BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 92 von 113 ErsteErste ... 4282888990919293949596102 ... LetzteLetzte
Ergebnis 911 bis 920 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 143.410 Aufrufe

 1. #911
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Shqiptarėt nė Mal tė Zi, popull i rrezikuar!  Nga pjesa e popullit shqiptar qė mbet jashtė kufijve shtetėror tė Shqipėrisė dhe Kosovės dhe qė sot gjinden brenda kufijve tė shteteve te ish-Jugosllavisė, (Serbi,IRJM, dhe Mali i Zi), duket se shqiptarėt nė Mal tė Zi janė mė tė rrezikuar. Derisa shqiptarėt nė Maqedoni janė fuqi demografike dhe ekonomike,e qė shpesh herė do tė thotė edhe fuqi politike dhe ky faktor i pozicionon ata mė mirė nė arritjen dhe realizimin e statusit tė popullit shtetformues. Kurse shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės (Kosova Lindore), pėrkundėr faktit qė edhe ata janė tė diskriminuar dhe gjithashtu tė rrezikuar, kanė njė qėllim,dhe njė strategji tė perbashkėt e cila ėshtė –bashkimi me Kosovėn.

  Shqiptarėt nė Mal tė Zi,numerikisht mė tė vogėl , gjeografikisht tė shpėrndarė dhe politikisht tė ndarė, sot janė nė pozitė tė disfavorshme.Kur them politikisht tė ndarė, mendoj nė faktin se edhe pėrkundėr ekzistencės tė disa platformave politike tė disa partive nacionale shqiptare, megjithate ,ende sot mungon njė platformė e pėrbashkėt politike e cila do tė kishte nėnshkrimin e tė gjithė pėrfaqėsuesve dhe subjekteve politike tė shqiptarėve nė Mal tė Zi.Me fjalė tė tjera,shqiptarėt nė Mal tė Zi ende nuk kanė njė “road map” tė tyre.

  Shtetet amė heshtin nė emėr tė “mosprishjes sė fqinjėsisė sė mirė”

  Njėkohėsisht,kam frikė qė shqiptarėt nė Mal tė Zi kanė ra viktimė e politikės gjeopolitike dhe strategjike nė rajon ,ēka do tė thotė se derisa strukturat udhėheqėse tė BE nuk kanė interes pėr zgjidhjen e statusit tė tyre,atėherė as shteti amė Shqipėria gjithashtu nuk tregon njė interesim tė tillė duke pasur parasysh koordinimin e veprimeve tė Shqipėrisė me vijėn politike tė BE,meqenėse Shqipėria pretendon qė sė shpejti tė jenė anėtare e kėsaj organizate prestigjioze. Ėshtė plotėsisht e kuptueshme qė Shqipėria ėshtė nė tė njėjtin drejtim me BE, por kjo nuk do tė thotė qė nuk duhet tė reagojė dhe tė ngrisė zėrin ndaj padrejtėsive qė u bėhen bashkombasve dhe diasporės sė vet,nė rastin konkret ndaj shqiptarėve nė Mal tė Zi. Ėshtė e drejtė e ēdo shteti, pra edhe e Shqipėrisė qė tė interesohet pėr tė drejtat e pjesės sė popullit tė vet qė jeton jashtė kufijve shtetėror dhe kur ėshtė nevoja tė mbrohen kėto tė drejta me dialog dhe mjete diplomatike aq mė tėpėr kur kjo e drejtė ėshtė pėrcaktuar edhe me kushtetutėn e Shqipėrisė.

  Pra, kur janė nė pyetje tė drejtat e shqiptarėve nė Mal tė Zi,si duket shteti amė –Shqipėria po hesht,nė emėr tė “mosprishjes sė fqinjėsisė sė mire” me Malin e Zi,me preteks se njė gjė e tillė mund tė “trazojė “rajonin dhe “hidhrojė “BE!? Por fqiu mund tė jetė i mirė vetėm atėherė kur i trajton tė gjithė qytetarėt e vet nė mėnyrė tė barabartė ,pa dallim nga pėrkatėsia e tyre nacionale. Pėrfaqėsuesit e partive politike shqiptare nė Mal tė Zi,(sidomos tė partive politike nė opozitė), me rastin e takimeve tė tyre me zyrtarėt shtetėrorė tė Shqipėrisė, i kanė shtruar dhe paraqitur disa herė problemet e shqiptarėve nė Mal tė Zi dhe nevojėn e avancimit tė drejtave tė tyre nė kėtė shtet, mirpo deri mė sot,nuk kemi informata qė kėrkesat e shqiptarėve nė Mal tė Zi tė jenė komunikuar zyrtarėve tė Malit tė Zi, nga ana e udhėheqėve qeveritar dhe shtetror tė shtetit amė-Shqipėrisė.

  Gjithashtu, kjo vlen edhe per shtetin tjėtėr tonė amė,Kosovėn i cili vėtė ėshtė shtet i ri dhe ēėshtje prioritare e qeverisė sė saj ėshtė rritja e njohjeve ndėrkombėtare,mirėpo do tė ishte e udhės qė nė takimet e shpeshta diplomatike tė pėrfaqėsuesve tė Qeverisė sė Kosovės, me homologėt e vet nė Mal tė Zi,tė ngritet ndonjėherė edhe ēėshtja e avancimit tė drejtave tė shqiptarėve nė kėtė republikė.Tek e fundit, Kosova dhe pėrfaqėsuesit e saj,nuk do tė bėnin asgjė mė tepėr se sa po bėn Mali i Zi pėr pakicėn e vet nė Kosovė.

