BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 23 von 25 ErsteErste ... 1319202122232425 LetzteLetzte
Ergebnis 221 bis 230 von 248

Albaner und der Islam

Erstellt von Pjetër Bogdani, 04.02.2011, 15:50 Uhr · 247 Antworten · 16.233 Aufrufe

 1. #221
  Bendzavid


  hört und chillt

 2. #222
  Avatar von Ilan

  Registriert seit
  25.06.2009
  Beiträge
  10.227

 3. #223
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von LeviWolfowitz Beitrag anzeigen
  absolut-relativ
  asoo

 4. #224
  Avatar von illyrian_eagle

  Registriert seit
  05.10.2005
  Beiträge
  6.793
  Zitat Zitat von Pjetër Bogdani Beitrag anzeigen
  Im folgenden werde ich 2 Texte veröffentlichen, indem begründet wird warum der Islam das letzte ist was die Albaner brauchen und, dass es nur ein Überbleibsel osmanischer Zeit ist, dass wir Sultan Murad anstatt Skanderbeg verehren und und und.

  Ilir Dardani: Jo islamit ne trojet shqiptare!
  Jo islamit ne trojet shqiptare!

  Nga Ilir Dardani


  Tyrbja e Sulltan Muratit afer Prishtines.
  Kete (si dhe xhamine me te njejtin emer)
  e vizitojne duke kakarisur Allah Ykber
  besimtaret me te rendomte islame, duke
  filluar qe nga kreu i myslimaneve!
  Une nuk di ndonje komb tjeter qe bie me
  poshte se ky kombi shqiptar!


  Mallkim! Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit shqiptaret humben vetveten. Me dhune e poshtersi te tjera u islamizuan, sic nuk beri asnje komb tjeter i Ballkanit apo i Europes (ndonje i pacipe, kopil pushtuesi do me permend se nuk jemi vetem ne por edhe Bosnja!!!).
  Islami per shqiptaret eshte nje fatkeqesi e madhe dhe nje turp i papare. Nje pjese e mire e shqiptareve, kryesisht ne Dardani e Maqedoni fatin e keq nuk e kthejne ne fatbardhesi dhe turpin nuk e kthejne ne nder.
  Eshte dhuna e hoxhallareve dhe frika ndaj ‘’zotit’’ qe i verbon nga syte e trute shqiptaret tane. Keta burracake me ndienja te peshtira aziatike jane bere mur monstruoz qe e mbane te ndare kombin tone nga kontinenti yne.

  Pasi shkoi ne djall perandoria pushtuese osmano-islamike, asnje shqiptar i vetem nuk e nderroi me fene e te pareve. Sot, te pakten 80% e popullsise se Shqiperise nuk i perket me besimit islam. Qe islami ne Shqiperi eshte pakice vetem te vobektet nuk e kuptojne apo pranojne. Edhe Dardania po e thote fjalen e saj kohet e fundit dhe shpresojme ta thone fjalen e tyre te shqiptarizmit edhe shqiptaret ne Maqedoni etj.
  Eshte koha ta kuptojne shqiptaret se Vlera e Kombit Shqiptar Nuk Identifikohet me islamin. Nese kerkohen antivlera atehere eshte ceshtje tjeter.
  Islami per shqiptaret eshte nje enderr e kthyer ne zhgenderr vrastare lumenjgjakore, kombpercarese e tokecoptuese.

  Nuk ka njeri (gjate gjithe historise njerezore) qe ka vdekur pa bere asnje gabim ne jete. Pra, edhe i madhi Faik Konica, ndoshta i mundur nga ndonje gote e tepert rakije, e ka bere nje gabim: ‘’Nese nuk do te ishte islami shqiptaret do te ishin shume ne numer por jo shqiptare’’! Qindra mijera u shperngulen me dhune e me djallezirat e hoxhallareve shqipoarabofoles nga trojet tona me destinacion Turqine. Sa shqiptare ka sot ne Turqi? 2-3?
  Po per te krishteret, qe edhe pse nen presione te vazhdueshme nga turqit turq e nga turqit shqiptare, por edhe nga sllave te ndryshem, arriten te mbijetonin si shqiptare, islami ishte shpetuesi?!
  Pas kesaj thenje te Konices ne gjendje antikonicore jane kapur islamiket dhe e injorojne Konicen ne gjendje konicore, ne te cilen shprehej haptas kunder islamit dhe kishte perqafuar kulturen dhe gjithcka perendimore. Per kete edhe e urrejne xhihadistet e felliqur islamik shqipfoles.

  Kjo re e zeze mbi shpirtin e qiellit shqiptar dalengadale por zbehet dhe here pas here shfaqen rreze te arta dielli…shqiptaret po reflektojne.
  Shqiptaret po pastrojne shpirtin, fytyren, gjuhen, emrin, te qaren e te qeshuren. Po qajne e po qeshin si shqiptare, sepse jane shqiptare.
  Shqiptaret kur nuk kane buke per te ngrene uria i merr shqip. Edhe kjo, edhe pse dhimbje, eshte vlere e jashtezakonshme.

