BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 8 ErsteErste ... 45678
Ergebnis 71 bis 78 von 78

Wirtschaft Kosovos - Ekonomia e Kosovės - Economy of Kosovo

Erstellt von BIG-Eagle, 19.10.2012, 13:02 Uhr · 77 Antworten · 22.962 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Germany to create 8 thousand new jobs in Kosovo

  auto-gjermania-punesim-541x396-541x3581487769656-1487772314-7430851_1487782492-2910561.jpg

  GAZETAEXPRESS

  Wednesday, 22 February 2017 17:53

  Germany will continue supporting Kosovo, by investing in the field of alternative energy, producing more energy and create 8 thousand new jobs.
  Kosovo Minister of European Integration, Mimoza Ahmeti, met on Wednesday German Ambassador to Kosovo, Angelika Viets. The German Ambassador said that her country will continue helping Kosovo. “Projects or investmnets are ongoing in developing the altenrative energy field. These projects will be implemented in various fields of Kosovo and will help Kosovo get more energy and generate around 8000 new jobs,” it is stated in a press release issued by Ahmeti’s Office.

  According to the press release Ambassador Viets confirmed that Germany will continue supporting European perspective of Kosovo development of economic cooperation between the two countries. Minister Ahmeti thanked Ambassador Viets for the help she and her country are giving Kosovo and considers that Germany remains one of the key friends of Kosovo in the international area.
  Germany to create 8 thousand new jobs in Kosovo - Latest news in Kosovo - GazetaExpress

  Jepet pėlqimi pėr Parkun Industrial nė Viti  Tani mė ėshtė certifikuar Zona ekonomike e Vitisė, e cila lidh 5 komunat e rajonit tė lindjes dhe shtrihet pėrgjatė magjistrales Ferizaj-Gjilan nė fshatin Budrig.

  Nėnshkrimi i certifikimit tė kėsaj zone u bė nga ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Hykmete Bajrami dhe kryetari i komunės sė Vitisė, Sokol Haliti, pas procedurave tė kėrkuara para kėtij certifikimi.

  Nė vendimin e lėshuar pėr kėtė zonė thuhet se Ministria e Tregtisė dhe Industrisė jep pėlqimin e themelimit tė Zonės Ekonomike, respektivisht Parkut Industrial nė Budrigė komuna e Vitisė, duke u bazuar nė faktin se kriteret e parapara me legjislacionin nė fuqi, janė plotėsuar.

  © KOHA. Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
  Jepet pėlqimi pėr Parkun Industrial nė Viti - KOHA.net

  Neue Industriezone entsteht in Budrig, Gemeinde Viti für den osten Kosovos. Dabei sollen die fünf umliegenden Gemeinden davon profitieren.

 2. #72
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Das ist echt genial, dass die das mit einem Budget von knapp unter 6000€ geschafft haben. Da sieht man was für Potentialle im Kosovo schlummern. Das mit der künstlichen Hand.

 3. #73
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248 4. #74
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Birra “Prishtina” edhe nė tregun Zviceran  Sheqer Ukaj, pronar i “Birra Prishtina”, tha se ėshtė ditė e veēantė qė sot po niset ngarkesa e parė pėr eksport nė tregun e Zvicrės.

  “Kjo nėnkupton se aktiviteti ynė ekonomik pėrveē tregut tė Kosovės po shtrihet edhe jashtė kufijve dhe se kualiteti i birrės “Prishtina” ėshtė nė nivelin e tregut jo vetėm vendor, por edhe tė tregut evropian. Kjo ėshtė dėshmia e saktė se kualiteti dhe cilėsia e produkteve tė Kosovės dhe gjithė asaj qė ėshtė “Made in Kosova” dita ditės po fiton besueshmėri dhe treg edhe jashtė vendit”, tha pronari Ukaj.
  Birra ?Prishtina? edhe nė tregun Zviceran - Telegrafi

  Birra Prishtina jetzt auch auf dem Schweizer Markt erhältlich.

