BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 27 von 130 ErsteErste ... 172324252627282930313777127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 261 bis 270 von 1292

Wirtschaft Mazedoniens - Економија на Македонија - Economy of Macedonia (Rep. of)

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 12.04.2010, 13:50 Uhr · 1.291 Antworten · 141.020 Aufrufe

 1. #261
  Avatar von GalatasaraySK

  Registriert seit
  23.09.2011
  Beiträge
  11
  Mazedonien.Kleines Land,großes Essen

 2. #262
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  „Џонсон контролс“ во Штип ќе стартува со четириесетина работници

  Иван Бојаџиски

  ШТИП - Иако најавуваше старт со околу 300 работници, познатата американска компанија „Џонсон контролс“ годинава ќе стартува само со четириесетина работници во фабриката во Штип. Од компанијата ни рекоа дека вработувањето ќе оди етапно и ќе трае во следните две години за кога е планирано бројот на вкупно вработените да се заокружи на вкупно 1.427 лица.

  Според нашите информации, до овој момент за работа во „Џонсон контролс“, преку интернет, аплицирале над 2.400 лица. Оваа информација не сакаше да ја потврди или негира Аврам Стојчевски, одговорен за интересите на компанијата во нашата држава. Стојчевски само ни рече дека таков податок преставува деловна тајна на „Џонсон контролс“.

  „Се' што можам да ви кажам во овој момент е тоа дека забрзано се работи на реконструкцијата на поранешната фабрика ’Политекс’, која е во кругот на некогашниот текстилен комбинат ’Македонка’. Очекуваме работите таму да бидат завршени до крајот на овој месец, по што, по пат на интервјуа, ќе ги избереме првите четириесет до најмногу педесет лица, кои ќе ја започнат обуката за работите што ги очекуваат. Во план ни е до март идната година бројот на вработените да се заокружи на 150 лица, а до средината на идната година да стигнеме до бројката од 300 вработени“, изјави Стојчевски.

  Компанијата доби плац од 60.000 квадратни метри во индустриската зона во близина на Штип каде што најави изградба и на нова фабрика и вработување на 1.427 лица. Но, проблем претставува фактот дека оваа индустриска зона не се уредува, односно работите на неа се прекинати во февруари годинава кога скопски „Гранит“ и струмички „Жи кол“ си ја повлекоа механизацијата. Причините за овој нивен потег досега јавно не се објавени, но се говори дека спомнатите градежни фирми повлекле таков потег поради тоа што државата не им исплатила ниту денар за работите што ги изведуваа во зоната околу осум месеци.

  Во Штип, град со 6.100 невработени лица, но и во околните места Свети Николе, Пробиштип, Кочани, Радовиш, Виница владее голем интерес за вработување во фабриката на американската компанија во која ќе се произведуваат тапацири за автомобилски седишта. Интересот е голем и поради најавите дека во овој нов индустриски капацитет ќе се делат плати значително повисоки од платите што ги остваруваат работниците сега во доминантно трудоинтензивното штипско стопанство.

  Компанијата најави дека во изградбата на фабриката во штипската индустриска зона ќе инвестира дваесет милиони евра и дека рокот во кој фабриката ќе биде подготвена да започне со производствениот процес нема да биде подолг од една година. Всушност, првичните најави беа дека фабриката во индустриската зона ќе започне да се гради од средината на овој месец, но состојбата во која се наоѓа зоната, каде што и вчера немаше никакви градежни активности, ја доведува во прашање таквата можност.

  Во секој случај, ако „Џонсон контролс“ целосно ја реализира најавената идеја за отворање фабрика во Штип, тоа ќе биде најголемиот индустриски капацитет во градот. Капацитети со поголем број вработени Штип имаше до пред две децении. Тогаш „Македонка“ имаше над 5.500 работници, „Астибо“ над 3.000 а толкав број работници имаше и земјоделскиот комбинат „Црвена ѕвезда“.
  „Џонсон контролс“ во Штип ќе стартува со четириесетина работници

 3. #263

  Registriert seit
  13.06.2011
  Beiträge
  501
  Incest in Macedonia.

