BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 24

Albaner mögen denn orthdoxen Priester (Grieche)nicht

Erstellt von Albanesi, 11.06.2006, 14:39 Uhr · 23 Antworten · 2.163 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698

  Albaner mögen denn orthdoxen Priester (Grieche)nicht

  In Albanien heisst es für ihm , er ist Zeit zu gehen ,staat Hilfeleistungen und hilfsreiche Belehrungen zu geben , wollte er will nur denn griechischen Einfluss über die albanisch-orthodoxe Kirche bemächtigen und die hellenisierug vom Südalbanien betreiben

  Die Albaner haben sich wie man sieht nicht beeinflussen lassen und haben von diesen alten Griechen endlich satt, am will jetzt einen orthdodxen Albaner als seinen Nachfolger

  http://www.alb-net.com/pipermail/nyc...ry/000143.html

  V A T R A
  The Pan-AlbanianFederation of America
  2437 SouthernBoulevard
  Bronx, N.Y.10458-6501
  Tel. (718) 365-6930

  VATRA REMINDS BISHOP ANASTASIOS YANNOULATOS THAT IT’S HIGHTIME FOR HIM TO
  GET OUT OF ALBANIA


  It has been more than ten years since Bishop Anastasios Yannoulatos usurped
  the Seat of the Archbishop of the Albanian Autocephalous Orthodox Church
  (AAOC). Although he entered Albania as a pro tempore envoy supposedly to
  assess the situation and the needs of AAOC, Bishop Yannoulatos managed to
  place himself at the Head of AAOC in a secretive manner, thus turning his
  temporary position into a permanent one.

  That action was in blatant violation of the statutes of AAOC and the canons
  of the Orthodox Church. The Pan-Albanian Federation VATRA repeatedly
  expressed its condemnation of the prolonged illegal stay of Bishop
  Yannoulatos in Albania, and has demanded that he get out of the country
  without any further delay. The AAOC statutes clearly state that its head
  must be an indigenous Albanian Archbishop.

  VATRA is also very concerned about extra-religious activities of Bishop
  Yannoulatos, whose ultimate goal is the hellenization of Southern Albania -
  the main target of Greek expansionism.

  We would like to remind Bishop Yannoulatos that no one can use church and
  religion to create a state within a state, no one can use extra-canonical
  activities, including economical and social projects, to influence and
  convert poverty-stricken people, to force them to change their names,
  religion and ethnicity - to convert them from Albanians to Greeks. These
  actions negatively affect the relations between the two neighboring nations
  and seriously endanger peace and stability in the entire region.

  Regarding Yannoulatos’ humanitarian credentials, let’s not forget that, at
  the time of the Serb massacres in 1998-1999, he had no sympathy for the
  Kosova Albanians. He publicly objected to the NATO intervention.

  There are over 200,000 Cham refugees in Albania today. They were brutally
  expelled from their own homes in Chameria and their properties confiscated
  by the Greek government in 1944. Bishop Yannoulatos has never uttered a word
  regarding their plight.

  Bishop Anastasios Yannoulatos, it’s high time for you to get out of Albania!

  New York,
  February 17, 2001 2. #2
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.797
  New York,
  February 17, 2001

 3. #3

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Zitat Zitat von Macedonian
  New York,
  February 17, 2001
  E Premte, 02 Qershor 2006

  JANULLATOSI NUK KA ME VEND NE SHQIPERI

  Per arsye qe dihen, shqiptaret jane te vonuar ne rrjedhen e
  historise se tyre, por ky konstatim nuk mund te behet kurre pengese
  qe kombi dhe njerezit e tij te mire te zgjojne luanin brenda vetes.
  Ka ardhur koha, qe ata duhet te dine se si te vleresojne vrasjen e
  frikes dhe maturine per dominimin e aresyes, duke dhene vizionin e
  qarte per te ardhmen.

