BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 188 von 412 ErsteErste ... 88138178184185186187188189190191192198238288 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.871 bis 1.880 von 4114

Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey

Erstellt von Popeye, 24.12.2007, 03:46 Uhr · 4.113 Antworten · 341.046 Aufrufe

 1. #1871
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  wurde auch langsam zeit.

  TÜMOSAN'da hedef 100 bin motor


  AR-GE çalışmalarını İTÜ Teknopark bünyesinde sürdüren TÜMOSAN, 6 silindirli yerli dizel motor üretimine başladı. Yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014 ateşlenmesini planlayan TÜMOSAN, böylelikle dizel motorda dışa bağımlılığa son verecek. TÜMOSAN yerli otomobil üretimine yönelik çalışmalara da hız verdi.

  AR-GE çalışmalarına hız veren TÜMOSAN, dizel motorda dışa bağımlılığa son verecek. TÜBİTAK desteği ve İTÜ danışmanlığında yürütülen projeler otomotiv sanayiinde bir devrim niteliğinde. TÜMOSAN'ın Konya'da kurduğu motor üretim üssünde yılda 75 bin motor üretiliyor. Yeni kurulan üretim hattıyla birlikte yıllık dizel motor üretim kapasitesi 100 bine çıkarılacak, yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014'te ateşlenmesi planlanıyor. TÜMOSAN, ilk yerli oto çalışmalarına da hız verdi.


  75 BİNDEN 100 BİNE
  Yıllık 75 bin adet dizel motor üretim kapasitesi ile Türkiye'nin ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN, ürettiği yerli motorların performansının artırılması için çalışmalarına devam ederken geleceğin yeni nesil dizel motorlarının üretimine yönelik önemli girişimlerde bulunuyor. 1975 yılından bu yana yerel dizel motor üretimine odaklanan şirket, halihazırda 50-115 HP aralığında 3 ve 4 silindirli motor üretimi gerçekleştiriyor. Yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında halihazırda ürettiği 3 ve 4 silindirli motor üretim güç aralığını 50-135 HP aralığına çıkarırken aynı üretim teknolojisini kullanarak 6 silindirli dizel motorla güç seviyesini 205 HP seviyesine çıkarmayı planlıyor.


  MOTOR ÜSSÜ KURDU
  TÜBİTAK tarafından desteklenen yeni nesil dizel motor üretiminde belirlenen hedef ise tarım makinalarında 275 HP ve otomotiv endüstrisi alanında ise 450 HP. yeni nesil dizel motorların ilk prototipinin Ağustos 2014'te ateşlenmesi planlanıyor. Yeni nesil dizel motorlar, işin geliştirme projesine paralel olarak ayrı bir üretim hattının oluşturulması yatırım planlaması da devam ediyor. Yeni nesil dizel motor üretim hattı ile birlikte yıllık dizel motor üretim kapasitesi 100 bin adet olacak. İlk yerli otomobil üretimi doğrultusunda da çalışmalarına hız veren TÜMOSAN, Avrupa Birliği normlarına başarıyla uyum sağlayan sayılı üreticiler arasında yer alıyor. TÜMOSAN'ın Konya'da 1 milyon 600 bin metrekare üzerine kurulu, 93 bin metrekare kapalı alan içerisinde yer alan üretim tesisi Türkiye'nin motor üretim üssü konumuna oynuyor.


  DİZEL İÇİN ÇOK YAKITLI YANMA MEKANİZMASI


  TÜMOSAN, milli tank güç grubu ihalesine katılan firmalardan biri olarak savunma sanayiine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Bunun yanısıra TÜMOSAN'ın öncelikli hedefleri arasında alternatif yakıtların kullanılması kapsamında dizel motorlar için çok yakıtlı yanma mekanizmalarının geliştirilmesi de yer alıyor. Şirket, gelecekte içten yanmalı motorların yerini alacak, değerlendirme sürecinde olan yeni teknolojiler konusunda da önemli projeleri başlatmak için gerekli hazırlıkları tamamlamış bulunuyor.

  Otomotiv için tecrübe olacak


  Yılda 45 bin adet transmisyon üretim kapasitesine sahip olan TÜMOSAN, 12X3 mekanik vites kutusunu kullanıcı beklentileri doğrultusunda öncesinde 12x12 ve halihazırda 16x16 vites seçeneği seviyesine çıkarmış bulunuyor. Günümüzdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden şirket, güç aktarma organlarında hidrolik sistem uygulamalarına başlamış ve 2013 yılı sonu itibariyle full powershift uygulamalarına geçmiş olacak. Hasat makinelerinde kullanılmak üzere hidrolik hibrid güç grubu geliştirilecek. Yapılan çalışmalarla otomotiv alanında kullanılacak transmisyon tasarım ve üretim alt yapısı oluşturulmuş olacak.