  Gjergj Kastrioti - Atleti i Krishtit. E tradhetuan shqiptaret e tij duke e
  zevendesuar me vrasesit e tyre. Sulltanin nuk e bene vetem hero, por edhe shenjt!!!


  Shqiptaret e vertete nuk kane zot Sulltan Muratin, por Gjergj Kastriotin. Keto dy figura jane teresisht te kunderta dhe per ata qe kane vend te shenjte tyrbe apo xhami te Sulltanit, s’kane si te kene per Hero Kombetar ate qe ka luftuar kunder Sulltaneve per te mbrojtur shqiptaret e tij.
  Asnje komb ne bote nuk ka dy heronje kombetar, njerin si Princ i Lirise e tjetrin si Princ i Pushtimit.
  ‘’Kulti i Turpit’’ mbeshtetet fuqimisht nga hoxhallaret, te cilet ne te shumten e rasteve jane krimba ilegale ne mollen e shendoshe shqiptare.
  ''Myslimani'' Tahir Zaimi ne librin e tij ''Lidhja e 2-te e Prizrenit dhe lufta heroike e popullit per mbrojtjen e Kosoves - 1964'' (ne te cilin tregon edhe vampirizmin e komunisteve te Shqiperise, te cilet se bashku me serbet ekzekutonin shqiptaret e Dardanise) thote: ''E them me keqardhje se une personalisht nuk kam pase kurre simpati per hoxhallaret, per arsye se shume prej tyre kane qene indiferent ose negativ ndaj ceshtjeve kombetare, por Idriz Gjilani bente nje perjashtim dhe dallohej nga koleget e tij’’.
  Nga lista e gjate e krimbave e heq Gjilanin duke i besuar plotesisht ndershmerise se Shqiptarit Zaimi, por edhe ndonje tjeter qe edhe pse ne thelb ka predikuar dicka teresisht antishqiptare e antieuropiane nga rrethana imponuese, ka qene shqiptar ne zemer.
  Pak dite me pare, Kryemyslimani i Bosnjes se bashku me ate te Dardanise vizituan Kultin e Turpit, vendin ku eshte vrare monstra Sulltan Murati (nga dora e atyre ne mbrojtje te lirise), te cilin nga vrases, perdhunues, pervers e pushtues qe ishte e kane shnderruar ne Shenjt. Eshte njelloj sikur shqiptaret ortodokse te ndertonin nje kishe enkas per Sllobodan Miloshevicin nga qe ishte ortodoks dhe nga qe beri te njejten gje si Sulltani: Vrau aq sa kishte plumba femije, gra, pleq e te rinje.

  Nese je thellesisht shqiptar, sado vone qe te shkoje, nuk ka se si mos te te vrase ndergjegja. Ajo qe i kemi bere kombit tone eshte e pafalshme, perjashto rastet kur kemi te bejme me naivitet e injorance te pashoqe, sepse qe te dyja perbehen edhe nga pafajesia.
  Injoranca se bashku me shpirtin e shitur ende mbane peng shume shqiptare.
  Shqiptaret antiinjorance, intelektualet kane reflektuar te gjithe dhe sot jane nipat e denje te kryetrimit Gjergj Kastrioti.
  Aty ku injoranca eshte e madhe jane strukur mbetjet e perandorise islamike. Keto mbetje nje pjese te kohes e kalojne nen shoqerine e tallavase shqipe e arabe, por here pas here e nxjerrin koken neperke dhe kerkojne te ulin vlerat e njerezve me te medhenj te kombit tone. Por nuk harrojne edhe te sulmojne te gjithe ata qe rikthehen pas kaq shekujsh tek vetvetja.

