BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 97 von 419 ErsteErste ... 478793949596979899100101107147197 ... LetzteLetzte
Ergebnis 961 bis 970 von 4183

Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey

Erstellt von Popeye, 24.12.2007, 03:46 Uhr · 4.182 Antworten · 348.132 Aufrufe

 1. #961

  Registriert seit
  30.04.2010
  Beiträge
  1.780
  Japonya: 'Türkiye Ekonomisi Büyüyor' (Haber Analizi)

  Japonya'nın Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesi, Türkiye ekonomisinin hızlı bir büyüme sergilediğini yazdı.
  Japonya'nın Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesi, Türkiye ekonomisinin hızlı bir büyüme sergilediği vurgulayarak, ekonominin 2008'de düşüş göstermesine rağmen hızlı bir şekilde toparlayıp, geçen yıl yüzde 8,9 büyüdüğünü yazdı.

  Haberde bu rakamın G-20 grubunda bulunan Çin'den sonraki en büyük büyüme rakamı olduğu hatırlatılırken, Türkiye'nin bu yıl da yüzde 6 büyümesinin tahmin edildiği kaydedildi.

  Japonya'nın en büyük ekonomi gazetesi Nikkei, "Kavşaktaki Türkiye" başlıklı yazı dizisinde Türkiye'nin hızla kalkınan ekonomisi başta olmak üzere, son dönem dış politikası, AB Müzakere süreci, Orta Doğu'daki demokratikleşme hareketleri ve AK Parti'nin genel seçimlerdeki başarısını değerlendirdi.

  Türkiye'nin büyük ölçekli yatırımlarından da bahsedilen haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Çılgın Proje" olarak nitelendirdiği Kanal Projesinin yanı sıra İstanbul'a yıllık 60 milyon yolcu kapasiteli üçüncü bir havalimanı gibi projeler anlatıldı.

  "EKONOMİK BÜYÜMEDEN JAPON ŞİRKETLERİ DE FAYDALANIYOR"

  Haberde "Türkiye'nin ekonomik büyümesinin nimetlerinden Japon şirketlerinin de faydalandığı" vurgusu yapılırken, Japonya'nın IHI şirketinin İzmit Körfezine yapması öngörülen dünyanın en büyük dördüncü asma köprüsü projesi ve halen süren Marmaray projesi hatırlatıldı.

  Gazete "AK Partiyi genel seçimlerdeki büyük zafere ekonomi politikalarının beğenilmesi taşıdı" değerlendirmesini yaparken, "Zayıf koalisyon hükümetlerinin devam ettiği 2002 yılı öncesindeki siyasi kutuplaşmanın ekonomiye verdiği zararların zihinlerdeki tazeliği hale sürüyor" ifadeleri yer aldı.

  Türkiye'deki son seçimlerde 2007 yılındaki gibi "Ülke İslamlaşıyor" tartışmasının ne CHP ne de AK Parti'nin seçim tartışmalarının odağında olmadığı belirtilen haberde, tarafların gündeminde ekonomi politikaları olduğu hatırlatması yapıldı.

  Gazete, Türkiye'nin AK Parti Hükümeti'nin 8,5 yıllık süreçte Türk ekonomisinin büyük bir dönüşümden geçtiğini de vurgulayarak, 2002 yılından bu yana Türkiye'nin ekonomik büyümesi ve GSMH dair birçok veriyi sayfalarına taşıdı.

  Haberde, Erdoğan hükümetinin, 2023 yılında ekonomik büyüklükte dünyada ilk 10 içinde yer almayı ve kişi başına düşen milli gelirin 25 bin ABD Doları olmasını hedeflediği bildirildi.

  Gazete, Türkiye'nin yüksek hedeflere doğru ilerlerken ekonomiyi nasıl bir hızda sürdüreceği hükümetin üçüncü döneminde en önemli meselesi olacağını ancak Erdoğan hükümetini "aşırı ısınma izlenimi veren ekonomiyi yumuşak inişe geçirmesi gibi zorlu bir görev" beklediğini yazdı.

  "ARAP BAHARI" VE ORTA DOĞU

  Türkiye'nin Avrupa'dan ziyade Orta Doğu'ya yöneliminin daha belirgin hale geldiğini savunan gazete, son seçimlerle birlikte siyasi konumunu güçlendiren Erdoğan hükümetinin AB'den Orta Doğu'ya doğru yönelen dış politikasını hızlandırmasını beklediğini yazdı.

  Haberde Orta Doğu'ya yöneliş politikasındaki coğrafyanın Osmanlı Devleti haritasıyla örtüştüğü belirtilirken, "Doğu ile Batı arasında yer alan Türkiye'nin dış politikası, çevre bölgelere de büyük etki yapacak" değerlendirmesi yapıldı.

  Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da başlayan "Arap Baharı" denilen demokratikleşme hareketlerinin Türkiye'nin bölgedeki varlığını da artırdığı ifade edilen haberde, Türkiye "Müslüman bir ülkenin demokratikleşmesinin modeli" olarak değerlendirildi.

  Gazetenin haberinde AK Parti'nin 2002 yılında iktidara gelmesinin ardından o döneme kadar ABD-Avrupa ekseninden ayrılmayan Türk dış politikasında reforma gidildiği ve Orta Doğu'daki Arap ülkeleri ve sınır komşularıyla ilişkilerin yeniden inşa edildiği kaydedildi.

  AB KATILIM SÜRECİ

  Öte yandan Türk halkında 2005'de başlayan AB katılım müzakerelerine Fransa gibi ülkelerin karşı çıkması sebebiyle ilerleme olmayışının Türk halkında hayal kırıklığına yol açtığı değerlendirmesi yapıldı.

  Haberde Türkiye'nin Orta Asya ve Arap ülkeleriyle ilişkilerini kuvvetlendirmesiyle alakalı olarak Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'la gazetenin yaptığı mülakata da yer verildi.

  "Bölgedeki sorunların çözümü için AB'nin Türkiye'nin gücüne ihtiyacı var" diyen Bağış, duraklayan katılım müzakereleri hakkında "AB, Türkiye'nin güvenini kaybetti" dedi.

  Gazete Bağış'ın bu konuda Türkiye'nin Doğu'ya önem veren dış politikasının AB müzakerelerine olumlu katkı sağlayacağı öngürüsünde bulunduğunu yazdı.

  İRAN MESELESİ VE NEO-OSMANLICILIK

  Türkiye'nin İran ile ilişkilerinin de masaya yatırıldığı yorumda, "Türkiye-İran ilişkilerinin ABD ve AB'nin güvensiz bakışlarını üzerine çekiyor" denildi.

  Yorumda Türkiye'nin geçen yıl İran'ın nükleer sorununda, İran'a karşı yaptırım uygulanması konusunda hayır oyu kullanarak Avrupa ve ABD'nin çevreleme politikalarının arasına bir çizgi çektiği belirtildi.

  Habarde Türkiye'nin Orta Asya'daki varlığından da bahsedilirken, Türk inşaat şirketlerinin ortak dil ve kültüre sahip olan bu ülkelerde birçok bölgelerdeki faaliyetleri anlatıldı.

  Batı medyasının "Türkiye'nin izlediği dış politikayı, eski Osmanlı İmparatorluğu topraklarındaki nüfuzunun artması nedeniyle 'Neo-Osmanlıcılık' olarak endişeyle izlediğini" yazan gazete, dış politikanın mimarı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Hedefimiz, komşu bölgelerle sıfır sorun seviyesindeki ilişkilere ulaşmak" sözlerine yer verdi.

  Haberde Davutoğlu'nun son genel seçimlerde meclise girdiği hatırlatılırken, "Türkiye, özgün dış politikasının dozunu artırmak suretiyle bölgesel güç olarak dikkatleri üzerine çekmeye devam edecek" yorumu yapıldı.

  17 Haziran 2011 Cuma 00:53

  B

 2. #962

  Registriert seit
  17.06.2011
  Beiträge
  103
  cool

 3. #963

  Registriert seit
  30.04.2010
  Beiträge
  1.780
  Türkei will zweitgrößter Olivenöl-Hersteller werden

  Ziel der Türkei ist es bis 2015 der zweitgrößte Olivenöl-Hersteller der Welt zu werden. Rund 150 Millionen Olivenbäume wachsen in der Türkei. Auf dem Markt für Olivenöl kommt ihr eine einflussreiche Rolle zu. Doch damit will sich die Türkei nicht zufrieden geben. Ihr Ziel ist es, bis 2015 der zweitgrößte Hersteller der Welt für Olivenöl zu werden. Mit diesem Ziel vor Augen trat sie 2010 in den Internationalen Olivenölrat (IOOC) erneut ein, aus dem sie in 1998 ausgetreten war. Der Präsident des Nationalen Rat für Olivenanbau und Olivenölherstellung, Mustafa Tan gab an, die Türkei sei in diesem Sektor aufgestiegen, aber parallel dazu müsse auch die Qualität verbessert werden. Auf diese Qualitätsverbesserung hin arbeitend, hätten sie es sich zum Regel gemacht, mit dem Internationalen Olivenölrat zusammenzuarbeiten.
  Der Exekutivdirektor des internationalen Olivenölrats, Jean Louis Barjol sagte, die Türkei sei sehr darum bemüht, die Qualität ihrer Oliven zu verbessern. Bei der Internationalen Ratsitzung für Olivenöl am 27. Juni in Istanbul werde das Thema weiter ausgearbeitet und mit konkreten Empfehlungen versehen.


