BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 113 von 413 ErsteErste ... 1363103109110111112113114115116117123163213 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.121 bis 1.130 von 4125

Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey

Erstellt von Popeye, 24.12.2007, 03:46 Uhr · 4.124 Antworten · 346.463 Aufrufe

 1. #1121
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  CEO von NCR: Türkei hat Potenzial zur regionalen Basis

  23.01.2012


  Sabah – Das US-Technologieunternehmen NCR hat die Türkei in die engere Auswahl für eine regionale Basis aufgenommen. Dies sagte CEO Bill Nuti. Mit Geldautomaten- und Kiosk-Lösungen für verschiedene Sektoren habe NCR bereits Investitionsbereiche in der Türkei angegeben, so der CEO vor seiner geplanten Reise in die Türkei im Frühjahr. „Auf dem Plan stehen Engineering- und Callcenter-Investitionen in der Türkei. Um unseren Kunden neue und bessere Lösungen anbieten zu können, hat NCR im Bereich Engineering bereits große Investitionen in der Region getätigt. Callcenter sind andererseits notwendig zum Verwalten der Dienstleistungen und des Supports, die wir unseren europäischen Kunden in der Türkei bieten“, sagte er.

  Mit dem Hinweis, dass NCR auch aktiv nach Investitionsmöglichkeiten in der Türkei in anderen Bereichen als Engineering und Callcentern Ausschau halte, sagte Nuti, die junge und gut ausgebildete Bevölkerung der Türkei sei ein großer Vorteil. „NCR plant Investitionen im Dienstleistungssektor, zu denen auch die Türkei als regionale Zentrale aufgrund ihres strategischen Wertes gehört. Außerdem sind wir in der Türkei auf der Suche nach Produktionsinvestitionen. Dabei spielen Faktoren wie Förderpakete, Verfügbarkeit von Facharbeitern und das Potenzial des Inlandsmarkts und der Umgebungsmärkte“, so der NCR-CEO. Das Unternehmen werde früher oder später in der Türkei investieren.

 2. #1122
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Ford will in Türkei produzierten Transit beim Genfer Auto-Salon vorstellen

  23.01.2012


  Milliyet – Beim diesjährigen Genfer Auto-Salon in der Schweiz soll das vollständig überarbeitete Lkw-Modell Transit von Ford vorgestellt werden. Der neue Transit ist als eine der wichtigsten Veröffentlichungen des US-Unternehmen bei der Veranstaltung geplant. Er soll im Lauf des Jahres im türkischen Ford-Werk in Golcuk, Kocaeli, in die Produktion gehen.

  Der neue Transit, dessen Design und Entwicklung überwiegend in der lokalen Abteilung von Ford, Ford Otosan, vorgenommen werden, erfordert eine Investition in Höhe von 630 Millionen US-Dollar. Es soll zwei Modelle geben. Eines entspricht in den Abmessungen dem Vorgänger, während das zweite in Größe und Ausstattung variabel ausfällt. Die Jahresproduktion des Modells im türkischen Werk von Ford soll Erwartungen zufolge 300.000 Fahrzeuge erreichen, von denen die meisten für Überseemärkte vorgesehen sind.

  Letzte Woche gab Ford Pläne zum Bau eines dritten Werkes in der Türkei bekannt, in dem ein neues leichtes Nutzfahrzeugmodell mit einer Investition von 320 Millionen US-Dollar gefertigt werden soll. Die Produktionskapazität würde damit 400.000 Fahrzeuge pro Jahr erreichen.

 3. #1123
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Araplar yılda 4 kez ev dekoruna geçti 250 milyon dolarlık Türk halısı satıldı  Sadi ÖZDEMİR
  24 Ocak 2012


  Hannover’de düzenlenen Domotex’te (Halı Fuarı) Türk firmalarının kiraladığı alan 18 bin metrekareye çıktı. İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, “2011’de halı ihracatımız yüzde 27 arttı. Suudi Arabistan’a ihracat yüzde 61 yükseldi. Çünkü 3 ayda bir ev dekore etmeye başladılar. 2023 için 3.5 milyar dolarlık hedef koymuştuk, fazla temkinli olmuş. Böyle giderse 2023’te 5 milyar doları aşarız” dedi.

