BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 232 von 429 ErsteErste ... 132182222228229230231232233234235236242282332 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.311 bis 2.320 von 4284

Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey

Erstellt von Popeye, 24.12.2007, 03:46 Uhr · 4.283 Antworten · 350.357 Aufrufe

 1. #2311
  onrbey
  Die Türkei wird in den Kandil-Bergen nach Öl suchen.

  Türkiye Kandil'de petrol arayacak

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde blokları bulunduğunu ve Hindırın ile Çoman sahalarında petrol arayacağını açıkladı. Yıldız'a göre çözüm süreci ile birlikte bu yol açılacak.

  2 Mar 2015 Güncelleme 12:03 TSİ | Konular Ekonomi, Petrol, Kuzey Irak

  9 | Paylaş

  Türkiye, Kandil'de petrol aramaya hazırlanıyor. [Fotoğraf: AFP]Türkiye Kandil'de petrol arayacak. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ankara'da Hacettepe Üniversitesi ile imzalanan madencilik protokolü töreninde çözüm sürecinin enerji sektörüne etkileri ile ilgili soruları yanıtladı. Yıldız, Türkiye'nin Kandil'de petrol arayacağını söyledi.
  Yıldız, Bağdat yönetimi ile yapılan anlaşmalar ve Kuzey Irak ile imzalanan sözleşmeler çerçevesinde Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde blokları bulunduğunu ifade etti. Türkiye, Kandil'de Hindırın ile Çoman sahalarında petrol arayacak.Yıldız'a göre çözüm süreci ile birlikte bu yolun açılacağına inandığını vurguladı:
  "Bu işin gerek siyasi, gerekse sosyal boyutları tartışılıyor ve tartışılmaya devam edecek.Silah bırakma çağrısının Türkiye'nin normalleşmesi adına önemli bir katkı olacağına inanıyorum. Bu tür süreçlerin özellikle ülkemiz için fırsatlar oluşturacağına inanıyorum. Süreçlerin tehditleri tabi ki bitmez, her zaman hazır tehditler olur. Bizim enerji sektörüyle alakalı çok ciddi beklentilerimiz var"
  Yıldız'a göre bu süreç kayıp -kaçak için de olumlu olacak:
  "Kayıp kaçaktan tutun, siyasi baskı yoluyla paralarını ödemeyen, ödeyemeyen vatandaşımızın Türkiye ekonomisine olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu, petrol ve doğalgazda en fazla rezervlerimizin olduğu alan olarak ortaya çıkıyor. Olumsuz siyasi baskının, PKK'nın baskısının kalkmasıyla beraber Türkiye'de daha fazla kaynağa ulaşmış olacağız. Bizim Bağdat'la, Kuzey Irak'la yaptığımız sözleşmeler çerçevesinde Kandil Dağı eteklerinde bloklarımız var. Hindırın ve Çoman sahalarında petrol arayacağız. Enerji sektörünün, Kuzey Irak'ın siyasi, sosyal çok büyük faydalarının olmasının ötesinde çözüm süreciyle beraber yeni çalışma alanı olacağına inanıyorum"
  “Petrol düşerse doğalgaz fiyatı düşebilir”
  Yıldız, Rusya'dan geçen hafta alınan yüzde 10,25'lik doğalgaz indiriminin, ham petrolün varil fiyatlarına bağlı olarak doğalgazdan bağımsız gelişen bir indirim olduğunu ifade etti. Ham petrolün varil fiyatlarının düşmeye devam etmesi durumunda formüle bağlı olarak doğalgaz fiyatlarının da düşeceğine dikkati çeken Yıldız, yüzde 10,25'in dışında da indirim olabileceğini belirtti.
  Akkuyu'da açılacak liman ihalesine hakkında da konuşan Yıldız, "Bu ihale, özellikle nükleer güç santralleriyle alakalı liman ihalesi martın ikinci yarısına kalmadan tamamlanacaktır. Tahminen 10 Mart civarında bu ihale sonuçlanacak. 9 firma teklif verdi. Bunların hepsi Türkiye'den yatırımcı firmalar. Bizi sevindiren budur" dedi.
  "Madenciliği bütün yönleriyle bunu ele almamız gerek"
  Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi arasında madencilik alanında imzalanan işbirliği protokolü imza töreninde, son dönemde gerek kamu gerekse özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin artırıldığını belirtti:
  "İş sağlığı ve güvenliği konularında belli kriterleri sağlayamayanları kapattık. Çok acıdır vefat eden maden işçisi kardeşlerimizden 492'si kapatılan yani çalışılması yasak olan yerlerde hayatlarını kaybettiler. O yüzden bizim hem kanun, hem mevzuat hem de bütün yönleriyle bunu ele almamız gerekiyor. Yerli madenciliğimizin, yerel kömürlerimizin, bütün katma değeri çok yüksek olan bu madenlerimizin ülke ekonomisine kazandırılmasıyla alakalı çalışmaları ve istihdamı artırmaya yönelik çalışmaları hızlandırmak gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği şartlarının yerine getirilmiş olmasıyla bunu yapmamız lazım.Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, ABD'de yüzde 43, Almanya'da yüzde 45, Rusya'da yüzde 49, Hindistan'da yüzde 68 ve Çin'de üretilen elektriğin de yüzde 79'unda kömürün payı var. Bu çok ciddi bir rakam. Türkiye'de ise yüzde 26-28'lerde seyrediyor. O yüzden bu yerli kaynaklarımızı harekete geçirmemiz ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmamız lazım. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Madencilik Uygulama ve Araştırma Merkezinin bize çok büyük katkılar sağlayacağına, aynı şekilde bütün fonlamalarla alakalı bakanlığımızla ciddi bir sinerji oluşturulacağına inanıyorum."
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nevzat Kavaklı, madencilik sektörünün ülkelerin kalkınmasında ve ekonominin geliştirilmesinde itici güze haiz bir alan olduğunu belirtti. Kavaklı, maden çeşitliliğine sahip olan Türkiye'nin ekonomisinde madenciliğin ağırlığının, güvenliğinin ve verimliliğinin maksimize edilmesi gerektiğini ifade etti.
  Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Madencilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Maden Müdendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Benzer de işbirliğinin kamu, üniversite ve sanayiyi ortak bir potada eritme amacıyla kurulduğunu söyledi. Dört ana başlıkta faaliyetlerini yürüteceklerini anlatan Benzer, "Birinci planda iş güvenliğini ele alacağız. İkincisi madencilik sektörünü zirveye taşıyabilecek inovatif çözümler, üçüncüsü yeni enerji kaynakları ve var olan enerji kaynaklarının tasarruf edilmesi, dördüncüsü sosyal sorumluluk projesidir" diye konuştu.
  Kaynak: Anadolu Ajansı
  Quelle: Türkiye Kandil'de petrol arayacak | Al Jazeera Turk - Ortado?u, Kafkasya, Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler

