BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 25 ErsteErste 1234567814 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 248

Albaner und der Islam

Erstellt von Pjetër Bogdani, 04.02.2011, 15:50 Uhr · 247 Antworten · 16.257 Aufrufe

 1. #31
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Dardaniensohn Beitrag anzeigen
  las ihn beni , das ist so möchtegern besserer albaner, solche wie er spalten das volk las dich ned provozieren.

  ich kann so dreckspisser wie den nicht leiden.
  die haben dicke eier wenn sie vorm pc sitzen und draussen kneifen die die arschbacken zusammen wenn drauf ankommt.

 2. #32
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Pjetër Bogdani Beitrag anzeigen
  draußen würdest du mir mal fett den schwanz lutschen
  robt ti qifsha

 3. #33

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Ej lasst den Typen doch einfach.
  Er wird sowieso bald gesperrt werden also wieso riskiert ihr das ihr wegen so einem Idioten verwarnt werdet.

 4. #34

  Registriert seit
  29.01.2010
  Beiträge
  1.546
  Ich habe meinen Beitrag schon dazu geleistet! Ich sehe mich als Athleta Christi, wie mein Vorfahre Gjergj Kastrioti!

 5. #35

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  mal was ganz interessantes über diesen "Ilir Dardani"


  Kush është llapaqeni Kolec Traboini alias Ilir Dardani

 6. #36
  Emir
  Zitat Zitat von Pjetër Bogdani Beitrag anzeigen
  Im folgenden werde ich 2 Texte veröffentlichen, indem begründet wird warum der Islam das letzte ist was die Albaner brauchen und, dass es nur ein Überbleibsel osmanischer Zeit ist, dass wir Sultan Murad anstatt Skanderbeg verehren und und und.
  Ich frage mich nur wie man so nen Lutscher sein kann. Du bist doch Albaner oder? Hat Skenderberg für das Christentum oder für die Albaner gekämpft? Ohne die moslemischen Alboz gebe es keine Kosove und ich hab noch nie gesehen das ein "Moslemalbaner" so hetzt gegen ihre eigenen Leute nur weil die net den selben Glauben haben. Bei euch kann ich sogar die Namen aufzählen.. von ALB EAGLE bis Roberto ... aber ruhig sein wenn Türkei euch als einer der ersten Länder anerkannt hat oder die Autobahn mitbaut die das Kosovo mit Albanien verbinden soll ...

 7. #37
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von Albanos Brutalos Beitrag anzeigen
  Ich habe meinen Beitrag schon dazu geleistet! Ich sehe mich als Athleta Christi, wie mein Vorfahre Gjergj Kastrioti!
  blödsinn. gjergj kastrioti hat religion nichts gekümmert, die ezuroper haben ihn diesen namen verpasst da er die osmanen bekämpft hat und so mehr oder weniger automatisch den christenthum verteidigt hat dadurch.

  für ganz dumme. skanderbeg hat die türken bekämpft und ich den islam!!!!

 8. #38
  Emir
  Zitat Zitat von Albanos Brutalos Beitrag anzeigen
  Ich habe meinen Beitrag schon dazu geleistet! Ich sehe mich als Athleta Christi, wie mein Vorfahre Gjergj Kastrioti!

  Was waren den deine Vorfahren vor dem Christentum? Christen?

 9. #39
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Pjetër Bogdani Beitrag anzeigen
  Im folgenden werde ich 2 Texte veröffentlichen, indem begründet wird warum der Islam das letzte ist was die Albaner brauchen und, dass es nur ein Überbleibsel osmanischer Zeit ist, dass wir Sultan Murad anstatt Skanderbeg verehren und und und.

  Ilir Dardani: Jo islamit ne trojet shqiptare!
  Jo islamit ne trojet shqiptare!

  Nga Ilir Dardani


  Tyrbja e Sulltan Muratit afer Prishtines.
  Kete (si dhe xhamine me te njejtin emer)
  e vizitojne duke kakarisur Allah Ykber
  besimtaret me te rendomte islame, duke
  filluar qe nga kreu i myslimaneve!
  Une nuk di ndonje komb tjeter qe bie me
  poshte se ky kombi shqiptar!

  Mallkim! Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit shqiptaret humben vetveten. Me dhune e poshtersi te tjera u islamizuan, sic nuk beri asnje komb tjeter i Ballkanit apo i Europes (ndonje i pacipe, kopil pushtuesi do me permend se nuk jemi vetem ne por edhe Bosnja!!!).
  Islami per shqiptaret eshte nje fatkeqesi e madhe dhe nje turp i papare. Nje pjese e mire e shqiptareve, kryesisht ne Dardani e Maqedoni fatin e keq nuk e kthejne ne fatbardhesi dhe turpin nuk e kthejne ne nder.
  Eshte dhuna e hoxhallareve dhe frika ndaj ‘’zotit’’ qe i verbon nga syte e trute shqiptaret tane. Keta burracake me ndienja te peshtira aziatike jane bere mur monstruoz qe e mbane te ndare kombin tone nga kontinenti yne.