  TÜRK halı sektörü küresel krize rağmen hızlı büyümeye devam ediyor. Dünyanın en büyük halı fuarı konumundaki Hannover’de düzenlenen Domotex’e el halısında İstanbul, makine halısında ise Gaziantepli firmalar damga vurdu. 60 ülkeden 1350 firmanın katılımıyla fuarda toplam 18 bin metrekare (18 dönüm) alan kiralayan Türk firmaları geçen yıla göre 4 bin 500 merte kare daha büyük bir alana halılarını serdi. Bu alan büyüklüğü ile dünyanın en büyük halı ihracatçısı Belçika, Hindistan ve Çin’in metre karelerini de aşan Türkiye’den katılımcı firma sayısı ise 129’dan 151’e yükseldi. İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, “2011’de halı ihracatı yüzde 27 arttı ve 1 milyar 630 milyon dolara ulaştı. Bunun 1 miyar 450 milyon dolarlık kısmı makine halısı. Suudi Arabistan’a ihracatımız yüzde 61 yükseldi. Çünkü 3 ayda bir ev dekor etmeye başladılar. 2023 yılı için 3.5 milyar dolarlık hedef koymuştuk ama temkinli olmuş. Biz yıllık yüzde 7-8’lik artış öngörmüştük. Son 3 yıldır yüzde 25’in altına inmedi. Böyle giderse 2023’te 5 milyar dolarlık ihracatı rahatlıkla aşarız” dedi.

  Petrol fiyatları yükselince

  Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki krizin Türkiye’nin halı ihracatını negatif etkilemediğini çünkü pazarı süratle genişletmeyi başardıklarını anlatan İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu: “Halı sektörü olarak Türkiye genel ihracatının üzerinde artış yakaladık. Çünkü pazar yelpazemiz çok genişledi. Avrupa biraz aşağı geldi ama Suudi Arabistan, Rusya, ABD, Japonya, Irak yükselmeye başladı. Suudi Arabistan’a yüzde 61’lik ihracat artışı yakaladık, 250 milyon doları aştık. ABD pazarı tekrar canlandı ve 150 milyon dolara çıktık. Almanya’ya, Irak’a 100’er milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Suudi Arabistan’daki artış çok ilginç. Petrol fiyatlarının yükselişi ile bu ülkede harcama da patlamış durumda. Arap dostlarımız 3 ayda bir ev dekorasyonu yeniliyor. Hac mevsiminde de çölde kullanılan halılar ‘kullan at’ olup gidiyor.”

  İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, halı ihracatının küresel krize rağmen nasıl arttığını şöyle anlattı: “Bu ihracat başarısında Türkiye’nin bu dönemdeki ihracat kadrosunun büyük etkisi var. Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve TİM Başkanımız Mehmet Büyükekşi bize daha ilk toplantıda ‘hanımlarınızla vedalaşın bavullarınız hep hazır olsun’ dediler. O günden beri hep yollardayız. Gitmediğimiz bölge, ülke kalmadı. 2012’de de bu tempo devam edecek. Ayrıca Türkiye’de ilk kez İstanbul’da da büyük bir halı fuarı başlatacağız. Evteks Fuarı’yla aynı günlerde başka bir lokasyonda olacak.”

  Gaziantep iş yetiştiremiyor

  Bu yıl Domotex’e katılan 151 Türk firmasınıdan 32’sinin İHİB’in milli katılımıyla fuara geldiğini söyleyen İbrahim Yılmaz, “Makine halısında arkadaşlarımızın şu anda müşteri bulma, ürün satma derdi yok. Müşterinin de Türkiye’den aldığı üründe kalite şikayeti yok. Tek sorun onlar daha çok sipariş vermek istiyor bizimkiler yetiştiremiyor. Bu yüzdende yatırımlar devam ediyor. 2011’in son haftasında bile 100 yeni makine alımı yapıldı. Gaziantep de dünyada bu işin merkezi haline geldi” dedi.

  Otomobil için paspas halı ve döşeme tasarımı yapacaklar

  İSTANBUL Halı İhracatçıları Birliği’nin (İHİB) bu yıl 5’incisini yapacağı tasarım yarışması da meyvelerini vermeye başladı. Domotex’te İHİB’in ‘Genç Türk Tasarımcılar’ için açtığı stantta çalışmalarını sergileyen 4 kadın tasarımcıya tasarım sirapişleri geldi. Bir firma ‘otomobiller için paspas halı ve koltuk döşemesi tasarımı’ talebinde bulunurken, bazı tasarımcılar yurt dışına tasarım yapmaya da başladı. Tasarımlarını sergileyen İHİB Halı Tasarım Yarışmalarında dereceye girmiş, Seher Süleymanoğlu, Başak Özdemir, Gülhan Güleçer ve Füsun Kodaman Sönmez de İHİB’in kendilerini kesintisiz desteklediğini anlattılar.

