BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 91 von 113 ErsteErste ... 4181878889909192939495101 ... LetzteLetzte
Ergebnis 901 bis 910 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.496 Aufrufe

 1. #901
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  RTK: Qeveria vendos pėr ndryshimin e historisė

  Qeveria e Kosovės ka bėrė njė marrėveshje me Qeverinė turke qė tė ndryshohen disa pjesė tė historisė nė librat shkollor qė kanė tė bėjnė me Turqinė. Burime tė Radio Kosovės brenda Qeverisė konfirmojnė marrėveshjen mes tė dyja shteteve, ndonėse historianė nga Kosova dhe Shqipėria vazhdojnė ta kundėrshtojnė kėtė.

  Autoritetet kosovare, mėsohet se kanė vendosur paraprakisht tė pranojnė ndryshimin e gjithė atyre elementeve qė Turqia i quan fyese dhe tė njėanshme nė historinė shqiptare, pavarėsisht se historianėt nė Kosovė dhe Shqipėri po e mohojnė kėtė.

  Pėr kėtė, tė dyja palėt, kishin bėrė njė marrėveshje gjatė vizitave qė kishin bėrė nė Kosovė, Ministrat turk tė Punėve tė Jashtme dhe tė Arsimit.

  Zėvendėsministri kosovar i Arsimit Nehat Mustafa thotė se ndryshimet do tė bėhen pėr shkak se autorėt e teksteve historike kanė bėrė gabime.

  “Kompromis do tė ketė nė disa pjesė ku autorėt e historisė nuk kanė ditur tė bėjnė dallime midis Turqisė dhe Perandorisė Turke, sepse edhe strategjia e BE-sė kėrkon qė tekstet tė lirohen nga gjuha e dhunės”, ka thėnė Mustafa.

  Edhe Ministri turk nė Qeverinė e Kosovės, Mahir Jagxhilar, konfirmon marrėveshjen mes tė dyja vendeve, por nuk jep detaje rreth ndryshimeve qė mund tė bėhen.

  “Ka disa gjėra qė duhet tė ndryshohen. Nevojitet pėr tė hequr perceptimet e gabuara qė janė krijuar nė kohėn e komunizmit pėr Turqinė”, thotė Jagxhillar.

  Por, Pėllumb Xhufi njė historian nga Universiteti i Tiranės thotė se ndryshimet mund tė bėhen pėr shkaqe politike, por e vėrteta ėshtė se nuk ka asgjė fyese dhe jo reale nė librat historike.

  “Nė tekstet e historisė sė popullit shqiptar nuk ka gjuhė fyese. Qeveria e Kosovės nėse pranon ndryshimet atėherė bėnė pranimin e njė kėrkese politike dhe pėr nevoja politike”, thotė Xhufi.

  Sipas Xhufit, njė kėrkesė e tillė, tė paktėn, ėshtė dashur tė shqyrtohet me autoritetet e Shqipėrisė, pėr shkak se Shqipėria dhe Kosova ndajnė tė njėjtėn materie historike sa u pėrket kėsaj periudhe pėr tė cilėn kėrkohen ndryshime.

  Megjithatė, Ministria e Arsimit e Kosovės, pritet qė nga muaji i ardhshėm tė formojė ekipet punuese qė do tė rishikojnė pjesėt e historisė qė kanė tė bėjnė me Turqinė dhe Perandorinė Osmane.

  Zėri • INFO - Ditari - Politik -  Ec e mos shko mi qu n'hane kta pisa

 2. #902
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Pushk ren atyne qe e ndryshojn historin shqiptare!

 3. #903
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Wenn wunderts...

 4. #904
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von El Malesor Beitrag anzeigen
  Babi ist verbreiteter als atė, aber atė ist richtig. Wir benutzen auch immer öfter amė anstatt nanė, z.B. Ku e ke jot amė?

  Am oder Mem ist Mutter. Ich sage Mam zu meiner Mutter. Nan, Non sage ich zu der Grossmutter. Im italienischen ist Nonna die Grossmutter.

 5. #905

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Bulqizė, minatorėt rinisin grevėn e urisė


  Minatorėt e Bulqizės janė pėrplasur me policinė orėt e para tė mėngjesit, pasi grevistėt kanė vendosur gurė nė hyrje tė zyrave tė kompanisė ACR.
  Policia ka ndėrhyrė duke zhbllokuar situatėn. Pas kėsaj situate, ėshtė mbledhur komisioni i grevės dhe Kėshilli Sindikal pėr tė diskutuar pėr hapat e mėtejshėm.

  Mėsohet se gjatė ndėrhyrjes sė policisė ka pasur konfrontime fizike midis dy palėve. Tė paktėn 10 minatorė kanė hyrė nė grevė urie sot nė mėngjes.  Gazeta Start: Bulqizė, minatorėt rinisin grevėn e urisė

  Gebt den Leuten doch was die wollen, Herr Gott nochmal !