  Pasi shkoi ne djall perandoria pushtuese osmano-islamike, asnje shqiptar i vetem nuk e nderroi me fene e te pareve. Sot, te pakten 80% e popullsise se Shqiperise nuk i perket me besimit islam. Qe islami ne Shqiperi eshte pakice vetem te vobektet nuk e kuptojne apo pranojne. Edhe Dardania po e thote fjalen e saj kohet e fundit dhe shpresojme ta thone fjalen e tyre te shqiptarizmit edhe shqiptaret ne Maqedoni etj.
  Eshte koha ta kuptojne shqiptaret se Vlera e Kombit Shqiptar Nuk Identifikohet me islamin. Nese kerkohen antivlera atehere eshte ceshtje tjeter.
  Islami per shqiptaret eshte nje enderr e kthyer ne zhgenderr vrastare lumenjgjakore, kombpercarese e tokecoptuese.

  Nuk ka njeri (gjate gjithe historise njerezore) qe ka vdekur pa bere asnje gabim ne jete. Pra, edhe i madhi Faik Konica, ndoshta i mundur nga ndonje gote e tepert rakije, e ka bere nje gabim: ‘’Nese nuk do te ishte islami shqiptaret do te ishin shume ne numer por jo shqiptare’’! Qindra mijera u shperngulen me dhune e me djallezirat e hoxhallareve shqipoarabofoles nga trojet tona me destinacion Turqine. Sa shqiptare ka sot ne Turqi? 2-3?
  Po per te krishteret, qe edhe pse nen presione te vazhdueshme nga turqit turq e nga turqit shqiptare, por edhe nga sllave te ndryshem, arriten te mbijetonin si shqiptare, islami ishte shpetuesi?!
  Pas kesaj thenje te Konices ne gjendje antikonicore jane kapur islamiket dhe e injorojne Konicen ne gjendje konicore, ne te cilen shprehej haptas kunder islamit dhe kishte perqafuar kulturen dhe gjithcka perendimore. Per kete edhe e urrejne xhihadistet e felliqur islamik shqipfoles.

  Kjo re e zeze mbi shpirtin e qiellit shqiptar dalengadale por zbehet dhe here pas here shfaqen rreze te arta dielli…shqiptaret po reflektojne.
  Shqiptaret po pastrojne shpirtin, fytyren, gjuhen, emrin, te qaren e te qeshuren. Po qajne e po qeshin si shqiptare, sepse jane shqiptare.
  Shqiptaret kur nuk kane buke per te ngrene uria i merr shqip. Edhe kjo, edhe pse dhimbje, eshte vlere e jashtezakonshme.

  Gjergj Kastrioti - Atleti i Krishtit. E tradhetuan shqiptaret e tij duke e
  zevendesuar me vrasesit e tyre. Sulltanin nuk e bene vetem hero, por edhe shenjt!!!

  Shqiptaret e vertete nuk kane zot Sulltan Muratin, por Gjergj Kastriotin. Keto dy figura jane teresisht te kunderta dhe per ata qe kane vend te shenjte tyrbe apo xhami te Sulltanit, s’kane si te kene per Hero Kombetar ate qe ka luftuar kunder Sulltaneve per te mbrojtur shqiptaret e tij.
  Asnje komb ne bote nuk ka dy heronje kombetar, njerin si Princ i Lirise e tjetrin si Princ i Pushtimit.
  ‘’Kulti i Turpit’’ mbeshtetet fuqimisht nga hoxhallaret, te cilet ne te shumten e rasteve jane krimba ilegale ne mollen e shendoshe shqiptare.
  ''Myslimani'' Tahir Zaimi ne librin e tij ''Lidhja e 2-te e Prizrenit dhe lufta heroike e popullit per mbrojtjen e Kosoves - 1964'' (ne te cilin tregon edhe vampirizmin e komunisteve te Shqiperise, te cilet se bashku me serbet ekzekutonin shqiptaret e Dardanise) thote: ''E them me keqardhje se une personalisht nuk kam pase kurre simpati per hoxhallaret, per arsye se shume prej tyre kane qene indiferent ose negativ ndaj ceshtjeve kombetare, por Idriz Gjilani bente nje perjashtim dhe dallohej nga koleget e tij’’.
  Nga lista e gjate e krimbave e heq Gjilanin duke i besuar plotesisht ndershmerise se Shqiptarit Zaimi, por edhe ndonje tjeter qe edhe pse ne thelb ka predikuar dicka teresisht antishqiptare e antieuropiane nga rrethana imponuese, ka qene shqiptar ne zemer.
  Pak dite me pare, Kryemyslimani i Bosnjes se bashku me ate te Dardanise vizituan Kultin e Turpit, vendin ku eshte vrare monstra Sulltan Murati (nga dora e atyre ne mbrojtje te lirise), te cilin nga vrases, perdhunues, pervers e pushtues qe ishte e kane shnderruar ne Shenjt. Eshte njelloj sikur shqiptaret ortodokse te ndertonin nje kishe enkas per Sllobodan Miloshevicin nga qe ishte ortodoks dhe nga qe beri te njejten gje si Sulltani: Vrau aq sa kishte plumba femije, gra, pleq e te rinje.

