BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 59 von 130 ErsteErste ... 94955565758596061626369109 ... LetzteLetzte
Ergebnis 581 bis 590 von 1292

Wirtschaft Mazedoniens - Економија на Македонија - Economy of Macedonia (Rep. of)

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 12.04.2010, 13:50 Uhr · 1.291 Antworten · 139.672 Aufrufe

 1. #581
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Plant "Prodis" of Russian pharmaceutical holding "Protek Group" opens
  Skopje, 31 October 2012 (MIA) - Plant "Prodis" of Russian pharmaceutical holding "Protek Group" for production of homeopathic medicines, organic and non-organic cereal products, as well as organic and non-organic teas, vitamins and minerals opened in technological-industrial development zone (TIDZ) Skopje 1 on Wednesday.
  The plant will initially employ 45 people, with the number increasing to 80 by the year-end. The second stage includes the enlargement of the existing facility and opening of 80 more jobs.
  Prime Minister Nikola Gruevski and the Government's economic team officially opened the factory.
  "October is definitely the month of investments in Macedonia. Skopje City Mall, Kemet Electronics, Teknohose, Prodis have all opened in the course of this month", said Gruevski.
  According to him, the "Prodis" plant should bring novelties in the production of medicines, enabling direct and indirect employment of individuals, primarily from Macedonia's rural areas, where the company would use raw materials from.
  "Macedonia is a regional leader in doing business, assuming the fifth spot in global terms. The country's success has been acknowledged by Fitch agency's confirmation of the BB+ rating", stressed PM Gruevski, hoping that other Russian companies would follow Protek Group and invest in Macedonia.
  Vice Premier and Finance Minister Zoran Stavreski stressed the plant opening came as a result of the meeting with investors during the Government's road shows.
  "The first factor for attraction of foreign investments in Macedonia are the meetings and road shows organized by the Government. The second factor is the country's ranking at the 23. spot in the Doing Business report, whereas the third is the Macedonian diaspora, which assures foreigners that Macedonia is a good place for investment", said Stavreski.
  Protek Group is one of the largest pharmaceutical companies of Russia. The Group has diversified business interests and operates in all major segments of the pharmaceutical industry such as medicine manufacturing, distribution and retail of pharmaceutical, health and beauty products. The Group employs over 12,000 specialists.


  Protek Group to open Macedonia plant
  Skopje, 31 October 2012 (MIA) - Russian pharmaceutical holding "Protek Group" will formally open its plant "Prodis" for natural and healthy products in technological-industrial development zone (TIDZ) Skopje 1 on Wednesday.
  "Prodis" will produce homeopathic medicines, organic and non-organic cereal products, as well as organic and non-organic teas, vitamins and minerals. Ninety-five percent of output is intended for distribution at foreign markets, primarily in the Russian Federation, but also the markets of the former Soviet and Yugoslav states and overseas.
  The total Russian investment worth EUR 5 million will develop in two stages. The first stage includes the opening of the production facility employing 130 people, whereas the second would focus on enlargement of the existing facility and 130 more jobs by 2015.
  Protek Group is one of the largest pharmaceutical companies of Russia. The Group has diversified business interests and operates in all major segments of the pharmaceutical industry such as medicine manufacturing, distribution and retail of pharmaceutical, health and beauty products. The Group employs over 12,000 specialists.  - - - Aktualisiert - - -

  Kroatische "Mali Loshinj" eröffnet in Makedonien ein Werk.


  „Мали Лошињ“ отвара фабрика за флаширана вода во Македонија

  31.10.2012 | Компании | 0 Коментари

  Хрватската компанија „Мали Лошињ“ најави дека ќе инвестира околу пет милиони евра во изградба на фабрика за флаширана вода во дебарското село Гари, со годишен капацитет од 100 милиони литри, и ќе отвори над 70 работни места.