  Shqiptarėt nė Mal tė Zi,tashmė e kanė dėshmuar se i pėrkasin mjė populli qė ėshtė paqėsor dhe qė dėshiron t’i realizoje tė drejtat e veta pėrmes paqės,dialogut dhe mirėkuptimit. Mirėpo, nėse nuk ndryshon pozitivisht statusi i tyre nė shtetin e Mali tė Zi,nė tė ardhmen jo tė largėt, do tė vihet nė pyetje identiteti dhe autoktonia e tyre nė trevat e veta stėrgjyshore.

  Xheladin Zeneli
  (Artikulli ėshtė shkruar nė vitin 2010 dhe ėshtė pjesė e librit tė sapo botuar "DIASPORA DHE VENDLINDJA"- Artikuj, intervisa dhe dėshmi pėr ēėshtjen shqiptare nė Mal tė Zi, e tė njėjtit autor)

 2. #912
  Albanese  New York, Thaēi hap bursėn e “NASDAQ”  Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka hapur sot bursėn e “NASDAQ”-ut nė New York, duke i rėnė kėmbanės simbolike qė nėnkupton fillimin e njė dite tė re nė treg.

  Paraprakisht, Thaēi u prezantua nga zyrtarė tė kėsaj burse si kryeministri i parė i Republikės sė Kosovės, dhe njė nga themeluesit e UĒK-sė. Pastaj kryeministri Thaēi mbajti njė fjalim tė shkurtėr ku falėnderoi NASDAQ-un pėr mundėsinė dhe tha se Kosova si shtet i ri ėshtė i hapur pėr investimet e huaja.

  Njė ditė mė parė bursėn e NASDAQ-ut, e hapi kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

  RTV ORANEWS

 3. #913
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen  New York, Thaēi hap bursėn e “NASDAQ”


  Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka hapur sot bursėn e “NASDAQ”-ut nė New York, duke i rėnė kėmbanės simbolike qė nėnkupton fillimin e njė dite tė re nė treg.

  Paraprakisht, Thaēi u prezantua nga zyrtarė tė kėsaj burse si kryeministri i parė i Republikės sė Kosovės, dhe njė nga themeluesit e UĒK-sė. Pastaj kryeministri Thaēi mbajti njė fjalim tė shkurtėr ku falėnderoi NASDAQ-un pėr mundėsinė dhe tha se Kosova si shtet i ri ėshtė i hapur pėr investimet e huaja.

  Njė ditė mė parė bursėn e NASDAQ-ut, e hapi kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

  RTV ORANEWS

  ich will dich ja nicht ärgern oder so aber das gehört hier echt nicht rein

 4. #914
  Albanese
  Hier postet doch alle auch News über Kosovo oder Montenegro
  halt alles was mit Albaner zu tun hat.

 5. #915
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen
  Hier postet doch alle auch News über Kosovo oder Montenegro
  halt alles was mit Albaner zu tun hat.

  bist ja nicht der Einzige der mir hier auffällt. Was in Mazedonien,Montenegro passiert mir sowas von egal. Das soll man hier nicht lesen. aussschließlich über albanien sollte man hier posten.

 6. #916
  Albanese
  Verstehe nicht wieso dich das stört aber in Österreich, Schweiz und Deutschland sind vielleicht mickrige 1% der Albaner aus Albanien und der Rest aus Kosove, MZ und MNE wir können nicht nur dir Minderheit zuliebe uns anpassen und hier nur über Albanien posten ^^

 7. #917
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Aurel Marki Beitrag anzeigen
  Verstehe nicht wieso dich das stört aber in Österreich, Schweiz und Deutschland sind vielleicht mickrige 1% der Albaner aus Albanien und der Rest aus Kosove, MZ und MNE wir können nicht nur dir Minderheit zuliebe uns anpassen und hier nur über Albanien posten ^^

  ok wenns so ist.


  dann tut was ihr wollt

 8. #918

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  bist ja nicht der Einzige der mir hier auffällt. Was in Mazedonien,Montenegro passiert mir sowas von egal. Das soll man hier nicht lesen. aussschließlich über albanien sollte man hier posten.
  Du Opfer verstehst doch sowieso nichts was hier geschrieben wird deswegen kann es dir egal sein.

 9. #919
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Du Opfer verstehst doch sowieso nichts was hier geschrieben wird deswegen kann es dir egal sein.

  ich versteh aber den leid in deinen beiträgen du serbischer albaner

  verpiss dich

 10. #920
  Albanese
  lasst uns den Thread nicht weiter vollspamen streitet euch in der Shoutbox weiter oder so

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 319
  Letzter Beitrag: 13.06.2018, 16:50
 2. Antworten: 4398
  Letzter Beitrag: 12.06.2018, 10:28
 3. Antworten: 6641
  Letzter Beitrag: 08.06.2018, 13:02
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16