  Roli i inteligjencies dhe patrioteve te ndershem ne misionin e
  mbrojtjes dhe zhvillimit te interesave kombetare, mbetet vendimtar.
  Kombi shqiptar sot ka nevoje per zemer, per moral, por mbi te gjitha
  ka nevoje per aresyen e shendoshe dhe kontributin e inteligjencies
  se tij patriotike ne fushen e mbrojtjes se interesave kombetare.

  "Qetesia politike shqiptare" dhe mungesa e largpamesise ne
  percaktimin e prioriteteve strategjike per zhvillimin kombetar, kane
  cuar ne mungesen e analizes se gjendjes ne dhe situaten e rende ne
  te cilen ndodhen sot shqiptaret ne hapesirat jugore te shtetit te
  tyre, te cilet po ndjejne helenizimin e jetes dhe mjedisit,
  vecanerisht ne anen religjioze.

  Mungesa e kesaj analize dhe frika prej saj, nuk ka mundur te cliroje
  politiken shqiptare nga ngerci ideologjik dhe nenshtrimi ndaj
  interesave greke ne Shqiperi, per te shmangur kompleksin virusal te
  trasheguar, duke mos arritur ta ktheje ate ne nje ndjeshmeri te
  forte ne sensin kombetar.

  Siguria e brendeshme vazhdon te rrezikohet nga dhunimi qe i behet
  mjedisit social politik dhe religjioz, nga reagimet e mundeshme te
  strukturave te krimit te organizuar, te veprimtarise se paligjeshme
  te oligarkise financiare dhe mafies se saj politike, si dhe te
  paqartesise se dukeshme politike te individeve dhe klaneve te
  caktuara politike qe drejtojne Shqiperine, duke ja nenshtruar
  interesat e saj kujtdo qe paguan dhe korrupton ne formen me te
  shemtuar.

  Opinioni shqiptar deshiron te dije mbi funksionimin e strategjise
  kombetare per rruget e zhvillimit dhe te mbrojtjes se Sigurise
  Kombetare. Demi i shkaktuar prej tolerances servile te
  institucioneve te shtetit shqiptar, eshte i pallogaritshem. "Maliqi"
  politik qenka i paimagjinueshem ne perversitetin e tij.

  Qendresa ndaj arrogances politike, duhet te kundershtohet me kurajo
  qytetare dhe te ngrihet ne vlerat e opinionit me te ndricuar te
  kombit shqiptar dhe te Shqiperise, ne nje forme te manifestimit te
  ndergjegjes se larte kombetare, te identitetit kombetar, perballe
  mosperfilljes dhe dhunimit sistematik qe i behet te drejtave te
  shqiptareve, qofte dhe brenda vendit te tyre.

  I drejtohemi me autoritetin ligjor te SHAIBK se ne kete sens, trurit
  te kombit shqiptar, duke marre shkas nga nje furtune mediatike qe ka
  shkaktuar skandali i fundit ne vendin tone, prej "njerezve te
  Zotit", nen hierarkine e Hiresise se Tij, Janullatos.

  Duke mos u perfshire ne hapesirat e historise, do t'ju kujtoj
  shkurt, vecanerisht zotit Janullatos, se roli i Fan Nolit ne
  pikenisjet e historise se Kishes Ortodokse Shqiptare, sot e ne te
  ardhmen, do te jete nje prej vizioneve me te qarta, qe ka per te
  bashkuar shqiptaret ne besimin ortodoks, pavaresisht se kush i fryn
  zjarrit te percarjes dhe ozurpimit te kreut te kesaj kishe me
  njerez, qe nuk jane lindur e rritur ne kete vend.

  Ky njeri atehere vuri jeten e tij ne rrezik dhe arriti te krijonte
  Kishen Ortodokse Autoqefale Kombetare Shqiptare. E verteta nuk mund
  te tjetersohet dhe historia jone nuk mund te ndalet, nese kleriket
  shqiptare nuk do te lodhen se punuari, qe ne institucionet e besimit
  ortodoks shqiptar te rrenjoset me tej fryma e identitetit tone
  kombetar.