  2012’de 2 milyar doları aşarız, Şanghay’a gidiyoruz

  İHİB Başkanı İbrahim Yılmaz, Türkiye’nin 2012 yılında halı ihracatında 2 milyar dolar sınırını aşacağını belirterek, “Halı sanayicimiz şimdi ‘duvardan duvara’ yatırımına da yöneldi. Parça halı dışında bu tür üretim de çok önemli. ABD ve Japonya pazarları için duvardan duvara halı çok kritik” dedi. Dünyada en büyük halı ihracatçısı ülkelerin Belçika, Hindistan, Çin ve Türkiye şeklinde sıralandığını anlatan Yılmaz, “Ancak geçen yıl Çin’i geçtik. Henüz Dünya Ticaret Örgütü’nün rakamlarıyla resmileşmedi ama yakında resmileşir” diye konuştu. Yılmaz şu bilgileri aktardı: “2012’de yeni pazar olarak da Çin’e açılım yapıyoruz. Şanghay’daki halı fuarına bu yıl ilk kez katılacağız. Çin’de 300 milyonluk zengin nüfus var. Bu ülkenin halı ithalatı da yüksek.”


  Araplar ylda 4 kez ev dekoruna geti 250 milyon dolarlk Trk hals satld - Hrriyet EKONOM

 4. #1124
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  220 ülke arasında ‘teslim’ rekoru kırdı, Asya’dan Avrupa’ya transfer oldu  Aslan BATUR
  26 Ocak 2012


  Uluslararası kargo taşımacılığı şirketi DHL Express, Türkiye’nin artan ihracatı sayesinde 2011’de yüzde 36 büyüdü. DHL Express Türkiye Bölge Direktörü Michel Akavi, “Yakaladığımız üstün performans karşısında bir tebrik olarak Türkiye, Asya-Pasifik bölgesinden Avrupa bölgesine transfer edildi” dedi.

  ULUSLARARASI kargo taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren DHL Express, Türkiye’nin artan ihracatı sayesinde yüzde 36 oranında büyüdü. Yakalanan bu büyüme oranı ve DHL Express’in faaliyet gösterdiği 220 ülke arasında en hızlı teslim süresine ulaşmalarının DHL Express üst yönetiminin de dikkatini çektiğini söyleyen DHL Express Türkiye Bölge Direktörü Michel Akavi, “2011 yılında yakalamış olduğumuz üstün performans karşısında bir tebrik olarak Türkiye, Asya-Pasifik bölgesinden Avrupa bölgesine transfer edildi” dedi.

  Gelişmiş ülkeler arasında

  Türkiye’nin ihracatında ağırlıklı pazarı temsil eden Avrupa’nın, ekonomik kriz nedeniyle yaşadığı durgunluğu en azından kargo taşımacılığını üzerinden atmak için Türkiye’yi şirket içinde söz hakkı olan bir ülke konumuna yükselttiğine dikkat çeken Akavi, “DHL Express Türkiye, göstermiş olduğu başarılı performans sonrasında gelişmekte olan ülke statüsünden, gelişmiş ülkeler arasına girdi. İtalya, İngiltere, Fransa ve İspanya gibi Türkiye’nin de masada bir yeri oldu. Türkiye’nin coğrafi konumu gereği de Avrupa bölgesinde önemli bir rol üstleneceğine ve bölgeye pazar çeşitliliği kazandıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

  İhracat gönderileri ithalatı geçti

  Türkiye’nin dış ticaretinde Avrupa’nın payının yüzde 50’den fazla olduğunu belirten Akavi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye için stratejik önem taşıyan gönderi hatları, her zaman Avrupa ülkeleri oldu. Uluslararası hızlı hava taşımacılığı sektöründe Türkiye’nin büyüme hızı, dünya genelindeki artıştan daha yüksek seviyede seyrediyor. Toplam ciromuz 2010’da 2009 yılına göre yüzde 15 yükseldi. 2011 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 36 büyüme kaydettik. Ciroda ve toplam işlem hacmimizdeki bu artış, doğru yolda olan Türkiye ekonomisinin de bir göstergesi. 2011’de en göze çarpan farklılıkların başında, ihracat gönderi adetlerinde yaşanan artış görülüyor. İthalat gönderilerindeki büyüme 2010’da daha fazlaydı. 2011 yılında ise ihracat gönderilerindeki büyüme ithalatın önüne geçti. Bu, Türkiye’nin 2011 yılında ihracat pazar çeşitliliğini arttırmış olmasından kaynaklandı. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat gönderilerinde yüzde 25 artış yaşandı.”