  Nese je thellesisht shqiptar, sado vone qe te shkoje, nuk ka se si mos te te vrase ndergjegja. Ajo qe i kemi bere kombit tone eshte e pafalshme, perjashto rastet kur kemi te bejme me naivitet e injorance te pashoqe, sepse qe te dyja perbehen edhe nga pafajesia.
  Injoranca se bashku me shpirtin e shitur ende mbane peng shume shqiptare.
  Shqiptaret antiinjorance, intelektualet kane reflektuar te gjithe dhe sot jane nipat e denje te kryetrimit Gjergj Kastrioti.
  Aty ku injoranca eshte e madhe jane strukur mbetjet e perandorise islamike. Keto mbetje nje pjese te kohes e kalojne nen shoqerine e tallavase shqipe e arabe, por here pas here e nxjerrin koken neperke dhe kerkojne te ulin vlerat e njerezve me te medhenj te kombit tone. Por nuk harrojne edhe te sulmojne te gjithe ata qe rikthehen pas kaq shekujsh tek vetvetja.

  Deri ne ditet e sotme shqiptaret jane perballur me probleme te shumta dhe ka qene pothuaj e pamundur te prezantojne shqiptarin e plote.
  Sot shqiptaret nuk jane mire, por jane me mire se asnjehere tjeter. Apo jane drejt fatkeqesise me te madhe shqiptare: Luftes civile, vellavrasese?!
  Ka shume shqiptare ne Dardani qe e kane lene islamin, por qe e mbajne sekret nga arsye te kuptueshme: Rrezik Jete ose Rrezik Vdekjeje! Keshtu ka ndodhur edhe me pare, kur shumica e nje fshati apo lagjeje turqizohej, te krishteret ishin nen presion dhe per te shpetuar kokat nga ‘’vellezerit’’ e tyre ‘’shqiptare’’ beheshin myslimane sa per sy e faqe, te cileve me vone u mungonin rilindasit dhe mbeten perjetesisht viktima te gjalla, perulese te pushtimit aziatik. Jo shqiptaret e mi te dashur, nuk e meritoni kete fat. Nga ky kurth monstruoz duhet te dilni, sic kam dale une me i vogli deri tek shqiptaret me te medhenje.
  Ne prag te muajit te Etjes, Urise dhe Crregullimeve Fiziko-Mendore te Ramazanit, islamiket i dogjen shtepine z. Gjon (ish-Enver) Mehaj, per te treguar se islami jo rastesisht ka shpaten ne simbolin e tij.
  Tentuan edhe te djegin shtepine e vellait te Gjergj Kabashit, nga i cili Gjergj Kastrioti do te ishte shume krenar.
  Gjergji dhe Gjoni, se bashku me te afermit e tyre dhe me mijera te tjere ne Dardani, perfaqesojne ate shqiptarin me zemer shqiptare qe aq shume e dua.
  Shqiptaret sot mund te jene Turpi i Kombit nga Urrejtja e Fatkeqesia,
  por kane mundesi qe neser te jene Nderi i Kombit nga Truri i Plote e nga Dashuria.
  Per shqiptarin e vertete islami eshte sundimtari i peshtire 500 vjecar, nga i cili per hir te Shqiperise dhe Zotit duhet te clirohet.
  Islami per shqiptaret eshte nje fobi nga e cila duhet te clirohen dhe kete po e bejne perdite shqiptaret me te mire te kombit tone.
  Zjarri islamik dogji shtepine e nje patrioti te vertete shqiptar, por tymi nuk e prek shpirtin e paster shqiptar.
  Gjergjat e Gjonat do shtohen dhe Abdilaqimat e Abdirahimat do te zvogelohen.
  Rikthimi ne shqiptarizem do perballet me sulme te ndryshme si ofendime, kercenime, shpifje dhe akte brutale. Islami erdhi me gjak dhe nuk mund te largohet me lule, sepse shpata ne flamurin e tij nuk eshte simbol i paqes, prandaj ftoj te gjithe shqiptaret qe te kene kujdes sepse islamiket jane te pabese e panjerezi.
  Shto dhe faktin se qeveritaret tane nuk jane te afte per pozicionet kyce qe mbajne, por as te afte per te merituar emrin e thjeshte Njeri dhe ju mungon gjithcka qe te behen mbrojtesit e lirise dhe jetes se njeriut. Plus, shto edhe faktin banal e tragjik qe jane edhe islamike, sic eshte kryeministri i Shqiperise Sali Berisha, i cili sapo mori pushtetin e zhyti vendin e tij ne konferencen islamike, kur ne kishim aq shume nevoje per Perendim. Ka infektuar shume shqiptare ky njeri primitiv i papare ne politiken shqiptare.
  Kryexhihadisti shqipfoles nuk eshte nje placke e rendomte e terroristeve islamike, por eshte pikerisht kryeministri i Shqiperise, here e Shqiponjave e here e Sorrave, Sali Berisha.

