aleksander Krisanthakopulos


  Zri • INFO » Ditari » Ballkan&Bot » Partia greke LAOS krkon autonomi pr Vorio Epirit  Ec e mos ju qi nanen shuplaka ktyne pidhav..

  ps. achtet mal auf die Nachnamen

 2. #862
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.617
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Partia greke LAOS kėrkon shpalljen e Autonomisė sė Vorio Epirit

  Partia ekstreme greke LAOS ka disa ditė qė ka filluar propagandėn e saj ėsht pėrqendruar nė ēėshtjet e nacionalizmit ekstrem duke sulmuar fqinjėt e Greqisė.
  Arben Llalla-INA

  Greqia po kalon njė periudhė tė vėshtirė ekonomike dhe politike.Qytetarėt grek i ka pushtuar frika pėr falimentimin si shtet por dhe klasa e tyre politike po pėson goditje tė njėpasnjėshme me skandalet e zbuluar kohėve tė fundit si pėrgjimet qė ambasada e ShBA nė Athinė i ka bėrė ish-kryeministrit Kosta Karamalis, dokumentat e botuara pėr financimin e Andrea Papandreut nga SHBA me 100 milion dollarė mė 1974 pėr themelimin e partisė PASOK, mbėshtetja qė i ka dhėnė SHBA dhe NATO pushtimit tė Qipros nga Turqia mė 1974, marrėveshja e fshehtė e qeverisė sė sotme midis Greqisė dhe Turqisė pėr stėrvitje tė pėrbashkėta ushtare nė detin Egje e cila ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn greke, dhe shumė fakte tė reja qė lidhen me personalitetin e Jorgo Papandreut dhe familjen e tij.
  Kėto skandale ekonomike dhe politike pėr tju vėnė kapaku dhe harresa e pėrkohshme si rrugėdalje ėshtė vetėm shpallja e zgjedhjeve tė parakohshme tė cilat mund tė mbahen nė nėntor.(Nė rast se PASOK i humb kėto zgjedhje atėherė Jorgo Ppapandreu do japi dorėheqjen nga kryetari i PASOK dhe do tė kandidojė pėr president tė Greqisė). Prandaj partitė vogla greke ia janė futur punės pėr tė gjetur platformėn parazgjedhore me qėllim qė tė mbijetojnė nė parlamentin e tyre.
  Kėshtu, partia ekstreme greke LAOS ka disa ditė qė ka filluar propagandėn e saj ėsht pėrqendruar nė ēėshtjet e nacionalizmit ekstrem duke sulmuar fqinjėt e Greqisė. Javėn e shkuar kjo parti i parashtrojė parlamentit grek kėrkesėn nė lidhje me ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė, Aleksandrit tė Madh dhe botimit tė njė fjalori greqisht-maqedonisht.
  Ndėrsa mė 31 gusht i dėrgoj njė kėrkesė ministrisė sė punėve tė jashtme greke nė lidhje me minoritetin grek nė Shqipėri, regjistrimin e popullsisė, pronat si dhe shpalljen e autonomisė sė Vorio Epirit. Nė kėrkesėn e saj grupi i deputetėve tė LAOS bėnte krahasimin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės para tre vitesh me shpalljen e autonomisė sė vorioepirit tė shpallur 97 vite mė parė. Mė tej kėrkesa vazhdon me njė histori midis Greqisė dhe Shqipėrisė, politikave tė dobėta tė qeverive greke nė lidhje me Vorio Epirin, dhe nė fund i parashtronin pyetje ministrisė sė jashtme se

  a) Kur parashihet tė zbatohet “Protokolli i Korfuzit” i cili m ligj mbron tė drejtat e vorioepiriotasve?
  b) Ēfarė veprimesh do tė bėni pėr tė siguruar regjistrimin e drejtė tė vorioepiriotasve nė Shqipėri?
  c) Si e stimuloni nxitjen e ēėshtjes sė bashkimit tė Vorio epirin me nėnėn Greqi?
  d) Si do tė reagoni pėr bashkėpunimin e marrveshjeve turko-shqiptar?