  2012 gümbür gümbür olmaz

  ÖNÜMÜZDEKİ dönemde yükselen pazarlar arasında daha aktif ve yeni ticaretten daha fazla pay alan bir Türkiye görüleceğini vurgulayan Michel Akavi, şunları söyledi: “2012’nin, geçen yıl gibi gümbür gümbür değil, daha temkinli ve sürdürülebilir bir piyasa olacağına inanıyorum. İhracatın yüzde 12 artmasını bekliyoruz. İhracata paralel büyüyen sektör olduğumuz için DHL Express olarak bu yıl ciro bazındaki büyüme beklentimiz yüzde 18 olacak. Personel sayımızı yüzde 10 artırıp 700 kişinin üzerine çıkardık. Bu yıl bir tane daha uçak almayı istiyoruz. Türkiye’ye her yıl 3 milyon Euro’luk yatırım yapıyoruz.”

  Yeni kurye tebliği ile maliyetler azaldı

  TÜRKİYE ekonomisinde KOBİ’lerin büyümede lokomotif işlevi gördüğünü belirten Michel Akavi devletin bu nedenle yeni kurye tebliğini uygulamaya başladığını hatırlatarak şunları söyledi: “Yapılan değişiklikle hızlı hava taşımacılık şirketi olarak; gümrük müşavirlerimiz aracılığı ile belirli sınırlara göre gümrük işlemi yapabilme yetkisi aldık. Diğer yandan taşıyıcı olarak gümrük nezdinde sorumluluklarımız arttı. 7 bin 500 Euro ve 150 kilogram sınırına kadar olan ürünlerin çıkışını mikro ihracat kapsamında beyan edebiliyoruz. Gümrük müşavirlik hizmet bedeli, ihracat ambar ücreti ve ihracatçı birlik ücretleri ortadan kalkmış oluyor. Bu da ihracatçıyı 400 Euro’luk maliyetten kurtarıyor. Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahibiz.”

  Filodaki araçlar elektrikli olacak

  GEÇEN yıl 1 milyon Euro tutarında araç alımı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Michel Akavi, “Elektrikli araçlara öncelik veriyoruz. Elektrikli ticari ve binek araçlar ülkemizde satışa sunulmaya başladığında filomuzdaki tüm araçları elektrikli araca dönüştürmek istiyoruz. Bu nedenle otomotiv şirketleri ile gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

 5. #1125
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Türkiye'nin en uzun köprüsü Çanakkale'ye

  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Lapseki-Gelibolu arasında yapılması planlanan boğaz köprüsü, 3 bin 623 metreyle Türkiye’nin en uzun köprüsü olacak.

  27 Ocak 2012 - 11:31


  Yorum Yaz (5)

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan Çanakkale-Tekirdağ-Kınalı Ayrımı Balıkesir Otoyol Projesi kapsamında yapılacak asma köprü, 3 gidiş 3 geliş şeklinde olacak ve depreme dayanıklı, fay hatlarından etkilenmeyen teknik donanımlarla yapılacak.

  Karayolları Genel Müdür Yardımcısı İhsan Akbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2023 yılı hedefleri arasında yer alan asma köprünün İstanbul’a yapılacak 3. köprüden sonraki en önemli proje olduğunu söyledi.

  Bir süre önce yapılan proje ihalesini alan Tekfen firması tarafından proje çizimlerinin yapıldığını aktaran Akbıyık, çalışmaların tamamlanmasının ardından 2013 yılında ihalesinin yapılarak, projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların yoğunlaşacağını bildirdi.

  "İstanbul Boğazı geçişine alternatif olacak"  "Bu proje, Avrupa ve Trakya üzerinden Ege ve İç Anadolu’nun batısına, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz bölgelerine yönelecek karayolu trafiği için İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşturacak" diyen Akbıyık, ağırlıklı olarak yerleşim alanları ve sahilden devam eden İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale yolunun, yapılacak köprünün hizmete girmesiyle taşıt işletim maliyetlerini ve yolculuk süresini azaltacağını kaydetti.