  Deri ne ditet e sotme shqiptaret jane perballur me probleme te shumta dhe ka qene pothuaj e pamundur te prezantojne shqiptarin e plote.
  Sot shqiptaret nuk jane mire, por jane me mire se asnjehere tjeter. Apo jane drejt fatkeqesise me te madhe shqiptare: Luftes civile, vellavrasese?!
  Ka shume shqiptare ne Dardani qe e kane lene islamin, por qe e mbajne sekret nga arsye te kuptueshme: Rrezik Jete ose Rrezik Vdekjeje! Keshtu ka ndodhur edhe me pare, kur shumica e nje fshati apo lagjeje turqizohej, te krishteret ishin nen presion dhe per te shpetuar kokat nga ‘’vellezerit’’ e tyre ‘’shqiptare’’ beheshin myslimane sa per sy e faqe, te cileve me vone u mungonin rilindasit dhe mbeten perjetesisht viktima te gjalla, perulese te pushtimit aziatik. Jo shqiptaret e mi te dashur, nuk e meritoni kete fat. Nga ky kurth monstruoz duhet te dilni, sic kam dale une me i vogli deri tek shqiptaret me te medhenje.
  Ne prag te muajit te Etjes, Urise dhe Crregullimeve Fiziko-Mendore te Ramazanit, islamiket i dogjen shtepine z. Gjon (ish-Enver) Mehaj, per te treguar se islami jo rastesisht ka shpaten ne simbolin e tij.
  Tentuan edhe te djegin shtepine e vellait te Gjergj Kabashit, nga i cili Gjergj Kastrioti do te ishte shume krenar.
  Gjergji dhe Gjoni, se bashku me te afermit e tyre dhe me mijera te tjere ne Dardani, perfaqesojne ate shqiptarin me zemer shqiptare qe aq shume e dua.
  Shqiptaret sot mund te jene Turpi i Kombit nga Urrejtja e Fatkeqesia,
  por kane mundesi qe neser te jene Nderi i Kombit nga Truri i Plote e nga Dashuria.
  Per shqiptarin e vertete islami eshte sundimtari i peshtire 500 vjecar, nga i cili per hir te Shqiperise dhe Zotit duhet te clirohet.
  Islami per shqiptaret eshte nje fobi nga e cila duhet te clirohen dhe kete po e bejne perdite shqiptaret me te mire te kombit tone.
  Zjarri islamik dogji shtepine e nje patrioti te vertete shqiptar, por tymi nuk e prek shpirtin e paster shqiptar.
  Gjergjat e Gjonat do shtohen dhe Abdilaqimat e Abdirahimat do te zvogelohen.
  Rikthimi ne shqiptarizem do perballet me sulme te ndryshme si ofendime, kercenime, shpifje dhe akte brutale. Islami erdhi me gjak dhe nuk mund te largohet me lule, sepse shpata ne flamurin e tij nuk eshte simbol i paqes, prandaj ftoj te gjithe shqiptaret qe te kene kujdes sepse islamiket jane te pabese e panjerezi.
  Shto dhe faktin se qeveritaret tane nuk jane te afte per pozicionet kyce qe mbajne, por as te afte per te merituar emrin e thjeshte Njeri dhe ju mungon gjithcka qe te behen mbrojtesit e lirise dhe jetes se njeriut. Plus, shto edhe faktin banal e tragjik qe jane edhe islamike, sic eshte kryeministri i Shqiperise Sali Berisha, i cili sapo mori pushtetin e zhyti vendin e tij ne konferencen islamike, kur ne kishim aq shume nevoje per Perendim. Ka infektuar shume shqiptare ky njeri primitiv i papare ne politiken shqiptare.
  Kryexhihadisti shqipfoles nuk eshte nje placke e rendomte e terroristeve islamike, por eshte pikerisht kryeministri i Shqiperise, here e Shqiponjave e here e Sorrave, Sali Berisha.

  Eshte e pa imagjinueshme qe pas kaq gjaku e dhimbje te pafundme te pushtohemi perseri, kete here nga shpifaraket islamike.
  Eshte e kombshme qe te arrish te mendosh nese ishim me mire nen diktatura, apo tani nen te keshtuquajturen demokraci, ku perhapesit e ferrit me horror kerkojne te jene zot te ketij vendi.

  Per te qene shqiptare te vertete, pasardhes te denje te heroit tone kombetar, per te ringjallur kombin tone, per te larguar pushtuesin qe na mohoi identitetin tone kombetar, mjafton qe femijet t’i pagezoni me emra shqiptare, te mos shkoni ne xhami, te predikoni kulturen perendimore, njekohesisht te zhdukni te gjitha gjurmet e mentalitetit anadollak dhe te luftoni intelektualisht injorancen dhe shpirtin e shitur.

  Kjo nuk eshte nje beteje per t’u humbur sepse nga humbjet e medha jemi me te humburit ne Europe (se bashku me vellezerit tane islamike boshnjake), prandaj duhet ta fitojme sa me shpejt qe te jete e mundur qe edhe shqiptaret te jene fitimtare, qe edhe shqiptaret te duan me te miren per krijesen e tyre dhe brezat e ardhshem.
  Arabet e dine se jane myslimane, sic e dine edhe Shqiptaret e Vertete qe Nuk Jane Myslimane.

  Vellezer e motra, shqiptare te vertete,
  Ju nuk jeni myslimane. Nese nuk me besoni mua, shkoni para pasqyres dhe shikojeni veten, njekohesisht edhe mendohuni 2 minuta, pastaj s’do keni guxim te me thoni qe nuk kam te drejte.
  Perderisa nuk jeni eshte e dhimbshme te hiqeni si te tille.
  Feja (islame) nuk eshte nje ceshtje e rendomte fetare, por eshte nje problem madhor kombetar.
  Jo Islamit ne trojet shqiptare!
  Nxitoni! Shqiperia po ju pret
  Qe shume kohe, qe 600 vjet!