 4. #264
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonian banks with the highest assets growth in Central and Eastern Europe
  Monday, 03 October 2011

  Banks in Macedonia reported the highest assets growth of 11 percent in Central and Eastern Europe in 2009 and 2010 despite the fact that their total value amounted to EUR 6 billion, show the results of a survey conducted by a Danish counselling company Interlace Research.

  After Macedonia, the highest assets growth was recorded by banks in Serbia (10 percent and total value of EUR 24 billion). The two countries are followed by Poland with 8 percent and the Czech Republic with a 7-percent growth. Polish banks had the highest assets of EUR 292 billion.

  Czech and Hungarian banks had total assets worth EUR 173 billion and EUR 121 billion, respectively. 33 out of 200 biggest banks that operate in Central and Eastern Europe come from Poland, 24 are from the Czech Republic and 22 from Hungary.

 5. #265
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  VERO vor Rückzug aus Mazedonien (und Serbien)?

  ВЕРО СИ ОДИ ОД МАКЕДОНИЈА?


  Грчката компанија Веропулос сериозно размислува да се повлече од македонскиот и српскиот пазар и да ги продаде објектите во Скопје и во Белград, објави вчера интернет-страницата Балкан инфо биз њуз. Од извори блиски до бизнис-круговите во Атина се дознава дека веќе започнале и првите прелиминарни разговори со заинтересираните купувачи. Според истите извори, Веропулос се потешко излегува на крај со обврските кон банките и веќе некое време сериозно ги чувствува последиците од финансиската криза во Грција. Од компанијата Веро во земјава не ги коментираат ваквите информации. Не даваат коментар ниту од седиштето на компанијата во Грција.
  Магазинот “Сторс“, пак, открива дека Веропулос ги одложи плановите за експанзија и дека моментално е во потрага по нова бизнис-стратегија. Компанијата моментално е во фаза на реконструкција, па за оваа цел дополнително ангажира неколку искусни менаџери од германскиот малопродажен синџир Алди, кој неодамна ја напушти Грција. Предизвик на топ-менаџментот, кој се потпира на стратегијата на попуст, е да го конвертира традиционалниот продажен синџир во ефикасен бизнис, наведува магазинот.


  http://www.kapital.mk/mk/makedonija/...kedonija_.aspx

 6. #266

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Nobla Beitrag anzeigen
  Solange ALLLE Bevölkerungsgruppen in Mak etwas davon haben ist das nur TOP! Mit wirtschaftlichem Wohlstand werden andere Konflikte nach hinten geraten so hoffe ich!

  das ist das einzige Problem. Man hat genug andere Sorgen und wenn es einem finanziell nicht gut geht dann muss einen Sündenbock geben, das sowohl bei der Mehrheitsbevölkerung als auch bei den Minderheiten.

  Sonst kann ich mir nicht erklären warum die Österreichssüdtiroler nicht von Italien weg wollen.

 7. #267
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Stavreski: Modernization of REK Bitola marks start of EUR 300 million investment cycle
  Bitola, 5 October 2011 (MIA) - Successful completion of the modernization and automation of thermal power plant "Bitola 2" was observed in mining and energy combine (REK) Bitola on Wednesday.

  Vice Premier and Finance Minister Zoran Stavreski officially opened the modernized bloc, saying the energy sector represents the pillar of a country's economic development, whereas stable and quality supply with electricity is the basic factor for the economy's competitiveness.

  "The successful completion of the second bloc's modernization, alongside similar operations in the first and third blocs, marks the beginning of a large investment cycle by Macedonian Power Plants (ELEM), worth EUR 300 million in the next four years", stressed FinMin Stavreski at today's ceremony.

  According to him, the fresh investments would result in the blocs' modernization, mines' transport system, as well as construction of new energy capacities.

  "Operations are ongoing in all segments of power production, construction of new capacities such as Lukovo Pole and Boskov Most, along with activities towards stable and long-term supply of electricity from the existing capacities", added Stavreski.

  Russian company Power Machines (Silovie Mashini) is the modernization and automation contractor, resulting in extension of the exploitation life for at least 120,000 working hours.