  Hükümetin şekillendirdiği yeni İstanbul projesiyle beraber Trakya’nın önem kazanacağını düşündüğünü ifade eden Akbıyık, "Bu proje, Trakya tarafındaki trafiği, Çanakkale köprüsü üzerinden, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen trafiği Balıkesir’in batısından İzmir’e, Ege Bölgesine aktarabilmek için düşünmüş olduğumuz ekonomik proje" diye konuştu.

  İzmir ulaşımını da kolaylaştıracak projenin, Gebze-İzmir otoyoluna da Balıkesir’in batısından bağlanılacağını aktaran Akbıyık, boğazların güvenliği açısından orta açıklığının 2 bin 23 metre civarında düşünüldüğünü söyledi.

  Akbıyık, "Bir tarafında 800 metre diğer tarafında 800 metre olmak üzere toplam 3 bin 623 metre uzunluğunda yapılacak olan Çanakkale köprüsü, Türkiye’nin en uzun boğaz köprüsü olacak. 2x3 şeritten 3 gidiş 3 geliş şeklinde yapılacak asma köprü, depreme dayanıklı ve fay hatlarından etkilenmeyen teknik donanımlarla yapılacak" dedi.

  "Çanakkale köprüsü İstanbul’un trafik yükünü paylaşacak"
  Çanakkale’den geçmesi düşünülen köprünün, diğer noktalardaki şehir trafiği ve SİT alanındaki engellerden ötürü Lapseki-Gelibolu arasında yapılmasının planlandığını ifade eden Akbıyık, köprünün, geçeği yerlerin henüz kesin olarak belirlenmediğini söyledi.

  Bu köprüyle Kaz Dağları’nın güneyinden Balıkesir tarafına bağlanılacağını kaydeden Akbıyık, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması planlanan köprünün geçişlerinin ücretli olacağını bildirdi.

  Akbıyık, "Trakya’dan gelen trafik, Romanya’dan Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan giriş yapan transit trafik, güneye ve doğuya gitmek için İstanbul ve boğaz köprülerini tercih etmeden önce Çanakkale üzerinden Ege’den hareket edecek. Daha ziyade yoğunluğu bu güzergaha bindirecekler. Gebze-İzmir projesiyle ortak bir proje olacak" diye konuştu.

  Lapseki-Gelibolu arasına yapılacak köprünün, İstanbul’un trafik yükününü paylaşacağını anlatan Akbıyık, ulaşımın feribotla sağlandığı Eceabat-Çanakkale arasında, lodos nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşımda yaşanan aksamanın yapılacak köprüyle ortadan kalkacağını ifade etti.

  Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunu bildiren Akbıyık, denizlerden maksimum seviyede istifade etmek için bu projelerin gerçekleştirilmek istendiğini sözlerine ekledi.

  Türkiye’deki diğer köprüler
  Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan iki asma köprüden biri olan Boğaziçi Köprüsünün ayakları, Avrupa Yakası’nda Ortaköy, Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi semtlerinde bulunuyor.

  İstanbul Boğazı üzerine yapılan ilk köprü olmasına atfen halk arasında ’Birinci Köprü’ olarak da adlandırılan Boğaziçi Köprüsü, sonra yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve şehir hatları vapurlarıyla birlikte kentin iki yakası arasında ulaşımı sağlıyor.

  20 Şubat 1970’de yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973’te hizmete açıldı.

  Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun 4. asma köprüsüyken, yeni köprülerin yapılmasıyla 2010 yılı itibarıyla 18. sıraya düştü. 1978’den beri yaya trafiğine kapalı olan Boğaziçi Köprüsünün toplam uzunluğu bin 560 metre, iki büyük kule arası uzunluğu bin 74, deniz yüzeyinden yüksekliği ise 64 metre.

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul’da Kavacık ile Hisarüstü arasında, Asya ile Avrupa’yı Boğaziçi Köprüsü’nden sonra ikinci kez bağladı. Yapımına 4 Ocak 1986’da başlanılan köprünün uzunluğu bin 90 metre, genişliği 39.4 metre, denizden yüksekliği 64 metre. Dünyanın en büyük çelik asma köprüleri içinde 14.

  sırada yer alan köprü, 3 Temmuz 1988’de hizmete açıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Edirne-Ankara arasındaki Trans European Motorway’in (TEM) bir parçası konumumda bulunuyor.