  Savunma sanayii hamlesi


  Yeni nesil motorların üretimine başlanması sonrasında TÜMOSAN traktör üretimine ilave olarak inşaat ve hasat makineleri konularında da söz sahibi olmayı amaçlıyor. Yeni nesil motorların ülkemizde halihazırda üretilmekte olan askeri taktik ve zırhlı araçlar için de önemli bir yerli alternatif oluşturabileceği öngörülüyor. Yerli motor kullanımının artmasına öncülük ederek ithalatın neden olduğu maliyeti ortadan kaldırmanın yanısıra Avrupa'da da ciddi bir ihracatçı marka haline gelmek TÜMOSAN'ın hedefleri arasında yer alıyor.


  Ekonomiye önemli katkı


  Türkiye'de 2011 yılına kadar 95 HP üzerinde satılan tüm traktörlerin ithal edilmesi TÜMOSAN dahil bir kısım üreticilerin 100-110 HP aralığında traktör üretimine başlaması nedeniyle kısmen önlemiş bulunuyor. TÜMOSAN tarafından yerli olarak geliştirilen daha güçlü dizel motorlarla 115-135 HP güç aralığındaki traktörlerin 2013 yılı itibariyle üretilmeye başlanması, rakiplerine göre çok düşük maliyetli ürünlerin müşteri ile buluşması sağlanacak. 6 silindirli dizel motorların üretimine başlanması ile traktör ithalatı tamamen ikame edilecek ve hasat makineleri ile inşaat makinelerinin Türkiye'de imalatının önü açılacağından girdi maliyetlerinde önemli düşüşler görülecek.

  TÜBİTAK ve İTÜ'yle ortak


  Ulusaldan evrensele bir marka yaratmayı hedefleyen TÜMOSAN, Ar-Ge yatırımlarına büyük önem veriyor. Ar-Ge çalışmalarını 2004 yılından bu yana, TÜBİTAK'ın desteği ve İTÜ'nün danışmanlığında sürdüren TÜMOSAN'ın Ar-Ge Merkezi, İTÜ Teknokent'te otomotiv alanında faaliyet gösteren ilk uygulama olma özelliğini taşıyor. TÜMOSAN, araç tasarımı şemsiyesi altında sektörde kritik alt sistem olarak kabul edilen dizel motor, transmisyon, elektronik kontrol üniteleri çalışmalarına öncelik veriyor. Otomotiv ana alt sistemlerinin yerli olarak tasarım ve üretiminin gerçekleştirilmesi sonrasında dış kaynaklara bağlı olmaksızın yerli otomobil üretiminde rekabetçi ürünlerin piyasaya sunulabileceği değerlendiriliyor.

  TÜMOSAN'da hedef 100 bin motor - Yenisafak.com.tr - 25.09.2013

 2. #1872
  Avatar von TuAF

  Registriert seit
  10.02.2009
  Beiträge
  10.022
  Mehr als 2700 neue Jobs: Hyundai startet i10 Produktion in der Türkei

  Der südkoreanische Autobauer Hyundai hat die Erweiterung seiner türkischen Anlagen abgeschlossen. Das Joint-Venture mit der türkischen Kibar Holding, Hyundai Assan Otomotiv Sanayi (HAOS), verfügt nun über eine Kapazität von 200.000 Fahrzeugen im Jahr. Investiert wurden 634 Millionen US-Dollar. An diesem Freitag startete die Produktion der neuen i10-Generation.


  Mehr als 2700 neue Jobs: Hyundai startet i10 Produktion in der Türkei | DEUTSCH TÜRKISCHE NACHRICHTEN

 3. #1873
  Avatar von kewell

  Registriert seit
  06.06.2011
  Beiträge
  8.234
  Presse: Scharfe Steuerprüfung nach Protesten in der Türkei


  ISTANBUL (dpa-AFX) - Der größte türkische Konzern Koc Holding muss mit verschärften Steuerkontrollen rechnen, nachdem er das Vorgehen der islamisch-konservativen Regierung gegen politische Proteste kritisiert hatte.