  Лиценцата за експлоатација на подземни води на управителот на компанијата Дражен Балиќ денеска во Владата му ја врачи министерот за економија Ваљон Сарачини.
  е Носител на концесијата и на дозволата за експлоатација е МЛ – Гари. Локацијата за концесија е во близина на селото Гари, а халата за производство на флаширана вода за пиење ќе биде лоцирана пет километри пред селото, покрај регионалниот пат Бошков мост – Извор. Производната хала ќе биде со површина од 2.200 метри квадратни и ќе има свој производен и магацински дел, со управна зграда, како и дополнителни простории како лабораторија, кантина и друго.
  Производството на вода, според Балиќ, треба да почне од есен догодина. Од планираното годишно производство од 100 милиони литри вода 90 проценти ќе биде пакувана во ПЕТ-амбалажа од 1 и 1,5 литри. Останатите 10 проценти ќе бидат пакувани во стаклени шишиња од 0,33 и 0,75 милилитри. Планираните количини ќе бидат наменети претежно за странските пазари.
  Доколку се зголеми интересот за производната вода од македонскиот пазар, тие како инвеститори се подготвени да го прошират производниот капацитет.
  - За таа цел располагаме со поголема површина за експлоатација на минерална суровина подземна вода која ќе може да ги задоволи потребите на сите заинтересирани купувачи во иднина од странските и домашните пазари, рече Балиќ.
  Министерот за економија Сарачини истакна дека новата инвестиција во делот на минералните суровини е резултат на владините политики за привлекување инвестиции и создавање поволна бизнис-клима.
  - Оваа инвестиција е од огромно значење не само за Гари и Дебар, туку и за целиот западен регион во насока на рамномерен и одржлив економски развој, рече Сарачини.
  Одговарајќи на новинарски прашања информира дека моментно Министерството за економија има огласено за експлоатација и концесионирање шест локации за термоминерална, за термална и за подземна вода. За една од тие локации веќе имаме нов концесионер и очекуваме да го објавиме многу бргу, а за останатите пет локации постапката е во фаза на прибирање понуди од страна на компаниите, посочи Сарачини.
  Според него, како дел од активностите за создавање поволна клима за инвеститорите во областа на минералните суровини се и измените на Законот за минерални суровини што треба да биде усвоен од Собреанието наскоро.
  Измените се со значителни олеснувања на административните процедури и други бариери и се направени за обезбедување што е можно повеќе инвестиции во оваа област, наведе Сарачини.
  Пред еден месец, потсети, е донесена нова Програма за детални геолошки истражувања за вкупно 60-ина локации и очекуваме многу бргу да ги објавиме и да привлечеме уште повеќе инвеститори во оваа област.

 2. #582

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  100 Millionen Euro werden in 101 Unternehmen in Mazedonien investiert und somit ca. 480 neue Arbeitsplätze geschaffen

  Во рамки на поволната кредитна линија од Европската инвестициска банка, веќе утре се очекува да бидат доделени 22 милиони евра наменети за 101 компанија.
  Премиерот Никола Груевски, денеска истакна дека ова е првиот износ од стоте милиони евра од поволната кредитна линија, кои со нивна прераспределба и развој на компаниите ќе отворат нови 480 работни места.


  - Ние со Европската инвестициска банка договоривме кредитна линија од 100 милиони евра. Од нив 22 милиони треба да пристигнат веќе утре и треба да бидат пуштени за вкупно 101 компанија во Македониј, изјави премиерот одговарајќи на новинарско прашање по пуштањето во употреба на лабораторија за интелегентна роботика на ФИНКИ.


  Според пресметките на Министерството за финансии, додаде премиерот Груевски, тие би требало да овозможат отворање на околу 480 нови работни места.


  - Оваа кредитна линија влегува во една конкретна реализација. Владата е подготвена во финишот на исцрпување на оваа кредитна линија да обезбеди нова, со субвенционирана камата од 5,5 проценти, со оглед на тоа што во ова тешко време на европска должничка криза пристапот до кредити е отежнат за македонските компании. Оваа каматна стапка е пониска од пазарната и претставува директна помош за македонските компании во време кога ги чувствуваме ефектите од должничката криза, истакна премиерот Никола Груевски.

  - - - Aktualisiert - - -

  Dank viele Ausländische Unternehmen mehr Arbeitsplätze...

  Седумте крупни странски инвестиции, фабриките и производствени капацитети кои почнаа да работат во септември и октомври ќе отворат нови работни места, а ефектот е повеќекратен зашто ќе поттикнат вработувања во други компании, истакна премиерот Никола Груевски одговорајќи на новинарски прашања.


  - Имаме седум крупни инвестиции и тоа е добар тренд ако се спореди со некои минати времиња, на пример кога СДСМ беше на власт, кога тешко може да се избројат седум инвестиции во целиот мандат на нивното владеење. Ќе направиме се што е во наша моќ тоа да продолжи. Тоа е тренд кој ќе даде можност да се вработат многу луѓе во овие капацитети. Исто така, овие фабрики ќе им дадат работа и на други компании кои ќе бидат нивни подизведувачи, партнери или од нив ќе добавуваат делови за нивното производство, рече Груевски.

  Тој нагласи дека инвестициите се резултат на огромните напори на Владата за привлекување инвестиции, домашни или странски, роуд-шоата што ги организира во другите држави, работата на разгранетата мрежа на инвестициски промотори кои опозицијата, како што рече, толку многу ги напаѓала.

  - Ова што го говорам најдобро ќе го почувствуваат луѓето што ќе работат во тие фабрики, додаде Груевски.