  Nuk do te jete aspak e lehte te mundesh djallin, por ne fund me zinxhiret ne qafe do jete ne Oqeanin e Ngrire te Veriut.

  P.S. Ti qe me lexon: Nese nuk e kupton qe une shkruaj jo nga urrejtja por nga Dashuria per Shqiptaret me vjen keq per ty! Shqiptaret i kam dashur dhe do i dua per vete dhe jo per islamin. Islamin e asnje shqiptari nuk e dua, por nderoj vepren e cdonjeriu qe ka bere per kombin tone, por ne asnje menyre ate pjesen islamike, qofte as te heronjeve te kombit. Heronjeve dhe figurave te ndritura qe i perkasin besimit islam ua heq pjesen islamike dhe ne zemren time zene vend perkrah Gjergj Kastriotit.


  Texte leider nur auf Albanisch sry

  Parashikim esht ky jo objektiv. Ku po e merr ky Malok te drejten per te kritikuar islamin ?? Jemi tani shpitimtar vetem se Evropa esht Krishtere e po ben propaganda kunder Kultures tjera se nuk i pershtaten kultures vete?? A nuk esht ky gabim ?? Kur esht Shqipetari i vertet?? A cka don te thot me qen i vertet?? Don te thot se une jam Shqipetar i vertet kur them se jam Krishter ???
  Feja nuk ka te bej asgje me nazionalitetin, nejse ne Greqi ose Serbi po por jo ne Shqiperi. Ky zotri thot se Fajk Konica nuk e ka te drejt se kan then se vetem islamizmi e ka pshtu Shqipetarin. Por le te din se mjera Shqipetar te Krishtere sikur ne Greqi apo ashtu edhe ne Serbi e kan quajter veten Grek ose Serb ose Bulgar per shkak te fejes. Per ashtu nuk me duket edhe e gabuar ate cka thot Zotri Konica. Kurr thet se nuk jemi Muslimat te vertet aty e ka te drejt. Por ne nuk kemi qen edhe Krishter te drejt. Mjera Fshatra katholike festojn edhe sote festa pagane te cilet nuk kan te bej asgje me krishter.

  E nese mendon nje Shqipetar orthodox ose Katholik se esht Shqipetar i vertet pershkak se e mban kryqin athere esht ignorant e i gabuar.
  Se athere don te thot se ata njerze si Prishtina, Vokshi, Boletini nuk kan qen Shqiptar te vertet....pak qesharak apo jo??

  Jam Shqipetar i vertet se jam prej fisit Shqipetar e se flas Shqip.
  Por jo se e mbaj kryqin....

 5. #225
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von El Hefe Beitrag anzeigen
  Ist nett,wie es gegen Schluss noch mit Bildern untermalt wird,um zu polarisieren und den Effekt ein bisschen zu verstärken.Typisch...Wieso nicht gleich noch eine Diss-Ilahi zurückschicken oder gleich einen heiligen Krieg anzetteln?
  Ich denke der Umstand,dass viele Leute (die eigenen Leute ) im Saal aufstanden und gehen,sagt schon genug.Du hörst ja,wie er ausflippt (''Grat e kqija-Stelle).Und wieso postest du nicht das Originalvideo?
  Es ist schon lustig,wie man die eigene Religion verteidigt,indem man einzelne Radikale aus der eigenen Reihe als Irrläufer bezeichnet und sagt,es entspräche nicht der gängigen Meinung...Aber einen Geistlichen einer anderen Religion an den Pranger zu stellen und ihn als Standartpriester hinzustellen geht dann wiederum...Du misst mit zwei Massen edhe dihet qfar intencioni ke.Allahi t'marroft.
  Ein Priester ist auch nur ein Mensch,so wie jeder Muezzin auch.Er hat auch seine Meinung,ob krank oder normal.Er hat für sich gesprochen,und nicht im Namen der Kirche...Ich finde,er ist ein Arsch und hätte zurücktreten sollen,eine Entschuldigung geht nicht...Aber das ist wiederum eine andere Sache.Egal.
  Fakt ist,du bist ein kleiner Parasit.
  ..heul nicht
  langsam geht deine fantasie mit dir durch. ich habe das video gepostet, es nicht kommentiert.. jeder soll sich seinen teil denken!
  habe ich irgendwo behauptet, er sei kein mensch? nein! ..dennoch, als priester repräsntiert er die albanische kirche.
  er verlangt, dass sich alle albanischen muslime, für irgendwelche terroristen entschuldigen sollten! wo sind die christen, die sich für seine rede entschuldigen? ein paar landsleute hier im forum geben ihm auch noch recht.
  ..immer diese radikalen katholischen hassprediger:

  selam aleykum

 6. #226

  Registriert seit
  29.01.2010
  Beiträge
  1.546
  Zitat Zitat von Emir Beitrag anzeigen
  Was waren den deine Vorfahren vor dem Christentum? Christen?
  Muslime