  Nė fund kėrkesa ėshtė firmosur nga 16 deputetėt e partisė LAOS.

  Jorgos Kraxhaferis
  Kostandinos Aivalotis
  Jorgos Anatolaqis
  Vacos Apostolatos
  Qiriakos Velopulos
  Voridhis Mavrudhis
  Spiridon Gjeorgjiadhis
  Kostandinos Kiltidhis
  Angjel Kolokotronis
  John Korantis
  Paul Markaqis
  Urania Papadhaqis-Papandreu
  Athanasios Plevris
  Elias Polatidhis
  Asterios Rontulis
  Aleksander Krisanthakopulos


  Zri • INFO » Ditari » Ballkan&Bot » Partia greke LAOS krkon autonomi pr Vorio Epirit  Ec e mos ju qi nanen shuplaka ktyne pidhav..

  ps. achtet mal auf die Nachnamen

  Einfach nur kranker Scheiß....

 3. #863
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Zitat Zitat von Ilir O Beitrag anzeigen
  Einfach nur kranker Scheiß....
  Nė se bashku jem te Forte!

  Shqipėri ne jemi tani aty, nese na Thire

 4. #864

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.020
  Albanische Opposition beendet Parlamentsboykott


  Die Sozialistische Partei wird nach monatelangem Boykott die Parlamentsarbeit wieder aufnehmen. Damit will sie den Weg für einen EU-Beitritt Albaniens freimachen.


  Die albanische Opposition hat entschieden, ihren monatelangen Boykott der Parlamentsarbeit zu beenden. Oppositionsführer Edi Rama sagte, die Sozialistische Partei werde mit Blick auf Albaniens Beitritt zur Europäischen Union ihrer "nationalen Verantwortung" gerecht werden und ihre Parlamentsarbeit wieder aufnehmen.

  Mitte Oktober wird die EU-Kommission einen Bericht zum EU-Beitrittsverfahren von Albanien vorlegen. Das Land hofft, Ende des Jahres offiziell den Status eines EU-Beitrittskandidaten zu erhalten. Im vergangenen Dezember hatte es die EU abgelehnt, Albanien den Kandidatenstatus zu geben. Einer der Kritikpunkte war die hohe Korruption im Land. Auch über die nach der Wahl 2009 entstandene politische Krise zeigte sich die EU besorgt.  Die Opposition hatte sich damals geweigert, den Wahlsieg von Ministerpräsident Sali Berisha anzuerkennen und eine Neuauszählung der Stimmen gefordert. Daraufhin hatten die Abgeordneten der Sozialistischen Partei alle Abstimmungen im Parlament boykottiert, die eine absolute Mehrheit erfordern. Mit der Blockade des Gesetzgebungsverfahrens hatten sie so auch den EU-Beitrittsprozess zum Erliegen gebracht. Die Opposition stand daher unter steigendem Druck, ihren Boykott zu beenden.  EU-Beitritt: Albanische Opposition beendet Parlamentsboykott | Politik | ZEIT ONLINE

 5. #865
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.617
  Zitat Zitat von Bloody Beitrag anzeigen
  Albanische Opposition beendet Parlamentsboykott


  Die Sozialistische Partei wird nach monatelangem Boykott die Parlamentsarbeit wieder aufnehmen. Damit will sie den Weg für einen EU-Beitritt Albaniens freimachen.


  Die albanische Opposition hat entschieden, ihren monatelangen Boykott der Parlamentsarbeit zu beenden. Oppositionsführer Edi Rama sagte, die Sozialistische Partei werde mit Blick auf Albaniens Beitritt zur Europäischen Union ihrer "nationalen Verantwortung" gerecht werden und ihre Parlamentsarbeit wieder aufnehmen.