  Ne te kundert te saj, sot ndodhemi perballe rrezikut te helenizimit
  te Kishes Ortodokse Shqiptare, vetem e vetem se ne krye te saj
  qendroka nje prift me shtetesi greke dhe kombesi po greke. Ky eshte
  nje skandal i hershem, qe ka per protagonist ish kreun e shtetit
  shqiptar, i cili ka dekretuar drejtimin e kishes shqiptare prej nje
  prifti grek.

  Pa e zgjatur komentin e pikenisjes, jeta e ortodoksise shqiptare
  eshte shoqeruar nga skandale te radhes, te cilat nuk kane kaluar pa
  lene gjurme te hidhura ne meorien e shqiptareve ne dekaden e fundit.
  Drejtuesi i saj Janullatos, duke shfaqur hapur nje qendrim
  antishqiptar, dhe duke treguar njekohesisht krizen e thelle qe e ka
  perfshire ne misionin e tij politik ne Republiken e Shqiperise,
  eshte pergjegjesi kryesor per shmangien e misionit shpirteror dhe
  human qe ka vete besimi fetar tek njerezit.

  Kriza brenda vetes kohet e fundit, eshte pare te shfaqet ne
  bllokimin e punimeve ne themelet e kishes se re Ortodokse (greke) ne
  qender te Tiranes, qe me "madheshtine e saj do te dale mbi
  institucionet qeveritare dhe mbi vet madheshtine e Heroit Kombetar,
  Skenderbeut, dhe sheshit qe mban emrin e tij, ne reagimet mbi hapjen
  dhe inagurimin e shkolles fillore greke ne djepin e kultures
  shqiptare ne Korce, ne mbajtjen peng te Zverrnecit ne Vlore, ne
  abuzimet e medha, duke shkelur ligjet e shtetit shqiptar nen
  miratimin e Hiresise se Tij per shkollen ne Maliq, duke na sjelle te
  gjalle ne arkitekture fasaden e Parlamentit grek, ne problemet e
  brendeshme te filialit te kesaj kishe ne Tirane, ne pushimin e pese
  prifterinjve ne zonen e Sarandes, ne presionin psikologjik e
  financiar mbi kleriket ortodoks shqiptare per t'i vene ata ne
  sherbim te qarqeve shoviniste greke, ne skandalin e zhvarrimit te
  eshtrave ne Permet dhe ne perpjekjet e deshtuara per te privatizuar
  kishen e Shen Marise dhe shkollen Normale ne Elbasan.

  Mos u cudisni, ja ka vene syrin edhe kesaj shkolle per te
  perjetesuar pronat ne kufijte e lumit Shkumbin.
  Eshte pare e kuptuar tashme, se kreu i Kishes Ortodokse Autoqefale
  Shqiptare, greku Anastasios Janullatos, eshte vene ne sherbim te
  qarqeve me shoviniste greke per helenizimin e Kishes Ortodokse
  Shqiptare dhe per mbeshtetjen e verber te pretendimeve territoriale
  greke mbi "vorioepirin".

  Ne emer te autoritetit te SHAIBK po ju drejtohem Ju Hiresi: E keni
  gabim qirjes Janullatos, dhe po beni nje mekat te rende, sepse ju
  kurre nuk do te mund te c'rrenjosni vlerat dhe themelet e Kishes
  Ortodokse Autoqefale Kombetare Shqiptare, dhe misioni juaj ka
  deshtuar.

  Tashme juve u ka ardhur radha te largoheni me turp nga Shqiperia,
  duke mbetur per shqiptaret antishqiptari me i terbuar, i maskuar nen
  petkun e "njeriut te Zotit". Mos e perdhosni figuren e Krijuesit,
  qirjes Janullatos, sepse misionari i Zotit ne Toke eshte Kombi, dhe
  as ju e as te tjeret, nuk ja kane dale te zhdukin kombin me te
  lashte te kontinetit.