 7. #227
  El Hefe
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  ..heul nicht
  langsam geht deine fantasie mit dir durch. ich habe das video gepostet, es nicht kommentiert.. jeder soll sich seinen teil denken!
  Ja ja.Bleibt äusserst viel Spielraum bezüglich dem,was man denken kann.Dass es extra noch nochmals wiederholt und mit Bildern untermalt wird hilft dem.Voll nicht manipulativ und so,der wollte einfach nur informieren.Das Video wurde extra nochmals bearbeitet..Und du hast auch einfach objektiv und unschuldig irgend ein Video gepostet,dass du gerade zum Thema gefunden hast.
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  habe ich irgendwo behauptet, er sei kein mensch?nein! ..dennoch, als priester repräsntiert er die albanische kirche.
  Genauso wie jeder andere Geistliche seine Religion repräsentiert,ob er es will oder nicht.Aber jeder Geistliche ist nebenbei auch eine 'Privatperson' und kein programmierter Roboter im Dienste einer Organisation.Wenn ein Mann,der Muezzin ist,seinen täglichen Schiss verrichtet,dann macht er es nicht automatisch im Namen des Islam.Wenn irgend ein Mann,der sonst beruflich Rabbiner ist,sich beispielsweise in irgend einem Gespräch mit einer Person abfällig über Schwule äussert,dann kannst du nicht direkt mit dem Finger auf das Judentum und alle Juden zeigen.Solange er nicht in einer Synagoge ist und das Judentum miteinbezieht...
  Klar muss man in solch einer Position zwei mal darüber nachdenken,was man jetzt rauslässt,aber solange er nicht im Namen der Gemeinschaft und der Religion redet,gibts hier nichts zu diskutieren.Und es ist klar,dass er (Kcira) es nicht tut,weil es zum einen überhaupt nicht der Meinung der katholischen Kirche entspricht und zum anderen wie bereits erwähnt sogar Leute im gleichen Raum nicht auf ihn hören.
  Was hätte er machen sollen?Selbst wenn er seine Kutte abgezogen und es ausdrücklich erwähnt hätte,dass er es nicht im Namen der Kirche sagt,hättest du und andere die Religion miteinbezogen.Ich denke hier ist der Fall klar,wer weiter darauf rumhackt,will nur spalten und hat innere Unsicherheiten.
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  er verlangt, dass sich alle albanischen muslime, für irgendwelche terroristen entschuldigen sollten! wo sind die christen, die sich für seine rede entschuldigen? ein paar landsleute hier im forum geben ihm auch noch recht.
  ..immer diese radikalen katholischen hassprediger:

  selam aleykum
  Wer gibt ihm denn Recht?Kein albanischer Muslim muss sich für irgendetwas entschuldigen,genauso wenig wie irgend ein Random-Katholike aus KS sich für Kqira entschuldigen muss.Sowieso hat sich Kqira schon entschuldigt.
  Den Katholiken als Gemeinschaft kann man nicht viel mehr anhängen,was hätten sie noch tun sollen?Es waren anwesende Katholiken,die das Video verbreiteten und ihn an den Pranger stellten,und nicht Wikileaks lol.Es waren Katholiken im Video,die gingen und ihn mit Buh-Rufen unterbrachen.Ich weiss gar nicht was du noch mehr willst.Hätten sie ihn vor Ort steinigen sollen?

 8. #228
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjetër Bogdani Beitrag anzeigen
  Im folgenden werde ich 2 Texte veröffentlichen, indem begründet wird warum der Islam das letzte ist was die Albaner brauchen und, dass es nur ein Überbleibsel osmanischer Zeit ist, dass wir Sultan Murad anstatt Skanderbeg verehren und und und.

  Ilir Dardani: Jo islamit ne trojet shqiptare!
  Jo islamit ne trojet shqiptare!

  Nga Ilir Dardani


  Tyrbja e Sulltan Muratit afer Prishtines.
  Kete (si dhe xhamine me te njejtin emer)
  e vizitojne duke kakarisur Allah Ykber
  besimtaret me te rendomte islame, duke
  filluar qe nga kreu i myslimaneve!
  Une nuk di ndonje komb tjeter qe bie me
  poshte se ky kombi shqiptar!


  Mallkim! Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit shqiptaret humben vetveten. Me dhune e poshtersi te tjera u islamizuan, sic nuk beri asnje komb tjeter i Ballkanit apo i Europes (ndonje i pacipe, kopil pushtuesi do me permend se nuk jemi vetem ne por edhe Bosnja!!!).
  Islami per shqiptaret eshte nje fatkeqesi e madhe dhe nje turp i papare. Nje pjese e mire e shqiptareve, kryesisht ne Dardani e Maqedoni fatin e keq nuk e kthejne ne fatbardhesi dhe turpin nuk e kthejne ne nder.
  Eshte dhuna e hoxhallareve dhe frika ndaj ‘’zotit’’ qe i verbon nga syte e trute shqiptaret tane. Keta burracake me ndienja te peshtira aziatike jane bere mur monstruoz qe e mbane te ndare kombin tone nga kontinenti yne.

