BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 97 von 113 ErsteErste ... 478793949596979899100101107 ... LetzteLetzte
Ergebnis 961 bis 970 von 1130

Wirtschaft Albaniens - Ekonomia e Shqipėrisė - Economy of Albania

Erstellt von Bloody, 19.05.2009, 21:23 Uhr · 1.129 Antworten · 141.563 Aufrufe

 1. #961
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  Die Griechen da sind ja nichts anderes als Arvaniten !

  Jetzt wo du es sagst Ich meine auch, im Mittelalter wurden ja Arberesh im heutigen Ost und Südostgriechenland angesiedelt, da durch Kriege die Bevölkerung dort dezimiert hatte. Das bekannte albanische Lied "Moj e bukura More" handelt ja von den Arberesh, die von da geflohen sind, und Morea ist das heutige Pelepones...

 2. #962
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Luli Beitrag anzeigen
  Jetzt wo du es sagst Ich meine auch, im Mittelalter wurden ja Arberesh im heutigen Ost und Südostgriechenland angesiedelt, da durch Kriege die Bevölkerung dort dezimiert hatte. Das bekannte albanische Lied "Moj e bukura More" handelt ja von den Arberesh, die von da geflohen sind, und Morea ist das heutige Pelepones...

  Ja.

  Das meinte ua auch mal Arvanitis, dass es in Himara so ist. Die haben halt bzw viele haben ein griecisches NAtionalbewusstsein !

 3. #963
  Avatar von Piro

  Registriert seit
  19.11.2009
  Beiträge
  212
  es ist himmeltraurig das die ihre indentität für geld verkaufen die bewohner von himara
  man könnte denen alle mal ne faust ins auge drücken

 4. #964

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Thellim bashkėpunimi me Kuvajtin

  Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, gjatė njė takimi tė premten me Ambasadorin e sapoakredituar tė Kuvajtit nė Tiranė, Najeeb Abdulrahman Al-Bader u shpreh pėr nxitjen e bashkėpunimit mes dy vendeve.
  Gazeta Start: Thellim bashkėpunimi me Kuvajtin


  Ich denk mal, es läuft ganz gut voran mit der Image Aufbesserung.

 5. #965

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.047
  Shqipėria e dyta nė Evropėn Juglindore pėr investimet

  Gjatė vitit 2010, investimet e huaja direkte nė Shqipėri janė rritur me 1 miliard dollarė, duke u bėrė vendi i dytė nė Evropėn Juglindore pas Serbisė qė thish kaq shumė investime.

  http://www.gazetastart.com/lajme/Ekonomia/42829/

 6. #966
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Janina, Posters: Northern epiriot, claim that you are Greek


  While the census is continuing, the nearest city of Greece with Albania, Janina was daybreak yesterday morning with numerous posters who call all the people Vorio Epiriot to declare their origin in the census that is taking place in Albania.

  "Northern epiriot declare your origins. Claim that you are Greek in the census in Albania ".


  Quelle:Janina, Posters: Northern epiriot, claim that you are Greek 7. #967
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Encyclopedia against the Albanians, still on the market  "Macedonian Encyclopedia" expressed against Albanians are being sold and distributed through DVDs and CDs, but also other forms throughout Macedonia.
  INA news agency reports that at present it has become the most requested materials and preferred to intellectual circles, Macedonian students and students who are curious and want to have this paper that among other things, contains many statements offensive to Albanians.

  Quelle:Encyclopedia against the Albanians, still on the market

 8. #968
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.620
  Das es immer noch zu sowas kommt, kann ich nicht und will ich auch nicht verstehen.

 9. #969
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Vdes ish – presidenti i Shqipėrisė Ramiz Alia

  Tiranė, 7 tetor Mėngjesin e sotėm ka vdekur Ramiz Alia ndėrsa ndodhej i shtruar nė sanatoriumin e Tiranės pėr shkak tė komplikacioneve nė mushkėri. Ai vdiq nė orėn 7 tė mėngjesit tė sotėm nė moshėn 86-vjeēare. Presidenti i parė i republikės pluraliste tė Shqipėrisė ishte shtruar disa herė nė reanimacion pėr shkak tė problemeve tė tij shėndetėsore kryesisht me mpiksjen e mgjakur ne mushkėri.

  Ramiz Alia u lind mė 18 tetor 1925 nė Shkodėr. Ai u bashkua me lėvizjen komuniste pa mbushur ende 20 vjeē. U bė pjesėtar i ushtrisė partizane dhe pas ēlirimit nisi njė karrierė politike duke u bėrė edhe pjesė e Byrosė Politike tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė vitin 1961, njoftojnė medie shqiptare

  Ai u diplomua nė shkollėn e Partisė nė Moskė nė vitin 1954. Alia ishtė njė nga figurat mė tė rėndėsishme tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, i cili udhėhoqi Shqipėrinė mes viteve 1985 deri nė 1992. Gjatė kėsaj periudhe Ramiz Alia ka kryer detyra tė larta nė drejtim tė Partisė Komuniste shqiptare, Partia e Punės, rrjedhimisht edhe tė shtetit shqiptar.

