BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 89 von 113 ErsteErste ... 397985868788899091929399 ... LetzteLetzte
Ergebnis 881 bis 890 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.344 Aufrufe

 1. #881
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Basha: Pas 10 muajsh do kemi njė plan urbanistik

  Bashkia e Tiranės zhvillon mbledhjen pėr Planin Rregullues tė kryeqytetit, marrin pjesė grupet e interesit

  Bashkia e Tiranės ėshtė mbledhur sot nė njė takim pėr tė diskutuar rreth hartimit tė Planit Urbanistik s tė Tiranės. Nė kėtė takim kanė marrė pjesė edhe grupe tė interesit, tė cilat janė tė mirėpritur tė japin opinionet e tyre rreth kėtij plani.

  Kreu i ri i Bashkisė, Zoti Lulzim Basha ka bėrė tė ditur pėr tė pranishmit dhe gjithė qytetarėt e Tiranės, se plani rregullues i qyteti do tė jetė gati pas 10 muajve. Duke folur nė kėtė takim pėr planin urbanistik tė Tiranės, kryebashkiaku Basha tha se qyteti pėrballet me sfida tė shumta dhe njė ndėr to ėshtė plani i ri urbanistik , qė ėshtė nė interes tė qytetarėve.

  “Do tė zgjidhim konfliktin artificial tė krijuar prej vitesh. Tiranės i ka munguar njė plan urbanistik. Ky plan urbanistik mungon prej 10 vjetėsh. Po ne pas 10 muajsh do kemi njė plan urbanistik”, ka deklaruar Kryetari i Bashkisė, Lulzim Basha. Ai theksoi se plani urbanistik prodhon zhvillim pėr vendin dhe nėpėrmjet tij, Bashkia kėrkon tu vijė nė ndihmė grupeve nė nevojė.

  “Do kemi bashkėpunim me botėn akademike. Hartimi i planit ėshtė i hapur ndaj opinioneve”, tha Basha. Sipas tij plani urbanistik do tė kalojė nė disa faza dhe tashmė ėshtė koha qė Tirana tė ketė infrastrukturė tė re.


  Quelle: Basha: Pas 10 muajsh do kemi njė plan urbanistik | ABC News

 2. #882
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
 3. #883
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  Taēi Oil”, sponsor premium i AC Milanit

  Kompania shqiptare e derivateve tė naftės, “Taēi Oil” ka nėnshkruar kontratė njėvjeēare si sponsor premium i “AC Milanit” pėr stinorin 2011/12. Kontrata ėshtė nėnshkruar nga presidenti i “Taēi Oil”, Rezart Taēi, nėnkryetari i “AC Milanit”, Adriano Galliani dhe presidenti i Infront Media, Marco Bogarelli.

  “Nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje ėshtė njė evoluim natyral i marrėdhėnieve tona me “Taēi Oil” dhe presidentin e saj”, tha Galliani. “Dua tė falėnderoj mikun tim, Adriano Galliani, qė mė ftoi nė kėtė qendėr tė trofeve dhe tė falėnderoj, Marco Bogarelli, qė mė dha kėtė mundėsi.

  Dua tė theksoj se ėshtė nder pėr mua personalisht dhe pėr “Taēi Group” pėr tė ndėrmarrė njė sfidė tė tillė nė Itali, sė bashku me “AC Milan”. “AC Milan” pėrherė ka qenė simbol i fuqisė pėr familjen time dhe pėr mua, pėr tė arritur suksesin, nė baza tė njėjta tė karrierės sime.

  E dua futbollin italian, i cili mendoj se ėshtė ende mė i miri nė botė. Shpresoj se pėrveē se do t’i sjellė sukses komercial grupit tonė, kjo marrėveshje do tė jetė e ardhmja e investimeve ndėrkombėtare nė futbollin italian”, tha Taēi.
  Zri • INFO - Sport - Futboll - Tai Oil, sponsor premium i AC Milanit