  Mitte Oktober wird die EU-Kommission einen Bericht zum EU-Beitrittsverfahren von Albanien vorlegen. Das Land hofft, Ende des Jahres offiziell den Status eines EU-Beitrittskandidaten zu erhalten. Im vergangenen Dezember hatte es die EU abgelehnt, Albanien den Kandidatenstatus zu geben. Einer der Kritikpunkte war die hohe Korruption im Land. Auch über die nach der Wahl 2009 entstandene politische Krise zeigte sich die EU besorgt.  Die Opposition hatte sich damals geweigert, den Wahlsieg von Ministerpräsident Sali Berisha anzuerkennen und eine Neuauszählung der Stimmen gefordert. Daraufhin hatten die Abgeordneten der Sozialistischen Partei alle Abstimmungen im Parlament boykottiert, die eine absolute Mehrheit erfordern. Mit der Blockade des Gesetzgebungsverfahrens hatten sie so auch den EU-Beitrittsprozess zum Erliegen gebracht. Die Opposition stand daher unter steigendem Druck, ihren Boykott zu beenden.  EU-Beitritt: Albanische Opposition beendet Parlamentsboykott | Politik | ZEIT ONLINE

  Gott sei dank!

 6. #866
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit Nga: ANILA JOLE ATHINĖ- Procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri ka shkaktuar reagim edhe nga opozita greke. Kryetari i Departamentit tė Politikės sė Jashtme nė Demokracinė e Re, deputeti Konstantinos Gioulekas, e quan tė papranueshėm faktin, qė pikėrisht Shqipėria, e cila sipas tij kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė hyrė nė BE, nga ana tjetėr pengon regjistrimin e minoritetit grek.

  Nė njė deklaratė tė Departamentit tė Jashtėm tė partisė “Demokracia e re” thuhet: “Me njė iniciativė tė paparė legjislative nga qeveria shqiptare po zbatohen metoda qė nuk i lejojnė banorėt e Epirit tė Veriut tė shprehin identitetin e tyre kombėtar dhe fetar nė regjistrimin e ardhshėm. Ėshtė e papranueshme qė Shqipėria, e cila kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė ndihmuar pėr hyrjen nė Bashkimin Europian, ndjek politikat e Luftės sė Ftohtė, bėn shantazh pėr Epirin e Veriut dhe shkel tė drejtat e banorėve tė tij”.
  Mė tej deklarata vijon: “Si mund tė zbatohen ligje, tė cilat iu vendosin sanksione gjithė shtetasve shqiptarė gjatė deklarimimit tė kombėsisė dhe fesė, nėse kėto tė fundit janė tė ndryshme nga ato qė figurojnė nė regjistra?” – dhe theksohet se “ky ligj pėrfshin periudhėn para vitit 1990, kur regjimi diktatorial i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė kishte ndryshuar kombėsinė pėr mijėra vorioepiriotė nė mėnyrė arbitrare dhe pa vullnetin e njerėzve”. Sipas deklaratės, “zbatimi i kėtij ligji parandalon mijėra banorė tė Epirit tė Veriut tė deklarojnė origjinėn e tyre greke nė regjistrimin e ardhshėm”.

  Zyrtari grek, shprehet se procedura pėr regjistrimin e ardhshėm tė popullsisė nė Shqipėri ngre shumė pyetje, ndaj pėr tė siguruar transparencė dhe objektivitetin e regjistrimit nė Shqipėri, ndėr tė tjera ai kėrkon:
  - Praninė e vėzhguesve tė huaj gjatė regjistrimit, por edhe gjatė numėrimit dhe publikimit tė rezultateve
  - Rezultatet e tė dhėnat e regjistrimit tė pėrfshihen nė regjistra, pėr tė zėvendėsuar banorėt tė cilėve iu ishte hequr arbitrarisht shtetėsia greke
  - Pėr tė inventarizuar gjithė qytetarėt shqiptarė qė jetojnė brenda dhe jashtė vendit, tė pyeten edhe tė afėrmit e njerėzve tė moshuar pėr tė dhėnat e tyre
  - Inventari tė mund tė marrė mė shumė se njė muaj, nė mėnyrė qė tė pėrfshihen nė tė sa mė shumė shqiptarė qė tė jetė e mundur

  Kjo deklaratė e Departamentit tė Punėve tė Jashtme tė Demokracisė sė Re, u bė pas njė turneu qė deputeti i opozitės greke Konstandin Gioulekas bėri nė Gjirokastėr dhe zona tė tjera pranė saj.
  (BalkanWeb)

  Balkanweb | Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit - Rajoni  Und wieder werfen wir einen kurzen Blick auf den Namen eines "Griechen", der gegen das Land seiner Vorfahren hetzt...
  Shqiptart stupc lypin!