  Shpallet kompania fituese pėr projektin “BOREA”: Muhaxheri thotė se Peja do t’i pranojė deri nė 240 mijė turistė nė vit


  Tri javė pas pėrzgjedhjes sė tre kompanive pėr t’i dorėzuar ofertat e tyre, sot ėshtė shpallur edhe kompania fituese e cila do ta ndėrtoj Qendrėn Turistike “Borea”. Kryetari i Komunės sė Pejės, Gazmend Muhaxheri, ka konfirmuar pėr Telegrafin, se konsorciumi italiano – slloven ‘Leitner AG SPA & FILAV SA’, ėshtė shpallur fitues.

  Ai ka thėnė se pas njė pune tė gjatė, sot ėshtė bėrė pėrzgjedhja e operatorit, i cili do ta ndėrtoj Qendrėn Turistike “Borea”.

  Muhaxheri nė njė intervistė pėr Telegrafin ka theksuar se projekti duhet tė kalojė nė Komisionin ndėrministror, i cili jep dritėn jeshile qė tė nėnshkruhet kontrata pėr ekzekutimin e punėve pėr ndėrtimin e BOREA-s.

  “Ėshtė bėrė publikimi i kompanisė fituese, nė njėrėn prej gazetave tė pėrditshme. Tash e kemi edhe kohėn e ankesave – qė zgjatė prej 10 ditėsh”, ka theksuar ai.

  Muhaxheri ka thėnė se ėndrra e kamotshme e qytetarėve tė Pejės, po bėhet realitet, duke shtuar se “ka qenė njė dėshirė e madhe e gjeneratave tė mėhershme qė tė realizohet ky atraksion turistik”.

  “Falė rrethanave qė kane qenė atėbotė nuk ėshtė ekzekutuar, ndonėse i posedon shtigjet mė tė mira tė skijimit”, ka thėnė ai.

  Mė tutje i pari i Pejės, ka thėnė se efektet ekonomike qė do t’i prodhojė BOREA, do tė jenė tė shumėanshme.
  “Ne kemi bėrė studimin e fizibilitetit, master planin, besojmė se do te jetė njė qendėr qė do tė ndikoj nė hapjen e vendeve tė punės, nė zhvillimin e bujqėsisė, turizmit, hotelerisė dhe fushave tjera”, ka theksuar Muhaxheri.

  Sipas tij ndėrtimi i projektit duhet tė zgjasė nga 20 deri nė 24 muaj, ku njėra prej kritereve ka qenė koha e ndėrtimit tė Qendrės.

  “Investimi do tė jetė 54 milionė euro, dhe do tė ndėrtohet nė dy vite. Nė vitin e parė do tė ndėrtohet teleferiku me 68 kabina dhe njė skilift. Derisa, vitin tjetėr shtohen edhe dy skilifta, ku kapaciteti i plotė do tė jetė 20 kilometra shtigje tė skijimit, qė i pėrmbushin tė gjitha kriteret qė i kėrkojnė skiatorėt”, ka shtuar Muhaxheri.

  Ajo qė e bėn unike BOREA-n, sipas tė parit tė Pejės, ėshtė se ėshtė qendra e vetme – jo vetėm nė rajon, por edhe ne Evropė – qė ėshtė kaq afėr njė qendre tė madhe urbane, “dhe mundėsia qė brenda njė kohė tė shkurtėr tė arrihet prej lartėsisė mbidetare 500 deri nė 2400 metra”.