  İstanbul’a yapılacak 3. boğaz köprüsünün toplam uzunluğunun ise bin 875 metre olması planlanıyor.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/turki...01/default.htm

 6. #1126
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Türkiye'nin en uzun köprüsü Çanakkale'ye

  Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Lapseki-Gelibolu arasında yapılması planlanan boğaz köprüsü, 3 bin 623 metreyle Türkiye’nin en uzun köprüsü olacak.

  27 Ocak 2012 - 11:31

  Yorum Yaz (5)

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan Çanakkale-Tekirdağ-Kınalı Ayrımı Balıkesir Otoyol Projesi kapsamında yapılacak asma köprü, 3 gidiş 3 geliş şeklinde olacak ve depreme dayanıklı, fay hatlarından etkilenmeyen teknik donanımlarla yapılacak.

  Karayolları Genel Müdür Yardımcısı İhsan Akbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2023 yılı hedefleri arasında yer alan asma köprünün İstanbul’a yapılacak 3. köprüden sonraki en önemli proje olduğunu söyledi.

  Bir süre önce yapılan proje ihalesini alan Tekfen firması tarafından proje çizimlerinin yapıldığını aktaran Akbıyık, çalışmaların tamamlanmasının ardından 2013 yılında ihalesinin yapılarak, projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların yoğunlaşacağını bildirdi.

  "İstanbul Boğazı geçişine alternatif olacak"  "Bu proje, Avrupa ve Trakya üzerinden Ege ve İç Anadolu’nun batısına, Adana-Konya aksı ve Batı Akdeniz bölgelerine yönelecek karayolu trafiği için İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşturacak" diyen Akbıyık, ağırlıklı olarak yerleşim alanları ve sahilden devam eden İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale yolunun, yapılacak köprünün hizmete girmesiyle taşıt işletim maliyetlerini ve yolculuk süresini azaltacağını kaydetti.

  Hükümetin şekillendirdiği yeni İstanbul projesiyle beraber Trakya’nın önem kazanacağını düşündüğünü ifade eden Akbıyık, "Bu proje, Trakya tarafındaki trafiği, Çanakkale köprüsü üzerinden, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen trafiği Balıkesir’in batısından İzmir’e, Ege Bölgesine aktarabilmek için düşünmüş olduğumuz ekonomik proje" diye konuştu.

  İzmir ulaşımını da kolaylaştıracak projenin, Gebze-İzmir otoyoluna da Balıkesir’in batısından bağlanılacağını aktaran Akbıyık, boğazların güvenliği açısından orta açıklığının 2 bin 23 metre civarında düşünüldüğünü söyledi.

  Akbıyık, "Bir tarafında 800 metre diğer tarafında 800 metre olmak üzere toplam 3 bin 623 metre uzunluğunda yapılacak olan Çanakkale köprüsü, Türkiye’nin en uzun boğaz köprüsü olacak. 2x3 şeritten 3 gidiş 3 geliş şeklinde yapılacak asma köprü, depreme dayanıklı ve fay hatlarından etkilenmeyen teknik donanımlarla yapılacak" dedi.

  "Çanakkale köprüsü İstanbul’un trafik yükünü paylaşacak"
  Çanakkale’den geçmesi düşünülen köprünün, diğer noktalardaki şehir trafiği ve SİT alanındaki engellerden ötürü Lapseki-Gelibolu arasında yapılmasının planlandığını ifade eden Akbıyık, köprünün, geçeği yerlerin henüz kesin olarak belirlenmediğini söyledi.

  Bu köprüyle Kaz Dağları’nın güneyinden Balıkesir tarafına bağlanılacağını kaydeden Akbıyık, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması planlanan köprünün geçişlerinin ücretli olacağını bildirdi.

  Akbıyık, "Trakya’dan gelen trafik, Romanya’dan Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan giriş yapan transit trafik, güneye ve doğuya gitmek için İstanbul ve boğaz köprülerini tercih etmeden önce Çanakkale üzerinden Ege’den hareket edecek. Daha ziyade yoğunluğu bu güzergaha bindirecekler. Gebze-İzmir projesiyle ortak bir proje olacak" diye konuştu.