 7. #867
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit Nga: ANILA JOLE ATHINĖ- Procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri ka shkaktuar reagim edhe nga opozita greke. Kryetari i Departamentit tė Politikės sė Jashtme nė Demokracinė e Re, deputeti Konstantinos Gioulekas, e quan tė papranueshėm faktin, qė pikėrisht Shqipėria, e cila sipas tij kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė hyrė nė BE, nga ana tjetėr pengon regjistrimin e minoritetit grek.

  Nė njė deklaratė tė Departamentit tė Jashtėm tė partisė “Demokracia e re” thuhet: “Me njė iniciativė tė paparė legjislative nga qeveria shqiptare po zbatohen metoda qė nuk i lejojnė banorėt e Epirit tė Veriut tė shprehin identitetin e tyre kombėtar dhe fetar nė regjistrimin e ardhshėm. Ėshtė e papranueshme qė Shqipėria, e cila kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė ndihmuar pėr hyrjen nė Bashkimin Europian, ndjek politikat e Luftės sė Ftohtė, bėn shantazh pėr Epirin e Veriut dhe shkel tė drejtat e banorėve tė tij”.
  Mė tej deklarata vijon: “Si mund tė zbatohen ligje, tė cilat iu vendosin sanksione gjithė shtetasve shqiptarė gjatė deklarimimit tė kombėsisė dhe fesė, nėse kėto tė fundit janė tė ndryshme nga ato qė figurojnė nė regjistra?” – dhe theksohet se “ky ligj pėrfshin periudhėn para vitit 1990, kur regjimi diktatorial i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė kishte ndryshuar kombėsinė pėr mijėra vorioepiriotė nė mėnyrė arbitrare dhe pa vullnetin e njerėzve”. Sipas deklaratės, “zbatimi i kėtij ligji parandalon mijėra banorė tė Epirit tė Veriut tė deklarojnė origjinėn e tyre greke nė regjistrimin e ardhshėm”.

  Zyrtari grek, shprehet se procedura pėr regjistrimin e ardhshėm tė popullsisė nė Shqipėri ngre shumė pyetje, ndaj pėr tė siguruar transparencė dhe objektivitetin e regjistrimit nė Shqipėri, ndėr tė tjera ai kėrkon:
  - Praninė e vėzhguesve tė huaj gjatė regjistrimit, por edhe gjatė numėrimit dhe publikimit tė rezultateve
  - Rezultatet e tė dhėnat e regjistrimit tė pėrfshihen nė regjistra, pėr tė zėvendėsuar banorėt tė cilėve iu ishte hequr arbitrarisht shtetėsia greke
  - Pėr tė inventarizuar gjithė qytetarėt shqiptarė qė jetojnė brenda dhe jashtė vendit, tė pyeten edhe tė afėrmit e njerėzve tė moshuar pėr tė dhėnat e tyre
  - Inventari tė mund tė marrė mė shumė se njė muaj, nė mėnyrė qė tė pėrfshihen nė tė sa mė shumė shqiptarė qė tė jetė e mundur

  Kjo deklaratė e Departamentit tė Punėve tė Jashtme tė Demokracisė sė Re, u bė pas njė turneu qė deputeti i opozitės greke Konstandin Gioulekas bėri nė Gjirokastėr dhe zona tė tjera pranė saj.
  (BalkanWeb)