  Pasi shkoi ne djall perandoria pushtuese osmano-islamike, asnje shqiptar i vetem nuk e nderroi me fene e te pareve. Sot, te pakten 80% e popullsise se Shqiperise nuk i perket me besimit islam. Qe islami ne Shqiperi eshte pakice vetem te vobektet nuk e kuptojne apo pranojne. Edhe Dardania po e thote fjalen e saj kohet e fundit dhe shpresojme ta thone fjalen e tyre te shqiptarizmit edhe shqiptaret ne Maqedoni etj.
  Eshte koha ta kuptojne shqiptaret se Vlera e Kombit Shqiptar Nuk Identifikohet me islamin. Nese kerkohen antivlera atehere eshte ceshtje tjeter.
  Islami per shqiptaret eshte nje enderr e kthyer ne zhgenderr vrastare lumenjgjakore, kombpercarese e tokecoptuese.

  Nuk ka njeri (gjate gjithe historise njerezore) qe ka vdekur pa bere asnje gabim ne jete. Pra, edhe i madhi Faik Konica, ndoshta i mundur nga ndonje gote e tepert rakije, e ka bere nje gabim: ‘’Nese nuk do te ishte islami shqiptaret do te ishin shume ne numer por jo shqiptare’’! Qindra mijera u shperngulen me dhune e me djallezirat e hoxhallareve shqipoarabofoles nga trojet tona me destinacion Turqine. Sa shqiptare ka sot ne Turqi? 2-3?
  Po per te krishteret, qe edhe pse nen presione te vazhdueshme nga turqit turq e nga turqit shqiptare, por edhe nga sllave te ndryshem, arriten te mbijetonin si shqiptare, islami ishte shpetuesi?!
  Pas kesaj thenje te Konices ne gjendje antikonicore jane kapur islamiket dhe e injorojne Konicen ne gjendje konicore, ne te cilen shprehej haptas kunder islamit dhe kishte perqafuar kulturen dhe gjithcka perendimore. Per kete edhe e urrejne xhihadistet e felliqur islamik shqipfoles.

  Kjo re e zeze mbi shpirtin e qiellit shqiptar dalengadale por zbehet dhe here pas here shfaqen rreze te arta dielli…shqiptaret po reflektojne.
  Shqiptaret po pastrojne shpirtin, fytyren, gjuhen, emrin, te qaren e te qeshuren. Po qajne e po qeshin si shqiptare, sepse jane shqiptare.
  Shqiptaret kur nuk kane buke per te ngrene uria i merr shqip. Edhe kjo, edhe pse dhimbje, eshte vlere e jashtezakonshme.

  Gjergj Kastrioti - Atleti i Krishtit. E tradhetuan shqiptaret e tij duke e
  zevendesuar me vrasesit e tyre. Sulltanin nuk e bene vetem hero, por edhe shenjt!!!


  Shqiptaret e vertete nuk kane zot Sulltan Muratin, por Gjergj Kastriotin. Keto dy figura jane teresisht te kunderta dhe per ata qe kane vend te shenjte tyrbe apo xhami te Sulltanit, s’kane si te kene per Hero Kombetar ate qe ka luftuar kunder Sulltaneve per te mbrojtur shqiptaret e tij.
  Asnje komb ne bote nuk ka dy heronje kombetar, njerin si Princ i Lirise e tjetrin si Princ i Pushtimit.
  ‘’Kulti i Turpit’’ mbeshtetet fuqimisht nga hoxhallaret, te cilet ne te shumten e rasteve jane krimba ilegale ne mollen e shendoshe shqiptare.
  ''Myslimani'' Tahir Zaimi ne librin e tij ''Lidhja e 2-te e Prizrenit dhe lufta heroike e popullit per mbrojtjen e Kosoves - 1964'' (ne te cilin tregon edhe vampirizmin e komunisteve te Shqiperise, te cilet se bashku me serbet ekzekutonin shqiptaret e Dardanise) thote: ''E them me keqardhje se une personalisht nuk kam pase kurre simpati per hoxhallaret, per arsye se shume prej tyre kane qene indiferent ose negativ ndaj ceshtjeve kombetare, por Idriz Gjilani bente nje perjashtim dhe dallohej nga koleget e tij’’.
  Nga lista e gjate e krimbave e heq Gjilanin duke i besuar plotesisht ndershmerise se Shqiptarit Zaimi, por edhe ndonje tjeter qe edhe pse ne thelb ka predikuar dicka teresisht antishqiptare e antieuropiane nga rrethana imponuese, ka qene shqiptar ne zemer.
  Pak dite me pare, Kryemyslimani i Bosnjes se bashku me ate te Dardanise vizituan Kultin e Turpit, vendin ku eshte vrare monstra Sulltan Murati (nga dora e atyre ne mbrojtje te lirise), te cilin nga vrases, perdhunues, pervers e pushtues qe ishte e kane shnderruar ne Shenjt. Eshte njelloj sikur shqiptaret ortodokse te ndertonin nje kishe enkas per Sllobodan Miloshevicin nga qe ishte ortodoks dhe nga qe beri te njejten gje si Sulltani: Vrau aq sa kishte plumba femije, gra, pleq e te rinje.