 4. #884
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  GDP-ja, ja rajonet me peshė mė tė madhe nė vend
  Tirana, Fieri dhe mė pas Durrėsi janė rajonet me peshė mė tė madhe nė vend, sa i pėrket prodhimit tė brendshėm bruto, sipas pėrllogaritjeve tė INSTAT pėr vitin 2009.Nė raportin e publikuar dje, Instituti i Statistikave vlerėson se PBB-ja pėr frymė pėr Shqipėrinė nė vitin 2009 ishte 360 mijė lekė, ndėrsa e ndarė nė rajone, Shqipėria Qendrore vlerėsohet tė ketė njė PBB pėr frymė prej 467 mijė lekėsh. Mė i ulėt shfaqet ky tregues pėr pjesėn veriore tė vendit, ku PPB-ja pėr frymė ėshtė 300 mijė lekė, kurse nė Jug 301 mijė lekė. Mėnyra e pėrllogaritjes sė INSTAT e ndan Shqipėrinė nė 11 rajone “Niveli mė i lartė i PBB pėr frymė nė vitin 2009 ishte nė Tiranė me 51.2 pėr qind mbi mesataren e vendit. PBB pėr frymė nė 11 rajonet statistikore nė Veri ishte nėn mesataren kombėtare me variancė nga 68.8 pėr qind nė prefekturėn e Dibrės, nė 94 pėr qind nė Durrės. Tė marrė nga pesha sipas rajoneve, INSTAT nė raportin e tij pėr 2009-n vėren se pesha ndaj PBB-sė pėr rajonin qendėr ka njė peshė prej 46.4 pėr qind tė totalit tė Shqipėrisė, i ndjekur nga rajoni Jug me 29.2 pėr qind, ndėrsa rajoni Veri me 24.3 pėr qind. Tė marrė sipas rajoneve, Kukėsi ka peshėn mė tė vogėl tė totalit tė PBB-sė me 2.3 pėr qind, kurse Tirana mė tė lartėn me 37.9 pėr qind.
  Kostoja e prodhimit
  Indeksi i ēmimeve tė prodhimit ka pėsuar rritje gjatė tremujorit tė dytė, krahasuar me tremujorin e mėparshėm. Sipas INSTAT, ndryshimi vjetor i indeksit tė ēmimeve tė prodhimit ėshtė + 3.3 pėr qind. Rritje tė kostos sė prodhimit kanė pėsuar gjatė periudhės prill-qershor industria nxjerrėse, industria pėrpunuese, ku brenda saj pėrfshihen industria ushqimore me njė rritje 1.4 pėr qind. Rritje ka pėsuar gjatė tremujorit tė dytė tė vitit edhe indeksi i ēmimeve tė prodhimit pėr produktet vendėse me 0.2 pėr qind, krahasuar me tremujorin e parė tė 2011-s. Rriten kostot e ndėrtimit
  Rritje tė moderuar me vetėm 0.2 pėr qind krahasuar me njė vit mė parė, ka pėsuar indeksi i kushtimit nė ndėrtim pėr tremujorin e dytė tė kėtij viti, kurse krahasuar me njė tremujor mė parė indeksi ka pėsuar ulje. Janė kėto tė dhėnat e publikuara nga INSTAT, lidhur me kostot e biznesit tė ndėrtimit. Sipas kėtyre tė dhėnave, disa kosto tė rritura ishin ato tė shpenzimeve materiale, shpenzime page.
  360 mije leke
  vlerėsohet PBB-ja pėr frymė nė Shqipėri pėr vitin 2009, sipas tė dhėnave tė publikuara sė fundi nga INSTAT
  467 mije leke
  vlerėsohet PBB-ja pėr frymė pėr nivelin qendror tė Shqipėrisė, ku shfaqet edhe njė mirėqenie mė e lartė
  300 mije leke
  vlerėsohet PBB-ja pėr frymė pėr pjesėn veriore tė vendit, ndėrkohė qė pėr Jugun kjo PBB ėshtė 301 mijė lekė

 5. #885
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  E pa besueshme ... 6. #886
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423

 7. #887
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534

  Kjo Koqja nuk shkon mi ndihmu Vendit edhe Popullit tvet, ku ka njerez qe skan cka t'han, po djeg Miliona pa nevoj

  Zitat Zitat von IbishKajtazi2.0 Beitrag anzeigen

  "Mama"

  Nėna o Shqiptar, nėna
  Wie ich sowas hasse.

  ps. die Kinder in KS könnten was von den AL-Albos lernen. Wie sauber die im kleinen alter schon sprechen. Besser als jeder KS-Politiker der 20 Jahre Schule hinter sich hat

 8. #888
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von IbishKajtazi2.0 Beitrag anzeigen
  E pa besueshme ...


  kann ich mir ehrlich gesagt gut vorstellen ^^es gibt doch einige gründe die dafür sprechen

 9. #889
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Edhe pse eshte per Shqiperi, shpresoj qe nuk i pengon askujt. Kujt ti Pengoj, n'kar le t'shkoj

  Shkavellat po qarten

  Bėhet thirrje pėr mobilizim nė Serbi

  Shoqata e luftėtarėve tė luftės nga viti 1990 nė Prokuple tė Serbisė ka nisur regjistrimin e vullnetarėve pėr siē thuhet, mbrojtjen e popullit serb nė Kosovė.