  Lapseki-Gelibolu arasına yapılacak köprünün, İstanbul’un trafik yükününü paylaşacağını anlatan Akbıyık, ulaşımın feribotla sağlandığı Eceabat-Çanakkale arasında, lodos nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşımda yaşanan aksamanın yapılacak köprüyle ortadan kalkacağını ifade etti.

  Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunu bildiren Akbıyık, denizlerden maksimum seviyede istifade etmek için bu projelerin gerçekleştirilmek istendiğini sözlerine ekledi.

  Türkiye’deki diğer köprüler
  Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan iki asma köprüden biri olan Boğaziçi Köprüsünün ayakları, Avrupa Yakası’nda Ortaköy, Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi semtlerinde bulunuyor.

  İstanbul Boğazı üzerine yapılan ilk köprü olmasına atfen halk arasında ’Birinci Köprü’ olarak da adlandırılan Boğaziçi Köprüsü, sonra yapılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve şehir hatları vapurlarıyla birlikte kentin iki yakası arasında ulaşımı sağlıyor.

  20 Şubat 1970’de yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973’te hizmete açıldı.

  Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun 4. asma köprüsüyken, yeni köprülerin yapılmasıyla 2010 yılı itibarıyla 18. sıraya düştü. 1978’den beri yaya trafiğine kapalı olan Boğaziçi Köprüsünün toplam uzunluğu bin 560 metre, iki büyük kule arası uzunluğu bin 74, deniz yüzeyinden yüksekliği ise 64 metre.

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul’da Kavacık ile Hisarüstü arasında, Asya ile Avrupa’yı Boğaziçi Köprüsü’nden sonra ikinci kez bağladı. Yapımına 4 Ocak 1986’da başlanılan köprünün uzunluğu bin 90 metre, genişliği 39.4 metre, denizden yüksekliği 64 metre. Dünyanın en büyük çelik asma köprüleri içinde 14.

  sırada yer alan köprü, 3 Temmuz 1988’de hizmete açıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Edirne-Ankara arasındaki Trans European Motorway’in (TEM) bir parçası konumumda bulunuyor.

  İstanbul’a yapılacak 3. boğaz köprüsünün toplam uzunluğunun ise bin 875 metre olması planlanıyor.

  http://ekonomi.milliyet.com.tr/turki...01/default.htm


  sorry für doppelpost pc spinnt ab und an ...

 7. #1127
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Huawei steigert F&E in Türkei

  25.01.2012


  Zaman – Der chinesische Anbieter von Mobiltelekommunikationsgeräten Huawei will seine Forschungs- und Entwicklungstätigkeiten (F&E) in der Türkei verstärken. In seinem zehnten Jahr plant das chinesische Unternehmen, den Umfang seiner Softwareentwicklungsarbeit in dem Land, die bisher in seinem F&E-Labor in Istanbul durchgeführt wird, zu steigern und so zu einem der größten Softwareexporteure in der Türkei zu werden.

  Die Istanbuler Einrichtung von Huawei sei mit 350 Ingenieuren in der Softwareentwicklung die zweitgrößte der 20 F&E-Labore des Unternehmen außerhalb von China, so der Leiter von Huawei Turkey, Kamil Sahin.

  „Huawei Turkey konzentriert sich auf innovative Softwarelösungen für Mobilbetreiber sowie das Angebot von Support für die weltweiten Kunden von Huawei“, sagte Sahin. „Unsere Softwareentwicklung zielt auf die Verbesserung von Mobilbetreibern durch Mehrwertdienste und Business-Support-Systeme ab. Wir sind auch mit der Erforschung von sozialen Netzwerken und intelligenten Anruftechnologien vor einer Produktentwicklung beschäftigt und arbeiten dabei mit den anderen F&E-Laboren von Huawei zusammen“, betonte er.

  Im F&E-Zentrum von Huawei arbeiten junge und talentierte Arbeitskräfte, darunter 350 Ingenieure und 150 Supportmitarbeiter. Dabei werden die hochwertigen F&E-Ressourcen des Landes und der geografische Vorteil der Lage zwischen Europa, Asien und Afrika genutzt. Huawei bietet Dienstleistungen für 45 der weltweit führenden Telekommunikationsbetreiber an und hat Kunden in mehr als 140 Ländern.