 6. #906
  Avatar von Philipp28

  Registriert seit
  12.06.2008
  Beiträge
  27

  "Todesmine H. Depisch" eine klassische Falschmeldung

  Hallo!

  Habs grad in einem Block gelesen. Zum einen ist H. Depisch weder Konsul noch Eigentümer der ACR Albanien Chrome, zum Zweiten wird in den meisten berichten eine albanische Mine behandelt, die mit ACR nichts zu tun hat.

  Offenbar haben manche Leute nur Schwachsinn im Hirn, den sie posten müssen!

 7. #907
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Ab 2:30 wirds besonders interessant. Das Land der "Demokraten".
  Verfluchte Faschissten... dann labbert man hier von "Griechen unterdrücken keinen"
  Es gibt noch n'paar ähnliche Videos... glaub hab n'paar vor einiger Zeit gepostet

 8. #908

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Presidenti Topi niset pėr nė Austri


  Presidenti Bamir Topi sė bashku me Zonjėn e Parė, Teuta Topi dhe nė krye tė njė delegacioni zyrtar, u nis sot pėr njė vizitė dyditore nė Vjenė, me ftesė tė Presidentit tė Austrisė, Hajnc Fisher.


  Gazeta Start: Presidenti Topi niset pėr nė Austri


  Hajnc..

 9. #909

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Zbulohen mbishkrime antike nė kalanė e Rozafės

  Njė grup arkeologėsh tė njė ekspedite shqiptaro-polake zbuluan tė mėrkurėn, teksa gėrmonin nė territorin e Parkut Arkeologjik pranė kalasė sė Rozafės nė Shkodėr, gjurmė me mbishkrime qė mendohet se i pėrkasin shekullit tė parė para Krishtit.
  Drejtori i Parkut Arkeologjik tė Shkodrės, Nikolin Shati, u shpreh pėr mediat se “objekti nė fjalė, i gjetur nė oborrin e dytė tė kalasė sė lashtė, pranė njėrit prej ujėmbledhėsve tė saj, ėshtė konstatuar njė vit mė parė nga punonjėsit e kėtij parku, ndėrkohė qė nxjerrja nė dritė e kėtij zbulimi u bė e mundur nga ekspedita e arkeologėve tė huaj dhe atyre shqiptarė”.

  Nga studimi qė iu bė zbulimit nė fjalė nga ana e specialistėve tė Parkut Arkeologjik dhe atyre tė ekspeditės shqiptaro-polake, Shati thotė se pretendohet tė jetė njė tip akti juridik i kolonizimit romak tė Shkodrės dhe rėnies sė Perandorisė Ilire tė periudhės sė Augustit, qė i pėrket rėnies sė mbretėreshės Teuta.

  Sipas drejtorit tė Parkut, shkrimet do tė verifikohen dhe studiohen mė saktėsisht nga Instituti i specializuar i Arkeologjisė nė Francė. “Ky ėshtė dokumenti i parė i kėsaj periudhe dhe ėshtė njė sinjal shumė i mirė pėr gėrmimet arkeologjike nė zonėn e Shkodrės, ēka tregon se nė vijim tė punimeve dhe gėrmimeve tė arkeologėve shqiptarė dhe tė huaj, pritet tė dalin nė dritė vlera tė konsiderueshme historike tė Shkodrės antike”, nėnvizoi Shati.
  Gazeta Start: Zbulohen mbishkrime antike nė kalanė e Rozafės

 10. #910
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.423
  Lumturie Blakaj | 21-09-2011 23:27 CET

  Situata e krijuar nė veri tė Kosovės pas rikthimit tė kontrollit doganor dhe policor nė pikat kufitare 1 e 31 ka nxjerrė nė pah nevojėn e pajisjes sė Policisė sė Kosovės me helikopterė.

  Ndonėse edhe pas dymbėdhjetė vjetėsh tė pėrfundimit tė luftės nė Kosovė dhe tre vjet nga koha e shpalljes sė pavarėsisė, institucionet e shtetit tė Kosovės nuk kanė arritur qė ta pajisin Policinė e Kosovės, por as Forcėn e Sigurisė sė Kosovės me helikopterė dhe mjete tė tjera tė rėnda tė blinduara.

  Mirėpo, zhvillimet e fundit nė veri tė Mitrovicės, ku pjesėtarėt e njėsisė speciale “ROSU” tė Policisė sė Kosovės mbeten nė mėshirėn e KFOR-it, pasi kanė mbetur tė izoluar nė pjesėn matanė lumit Ibėr pėr shkak tė mungesės sė helikopterėve, ka shtyrė ministrin e Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepin, qė tė kėrkojė seriozisht blerjen e dy helikopterėve dhe pajisjeve tjera tė sofistikuara pėr forcat e rendit.