  Eshte e pa imagjinueshme qe pas kaq gjaku e dhimbje te pafundme te pushtohemi perseri, kete here nga shpifaraket islamike.
  Eshte e kombshme qe te arrish te mendosh nese ishim me mire nen diktatura, apo tani nen te keshtuquajturen demokraci, ku perhapesit e ferrit me horror kerkojne te jene zot te ketij vendi.

  Per te qene shqiptare te vertete, pasardhes te denje te heroit tone kombetar, per te ringjallur kombin tone, per te larguar pushtuesin qe na mohoi identitetin tone kombetar, mjafton qe femijet t’i pagezoni me emra shqiptare, te mos shkoni ne xhami, te predikoni kulturen perendimore, njekohesisht te zhdukni te gjitha gjurmet e mentalitetit anadollak dhe te luftoni intelektualisht injorancen dhe shpirtin e shitur.

  Kjo nuk eshte nje beteje per t’u humbur sepse nga humbjet e medha jemi me te humburit ne Europe (se bashku me vellezerit tane islamike boshnjake), prandaj duhet ta fitojme sa me shpejt qe te jete e mundur qe edhe shqiptaret te jene fitimtare, qe edhe shqiptaret te duan me te miren per krijesen e tyre dhe brezat e ardhshem.
  Arabet e dine se jane myslimane, sic e dine edhe Shqiptaret e Vertete qe Nuk Jane Myslimane.

  Vellezer e motra, shqiptare te vertete,
  Ju nuk jeni myslimane. Nese nuk me besoni mua, shkoni para pasqyres dhe shikojeni veten, njekohesisht edhe mendohuni 2 minuta, pastaj s’do keni guxim te me thoni qe nuk kam te drejte.
  Perderisa nuk jeni eshte e dhimbshme te hiqeni si te tille.
  Feja (islame) nuk eshte nje ceshtje e rendomte fetare, por eshte nje problem madhor kombetar.
  Jo Islamit ne trojet shqiptare!
  Nxitoni! Shqiperia po ju pret
  Qe shume kohe, qe 600 vjet!

  Nuk do te jete aspak e lehte te mundesh djallin, por ne fund me zinxhiret ne qafe do jete ne Oqeanin e Ngrire te Veriut.

  P.S. Ti qe me lexon: Nese nuk e kupton qe une shkruaj jo nga urrejtja por nga Dashuria per Shqiptaret me vjen keq per ty! Shqiptaret i kam dashur dhe do i dua per vete dhe jo per islamin. Islamin e asnje shqiptari nuk e dua, por nderoj vepren e cdonjeriu qe ka bere per kombin tone, por ne asnje menyre ate pjesen islamike, qofte as te heronjeve te kombit. Heronjeve dhe figurave te ndritura qe i perkasin besimit islam ua heq pjesen islamike dhe ne zemren time zene vend perkrah Gjergj Kastriotit.


  Texte leider nur auf Albanisch sry

  Wieder entsperrt? ^^

 10. #40
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von emir Beitrag anzeigen
  was waren den deine vorfahren vor dem christentum? Christen?
  die kastriotis waren davor orthodox davor wahrscheinlich jüdisch

Seite 4 von 25 ErsteErste 1234567814 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Albaner / Islam
  Von Mudi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 3932
  Letzter Beitrag: 21.03.2016, 18:29
 2. Albaner aus Kosovo,wie sehr hängt ihr an den Islam??
  Von mi_srbi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 114
  Letzter Beitrag: 13.12.2015, 00:49
 3. Islam und Albaner
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 27.12.2008, 01:48
 4. Albaner feiern : 600 Jahre Islam
  Von Albanesi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 158
  Letzter Beitrag: 02.04.2007, 22:41