BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 64 von 130 ErsteErste ... 145460616263646566676874114 ... LetzteLetzte
Ergebnis 631 bis 640 von 1292

Wirtschaft Mazedoniens - Економија на Македонија - Economy of Macedonia (Rep. of)

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 12.04.2010, 13:50 Uhr · 1.291 Antworten · 141.310 Aufrufe

 1. #631
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Turkish Medical Company to expand operations in Macedonia
  Thursday, 10 January 2013

  A Turkish company has reached a decision about Euro 15 million investment in Macedonia. The plant will be built in Bunardzik technological and industrial development zone, where 300 people are planned to be employed.

  "Matek medical company is manufacturing high tech medical products, such as various biopsy needles, biopsy markers, surgical sets, surgical gowns, catheters and stents, the director of the Agency for Foreign Investments and Export Promotion, Visar Fida has said.

  Matek representatives have paid several visits to Macedonia prior to making a decision to invest in Bunardzik development zone.
  Initially, the company will hire 100 people trained to manufacture high tech medical products. The company plans to increase the number of staff up to 300 in several years' time.

  The investment will contribute a high added value to the medical sector in Macedonia.

 2. #632
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

 3. #633
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  EBRD projects Macedonian economy to rise 1.8%
  Monday, 21 January 2013

  The latest projection by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) over the growth of the Macedonian economy in 2013 is 1.8 percent.

  According to the bank's latest economic outlook, Macedonia was affected significantly by the Eurozone crisis in 2012, which weakened demand for exports and led to a drop in investment and remittances.
  "The fiscal deficit target was raised from 2.5 per cent of GDP to 3.5 per cent. The economy contracted in the first six months on a year-to-year basis, with no discernible recovery in the rest of the year. A modest upturn is likely in 2013", says EBRD.

  In regional terms, the economies of Croatia and Montenegro will rise by 0.8 percent, Bulgaria - 1.9, Albania - 2, Serbia - 2.1, Kosovo - 3.

  Pertaining to Southeast Europe, EBRD says confidence and investment remain at low levels, macroeconomic policy is highly constrained on the fiscal side and financial sector vulnerabilities are still significant. The region is highly exposed to developments in the Eurozone, and within it to its periphery, the main market for exports.

 4. #634
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Viele der Spielzeuge in den Kindereiern kommen aus Pehchevo!  Играчките од Киндер јајцата се прават во Пехчево

  24/01/2013 | Компании | 0 Коментари

  За Киндер јајцата на Фереро знаат сите. Но колку знаат дека дел од играчките што се ставаат во нив се произведуваат во Македонија, во компанијата Мактоис? Деталите за ова во интерју за поратлот Бизнис инфо ги открива извршниот директор на Мактоис, Русе Иљоски.

  Тој вели дека привот обид за соработка со италјанската компанијата се случил во 2001, но заради конфликтот, Фереро ја одложувале одлуката.
  „По нашата презентација поминаа добри пет години. Во 2006 добив повик, ме викнаа на состанок и ми кажаа дека се посериозно заинтересирани. Во октомври истата година дојдовме заедно во Македонија, да видат што е и како е. По 10 дена ни побараа локација со нивни предуслови. Го обезбедивме и тоа. Ни дадоа специјален водич по кој мораме да се држиме, нивни стандарди, правила на игра. Сепак, ова се третира како исхрана, затоа што “жолчките” после доаѓаат во директен контакт со чоколадото. Конечно, на крајот на октомври ни дадоа зелено светло да почнеме со доопремување на објектот по нивни стандарди. Тоа го завршивме за нешто повеќе од еден месец. На 14 декември 2006 стартувавме со првите парчиња играчки. Првата задача што ни ја дадоа беше за Нова Година да им испорачаме еден камион. Во рок од една недела примивме 100 луѓе за работа. Мораше се да се изработи беспрекорно, сепак првата пратка ќе биде “под радар”. Беше доста напорно, затоа што имавме краток рок, се соочувавме со нешто ново што до тогаш не сме го работеле, но успеавме, на 26 декември го испорачавме првиот камион. До март не држеа во неизвесност, но потоа потпишавме и до ден денес напредуваме во работата“, вели Иљоски за Бизнис инфо.
  Тој објаснува дека освен некои калапи и форми што се специфични и кои им ги испраќаат од Италија целокупната инвестиција е на Мактоис.

  Во Пехчево се работи ем брзо ем квалитетно, а и пазарот е блиску што ја прави земјава поконкуретна од Кина.
  „Ние сме брзи и експедитивни, можеме и имаме капацитети да испорачаме брзо. Кина има проблем со далечината. Контејнерите патуваат најмалку 40 дена. И да ги изработат Кинезите брзо нарачките, додека да стигнат, нив им требаат најмалку 50 дена, а ние можеме да одговориме за една недела. Тоа е предноста зошто можеме да бидеме пред Кина, според мое мислење. Секако, при изборот влијаат и други фактори, како на пример цената и квалитетот“, вели Иљоски.
  Мактоис работи претежно за европскиот пазар, со мал дел за Јужна Америка.