  http://www.vaybee.de/deutsch/channel/geld/tuerkei_will-zweitgroesster-olivenoel-hersteller-werden-101647.php

 4. #964

  Registriert seit
  30.06.2011
  Beiträge
  115
  Türkei - der Immobilienmarkt mit dem grössten Entwicklungspotenzial Europas

  Türkei - der Immobilienmarkt mit dem grössten Entwicklungspotenzial Europas :: foonds.com

 5. #965

  Registriert seit
  30.04.2010
  Beiträge
  1.780
  Turkey's GDP up by 11 percent


  Font Size: Larger|Smaller
  Thursday, June 30, 2011
  ISTANBUL - Hürriyet Daily News

  Turkey’s GDP increased by 11 percent during the year’s first quarter, according to data published Thursday by Turkey’s statistics authority, Turkstat.
  Turkey thus became the fastest growing economy and the only country with double digit growth rate in the world.


  Turkey's GDP up by 11 percent - Hurriyet Daily News

 6. #966

  Registriert seit
  30.04.2010
  Beiträge
  1.780
  Die Türkische Wirtschaft wächst und wächst.

 7. #967

 8. #968

  Registriert seit
  30.06.2011
  Beiträge
  115
  Westerwelle: Türkei hat Schlüsselrolle für arabische Welt

  Bundesaußenminister Guido Westerwelle hat der Türkei eine Schlüsselrolle bei den politischen Veränderungen in den arabischen Staaten zugesprochen. Er würdigte die Bemühungen der Türkei um den Wandel in Ägypten und für eine politische Lösung in Libyen. Bei einem Treffen mit seinem türkischen Amtskollegen Ahmed Davutoglu in Istanbul lobte Westerwelle zudem die türkische Haltung zum Konflikt im benachbarten Syrien. Davutoglu sagte, die Forderungen der Volksbewegungen im arabischen Raum nach Demokratie, Transparenz und Rechtsstaatlichkeit entsprächen den gemeinsamen Werten der Türkei und Deutschlands.

  Westerwelle: Türkei hat Schlüsselrolle für arabische Welt | Nachrichten | Deutsche Welle | 01.07.2011

 9. #969
  Avatar von kewell

  Registriert seit
  06.06.2011
  Beiträge
  8.300

  Daimler-Chef will „Tigerstaat“ Türkei in der EU

  Daimler-Chef Dieter Zetsche wünscht sich den Beitritt der Türkei in die EU, mehr hoch qualifizierte Einwanderer in Deutschland – und zahlreiche chinesische Investoren für sein eigenes Unternehmen.
  „Für mich ist es schlicht unverständlich, dass wir einen Tigerstaat wie die Türkei, der vor unserer Haustür liegt und zu uns kommen will, nicht herein lassen“, sagte Daimler-Chef Dieter Zetsche in einem Interview mit „Bild am Sonntag“. „Die Türkei hat alles, was wir an asiatischen oder südamerikanischen Staaten bewundern: eine junge Bevölkerung, die wissbegierig und leistungsbereit ist. Wir haben Fabriken in der Türkei, die Vorzeigewerke weltweit sind. Daraus ergeben sich riesige Wachstumspotenziale für ein etwas behäbig gewordenes Europa. Wir müssten der Türkei die Tür nach Europa ganz weit öffnen, statt immer neue Hindernisse zu errichten, bis eines Tages die Türkei sich von uns abwendet“, fügte er hinzu.
  Dieter Zetsche: Daimler-Chef will

 10. #970
  Avatar von Salvador

  Registriert seit
  13.05.2011
  Beiträge
  3.342
  jetz wo die uns brauchen sind wir für die wichtig was war bevor die wirtschaft in der Türkei boomt, jeder hat uns denn arsch zugedreh scheiß auf daimer scheiß auf EU vallah die Poliker sind allles hinterhätige fot.....

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 313
  Letzter Beitrag: Heute, 19:02
 2. Antworten: 6566
  Letzter Beitrag: Gestern, 00:33
 3. Antworten: 1129
  Letzter Beitrag: 12.06.2017, 20:07
 4. Antworten: 208
  Letzter Beitrag: 26.04.2017, 12:55
 5. Wirtschaft der Türkei - Türkiye Ekonomisi - Economy of Turkey
  Von Kelebek im Forum Die Wirtschaftskrise
  Antworten: 680
  Letzter Beitrag: 29.05.2011, 15:16