  Ju nuk duhet ta harroni kete, e aq me keq per ju, ta shkelni ate ne
  menyren me brutale. Njerezit e ndershem te Shqiperise, qe kane dite
  qe flasin per bemat tuaja, po ju tregojne rrugen nga kini ardhur,
  dhe ju duhet te respektoni qendrimin e tyre, sepse ata jane
  shqiptare dhe jo greke.

  Provokimet tuaja te ulta, duke testuar dhe korruptuar hera heres
  funksionaret shqipfoles te shtetit shqiptar, po konturojne qendrimin
  tuaj armiqesor ndaj kombit shqiptar. Ju paguani, joshni dhe
  padrejtesisht u shpallet "Qytetar Nderi" i Tiranes, kur ju nuk keni
  asnje kontribut me sens kombetar per popullin shqiptar, perkundrazi,
  ne opinionin shqiptar ju njiheni si njeri i urryer.

  Nese nuk e keni kuptuar kete, po ua themi edhe nje here publikisht,
  duke ju perseritur kerkesen e zotit Brokaj dhe shume te tjereve, qe
  ju, nje sahat e me pare duhet te largoheni nga Republika e
  Shqiperise. Bejeni sa jeni ne kohe, sepse po u kujtojme, se as ju e
  as ndonje "shenjtor" tjeter, nuk ka mundur qe te shpike ndonje
  mekanizem qe ta ktheje kohen prapa.

  Kjo eshte nje ndihmese qe po ju japim me kete keshillim njerezor,
  per mos t'u zhytur me tej ne rrugen e krimit, sic keni bere deri
  tani.
  Bashkepunimi Juaj me organizata terroriste minoritaro ushtarake
  eshte i dukshem. Kjo ju perdhos, dhe tashme po bindemi mbi
  deklaraten Tuaj "ne konfidence", ne rastin e promovimit te librit
  tuaj ne Korce, ku ne pranine e disa "vip rripave" shqipfoles, jeni
  shprehur se, "ju shqiptaret do te keni dhe sfida te reja".

  Po qirjes Janullatos, ju keni te drejte. Keto skandale dhe te tjera
  qe keni planifikuar, jane sfidat me te cilat perballet kombi
  shqiptar. Ju perfitoni mbi varferine dhe problemet qe kane
  shqiptaret sot, duke shfaqur pjesen me te shemtuar te njeriut grek,
  te mbarsur me shovinizem e racizem, qe kerkon te shkele me kembe te
  tjeret.

  Nuk do t'u kujtojme historine, sepse ate ju e dini aq mire sa dhe
  ne, por do t'ju kujtojme, se ju ne menyre te vetedijeshme po futeni
  ne boten e krimit, per te cilen vete historia e kombit shqiptar dhe
  atij grek do t'ju ndeshkoje.

  Te jeni i sigurte per kete, dhe nuk duhet te shpresoni kurre se
  eshtrat tuaja do te "prehen" ne "shenjteri" brenda tokes
  se "vorioepirit". Harroje kete deshire delirante, per te respektuar
  te pakten nje here veten Tuaj dhe te preheni atje ku u takon, ne
  rrugen e miresise dhe te urtesise se Zotit.

  Duke vleresuar qendrimin e disa intelektualeve shqiptare, ne ju
  drejtohemi figurave te shquara te kombit shqiptar, Kadarese, prof.
  Qoses, Dritero Agollit, prof. Stavelecit, tere akademikeve
  shqiptare, funksionareve te larte klerike shqiptare, funksionareve
  te larte te institucioneve legjitime te shtetit shqiptar, klerikeve
  shqiptare ne Diaspore, te vleresojne momentin historik per nje
  qendrim te mencur dhe te vendosur per t'i thene ndal procesit te
  helenizimit ne jug te Shqiperise, dhe te japin kontributin e tyre te
  cmuar ne vendosjen e drejtesise, ne menyre qe te qetesojne shpirtin
  e trazuar te Kombit Shqiptar.