  Nese je thellesisht shqiptar, sado vone qe te shkoje, nuk ka se si mos te te vrase ndergjegja. Ajo qe i kemi bere kombit tone eshte e pafalshme, perjashto rastet kur kemi te bejme me naivitet e injorance te pashoqe, sepse qe te dyja perbehen edhe nga pafajesia.
  Injoranca se bashku me shpirtin e shitur ende mbane peng shume shqiptare.
  Shqiptaret antiinjorance, intelektualet kane reflektuar te gjithe dhe sot jane nipat e denje te kryetrimit Gjergj Kastrioti.
  Aty ku injoranca eshte e madhe jane strukur mbetjet e perandorise islamike. Keto mbetje nje pjese te kohes e kalojne nen shoqerine e tallavase shqipe e arabe, por here pas here e nxjerrin koken neperke dhe kerkojne te ulin vlerat e njerezve me te medhenj te kombit tone. Por nuk harrojne edhe te sulmojne te gjithe ata qe rikthehen pas kaq shekujsh tek vetvetja.

  Deri ne ditet e sotme shqiptaret jane perballur me probleme te shumta dhe ka qene pothuaj e pamundur te prezantojne shqiptarin e plote.
  Sot shqiptaret nuk jane mire, por jane me mire se asnjehere tjeter. Apo jane drejt fatkeqesise me te madhe shqiptare: Luftes civile, vellavrasese?!
  Ka shume shqiptare ne Dardani qe e kane lene islamin, por qe e mbajne sekret nga arsye te kuptueshme: Rrezik Jete ose Rrezik Vdekjeje! Keshtu ka ndodhur edhe me pare, kur shumica e nje fshati apo lagjeje turqizohej, te krishteret ishin nen presion dhe per te shpetuar kokat nga ‘’vellezerit’’ e tyre ‘’shqiptare’’ beheshin myslimane sa per sy e faqe, te cileve me vone u mungonin rilindasit dhe mbeten perjetesisht viktima te gjalla, perulese te pushtimit aziatik. Jo shqiptaret e mi te dashur, nuk e meritoni kete fat. Nga ky kurth monstruoz duhet te dilni, sic kam dale une me i vogli deri tek shqiptaret me te medhenje.
  Ne prag te muajit te Etjes, Urise dhe Crregullimeve Fiziko-Mendore te Ramazanit, islamiket i dogjen shtepine z. Gjon (ish-Enver) Mehaj, per te treguar se islami jo rastesisht ka shpaten ne simbolin e tij.
  Tentuan edhe te djegin shtepine e vellait te Gjergj Kabashit, nga i cili Gjergj Kastrioti do te ishte shume krenar.
  Gjergji dhe Gjoni, se bashku me te afermit e tyre dhe me mijera te tjere ne Dardani, perfaqesojne ate shqiptarin me zemer shqiptare qe aq shume e dua.
  Shqiptaret sot mund te jene Turpi i Kombit nga Urrejtja e Fatkeqesia,
  por kane mundesi qe neser te jene Nderi i Kombit nga Truri i Plote e nga Dashuria.
  Per shqiptarin e vertete islami eshte sundimtari i peshtire 500 vjecar, nga i cili per hir te Shqiperise dhe Zotit duhet te clirohet.
  Islami per shqiptaret eshte nje fobi nga e cila duhet te clirohen dhe kete po e bejne perdite shqiptaret me te mire te kombit tone.
  Zjarri islamik dogji shtepine e nje patrioti te vertete shqiptar, por tymi nuk e prek shpirtin e paster shqiptar.
  Gjergjat e Gjonat do shtohen dhe Abdilaqimat e Abdirahimat do te zvogelohen.
  Rikthimi ne shqiptarizem do perballet me sulme te ndryshme si ofendime, kercenime, shpifje dhe akte brutale. Islami erdhi me gjak dhe nuk mund te largohet me lule, sepse shpata ne flamurin e tij nuk eshte simbol i paqes, prandaj ftoj te gjithe shqiptaret qe te kene kujdes sepse islamiket jane te pabese e panjerezi.
  Shto dhe faktin se qeveritaret tane nuk jane te afte per pozicionet kyce qe mbajne, por as te afte per te merituar emrin e thjeshte Njeri dhe ju mungon gjithcka qe te behen mbrojtesit e lirise dhe jetes se njeriut. Plus, shto edhe faktin banal e tragjik qe jane edhe islamike, sic eshte kryeministri i Shqiperise Sali Berisha, i cili sapo mori pushtetin e zhyti vendin e tij ne konferencen islamike, kur ne kishim aq shume nevoje per Perendim. Ka infektuar shume shqiptare ky njeri primitiv i papare ne politiken shqiptare.
  Kryexhihadisti shqipfoles nuk eshte nje placke e rendomte e terroristeve islamike, por eshte pikerisht kryeministri i Shqiperise, here e Shqiponjave e here e Sorrave, Sali Berisha.