 5. #635

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Viele der Spielzeuge in den Kindereiern kommen aus Pehchevo!  Играчките од Киндер јајцата се прават во Пехчево

  24/01/2013 | Компании | 0 Коментари

  За Киндер јајцата на Фереро знаат сите. Но колку знаат дека дел од играчките што се ставаат во нив се произведуваат во Македонија, во компанијата Мактоис? Деталите за ова во интерју за поратлот Бизнис инфо ги открива извршниот директор на Мактоис, Русе Иљоски.

  Тој вели дека привот обид за соработка со италјанската компанијата се случил во 2001, но заради конфликтот, Фереро ја одложувале одлуката.
  „По нашата презентација поминаа добри пет години. Во 2006 добив повик, ме викнаа на состанок и ми кажаа дека се посериозно заинтересирани. Во октомври истата година дојдовме заедно во Македонија, да видат што е и како е. По 10 дена ни побараа локација со нивни предуслови. Го обезбедивме и тоа. Ни дадоа специјален водич по кој мораме да се држиме, нивни стандарди, правила на игра. Сепак, ова се третира како исхрана, затоа што “жолчките” после доаѓаат во директен контакт со чоколадото. Конечно, на крајот на октомври ни дадоа зелено светло да почнеме со доопремување на објектот по нивни стандарди. Тоа го завршивме за нешто повеќе од еден месец. На 14 декември 2006 стартувавме со првите парчиња играчки. Првата задача што ни ја дадоа беше за Нова Година да им испорачаме еден камион. Во рок од една недела примивме 100 луѓе за работа. Мораше се да се изработи беспрекорно, сепак првата пратка ќе биде “под радар”. Беше доста напорно, затоа што имавме краток рок, се соочувавме со нешто ново што до тогаш не сме го работеле, но успеавме, на 26 декември го испорачавме првиот камион. До март не држеа во неизвесност, но потоа потпишавме и до ден денес напредуваме во работата“, вели Иљоски за Бизнис инфо.
  Тој објаснува дека освен некои калапи и форми што се специфични и кои им ги испраќаат од Италија целокупната инвестиција е на Мактоис.

  Во Пехчево се работи ем брзо ем квалитетно, а и пазарот е блиску што ја прави земјава поконкуретна од Кина.
  „Ние сме брзи и експедитивни, можеме и имаме капацитети да испорачаме брзо. Кина има проблем со далечината. Контејнерите патуваат најмалку 40 дена. И да ги изработат Кинезите брзо нарачките, додека да стигнат, нив им требаат најмалку 50 дена, а ние можеме да одговориме за една недела. Тоа е предноста зошто можеме да бидеме пред Кина, според мое мислење. Секако, при изборот влијаат и други фактори, како на пример цената и квалитетот“, вели Иљоски.
  Мактоис работи претежно за европскиот пазар, со мал дел за Јужна Америка.
  seid Ihr nicht die besten im Spielzeugbauen?

 6. #636
  Avatar von Skitnik

  Registriert seit
  19.01.2010
  Beiträge
  1.355
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  seid Ihr nicht die besten im Spielzeugbauen?

  is doch geil! :'D du kaufst deinem sohn oder kleinen neffen n ü-ei und du weist genau: Er hat was FYROMisches in der hand!!!

  oder denk an deine kindheit zurrück! :'D du spieltest mit fyromischen spielzeugen!

 7. #637
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.987
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  is doch geil! :'D du kaufst deinem sohn oder kleinen neffen n ü-ei und du weist genau: Er hat was FYROMisches in der hand!!!

  oder denk an deine kindheit zurrück! :'D du spieltest mit fyromischen spielzeugen!
  Das geht ja noch.
  Bei Euch rennen heute noch Erwachsene mit Styropormasken-und Helmen rum und spielen Cowboy und Indianer oder Kasperletheater

 8. #638
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Big MD Beitrag anzeigen
  is doch geil! :'D du kaufst deinem sohn oder kleinen neffen n ü-ei und du weist genau: Er hat was FYROMisches in der hand!!!

  oder denk an deine kindheit zurrück! :'D du spieltest mit fyromischen spielzeugen!  - - - Aktualisiert - - -

  Qatar interested to invest in energy and tourism in Macedonia
  Monday, 28 January 2013
  President Gjorge Ivanov and Qatar's Emir Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani at Monday's meeting agreed on formation of joint committee on economic cooperation between Macedonia and Qatar and sooner opening of embassy to Skopje.Ivanov said that acting Ambassador Sultan bin Saad al-Mreikhai is already in Skopje making the final preparations for sooner opening of Qatar Embassy.
  Before two to three years ago we had no bilateral agreement signed with Qatar. After intensified contacts, the legal framework between the two states was established and in this direction is today's signing of memorandum of understanding in the field of tourism, Ivanov said.