 8. #1128
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Chinesisches Unternehmen arbeitet auf Kernkraftwerk in Türkei hin

  25.01.2012


  Sabah – Das zweite Kernkraftwerk in der Türkei, das an der Schwarzmeerküste in Sinop gebaut werden soll, hat einen zweiten Interessenten gefunden: das staatliche chinesische Unternehmen Guangdong Nuclear Power Holding Co., Ltd. (CGNPC). Das Unternehmen hat offiziell sein Interesse an dem Projekt im Wert von 20 Milliarden US-Dollar bekundet, das bei Umsetzung die größte Einzelinvestition in der Türkei wäre.

  Als eines der führenden Unternehmen in seinem Bereich in seinem Land baut CGNPC zurzeit 17 Kernkraftwerke auf der ganzen Welt mit einer Gesamtkapazität von 40.000 MW. Es betreibt auch ein 4.000-MW-Kernkraftwerk in China.

  Da die Türkei für seine Kernkraftwerkprojekte eine Vereinbarung zwischen den beteiligten Staaten anfordert, werden China und die Türkei direkt über das Projekt im Wert von 20 Milliarden US-Dollar verhandeln. Das chinesische Angebot zum Bau des zweiten türkischen Kernkraftwerks zeigt das Vertrauen in die türkische Wirtschaft, da die Türkei keinerlei finanzielle Garantien für das Projekt bietet. 2010 unterzeichnete die Türkei eine Kooperationsvereinbarung mit Russland über den Bau des ersten Kernkraftwerks in Akkuyu, Mersin, an der Mittelmeerküste.

 9. #1129
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Über 31 Millionen Touristen haben 2011 die Türkei besucht

  25.01.2012


  Dünya – Die Türkei zog 2011 als beliebtes Urlaubsziel 31,4 Millionen Besucher an. Dies entspricht einer Steigerung von 9,8 % im Vergleich mit 2010.

  Laut Daten des türkischen Ministeriums für Kultur und Fremdenverkehr trafen im Dezember 1,19 Millionen ausländische Besucher ein, die die Gesamtzahl 2011 auf mehr als 31 Millionen brachten. Mit ihrer ständig steigenden Beliebtheit war die Türkei 2009 das Ziel der Wahl für mehr als 27 Millionen Touristen und 2010 für 28,6 Millionen.

  In der Anzahl der Touristen in der Türkei erreichte Deutschland mit 4,8 Millionen den ersten Platz, gefolgt von Russland mit 3,4 Millionen und Großbritannien mit 2,5 Millionen. Auch Einwohner des Irans, Bulgariens, der Niederlande, Georgiens, Frankreichs, Syriens und der Vereinigten Staaten besuchten in großer Zahl die Türkei.

  Rund ein Drittel der ausländischen Besucher in der Türkei, 10,4 Millionen, reisten über Antalya in das Land ein, auch als „Hauptstadt des türkischen Tourismus“ bezeichnet. An zweiter Stelle stand das Handelszentrum Istanbul, das etwa 8 Millionen Menschen für die Einreise nutzten.

 10. #1130
  Can

  Registriert seit
  15.12.2011
  Beiträge
  461
  Türkische Exporte erreichen 2012 voraussichtlich 150 Mrd. US-Dollar

  26.01.2012


  Hürriyet – Nach dem Rekordjahr 2011 wird davon ausgegangen, dass die türkischen Exporte im neuen Jahr mindestens die Marke von 150 Milliarden US-Dollar erreichen. Dies sagte der Präsident des türkischen Exportverbands (TIM), Mehmet Buyukeksi. 2011 beliefen sich die Exporte der Türkei auf 134,6 Milliarden US-Dollar, 18,2 % mehr als 2010.

  „Die Türkei wird in diesem Jahr Waren im Wert von mindestens 150 Milliarden US-Dollar exportieren“, sagte Buyukeksi bei einer Versammlung des Verbands voraus. Die Exporte der Türkei in den ersten 25 Januartagen hätten um 13,3 % höher als im gleichen Zeitraum 2011 gelegen. „2012 wird ein besseres Jahr als vorhergesagt werden. Wir erwarten eine Aufwärtskorrektur im mittelfristigen Programm“, bemerkte er. Im mittelfristigen Programm für die Jahre 2011 bis 2013 wird ein Wachstum von 4 % für das Land vorhergesagt.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6565
  Letzter Beitrag: 24.04.2018, 11:22
 2. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 3. Antworten: 1129
  Letzter Beitrag: 12.06.2017, 20:07
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16