  Kjo shoqatė pėrmes njė komunikate pėr media u ka bėrė thirrje tė gjithė atyre qė dėshirojnė qė tė regjistrohen nė kėtė shoqatė, qė tė vijnė pėr regjistrim nė hapėsirat e shoqatės dhe qė me vete tė marrin edhe librezėn ushtarake.

  “Regjistrimi bėhet ēdo ditė nė hapėsirat e Shoqatės sė luftėtarėve tė luftės nga viti 1990 Prokuple. Me vete duhet pasur librezėn ushtarake. Pėr aktivitetet tjera opinioni do tė njoftohet me kohė. U bėjmė thirrje tė gjitha shoqatave patriotike qė tė na bashkėngjiten dhe tė mbėshtesin aksionin tonė”, thuhet nė deklaratėn e publikuar nė internet nga kryetari i Komitetit ekzekutiv tė Shoqatės sė luftėtarėve tė luftės, Tomica Stevanoviq.

  Bhet thirrje pr mobilizim n Serbi - Agjencia e Pavarur e Lajmeve- Kosova Press

  Mitrovicė, serbet bllokojnė urėn e Ibrit  Tensionohet situata ne veri te Kosovės. Qindra serbe, pak pėrpara mesnatės kane bllokuar urėn kryesore mbi lumin Ibėr nė Mitrovicė, qė ndan pjesėn veriore me atė jugore.
  Sipas burimeve policore, protestuesit kanė thyer kamerat e sigurisė, qė ishin tė vendosura nė urė dhe kanė shkarkuar mbi te disa kamionė me zhavorr pėr tė ndaluar qarkullimin e mjeteve. Mediat ne Prishtinė raportojnė se me pas serbėt kanė tentuar tė bllokojnė edhe rrugėn qė ndodhet rreth 100 metra pėrtej zonės sė ‘Tre rrokaqiejve’, por kanė hasur nė rezistencėn e banorėve shqiptarė. Forca tė mėdha tė KFOR-it dhe policisė me automjetet e tyre kane qėndruar mbi urėn kryesore deri ne orėt e vona te natės, pėr te parandaluar ēdo tensionim e mundshėm te situatės. Edhe dhjetėra banore shqiptare kane qėndruar ne krahun jugor te urės se Ibrit, por pa u pėrfshirė ne trazira. Gjithēka ndodh njė dite pasi Prishtina ka paralajmėruar vendosjen e doganiereve te saj ne dy pikat kufitare ne veri, veprim qe ka hasur ne rezistencėn e forte te palės serbe. Ne anėn tjetėr, Serbia dhe aleatet e saj po bėjnė pėrpjekje qe ta ndalin zbatimin e planit edhe nėpėrmjet kėshillit te sigurimit te OKB-se. Ky organ diskuton mbrėmjen e kėsaj te enjteje ne njė sesion me dyer te mbyllura pikėrisht pėr situatėn e krijuar ne veri te Kosovės.

  Mitrovicė, serbet bllokojnė urėn e Ibrit
  Gjendja momentale ne veri - KFORI mbyll kufirin VIDEO


  !


  Nga SSC

 10. #890
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  TIRANE - Kryebashkiaku i Tiranes Lulzim Basha, gjate nje takimi me ambasadorin e BE-se ne Tirane Ettore Sequi, ka premtuar se brenda vitit do te hape tenderin per ndertimin e Tramvajit.
  Ai gjithashtu theksoi se ne saje te financimeve te perbashketa me BE-ne do te ndertohen parqet ne lagjet e Tiranes, do te behet perpunimi i inerteve, ndertimi i parkut te ri te Tirane, rikthimi i hapesirave te gjelberta dhe programe te tjera.
  Nga ana e tij Ambasadori Ettore Seqiu u shpreh se ardhmja e Tiranes duhet te jete europiane.
  “Duam qe e ardhmja ne Tirane te jete europiane dhe ne favor te qytetareve te saj. Ne shpresojme ne standarte dhe rregullat qe Bashkia do implementoje ne projektet e saj dhe besojme se Tirana do te jete ne krye te procesit te integrimit te Shqiperise.
  Europa eshte gjithashtu nje sistem standartesh dhe rregullash, nje forme, e cila shpresojme qe ne te ardhmen do te gjejne vend ne planin qe kryebashkiaku po pergatit. Ne do te diskutojme edhe ne te ardhmen se cfare dhe ne c`menyre Bashkimi Europian do te ofroje ndihmen e tij” ka theksuar Sequi.
  Infoalbania - Agjensi lajmesh e pavarur - Basha: Brenda vitit hapet tenderi per ndertimin e tramvajit

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 2. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16