  Perballe qendrimit te deritanishem, kemi pare se prioritetet luhaten
  sa ne njerin krah ne tjetrin, dhe ne rruge institucionale, askush
  nuk merr pergjegjesine te argumentoje nevojen e primatit te ketyre
  prioriteteve, qe cojne ne stabilitetin dhe sigurine ne vendin tone.

  E kunderta, duhet te pranoje nevojen e zgjerimit te kultures dhe te
  koncepteve baze per zhvillimin e mendimit filozofik te se ardhmes,
  njohjen e parimeve baze te ketij zhvillimi te mbeshtetur ne frymen
  kombetare, per te merituar vleresimin, se si nje inteligjence
  patriote, nje udheheqje politike demokratike eshte e pranueshme, kur
  realizon udheheqjen e ndryshimeve strategjike.

  Kjo ceshtje permanente, nuk mund t'i lihet spontanitetit dhe
  rastesise, duke lene hapesira boshe, per te analizuar dhe pse jo
  paragjykuar rende veteveten ne rrugen e historise sone. Kjo nuk
  eshte nje thirrrje emocionale, por nje rast dhe shans per zgjim te
  vetedijes sone kombetare dhe ne mbrojtje te Identitetit tone
  Kombetar.

  Koha po therret ne skenen sociale e politike njerezit e vet. Heshtja
  sot eshte vrasese. Kombi shqiptar sot e ka te nevojshme te inicoje
  nje levizje sociale dhe politike per ndryshime thelbesore ne planin
  e brendeshem drejt integrimit mbarekombetar, e konceptuar si nje
  proces i domosdoshem, i organizuar dhe thellesisht i motivuar.

  Nga Dr. Sulejman ABAZI
  *Kryetar i Shoqates Atdhetare per Identitet dhe Bashkim Kombetar
  SHAIBK

  Koha e Jone
  02 Qershor 2006

 4. #4
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.797
  Zitat Zitat von Albanesi
  E Premte, 02 Qershor 2006

  JANULLATOSI NUK KA ME VEND NE SHQIPERI

  Per arsye qe dihen, shqiptaret jane te vonuar ne rrjedhen e
  historise se tyre, por ky konstatim nuk mund te behet kurre pengese
  qe kombi dhe njerezit e tij te mire te zgjojne luanin brenda vetes.
  Ka ardhur koha, qe ata duhet te dine se si te vleresojne vrasjen e
  frikes dhe maturine per dominimin e aresyes, duke dhene vizionin e
  qarte per te ardhmen.

  Roli i inteligjencies dhe patrioteve te ndershem ne misionin e
  mbrojtjes dhe zhvillimit te interesave kombetare, mbetet vendimtar.
  Kombi shqiptar sot ka nevoje per zemer, per moral, por mbi te gjitha
  ka nevoje per aresyen e shendoshe dhe kontributin e inteligjencies
  se tij patriotike ne fushen e mbrojtjes se interesave kombetare.

  "Qetesia politike shqiptare" dhe mungesa e largpamesise ne
  percaktimin e prioriteteve strategjike per zhvillimin kombetar, kane
  cuar ne mungesen e analizes se gjendjes ne dhe situaten e rende ne
  te cilen ndodhen sot shqiptaret ne hapesirat jugore te shtetit te
  tyre, te cilet po ndjejne helenizimin e jetes dhe mjedisit,
  vecanerisht ne anen religjioze.

  Mungesa e kesaj analize dhe frika prej saj, nuk ka mundur te cliroje
  politiken shqiptare nga ngerci ideologjik dhe nenshtrimi ndaj
  interesave greke ne Shqiperi, per te shmangur kompleksin virusal te
  trasheguar, duke mos arritur ta ktheje ate ne nje ndjeshmeri te
  forte ne sensin kombetar.