  Das Finanzministerium habe eine 200 Mann starke Gruppe aus Inspektoren zusammengestellt, die den Konzern durchleuchten solle, berichtete die oftmals gut informierte türkische Tageszeitung "Taraf" am Donnerstag. Die "Armee" der Prüfer sei von beispielloser Größe und solle vor allem die Energieunternehmen Tüpras, Opet und Aygaz genauer untersuchen.

  Auf dem Höhepunkt der regierungskritischen Proteste rund um den Istanbuler Gezi-Park hatte das zur Koc-Gruppe gehörende Divan-Hotel am Taksim-Platz die Türen für die von der Polizei heftig attackierten Demonstranten geöffnet, um Schutz zu gewähren. Damit hatte die Koc-Gruppe Kritik aus der Regierung auf sich gezogen. Ministerpräsident Recep Tayyip Erdogan sieht nach eigenen Angaben bei den Protesten Verschwörer am Werk, die die Türkei im Auftrag einer "Zins-Lobby" destabilisieren sollen.

  Presse: Scharfe Steuerprfung nach Protesten in der Trkei () | aktiencheck.de

 4. #1874
  Avatar von TuAF

  Registriert seit
  10.02.2009
  Beiträge
  10.022
  Türkin wird Vodafone-Chefin für die Regionen Nahost, Afrika und Asien

  Deutsch Türkische Nachrichten | 03.10.13, 19:07
  Die Vodafone Turkey-Chefin Serpil Timuray soll von nun an in Afrika, Asien und im Nahen Osten die Geschicke des britischen Telekommunikations-Unternehmen leiten. Doch sie ist nicht nur eine Geschäftsfrau, sondern auch im Bereich der geschlechtlichen Gleichstellung tätig. Mit einer Gruppe von Türkinnen hat sie die Initiative „Frauenbewegung im Technologiesektor“ ins Leben gerufen. Das Projekt dient auch der UN als Vorbild.

  UNTERNEHMEN
  Türkin wird Vodafone-Chefin für die Regionen Nahost, Afrika und Asien

  Deutsch Türkische Nachrichten | 03.10.13, 19:07
  Die Vodafone Turkey-Chefin Serpil Timuray soll von nun an in Afrika, Asien und im Nahen Osten die Geschicke des britischen Telekommunikations-Unternehmen leiten. Doch sie ist nicht nur eine Geschäftsfrau, sondern auch im Bereich der geschlechtlichen Gleichstellung tätig. Mit einer Gruppe von Türkinnen hat sie die Initiative „Frauenbewegung im Technologiesektor“ ins Leben gerufen. Das Projekt dient auch der UN als Vorbild.
  Serpil Timuray hat mit weiteren Türkinnen die Initiative „Frauenbewegung im Technologiesektor“ ins Leben gerufen. (Screenshot via Youtube)  - - - Aktualisiert - - -

  die turkischen waffenexporte sind um 43% zum vergleich im jahr 2008 gestiegen,der grund ist das die turkei viele waffensysteme selber herstellt.

  [QUOTE]

  Sub Categories: » HOMEPAGE / ECONOMY/ BUSINESS
  Saturday,October 5 2013, Your time is 14:22:02

  Turkey's defense exports surge by 43 percent


  The US tops the list of Turkish export destinations, followed by the EU. DAILY NEWS photo, Emrah GÜREL


  Turkey’s defense exports have now exceeded $1 billion, representing a 43 percent increase from 2008 while the country has exported one-third of its production, Turkey’s Defense and Aerospace Industry Exporters’ Association (SSİ) said Oct. 4.

  The defense industry has gained speed in production and exports in recent years, SSI Chairman Latif Aral said. “The export volume at $600 million in 2008 has risen to 1.3 billion today. We are exporting one-third of the sector’s production,” he said, adding that they had set a goal for exports to reach $1.5 billion by 2023.

  http://www.hurriyetdailynews.com/tur...&NewsCatID=345 5. #1875

  Registriert seit
  05.04.2013
  Beiträge
  1.589
  Zitat Zitat von Salvador Beitrag anzeigen
  Apropo Gold es wurde in Kayseri Gold reserven von insegesammt 31 Tonn gefunden

  Kayseri'de altın buldular  27 Mart 2012, 12:10
  Kayseri yakınlarında tonlarca altın bulundu  KANADALI ;Wardell Armstrong International şirketi tarafından Kayseri’nin Develi İlçesi’nde ;Öksüt Köyü ile Zile Beldesi arazisi arasında bulunan Pıtıraklı Mevkii, Şeben, Çamboğazı, Uzun Güney, Moduga Kalesi bölgesinde yapılan 57 sondaj çalışması ardından ;2 ayrı lokasyonda yaklaşık 31 ton altın kaynağı belirlendiği belirtildi.