  "The life of REK Bitola will be extended for about 30 years, securing the jobs of all workers, but also providing stable energy for Macedonia's economy. The Russian Federation is one of Macedonia's strategic partners in the energy field, and we expect larger sectoral investments in the future", underlined Stavreski.

 8. #268
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonski Telekom plans all-IP network
  06 October 2011
  Deutsche Telekom’s Macedonia unit plans €170m investment to bring multimedia services

  Makedonski Telekom, a subsidiary of Deutsche Telekom in the Republic of Macedonia, is investing €14 million to upgrade its network, as the first part of a €170 million investment programme. The upgrade has a new all-IP platform that will replace the existing digital telephone exchanges. The modernisation will also enable the launch of new enhanced quality convergent multimedia services.
  The network upgrade will start in October and will be completed by the end of 2013 and the first phase will include the capital, Skopje, and three other cities.
  Daniel Szasz, CEO of Makedonski Telekom, said: “In the following years, the biggest investments will be made in the modernization of the networks which will further strengthen their capacity. This is a promise that we have made to the customers and we are already fulfilling that promise. This investment is just a start of the €170 million investment plan for the following years, of which €150 million are in the fixed network.”
  Makedonski Telekom will give one month free internet access to the customers who have used voice services only, after their shift to this platform. Existing customers will get broadband services with three months of unlimited access, without extra payment. GTB

 9. #269
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Turkish Dairy Co. Interested in buying Swedmilk
  Saturday, 08 October 2011

  Turkish dairy company which was seriously interested in Swedmilk is reportedly negotiating with Tutunska banka. Representatives of the Turkish company informed the Macedonian government about their investment intentions.

  The second auction for Swedmilk is expected to be held in November. The name of the interested Turkish company has not been revealed. According to unofficial information, this is a large dairy plant with annual turnover of USD 800 million.

  Three months ago, the price of the share of NLB Tutunska banka in Swedmilk reached EUR 7.5 million at the first auction, but the sale was not successful since no one made a bid for Swedmilk.

 10. #270
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  VERO vor Rückzug aus Mazedonien (und Serbien)?

  ВЕРО СИ ОДИ ОД МАКЕДОНИЈА?


  Грчката компанија Веропулос сериозно размислува да се повлече од македонскиот и српскиот пазар и да ги продаде објектите во Скопје и во Белград, објави вчера интернет-страницата Балкан инфо биз њуз. Од извори блиски до бизнис-круговите во Атина се дознава дека веќе започнале и првите прелиминарни разговори со заинтересираните купувачи. Според истите извори, Веропулос се потешко излегува на крај со обврските кон банките и веќе некое време сериозно ги чувствува последиците од финансиската криза во Грција. Од компанијата Веро во земјава не ги коментираат ваквите информации. Не даваат коментар ниту од седиштето на компанијата во Грција.
  Магазинот “Сторс“, пак, открива дека Веропулос ги одложи плановите за експанзија и дека моментално е во потрага по нова бизнис-стратегија. Компанијата моментално е во фаза на реконструкција, па за оваа цел дополнително ангажира неколку искусни менаџери од германскиот малопродажен синџир Алди, кој неодамна ја напушти Грција. Предизвик на топ-менаџментот, кој се потпира на стратегијата на попуст, е да го конвертира традиционалниот продажен синџир во ефикасен бизнис, наведува магазинот.


  KAPITAL -


  Greek Chain to Add Two Locations
  Friday, 07 October 2011

  Greek supermarket chain Veropoulos plans to add a new store in Macedonian capital Skopje by the end of this year and another one in 2012, local media reported.

  The company is recording continuous growth and has a long-term development strategy, daily Vecer reported last night, citing the general manager of Veropoulos's Skopje unit, Kostas Theodosiadis.

  Just when everyone thought "Vero" would be closing, it is adding two new stores. This may be a new strategy by Greek businesses as due to the austerity and massive taxes imposed, hundreds of Greek businesses are looking to either expand to Macedonia or relocate their business altogether.
  Vero is quite interesting as a store. No one is certain how it stays in business, since the prices inside are as if you are shopping in Manhattan. 7 Euros ($10) is Vero's price for a six pack Miller light.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54