  Zyrtarė tė lartė qeveritarė kanė konfirmuar nė kushte anonimiteti se projekti pėr pėrforcimin e logjistikės pėr Policinė e Kosovės parimisht ka marrė dritėn e gjelbėr nga ekzekutivi kosovar, por vetėm pritet ndarja e mjeteve financiare, i cili plan pritet qė gjatė ditėve tė ardhshme tė prezantohet nė Kuvendin e Kosovės.

  Vlera e mjeteve qė planifikohen tė ndahen pėr helikopterė ėshtė rreth 20 milionė euro. Duke folur pėr nevojėn e pajisjes sė Policisė sė Kosovės me helikopterė dhe automjete tė blinduara, ministri Rexhepi ka kėrkuar nga anėtarėt e Komisionit pėr Siguri qė t’i japin mbėshtetje kėtij plani, i cili mund tė jetėsohet brenda njė kohe tė shkurtėr.

  “Kosova ka nevojė tė madhe pėr helikopterė dhe kjo jo vetėm pėr Policinė e Kosovės, por edhe pėr reagime emergjente”, ka thėnė ministri Rexhepi, duke rikujtuar se nėpėr vende malore intervenimi mund tė bėhet vetėm me helikopter, pasi nuk mund tė shkohet me autoblinda.

  Policia e Kosovės, ndonėse ėshtė krijuar 12 vjet mė parė, ka vetėm disa autoblinda dhe gjashtė pilotė karriere brenda strukturės sė saj. Pilotėve, siē thuhet, u duhet vetėm pak kohė pėr t’u trajnuar, nė mėnyrė qė t’i pilotojnė tipat e helikopterėve qė mund tė blihen pėr menaxhimin e situatave emergjente.

  Zyrtarė tė lartė tė qeverisė thonė se helikopterėt do tė pėrdoren pėr menaxhimin e situatave emergjente, sikurse ishte sfida e fundit e Policisė sė Kosovės nė veri tė vendit, por edhe nė raste tė tėrmeteve, menaxhimin e zjarreve, kėrkim shpėtimi...etj.

  “Kosova ka nevojė pėr gjashtė helikopterė, edhe pse pėr momentin do tė ishin tė mjaftueshėm tre”, ka thėnė ky zyrtar qeveritar, duke shtuar se njė helikopter i lehtė mund tė kushtojė nga 800 mijė deri nė 1 milion e 600 mijė euro, kurse njė helikopter i mesėm mund tė kushtojė nga 8 deri nė 14 milionė euro.

  Sipas tij, Kosova ka kapacitete tė mjaftueshme pėr menaxhimin e njėsisė fluturuese, pasi qė ka inxhinierė tė aviacionit, pilotė, teknikė, inxhinierė tė sistemit tė radarėve, por edhe stafin tjetėr gjegjės pėr ēėshtjen e aviacionit.

  “Rreth 70 veta janė kuadro tė aviacionit, tė cilėt pėr momentin janė “jashtė funksionit”, por edhe njė pjesė e tyre gjenden jashtė Kosovės”, ka thėnė ai. Edhe Forca e Sigurisė e Kosovės, si trashėgimtare e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), ka nevojė pėr pajisjen me helikopterė, ku ėshtė planifikuar ngritja e kapaciteteve, sikurse ėshtė shkollimi i kuadrove, gjegjėsisht i pilotėve.

  Dikur brenda TMK-sė ekzistonte Skuadrilja 70 e Helikopterėve, mirėpo gjatė themelimit tė FSK-sė ky njėsit nuk ishte pėrfshirė nė organogramin e kėsaj force.

  Ajet Bajrami, pilot i helikopterit ushtarak, i cili dikur ka drejtuar Skuadriljen e Helikopterėve nė TMK, ka theksuare se me zhvillimin e FSK-sė pritet qė nė vitin 2013 tė aktivizohet edhe njėsia e helikopterėve, pasi qė kjo ēėshtje ėshtė imediate dhe e njė rėndėsie tė veēantė.

  “Shutohen” kuadrot e aviacionit

  Edhe Idriz Dreshaj, pilot profesional, qė nė pėrvojėn e tij ka pasur mbi 10 mijė fluturime, ka kritikuar institucionet e vendit pėr mungesė tė vullnetit pėr tė shtyrė pėrpara ēėshtjen e aviacionit.

  Ai madje ka pohuar se njėfarė forme kuadri i dikurshėm i Skuadriljes sė Helikopterėve tė TMK-sė ėshtė “shutuar”, duke shkuar nė pension tė parakohshėm, pavarėsisht moshės sė mesme qė kanė pasur.

  Ai tregon se dikur paga e tij prej piloti kishte qenė nga 1 mijė deri nė 5 mijė dollarė, kurse tashmė shteti i Kosovės i “shpėrblen” me nga 150 deri nė 170 euro, si pension tė parakohshėm.
  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...e-helikoptere/

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: Heute, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16