  Öksüt ; Madencilik Genel Müdürü Bahri Yıldız, belirlenen altın kaynağını geliştirmek için ; Erciyes eteklerindeki ;Zamantı Irmağı çıkış tüneli ve çevresinde olmak üzere ;2 ;yerde sondaj çalışmalarının devam edeceğini belirtti. Yıldız, şöyle dedi:

  ’Develi ilçesi Öksüt Köyü ve Zile Beldesi sınırları içerisindeki altın cevherleşmesi Stratex Madencilik şirketi tarafından Ekim 2007 tarihinden 10 Nisan 2008 tarihine kadar jeolojik harita ve kayaçlardan numune alımı şeklinde çalışıldı. 2008 yılından itibaren yörede yapılan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli jeolojik harita, kaya ve toprak numune alımı şeklinde yürütülen çalışmalarda altın cevherleşmesinin ekonomik olabileceği belirlenerek 17 Ağustos 2008 tarihinde sondaj çalışmaları başlatıldı. 17 Ağustos 2008’den 11 Mayıs 2009 tarihine kadar toplam 13 ;sondaj ile sahanın büyük ;bölümünde jeofizik (IP ve Manyetik) etüt yapıldı. 11 Mayıs 2009 tarihinde Stratex Madencilik ile Kanadalı ; Centerra Gold arasında Öksüt cevherleşmesinin araştırılması ve ekonomik rezerv bulunması halinde işletilmesi amacıyla anlaşma imzalanmıştır. ;Yeni gelişmelere bağlı olarak 12 Ekim 2009 tarihinde Öksüt Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurularak Stratex Madencilik’e ;ait Öksüt-Zile civarındaki 9 ruhsat Öksüt Madenciliğe transfer edilmistir. Yine Kanadalı Golder Association şirketi taranfından ; ön çevre çalışmasınının 1. bölümü ve 26 Aralık 2011 tarihinde ise ön çevre çalışmasının tamamı bitirilmiştir."  Genel Müdür Yıldız, yapılan ;çalışmanın maden arama çalısmaları başladıgı andaki çevre durumlarını (flora,fauna,yeraltı ve yerüstü suları ve hava kirliliği) kapsadığını bildirirken, maden sahasında ;geçen yılın ;sonuna kadar ;57 ;sondaj ;yapıldığını bildirdi. 13 bin 835 metrelik sondaj sonucu ;2 ayrı lokasyonda yaklasık 31 ton altın kaynağı belirlendi. ;Altın kaynağını geliştirmek için 2012 yılında da sondaj çalısmaları devam edecek.”

  Kayseri'de altn buldular
  Was ist eigentlich mit dem Gold passiert?

 6. #1876

  Registriert seit
  24.07.2013
  Beiträge
  2.252
  Zitat Zitat von IceCold53 Beitrag anzeigen
  Was ist eigentlich mit dem Gold passiert?
  Das darfst du nicht so ernst nehmen in der Türkei werden alle 1-3 Monate riesige Öl-Reserven, Gold oder Uran Quellen gefunden wie zuletzt in Yozgat aber niemand weiß was damit passiert ist oder man vergisst es einfach ganz schnell das ist Türkische Propaganda. Haberlere göre Türkiye hergün ucuyor firliyor zenginlesiyor ama Anadolu insani hala fakir.

 7. #1877

  Registriert seit
  05.04.2013
  Beiträge
  1.589
  Ich verstehe nicht warum so viele und besonders unsere wehrung so stark leidet wenn die amis verkünden ihre gelder zu kürzen.. was läuft da für ein spiel wenn ein land mit ihren geldern auf dieser abgefu****** welt über die wirtschaftliche lage vieler länder bestimmt?! Diese länder sollten sich unabhängig solcher gelder machen wenn sie wissen das sie in eine wirtschaftliche krise verfallen! Sowas regt mich auf und macht mich aggresiv gegenüber den regierungen die solche gelder annehmen und sich davon abhängig machen!