  Во изминатите два месеца почнаа со работа: Продис, Текнохосе, Скопје сити мол, Кемет електроникс, нова инвестиција на „Арчелор митал“, VPTEX, Бионика фармацеутикалс.

 3. #583
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.739
  Folgende Ressourcen befinden sich in albanisch bewohnten Gebieten von F.Y.R.O.M
  Zur demographischen Aufklärung zwei karten: 1, 2

  Mavrovo national park
  Mavrovo ski center
  Mavrovo Lake
  Mavrovo Hydro Power Plant
  Radika river
  Crni Drim river
  Shar Mountain
  Popova Shapka ski center
  Ioan Bigorski Monastery
  Markov Monastery
  Thermal Power Plant Oslomej
  Debar Lake
  Debar Hydro Power Plant
  Kosovrasti Spa
  Globocica Lake
  Globocica Hydro Power Plant
  Polog Valley
  Struga region of Lake Ohrid
  Galichnik village
  Gari village
  Lazaropole village
  Bunarghic-largest industrial zone in Macedonia
  Skopje Airport
  Lipkovo Lake
  Kozjak Lake
  Kozjak Hydro Power Plant
  Wie man sehen kann, befinden sich die meisten natürlichen Ressourcen (Wirtschaft/Kultur) von F.Y.R.O.M auf albanisch bewohnten Gebieten.

  Es geht also um viel mehr als nur ethnische Konflikte!

  Macedonian

 4. #584
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von Macedonian Beitrag anzeigen
  Folgende Ressourcen befinden sich in albanisch bewohnten Gebieten von F.Y.R.O.M
  Zur demographischen Aufklärung zwei karten: 1, 2  Wie man sehen kann, befinden sich die meisten natürlichen Ressourcen (Wirtschaft/Kultur) von F.Y.R.O.M auf albanisch bewohnten Gebieten.

  Es geht also um viel mehr als nur ethnische Konflikte!  Macedonian

  Auf albanisch bewohntem gebiet? omg. Wenn du doch keinen blassen schimmer von Mazedonien hast dann lass es in Wirtschaftsthreads gar politisch zu werden!

  1. Es gibt KEIN 100% albanisch bewohntes gebiet in Mazedonien. Das steckt dahinter du honk!

  2. Hast du ernsthaft das gefühl, dass das die einzigen "natürlichen Resourcen" mazedoniens sind?

  3. Du versuchst einmal mehr irgendwo zwischen uns und den albanern streit reinzubringen.

  Lass es sein! und hör auf dich ständig über unser Land zu äussern, wenn du dich nicht mal soweit befasst hast, dass du einfache sachen nicht weisst.  Edit: Und dein avatar bild "AGAINST PSEUDOHISTORY CHAUVINISM AND RACISM" solltest du dir mein herr mal zu herzen nehmen! ich sehe im forum nur eine hand voll chauvinisten und pseudohistoriker und rassisten. einer der alle punkte erfüllt, bist du!

 5. #585

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Zitat Zitat von Macedonian Beitrag anzeigen
  Folgende Ressourcen befinden sich in albanisch bewohnten Gebieten von F.Y.R.O.M
  Zur demographischen Aufklärung zwei karten: 1, 2  Wie man sehen kann, befinden sich die meisten natürlichen Ressourcen (Wirtschaft/Kultur) von F.Y.R.O.M auf albanisch bewohnten Gebieten.

  Es geht also um viel mehr als nur ethnische Konflikte!

  Macedonian
  Was hat das bitte mit der Wirtschaft Mazedoniens zu tun ?

  Geh du und sprich mit den Albanern um den Epirus usw. Soll ja angeblich auch Albanisches land sein wa ?

  Also lass es sein !

 6. #586
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Macedonian Beitrag anzeigen
  Folgende Ressourcen befinden sich in albanisch bewohnten Gebieten von F.Y.R.O.M
  Zur demographischen Aufklärung zwei karten: 1, 2  Wie man sehen kann, befinden sich die meisten natürlichen Ressourcen (Wirtschaft/Kultur) von F.Y.R.O.M auf albanisch bewohnten Gebieten.

  Es geht also um viel mehr als nur ethnische Konflikte!