  “Mendoj se kjo Qendėr do tė ndikoj drejtpėrdrejt nė turizėm dhe hotelieri. Ndikimi do tė jetė edhe nė bujqėsi, dhe do tė ketė njerėz qė do tė punėsohen nė menaxhimin e kėsaj qendre. Fuqia mė e lirė punėtore do tė ndikoj qė tė punėsohen me shumė njerėz. BOREA do tė jetė disponim tė qytetarėve pėr katėr stinė. Nga studimi i fizibilitetit ėshtė paraparė qė brenda vitit 240 mijė vizitorė ta vizitojnė qytetin. Por, besojmė se do tė kalohet kjo shifėr, dhe projekti do t’i ndihmojė edhe pjesėve tjera nė zhvillimin e turizmit. Do tė ndikoj nė zhvillimin e turizmit nė Bjeshkėt e Rugovės, ne qytet brenda dhe nė komunat afėr”, ka shtuar Muhaxheri.

  I pari i Pejės, nuk ka lėnė pa pėrmendur edhe projekte tjera tė realizuara nga ai dhe stafi i tij, qė lidhen direkt ose indirekt me turizmin.

  Ai ka thėnė se “ne kemi ndėrtuar siē dihet dy Via Ferrata”, duke shtuar se kėtė vit do tė ndėrtohet Via Ferrata e tretė, e cila do tė jetė edhe mė e gjatė.

  “Ideja ėshtė qė turisti qė e viziton Pejėn tė qėndrojė dy ose tri dite duke parė atraksione. Mė pas e kemi Zip Line mė i madh nė Ballkan. Do tė ndėrtojmė edhe njė Zip Line nė qytet, i cili ėshtė mė i vogėl se aktuali. Mė pas duhet ta pėrmendim shpellėn e Radavcit si pjesė turistike. Nė anėn tjetėr, paraglajdi me motor – shumė shpejt do tė bėhet, e qė do t’i bartė dy persona. Mė pas atraksioni i ri pėr qytetin e Pejės, ėshtė Parku i Aventurave, qė brenda pak ditėsh do tė bėhet funksional. Peja po bėhet atraksion jo vetėm pėr qytetarėt e Kosovės, por edhe tė vendeve tė rajonit”, ka theksuar Muhaxheri.

  I pari i Pejės, ka treguar edhe pėr njė varg projektesh nė infrastrukturė, qė janė duke u ndėrtuar ose qė priten tė ndėrtohen nė qytetin e Pejės, tė cilat do ta ndihmojnė turizmin nė qytet.

  Muhaxheri ka thėnė se Peja ėshtė kthyer nė njė punishte, duke treguar ndėr tė tjera edhe pėr ndėrtimin e disa bulevardeve, impianteve tė ujėrave tė zeza, etj
  Italienisch-slowenisches Konsortium gewinnt Ausschreibung für das Projekt BOREA, durch welches ein neues Winterresportresort in den Bergen von Peja entstehen soll. Das Projekt umfasst ein Investitionsvolumen von 54 Millionen Euro und soll jährlich bis zu 240 000 Besucher locken.

  Shpallet kompania fituese pėr projektin ?BOREA?: Muhaxheri thotė se Peja do t?i pranojė deri nė 240 mijė turistė nė vit - Telegrafi  In Drenas entsteht eine neue Schuhfabrik.

  Edhe njė investim tjetėr...

  Mabetexi vazhdon ndertimin e fabrikės sė kėpurdhave "Iringi" nė Lipjan, teknologji e Koresė sė jugut. Ndertimi po ec me hapa tė shpejtė. Kėtu investohėn mbi 7 milion euro. Kjo fabrikė do tė prodhojė mbi 6000 kg nė ditė. I gjithė kapaciteti ėshtė planifikuar pėr eksport. Kjo fabrikė do tė punsojė qindra puntorė qė nga fillimi i vitit tė ardhėshem.  Großunternehmer Bexhet Pacolli investiert 7 mio Euro in neuet Pilzfabrik mit einer Produktionskapazität von 6 Tonnen/Tag. Der Export ist für Südkorea vorgesehen.