 2. #2312
  Avatar von Cypriot

  Registriert seit
  20.12.2014
  Beiträge
  3.822
  Liegt das Kandil Gebirge nicht im Irak ?

 3. #2313
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.446
  Zitat Zitat von TurkishCypriot Beitrag anzeigen
  Liegt das Kandil Gebirge nicht im Irak ?
  Na und?

  Müsaademi alacagiz?

 4. #2314

  Registriert seit
  16.03.2014
  Beiträge
  3.875
  Zitat Zitat von TurkishCypriot Beitrag anzeigen
  Liegt das Kandil Gebirge nicht im Irak ?
  Barzani hat sich eh an die Türkei verkauft, daher dürfen sie das. Und IS kommt niemals im Kandil Gebirge An.

 5. #2315
  Avatar von der skythe

  Registriert seit
  23.03.2013
  Beiträge
  3.935
  Zitat Zitat von SPQR Beitrag anzeigen
  Barzani hat sich eh an die Türkei verkauft, daher dürfen sie das. Und IS kommt niemals im Kandil Gebirge An.
  Verstehe nicht was du Serbe zu maulen hast

 6. #2316
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.446
  Zitat Zitat von der skythe Beitrag anzeigen
  Verstehe nicht was du Serbe zu maulen hast
  Neid lan Neid.

  Kiskancligindan Sonne gibi ikiye ayrilacak.

 7. #2317
  Avatar von Cypriot

  Registriert seit
  20.12.2014
  Beiträge
  3.822
  Zitat Zitat von Tigerfish Beitrag anzeigen
  Na und?

  Müsaademi alacagiz?
  Wieder mal so eine widerliche Politik der Türkei.

 8. #2318
  Avatar von Tigerfish

  Registriert seit
  25.12.2013
  Beiträge
  13.446
  Zitat Zitat von TurkishCypriot Beitrag anzeigen
  Wieder mal so eine widerliche Politik der Türkei.
  Ay buna ne kadar üzüldüm bir bilsen?

 9. #2319
  Amarok

  Murat Ülker mit 4,4 Milliarden Dollar an der Spitze

  Forbes-Liste: Das sind die reichsten Türken


  Auf der diesjährigen Milliardärsliste des US-Magazins Forbes findet sich Nahrungsmittelriese Ülker auf 369. Stelle der reichsten Menschen der Welt wieder.

  Die diesjährige Milliardärsliste des US-Magazin Forbes, die am Montag veröffentlicht wurde, weist Murat Ülker, den Vorsitzenden des größten türkischen Nahrungsmittelkonzerns, mit einem Vermögen von rund 4,4 Milliarden US-Dollar als den reichsten türkischen Staatsangehörigen aus.
  Insgesamt fanden sich in diesem Jahr 1826 Milliardäre auf der Liste des Magazins, während es im Jahr 2014 noch 1645 gewesen waren. Das Gesamtvermögen all dieser Milliardäre zusammen beläuft sich auf 7,05 Trillionen US-Dollar, während es im Vorjahr noch 6,4 Trillionen waren.