  Macedonian

  Voll blamiert. Wenn ich schon lese Bunardzik

  Das würde mich interessieren wie du dich da rausreden willst

  - - - Aktualisiert - - -

  World Bank: Investment Project in Macedonia Show Great Progress


  The World Bank Executive Directors approved the First Programmatic Competitiveness Development Policy Loan (DPL) in the amount of US$50 million for Macedonia.
  The project supports the Government’s program aimed at strengthening the competitiveness of the economy by providing incentives for productive investment and technological upgrading in the manufacturing, agribusiness, and trade logistics sector, and establishing enabling conditions to progressively increase labor market flexibility and skills development, World Bank Office to Macedonia said in a press release.
  The Competitiveness Development Policy Loan is the first in a series of two programmatic operations that will support reforms to strengthen the competitiveness of Macedonia’s economy, said John Gabriel Goddard, leader of the World Bank’s project team.
  The supported actions aim to develop high value-added manufacturing, facilitate the restructuring of agribusiness, and improve the efficiency of trade logistic services. This will be achieved by prioritizing actions that incentivize investment and technological upgrading, as well as removing bottlenecks that hinder firm entry and firm growth in major export-oriented sectors of the economy. The DPL will also support actions that put in place enabling conditions that can foster labor market flexibility and develop job-relevant skills. Combined with the improvements achieved by Macedonia in its general business environment, this reform program has the potential to raise economic growth over the medium- to long-term, Goddard said.
  The project also works on improving the effectiveness of the public programs supporting private sector development, thereby increasing the efficiency of public expenditures. In an effort to jumpstart high value-added production and exporting capabilities, the Government is deploying fiscal resources into infrastructure and incentive programs that include tax breaks and training grants for foreign investors, as well as discounted credit and direct support to farmers. By improving the institutional basis and budget for these support programs, the DPL will raise the efficiency of public expenditures and strengthen accountability.
  The actions supported by the Development Policy Loan will contribute to achieving the development goals under the Competitiveness pillar of the Country Partnership Strategy 2011-14, said Lilia Burunciuc, World Bank Country Manager for Macedonia.
  She said that the loan is an integral part of a wider competitiveness agenda undertaken by the Government and other stakeholders, and assisted by the World Bank through a number of ongoing operations. The World Bank will remain a partner of the Government in this area in the future.
  The international economic crisis of 2009 and the ongoing sovereign debt crisis in the Eurozone have interrupted the acceleration of economic activity in Macedonia. The country managed to preserve a stable macroeconomic situation and implemented a reform program that achieved fiscal consolidation and improvements in the labor market. Recent reforms have also led to significant improvements in the business environment, taking the country to 23rd place in the 2013 Doing Business report. However, weak economic conditions in the Eurozone have adversely impacted economic activity and budgetary revenues, reads the press release.
  The DPL was underpinned by significant analysis through the Modular Competitiveness Assessment, which identified new measures to strengthen the country’s exporting and growth performance. The assessment consisted of a Trade Competitiveness Assessment and a Sectoral Competitiveness Assessment which provided a detailed review of the performance and competitiveness potential in three major export-oriented sectors – Manufacturing (focusing on automotive and apparel), Agribusiness and Logistic Services.


 7. #587
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Mavrovo national park
  Mavrovo ski center
  Mavrovo Lake
  Mavrovo Hydro Power Plant
  Radika river
  Crni Drim river
  Shar Mountain
  Popova Shapka ski center
  Ioan Bigorski Monastery
  Markov Monastery
  Thermal Power Plant Oslomej
  Debar Lake
  Debar Hydro Power Plant
  Kosovrasti Spa
  Globocica Lake
  Globocica Hydro Power Plant
  Polog Valley
  Struga region of Lake Ohrid
  Galichnik village
  Gari village
  Lazaropole village
  Bunarghic-largest industrial zone in Macedonia
  Skopje Airport
  Lipkovo Lake
  Kozjak Lake
  Kozjak Hydro Power Plant
  die hälfte die du aufgezählt hast sind grad mal nur zu 50% von albanern bewohnt.. der rest sind alles torbeshen,goranen, mijaci(galicnik) und türken.

 8. #588
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von mk1krv1 Beitrag anzeigen
  die hälfte die du aufgezählt hast sind grad mal nur zu 50% von albanern bewohnt.. der rest sind alles torbeshen,goranen, mijaci(galicnik) und türken.

  Und Gebiete die weder noch oder nur in extrem geringer Zahl. Sag ich doch, voll blamiert

 9. #589
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  UNEMPLOYMENT IN MACEDONIA DROPS

  12/17/2012 4:47:58 PM

  Skopje, 17 December 2012 (MIA) -
  The unemployment rate in Macedonia in the third quarter of 2012 is 30.6% and registers a decrease compared to the previous quarter when it stood at 31.2%.
  Data of the State Statistical Office show that 288.159 people or 30.6% are unemployed, while the number of employed population in this quarter is 652.498 or 69.4%.
  The activity rate in this period is 56.3, the employment rate is 39.1, while the unemployment rate is 30.6

 10. #590
  Avatar von Ibrišimović

  Registriert seit
  30.11.2005
  Beiträge
  3.576
  FYROM schenkt jedem Investor, der über 400.000 € inverstiert die Staatsbürgerschaft!

  Makedonische Staatsbürgerschaft für finanzkräftige Investoren | Makedonien - Vom Adlerhorst zum Weltreich

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54