  Balkanweb | Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit - Rajoni  Und wieder werfen wir einen kurzen Blick auf den Namen eines "Griechen", der gegen das Land seiner Vorfahren hetzt...
  Shqiptart stupc lypin! 8. #868
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit Nga: ANILA JOLE ATHINĖ- Procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri ka shkaktuar reagim edhe nga opozita greke. Kryetari i Departamentit tė Politikės sė Jashtme nė Demokracinė e Re, deputeti Konstantinos Gioulekas, e quan tė papranueshėm faktin, qė pikėrisht Shqipėria, e cila sipas tij kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė hyrė nė BE, nga ana tjetėr pengon regjistrimin e minoritetit grek.

  Nė njė deklaratė tė Departamentit tė Jashtėm tė partisė “Demokracia e re” thuhet: “Me njė iniciativė tė paparė legjislative nga qeveria shqiptare po zbatohen metoda qė nuk i lejojnė banorėt e Epirit tė Veriut tė shprehin identitetin e tyre kombėtar dhe fetar nė regjistrimin e ardhshėm. Ėshtė e papranueshme qė Shqipėria, e cila kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė ndihmuar pėr hyrjen nė Bashkimin Europian, ndjek politikat e Luftės sė Ftohtė, bėn shantazh pėr Epirin e Veriut dhe shkel tė drejtat e banorėve tė tij”.
  Mė tej deklarata vijon: “Si mund tė zbatohen ligje, tė cilat iu vendosin sanksione gjithė shtetasve shqiptarė gjatė deklarimimit tė kombėsisė dhe fesė, nėse kėto tė fundit janė tė ndryshme nga ato qė figurojnė nė regjistra?” – dhe theksohet se “ky ligj pėrfshin periudhėn para vitit 1990, kur regjimi diktatorial i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė kishte ndryshuar kombėsinė pėr mijėra vorioepiriotė nė mėnyrė arbitrare dhe pa vullnetin e njerėzve”. Sipas deklaratės, “zbatimi i kėtij ligji parandalon mijėra banorė tė Epirit tė Veriut tė deklarojnė origjinėn e tyre greke nė regjistrimin e ardhshėm”.

  Zyrtari grek, shprehet se procedura pėr regjistrimin e ardhshėm tė popullsisė nė Shqipėri ngre shumė pyetje, ndaj pėr tė siguruar transparencė dhe objektivitetin e regjistrimit nė Shqipėri, ndėr tė tjera ai kėrkon:
  - Praninė e vėzhguesve tė huaj gjatė regjistrimit, por edhe gjatė numėrimit dhe publikimit tė rezultateve
  - Rezultatet e tė dhėnat e regjistrimit tė pėrfshihen nė regjistra, pėr tė zėvendėsuar banorėt tė cilėve iu ishte hequr arbitrarisht shtetėsia greke
  - Pėr tė inventarizuar gjithė qytetarėt shqiptarė qė jetojnė brenda dhe jashtė vendit, tė pyeten edhe tė afėrmit e njerėzve tė moshuar pėr tė dhėnat e tyre
  - Inventari tė mund tė marrė mė shumė se njė muaj, nė mėnyrė qė tė pėrfshihen nė tė sa mė shumė shqiptarė qė tė jetė e mundur

  Kjo deklaratė e Departamentit tė Punėve tė Jashtme tė Demokracisė sė Re, u bė pas njė turneu qė deputeti i opozitės greke Konstandin Gioulekas bėri nė Gjirokastėr dhe zona tė tjera pranė saj.
  (BalkanWeb)

  Balkanweb | Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit - Rajoni  Und wieder werfen wir einen kurzen Blick auf den Namen eines "Griechen", der gegen das Land seiner Vorfahren hetzt...
  Shqiptart stupc lypin!

 9. #869
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen

  Ja?

  Edit: Hast ihn nicht verstanden? Soll ich dir den Text übersetzen?