  Als reichster Mann der Welt firmiert wie auch im Vorjahr Bill Gates, der Mitgründer der Microsoft Corporation. Sein Nettovermögen stieg von 76 Milliarden im Vorjahr auf mittlerweile 79,2 Milliarden US-Dollar an.
  Aus der Türkei stammen insgesamt 32 Personen, die sich auf der Liste wiederfinden, an der Spitze Ülker, der insgesamt weltweit an 369. Stelle unter den Reichsten auf globaler Ebene steht. Ülker ist der Vorsitzende der Yıldız Holding und der Eigentümer des Schokoladenunternehmens Godiva. Im Jahr 2014 hatte Yıldız den britischen Konzern United Biscuits, der McVitie’s Schokoladenkekse herstellt, für 3,2 Mrd. US-Dollar erworben. Yıldız ist außerdem im Finanz- und Immobiliengeschäft, in der Verpackungsindustrie, im Einzelhandel und im Bereich von Personaldienstleistung tätig. Auch Murat Ülkers Schwester Ahsen, die eine größere Anzahl an Anteilen am Konzern besitzt, ist mit auf der Milliardärsliste vertreten.


  Weitere türkische Milliardäre auf der Forbes-Liste

  Zweitreichster Türke ist Forbes zufolge der Vorsitzende der Fiba Holding, Hüsnü Özyeğin, dessen Reinvermögen sich auf 2,7 Mrd. US$ belaufe. Özyeğin ist in den Bereichen Finanzen, Handel, Immobilien, Energie, Schiffsbau und Hafendienstleistungen tätig.
  Ihm folgt mit 2,6 Mrd. Semahat Arsel von der Koç-Familie, einer der reichsten Familien des Landes, die gleich mehrere Angehörige auf der Milliardärsliste hat. So findet sich gleich auf Platz vier der Ehrenpräsident der Koç-Holding, Mustafa Rahmi Koç, wieder, der damit ex aequo mit dem Vorsitzenden der Doğuş-Holding, Ferit Şahenk rangiert. Beide kommen auf ein Reinvermögen von jeweils 2,5 Mrd. US-Dollar.

  Zweiter insgesamt hinter Bill Gates ist übrigens der mexikanische Telekommunikationsmogul Carlos Slim Helu mit einem Reinvermögen von 77,1 Milliarden. Dahinter rangiert Investor Warren Buffet, der mit 72,7 Mrd. einen Platz gutgemacht hat. In den Top Five befinden sich außerdem noch Amancio Ortega, der spanische Mitgründer der Bekleidungskette Zara, mit 64,5 Mrd., sowie mit 54,3 Mrd. Larry Ellison, der Gründer des Technologieunternehmens Oracle Corporation.

  _______________________________

  10984225_417358445085498_5866776771737803047_n.jpg

  - - - Aktualisiert - - -

  Berdimuhamedov trifft Erdogan
  Der turkmenische Präsident Berdimuhamedov ist zu einem Staatsbesuch eingetroffen.

  Der turkmenische Präsident Gurbangulu Berdimuhamedov ist zu einem offiziellen Besuch in die Türkei gekommen. Der turkmenische gast wurde am Ankaraner Flughafen Esenboga von Wirtschaftsminister Nihat Zeybekci begrüßt. Anschließend fand im Präsidentenpalast eine offizielle Begrüßungszeremonie für Berdimuhamedov statt. Dann führten Staatspräsident RecepTayyip Erdogan und sein turkmenischer Amtskollege ein Gespräch unter vier Augen. Im Mittelpunkt der Unterredung standen regionale sowie internationale Angelegenheiten und Investitionsmöglichen zwischen den beiden Ländern. Nach den Gesprächen der Delegationen unterzeichneten die beiden Staatsoberhäupter eine Reihe von Abkommen. Auf einer gemeinsamen Pressekonferenz sagte Erdogan, türkischen Unternehmen hätten bisher 45 Millionen Dollar in Turkmenistan investiert. Gleichzeitig rief Erdogan zu noch mehr Investitionen auf. Berdimuhamedov seinerseits betonte die Beziehungen zur Türkei seien für Turkmenistan von äußerster Bedeutung. Die türkischen Geschäftsmänner hätten bisher viel beigetragen.

  Nach den Kontakten in Ankara werden Erdogan und Berdimuhamedov am morgigen Mittwoch in Istanbul an der Eröffnungszeremonie des internationalen Investitionsforums Turkmenistans teilnehmen. Berdimuhamedov wird bei seiner Reise von zahlreichen Ministern und Wirtschaftsfunktionären begleitet.

 10. #2320

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 6567
  Letzter Beitrag: 25.05.2018, 13:42
 2. Antworten: 316
  Letzter Beitrag: 25.05.2018, 08:40
 3. Antworten: 1129
  Letzter Beitrag: 12.06.2017, 20:07
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16