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Vollkornbrot Beitrag anzeigen
  Das darfst du nicht so ernst nehmen in der Türkei werden alle 1-3 Monate riesige Öl-Reserven, Gold oder Uran Quellen gefunden wie zuletzt in Yozgat aber niemand weiß was damit passiert ist oder man vergisst es einfach ganz schnell das ist Türkische Propaganda. Haberlere göre Türkiye hergün ucuyor firliyor zenginlesiyor ama Anadolu insani hala fakir.
  Aber was passiert denn damit? Das interessiert mich!
  Glaubst du das unsere regierung auf das jahr 2023 warten?
  Ich hoffe nur das, dass sie diese gefunden bodenschätze nicht aufgeteilt werden und was sinnvolles damit machen!

 8. #1878
  Avatar von Toruko-jin

  Registriert seit
  22.04.2012
  Beiträge
  22.884
  Zitat Zitat von IceCold53 Beitrag anzeigen
  Ich verstehe nicht warum so viele und besonders unsere wehrung so stark leidet wenn die amis verkünden ihre gelder zu kürzen.. was läuft da für ein spiel wenn ein land mit ihren geldern auf dieser abgefu****** welt über die wirtschaftliche lage vieler länder bestimmt?! Diese länder sollten sich unabhängig solcher gelder machen wenn sie wissen das sie in eine wirtschaftliche krise verfallen! Sowas regt mich auf und macht mich aggresiv gegenüber den regierungen die solche gelder annehmen und sich davon abhängig machen!
  Ich versuche es dir zu erklären. Die Weltleitwährung ist der Dolar und mit Dolar wird auf dem Weltmarkt gehandelt. Die Amis haben ihre Währungspolitik überdacht und drucken nicht mehr so viel Geld, die Konsequenz ist, dass der Wert des Dolars steigt.

  Wir kaufen unsere Enerigebedürfnissen wie schon erwähnt mit Dolar und kriegen für unsere Währung beim Umtauschen weniger Dolares. Folglich müssen wir mehr ausgeben, was unser Leistungsbilanzdefizit in die Höhe treibt. Wenn das Defizit wächst, bedeutet das Instabilität. Unsere Kreditwürdigkeit fällt und wir müssen mehr Zinsen für Geld aus dem Ausland bezahlen, hinzu kommt, dass die Instabilität potentielle Investoren abschreckt und wir befinden uns in einer dicken Krise.

 9. #1879

  Registriert seit
  05.04.2013
  Beiträge
  1.589
  Zitat Zitat von Toruko-jin Beitrag anzeigen
  Ich versuche es dir zu erklären. Die Weltleitwährung ist der Dolar und mit Dolar wird auf dem Weltmarkt gehandelt. Die Amis haben ihre Währungspolitik überdacht und drucken nicht mehr so viel Geld, die Konsequenz ist, dass der Wert des Dolars steigt.

  Wir kaufen unsere Enerigebedürfnissen wie schon erwähnt mit Dolar und kriegen für unsere Währung beim Umtauschen weniger Dolares. Folglich müssen wir mehr ausgeben, was unser Leistungsbilanzdefizit in die Höhe treibt. Wenn das Defizit wächst, bedeutet das Instabilität. Unsere Kreditwürdigkeit fällt und wir müssen mehr Zinsen für Geld aus dem Ausland bezahlen, hinzu kommt, dass die Instabilität potentielle Investoren abschreckt und wir befinden uns in einer dicken Krise.
  Das ist ja das was mich aufregt! Alle machen sich vom dolar abhängig obwohl sie wissen was passiert! Wieso lässt es die welt überhaupt zu, den dolar als weltwehrung zu machen!

 10. #1880
  Avatar von Toruko-jin

  Registriert seit
  22.04.2012
  Beiträge
  22.884
  Zitat Zitat von IceCold53 Beitrag anzeigen
  Das ist ja das was mich aufregt! Alle machen sich vom dolar abhängig obwohl sie wissen was passiert! Wieso lässt es die welt überhaupt zu, den dolar als weltwehrung zu machen!
  Jeder, der handelt, möchte eine eine starke Währung als Gegenleistung bekommen und da hat sich einfach der Dolar als Währung des wirtschaftlich stärksten Landes durchgesetzt. Es ist auch so, dass bedeutende Unternehmen in den USA tätig sind und mit Dolar handeln müssen . Der Dolar ist halt die Währung, die am häufigsten verwendet wird.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6562
  Letzter Beitrag: 17.04.2018, 13:31
 2. Antworten: 312
  Letzter Beitrag: 05.04.2018, 17:12
 3. Antworten: 1129
  Letzter Beitrag: 12.06.2017, 20:07
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16