  Macedonian president and Qatar's Emir discussed about Qatar’s investments in Macedonia, whereat Ivanov pointed out that interest for cooperation in the sphere of higher education as well as in the sphere of culture was expressed.
  This visit is in function to maintaining political dialogue at highest level and I hope that economic cooperation we are initiating will give results in the shortest period of time, Ivanov said.
  Economy Minister Valjon Saraqini, who is part of the Macedonian delegation visiting Qatar, met today with Ahmad Mohamed Al-Sayed, Managing Director and Chief Executive Officer of Qatar Holding.

  At the meeting Saraqini put an accent on energy and tourism investment projects. Qatar Holding, which has invested in over 30 countries worldwide, was mostly interested in recapitalisation of AD ELEM, Popova Sapka ski centre and construction of large spa centre through receiving concession for thermo mineral water. Also company showed interest for Cebren and Galiste, as well as Vardar Valley projects only if this company enters the energy sector in Macedonia.
  Aimed at further improvement of the agreed framework between the two countries, Saraqini signed memorandum of understating for tourism and memorandum on cooperation between Macedonian and Qatari Chambers of Commerce was also signed.
  So far, Macedonia and Qatar signed double avoidance taxation agreement as well as agreements on cooperation in the sphere of education, agriculture and mutual protection of investments.

 9. #639
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  2012: Industrie Output um 6,6% weniger  ТАБЕЛИ: Индустриското производство лани паднало за 6,6%

  29/01/2013 | Економија | 0 Коментари

  Индустриското производство во декември паднало за 8% споредено со декември 2011 година. За цела 2012 година пак, падот изнесува 6,6%, соопшти денеска државниот Завод за статистика.

  Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, бележи опаѓање од 1.9%, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 8.2%, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 8.8%.
  Во следната табела се прикажани движењата во преработувачката индустрија.

  Според главните индустриски групи, производството во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, бележи опаѓање кај Енергија за 14.3%, Капитални производи за 10.8%, Tрајни производи за широка потрошувачка за 23.4% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 12.0%, додека пораст бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 3.9%, соопшто Заводот за статистика.

 10. #640
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Qatar interested to invest in energy and tourism in Macedonia

  Monday, 28 January 2013
  President Gjorge Ivanov and Qatar's Emir Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani at Monday's meeting agreed on formation of joint committee on economic cooperation between Macedonia and Qatar and sooner opening of embassy to Skopje.Ivanov said that acting Ambassador Sultan bin Saad al-Mreikhai is already in Skopje making the final preparations for sooner opening of Qatar Embassy.
  Before two to three years ago we had no bilateral agreement signed with Qatar. After intensified contacts, the legal framework between the two states was established and in this direction is today's signing of memorandum of understanding in the field of tourism, Ivanov said.

  Macedonian president and Qatar's Emir discussed about Qatar’s investments in Macedonia, whereat Ivanov pointed out that interest for cooperation in the sphere of higher education as well as in the sphere of culture was expressed.
  This visit is in function to maintaining political dialogue at highest level and I hope that economic cooperation we are initiating will give results in the shortest period of time, Ivanov said.
  Economy Minister Valjon Saraqini, who is part of the Macedonian delegation visiting Qatar, met today with Ahmad Mohamed Al-Sayed, Managing Director and Chief Executive Officer of Qatar Holding.

  At the meeting Saraqini put an accent on energy and tourism investment projects. Qatar Holding, which has invested in over 30 countries worldwide, was mostly interested in recapitalisation of AD ELEM, Popova Sapka ski centre and construction of large spa centre through receiving concession for thermo mineral water. Also company showed interest for Cebren and Galiste, as well as Vardar Valley projects only if this company enters the energy sector in Macedonia.
  Aimed at further improvement of the agreed framework between the two countries, Saraqini signed memorandum of understating for tourism and memorandum on cooperation between Macedonian and Qatari Chambers of Commerce was also signed.
  So far, Macedonia and Qatar signed double avoidance taxation agreement as well as agreements on cooperation in the sphere of education, agriculture and mutual protection of investments.
  Finde ich toll Hast auch einen Link dazu?

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 40
  Letzter Beitrag: 24.04.2017, 12:08
 2. Mazedonier in Albanien | Македонци во Албанија
  Von Černozemski im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 344
  Letzter Beitrag: 26.08.2015, 18:50
 3. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 323
  Letzter Beitrag: 25.02.2013, 15:32
 4. Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 31.10.2011, 18:49
 5. Šar Planina | Шар Планина | Bjeshkët e Sharrit
  Von Černozemski im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 315
  Letzter Beitrag: 27.10.2011, 18:54