  Kosova nė vitin 2016 ka eksportuar 1,038 miliardė euro shėrbime

  Sipas “Raportit pėr Tregtinė nė Shėrbime - Bilanci Tregtar 2016,” pėrgatitur nga Ministria e Tregtisė dhe Industrisė dhe tė dhėnave nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės rezulton se tregtia nė shėrbime nė Kosovė pėr vitin 2016 ka arritur nė total prej 1,498 miliard euro.
  Nga kjo shumė, eksporti i shėrbimeve ishte 1,038 miliard euro, ndėrsa importi arriti shumėn prej 460 milion eurove.

  Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Hykmete Bajrami, ka njoftuar se Kosova ka shėnuar pėrparime nė fushėn e eksporteve.

  "Kjo tregon se vendi ynė ka shėnuar njė bilanc tregtar pozitiv prej 579 milionė eurove", ka treguar Bajrami.

  Nė vitin 2015, eksporti i pėrgjithshėm nė tregtimin ndėrkombėtar tė shėrbimeve ishte 887 milionė euro, pėrderisa importi ishte 467 milionė euro.

  "Viti 2016 shėnoi njė trend mjaft pozitiv tė rritjes sė eksportit tė shėrbimeve me 151 milionė euro mė shumė tė hyra ose 17% me shumė se sa nė vitin 2015", shkruan Hykmete Bajrami, Ministre e Tregtisė dhe Industrisė
  Kosova nė vitin 2016 ka eksportuar 1,038 miliardė euro shėrbime - GazetaExpress

  Kosovo verzeichnet einen Zuwachs von 17% bzw 151 000 000 Euro im Dienstleistungssektor. Das Gesamthandelsvolumen im Dienstleistungssektor für das Jahr 2016 betrug 1.498 miliarden Euro, davon sind 1.038 miliarden sind Exporte, 460 milionen Importe.
  Angehängte Grafiken Angehängte Grafiken

 5. #75
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Erster größerer Windpark mit einer Kapazität von 32,5 MW entsteht in den Bergen zwischen Prishtina und Gjilan, genauer in der Gemeinde Kamenica. Damit wird das die erste Gemeinde im Kosovo sein, die vollständig durch erneuerbare Energien versorgt wird.

  Die ersten Teile wurden heute vom Hafen Durres geliefert. Für den Transport wurde ein kroatisches Unternehmen beauftragt.

  Weitere Windparks sollen laut Regierung folgen.


 6. #76
  Avatar von Toruko-jin

  Registriert seit
  22.04.2012
  Beiträge
  24.411
  Ich hoffte auf mehr Autobahnprojekte aber Windparks sind auch nicht verkehrt.

  Hoffen wir, dass sie nicht sukzessiv abgetragen werden

 7. #77

  Registriert seit
  15.02.2012
  Beiträge
  28
  Wieso man für den Transport der Teile ein kroatisches Unternehmen beauftragen musste und das nicht jemanden aus den eigenen Reihen hat machen lassen, ist mir ein Rätsel. Aber seis drum.

  Laut ekapija.com hat den oben erwähnten Windpark die Türkei gebaut. Falimenderit Turqi! Mein Uropa würde mich lynchen, aber ich finde es schön, dass die Türkei in letzter Zeit viel auch in solche Projekte investiert. Sie haben halt die Technik, wir nicht. Dass dies auch seine Preise hat, ist mir klar. Die Türken haben das Urproblem, dass viele wichtige Stellen in ihrem Land von religiösen Fanatikern und erzkonservativen Mongos besetzt sind. Gepaart mit tiefer Korruption hemmt das die Entwicklung, den Fortschritt und die Forschung. Aber seis drum.

  Aber bitte eine Zusammenarbeit nur auf einer säkularen Ebene und ohne diesen Antisemitismus. Kush esht shqiptar patriot e vertet e din qe i kemi jud edhe israel shokt shume te mira.