 10. #870
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.617
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit Nga: ANILA JOLE ATHINĖ- Procesi i regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri ka shkaktuar reagim edhe nga opozita greke. Kryetari i Departamentit tė Politikės sė Jashtme nė Demokracinė e Re, deputeti Konstantinos Gioulekas, e quan tė papranueshėm faktin, qė pikėrisht Shqipėria, e cila sipas tij kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė hyrė nė BE, nga ana tjetėr pengon regjistrimin e minoritetit grek.

  Nė njė deklaratė tė Departamentit tė Jashtėm tė partisė “Demokracia e re” thuhet: “Me njė iniciativė tė paparė legjislative nga qeveria shqiptare po zbatohen metoda qė nuk i lejojnė banorėt e Epirit tė Veriut tė shprehin identitetin e tyre kombėtar dhe fetar nė regjistrimin e ardhshėm. Ėshtė e papranueshme qė Shqipėria, e cila kėrkon ndihmėn e Greqisė pėr tė ndihmuar pėr hyrjen nė Bashkimin Europian, ndjek politikat e Luftės sė Ftohtė, bėn shantazh pėr Epirin e Veriut dhe shkel tė drejtat e banorėve tė tij”.
  Mė tej deklarata vijon: “Si mund tė zbatohen ligje, tė cilat iu vendosin sanksione gjithė shtetasve shqiptarė gjatė deklarimimit tė kombėsisė dhe fesė, nėse kėto tė fundit janė tė ndryshme nga ato qė figurojnė nė regjistra?” – dhe theksohet se “ky ligj pėrfshin periudhėn para vitit 1990, kur regjimi diktatorial i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė kishte ndryshuar kombėsinė pėr mijėra vorioepiriotė nė mėnyrė arbitrare dhe pa vullnetin e njerėzve”. Sipas deklaratės, “zbatimi i kėtij ligji parandalon mijėra banorė tė Epirit tė Veriut tė deklarojnė origjinėn e tyre greke nė regjistrimin e ardhshėm”.

  Zyrtari grek, shprehet se procedura pėr regjistrimin e ardhshėm tė popullsisė nė Shqipėri ngre shumė pyetje, ndaj pėr tė siguruar transparencė dhe objektivitetin e regjistrimit nė Shqipėri, ndėr tė tjera ai kėrkon:
  - Praninė e vėzhguesve tė huaj gjatė regjistrimit, por edhe gjatė numėrimit dhe publikimit tė rezultateve
  - Rezultatet e tė dhėnat e regjistrimit tė pėrfshihen nė regjistra, pėr tė zėvendėsuar banorėt tė cilėve iu ishte hequr arbitrarisht shtetėsia greke
  - Pėr tė inventarizuar gjithė qytetarėt shqiptarė qė jetojnė brenda dhe jashtė vendit, tė pyeten edhe tė afėrmit e njerėzve tė moshuar pėr tė dhėnat e tyre
  - Inventari tė mund tė marrė mė shumė se njė muaj, nė mėnyrė qė tė pėrfshihen nė tė sa mė shumė shqiptarė qė tė jetė e mundur

  Kjo deklaratė e Departamentit tė Punėve tė Jashtme tė Demokracisė sė Re, u bė pas njė turneu qė deputeti i opozitės greke Konstandin Gioulekas bėri nė Gjirokastėr dhe zona tė tjera pranė saj.
  (BalkanWeb)

  Balkanweb | Greqi, opozita: Shqipėria pengon regjistrimin e minoritetit - Rajoni  Und wieder werfen wir einen kurzen Blick auf den Namen eines "Griechen", der gegen das Land seiner Vorfahren hetzt...
  Shqiptart stupc lypin!
  Häufen sich doch die Vorfälle in letzter Zeit, erst die LAOS Partei mit ihren Forderungen und jetzt noch dieser Typ.... frag mich ob diese Leute nicht andere sachen zu tun haben.

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6493
  Letzter Beitrag: Heute, 09:38
 2. Antworten: 4091
  Letzter Beitrag: 09.03.2018, 07:04
 3. Antworten: 309
  Letzter Beitrag: 06.03.2018, 00:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 11:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 14:16