  Eshte e pa imagjinueshme qe pas kaq gjaku e dhimbje te pafundme te pushtohemi perseri, kete here nga shpifaraket islamike.
  Eshte e kombshme qe te arrish te mendosh nese ishim me mire nen diktatura, apo tani nen te keshtuquajturen demokraci, ku perhapesit e ferrit me horror kerkojne te jene zot te ketij vendi.

  Per te qene shqiptare te vertete, pasardhes te denje te heroit tone kombetar, per te ringjallur kombin tone, per te larguar pushtuesin qe na mohoi identitetin tone kombetar, mjafton qe femijet t’i pagezoni me emra shqiptare, te mos shkoni ne xhami, te predikoni kulturen perendimore, njekohesisht te zhdukni te gjitha gjurmet e mentalitetit anadollak dhe te luftoni intelektualisht injorancen dhe shpirtin e shitur.

  Kjo nuk eshte nje beteje per t’u humbur sepse nga humbjet e medha jemi me te humburit ne Europe (se bashku me vellezerit tane islamike boshnjake), prandaj duhet ta fitojme sa me shpejt qe te jete e mundur qe edhe shqiptaret te jene fitimtare, qe edhe shqiptaret te duan me te miren per krijesen e tyre dhe brezat e ardhshem.
  Arabet e dine se jane myslimane, sic e dine edhe Shqiptaret e Vertete qe Nuk Jane Myslimane.

  Vellezer e motra, shqiptare te vertete,
  Ju nuk jeni myslimane. Nese nuk me besoni mua, shkoni para pasqyres dhe shikojeni veten, njekohesisht edhe mendohuni 2 minuta, pastaj s’do keni guxim te me thoni qe nuk kam te drejte.
  Perderisa nuk jeni eshte e dhimbshme te hiqeni si te tille.
  Feja (islame) nuk eshte nje ceshtje e rendomte fetare, por eshte nje problem madhor kombetar.
  Jo Islamit ne trojet shqiptare!
  Nxitoni! Shqiperia po ju pret
  Qe shume kohe, qe 600 vjet!

  Nuk do te jete aspak e lehte te mundesh djallin, por ne fund me zinxhiret ne qafe do jete ne Oqeanin e Ngrire te Veriut.

  P.S. Ti qe me lexon: Nese nuk e kupton qe une shkruaj jo nga urrejtja por nga Dashuria per Shqiptaret me vjen keq per ty! Shqiptaret i kam dashur dhe do i dua per vete dhe jo per islamin. Islamin e asnje shqiptari nuk e dua, por nderoj vepren e cdonjeriu qe ka bere per kombin tone, por ne asnje menyre ate pjesen islamike, qofte as te heronjeve te kombit. Heronjeve dhe figurave te ndritura qe i perkasin besimit islam ua heq pjesen islamike dhe ne zemren time zene vend perkrah Gjergj Kastriotit.


  Texte leider nur auf Albanisch sry


  Po ta pshurri gojen ty dhe Dardanit , ikni shkoni ne Vatikan nese ju s`pelqen ne Kosove !!!

  Ketu nuk eshte Vendi i Kryqave e Kishave ok


 9. #229

  Registriert seit
  14.08.2011
  Beiträge
  1.749
  Zuviel Islam wird auch die Einheit der Albaner zestören glaubt miR ,wird anfangen indem sie Skenderbeu skenderkufar oder skendershirk nennen werden

 10. #230
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Zanli Beitrag anzeigen
  Zuviel Islam wird auch die Einheit der Albaner zestören glaubt miR ,wird anfangen indem sie Skenderbeu skenderkufar oder skendershirk nennen werden

  in albanien wird das nicht geschehen.

Ähnliche Themen

 1. Albaner / Islam
  Von Mudi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 3932
  Letzter Beitrag: 21.03.2016, 18:29
 2. Albaner aus Kosovo,wie sehr hängt ihr an den Islam??
  Von mi_srbi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 114
  Letzter Beitrag: 13.12.2015, 00:49
 3. Islam und Albaner
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 27.12.2008, 01:48
 4. Albaner feiern : 600 Jahre Islam
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 158
  Letzter Beitrag: 02.04.2007, 22:41