  Teil 2: Die Israelis planen ein neues Windkraftwerk in Kosova. Die Rechte hat sich das Unternehmen enlight renewable energy gekauft. Genehmigungen wurden bereits erteilt. Die Leistung soll 105 (!!) MW betragen. Baubeginn ist nächstes Jahr, Produktionsbeginn soll bereits 2020 sein. Hat da jemand albanische Quellen?

  https://www.ekapija.com/de/news/2065...tition-im-wert

  Die Quellenbetreiber sind serbische Diasporaautoren. Topkek.

  Wisst ihr, was saugeil wäre, was mir seit Wochen durch den Kopf schwirrt? Der Bau einer Ubahn. Überlegt mal, was für Vorteile das hätte. Man könnte die Großstädte miteinander verbinden. Die Universitäten in Prishtina wären für alle Schüler erreichbar. Der Transport von Gütern und Menschen würde eine ganz neue Qualität erreichen. Schaut auch mal eine KS-Karte mit der Lage der Großstädte an. Eine Art Rumudhak, das bietet sich doch an. Es würde den im Sommer heillos überfüllten Verkehr stark entlasten. Vielleicht steckt man Erdogan diese Idee mal zu. So wie der drauf ist, wer weiß, gibt der das in Auftrag haha. Auch die Isrealis könnten so ein Projekt realisieren.

 8. #78
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.248
  Zitat Zitat von Shkodran Beitrag anzeigen

  Teil 2: Die Israelis planen ein neues Windkraftwerk in Kosova. Die Rechte hat sich das Unternehmen enlight renewable energy gekauft. Genehmigungen wurden bereits erteilt. Die Leistung soll 105 (!!) MW betragen. Baubeginn ist nächstes Jahr, Produktionsbeginn soll bereits 2020 sein. Hat da jemand albanische Quellen?

  https://www.ekapija.com/de/news/2065...tition-im-wert
  KOSTT, SOWI sign agreement on grid connection for Selaci wind farm  Kosovo’s* transmission system operator (TSO) KOSTT and SOWI have signed an agreement on connecting the Selaci 1, 2 and 3 wind farm to the power grid of Kosovo*.
  The connection agreement was signed by KOSTT CEO Ilir Shala and SOWI CEO in Kosovo* Ilir Grapci, KOSTT said in a statement.

  Following the review of the application by KOSTT and the signing of the connection agreement, the Selaci 1, 2 and 3 wind farm will be built in the northern part of Bajgora, according to the KOSTT press release.

  The 105 MW wind farm is expected to be online in 2020, the press release reads.

  According to SOWI’s website, SOWI Kosovo L.L.C is a Kosovo-German joint venture that serves as a platform of local and international experts in the field of renewable energy and business development.
  Hier auch eine Karte der geplanten Windparks. In den nächsten Jahren sollen im ganzen Kosovo solche Windkraftanlagen mit insgesamt mehr als 200 Megawatt gebaut werden  Wie du schon sagtest, der Bau der nächsten Anlage soll nächstes Jahr beginnen und 2020 in Betrieb gehen.

  Ps. Das Windkraftwerk in Kamenice hat nicht die "Türkei" oder "die Türken" gebaut. Sondern es sind auch türkische Investoren an dem Bau beteiligt (neben kosovarischen Investoren). Wieso du also den "Türken" für ein gewinnbringendes Unternehmen danken musst, ist mir rätselhaft.

  Und ein kroatisches Unternehmen wrurde deshalb mit dem Transport beauftragt, weil dies ein Schwertransport war und besondere logistische Herausforderungen darstellt für die noch kein Unternehmen im Kosovo in der Lage ist vorzunehmen.

Seite 8 von 8 ErsteErste ... 45678

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 5892
  Letzter Beitrag: 20.10.2018, 17:04
 2. Antworten: 6928
  Letzter Beitrag: 18.10.2018, 23:49
 3. Antworten: 1129
  Letzter Beitrag: 12.06.2017, 20:07
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16