  Detyrat mė tė rėndėsishme kanė qenė Ministėr i Arsimit dhe Kulturės, anėtar i Byrosė Politike, deputet, Kryetar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor, Sekretar i Parė i Partisė Komuniste dhe kryetar i Kėshillit Presidencial (1991).

  Pas zgjedhjeve tė para shumėpartiake nė Shqipėri tė zhvilluara mė 31 mars 1991, parlamenti i ri pluralist i dominuar nga deputetėt komunistė, mė 30 prill 1991 e zgjodhi Ramiz Alinė President tė Republikės. Pas zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare tė 22 marsit 1992 ku fitoi koalicioni i opozitės i udhėhequr nga Partia Demokratike, mė 3 prill 1992 Alia dha dorėheqje nga posti i Presidentit dhe u tėrhoq nga jeta aktive politike pas reformimit tė Partisė sė Punės nė Parti Socialiste dhe zgjedhjes sė Fatos Nanos kryetar tė saj.

 10. #970
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Peja antike lė pa shitur Fabrikėn e baterive  Publikuar: 07.10.2011 - 14:31

  Pejė, 7 tetor - Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) ėshtė dorėzuar para themeleve historike tė Pejės antike, duke e tėrheq nga vala e 52 e privatizimit Fabrikėn e Baterive Industriale “Trepēa” nė Pejė, e cila shtrihet mbi themelet e dukshme tė Siparuntumit dhe tė themeleve tė padukshmet, qė presin tė gėrmohen dhe tė nxirren nė dritė pas 17 shekujve.

  Qė nga viti 2002 Komuna e Pejės dhe Instituti pėr Trashėgimin Kulturore dhe Historike ka qenė nė “luftė” me ish AKM-nė dhe tash AKP-nė, pėr mos privatizimin e kėsaj fabrike, nga frika se jo vetėm Pejės por edhe Kosovės mund t’i zhduken gjurmėt e origjinės, bėn tė ditur KosovaLive.

  AKP e kishte pėrfshirė nė valėn e 52 tė privatizimit edhe Fabrikėn e Baterive Industriale “Trepēa” nė Pejė, por institucionet komunale dhe ato tė trashėgimisė dorėzuan fakte bindėse javėt e fundit, para tė cilave AKP u dorėzua, pasi kjo vlerė historike ka njė rėndėsi milion herė mė tė madhe se njė fabrikė dhe privatizimi i saj.

  Pėr tėrheqjen e kėsaj fabrike nga vala e 52 e privatizimit, AKP e ka informuar tė enjten me njė shkresė zyrtare kryetarin e Pejės, Ali Berisha, i cili tė premten bashkė me drejtori i Qendrės Rajonale tė Trashėgimisė Kulturore (QRTK), Avdyl Hoxha, vizituan themelet e Pejės antike, Siparuntum.

  “Ky vend nuk bėnė tė privatizohet sepse ėshtė hapėsira mė e rėndėsishme e trashėgimisė jo vetėm e Pejės por e mbarė Kosovės. Andaj AKP-ja e ka pasur pėr bazė kėtė fakt dhe e ka anuluar tenderin pėr privatizimin e fabrikės, duke u bazuar edhe nė kėrkesat e vazhdueshme tė Komunės sė Pejės dhe instituteve tė trashėgimisė”, tha Berisha, i hipur mbi themelet e qytetit tė vjetėr tė Pejės.

  Lokacioni mbi tė cilin ėshtė shtrirė Siparuntumi gjendet nga hyrja e Pejės nga drejtimi i Prishtinės e deri nė fshatin Zahaq, diku shtatė kilometra gjatėsi, mbi tė cilėn sipėrfaqe ish pushteti jugosllav nė fillim tė viteve tė ’70-ta pat ngritur zonėn industriale mė qėllim tė zhdukjes sė gjurmėve tona ilire.


  “Qyteti i vjetėr i Pejės njihet si qytet mė rėndėsi pėr zhvillimin industrial dhe tregtarė nė atė kohė pėr kėtė pjesė tė Ballkanit”, tha drejtori i QRTK-sė, Avdyl Hoxha.

  Berisha dhe Hoxha besojnė se tash do tė ketė fonde tė caktuara nga niveli qendror, por edhe komunal, pėr fillimin e hulumtimit tė mirėfilltė tė kėtij lokacioni, pėr ēka nė ndihmė siē u tha, do t’i dalin edhe ekspertėt gjerman me aparaturė speciale qė hulumtojnė pėr themele dhe artefakte deri nė shtatė metra thellėsi.

  Peja antike lė pa shitur Fabrikėn e baterive

LinkBacks (?)


Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 4113
  Letzter Beitrag: 18.04.2018, 15:55
 3. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16