  Siguria e brendeshme vazhdon te rrezikohet nga dhunimi qe i behet
  mjedisit social politik dhe religjioz, nga reagimet e mundeshme te
  strukturave te krimit te organizuar, te veprimtarise se paligjeshme
  te oligarkise financiare dhe mafies se saj politike, si dhe te
  paqartesise se dukeshme politike te individeve dhe klaneve te
  caktuara politike qe drejtojne Shqiperine, duke ja nenshtruar
  interesat e saj kujtdo qe paguan dhe korrupton ne formen me te
  shemtuar.

  Opinioni shqiptar deshiron te dije mbi funksionimin e strategjise
  kombetare per rruget e zhvillimit dhe te mbrojtjes se Sigurise
  Kombetare. Demi i shkaktuar prej tolerances servile te
  institucioneve te shtetit shqiptar, eshte i pallogaritshem. "Maliqi"
  politik qenka i paimagjinueshem ne perversitetin e tij.

  Qendresa ndaj arrogances politike, duhet te kundershtohet me kurajo
  qytetare dhe te ngrihet ne vlerat e opinionit me te ndricuar te
  kombit shqiptar dhe te Shqiperise, ne nje forme te manifestimit te
  ndergjegjes se larte kombetare, te identitetit kombetar, perballe
  mosperfilljes dhe dhunimit sistematik qe i behet te drejtave te
  shqiptareve, qofte dhe brenda vendit te tyre.

  I drejtohemi me autoritetin ligjor te SHAIBK se ne kete sens, trurit
  te kombit shqiptar, duke marre shkas nga nje furtune mediatike qe ka
  shkaktuar skandali i fundit ne vendin tone, prej "njerezve te
  Zotit", nen hierarkine e Hiresise se Tij, Janullatos.

  Duke mos u perfshire ne hapesirat e historise, do t'ju kujtoj
  shkurt, vecanerisht zotit Janullatos, se roli i Fan Nolit ne
  pikenisjet e historise se Kishes Ortodokse Shqiptare, sot e ne te
  ardhmen, do te jete nje prej vizioneve me te qarta, qe ka per te
  bashkuar shqiptaret ne besimin ortodoks, pavaresisht se kush i fryn
  zjarrit te percarjes dhe ozurpimit te kreut te kesaj kishe me
  njerez, qe nuk jane lindur e rritur ne kete vend.

  Ky njeri atehere vuri jeten e tij ne rrezik dhe arriti te krijonte
  Kishen Ortodokse Autoqefale Kombetare Shqiptare. E verteta nuk mund
  te tjetersohet dhe historia jone nuk mund te ndalet, nese kleriket
  shqiptare nuk do te lodhen se punuari, qe ne institucionet e besimit
  ortodoks shqiptar te rrenjoset me tej fryma e identitetit tone
  kombetar.

  Ne te kundert te saj, sot ndodhemi perballe rrezikut te helenizimit
  te Kishes Ortodokse Shqiptare, vetem e vetem se ne krye te saj
  qendroka nje prift me shtetesi greke dhe kombesi po greke. Ky eshte
  nje skandal i hershem, qe ka per protagonist ish kreun e shtetit
  shqiptar, i cili ka dekretuar drejtimin e kishes shqiptare prej nje
  prifti grek.

  Pa e zgjatur komentin e pikenisjes, jeta e ortodoksise shqiptare
  eshte shoqeruar nga skandale te radhes, te cilat nuk kane kaluar pa
  lene gjurme te hidhura ne meorien e shqiptareve ne dekaden e fundit.
  Drejtuesi i saj Janullatos, duke shfaqur hapur nje qendrim
  antishqiptar, dhe duke treguar njekohesisht krizen e thelle qe e ka
  perfshire ne misionin e tij politik ne Republiken e Shqiperise,
  eshte pergjegjesi kryesor per shmangien e misionit shpirteror dhe
  human qe ka vete besimi fetar tek njerezit.

  Kriza brenda vetes kohet e fundit, eshte pare te shfaqet ne
  bllokimin e punimeve ne themelet e kishes se re Ortodokse (greke) ne
  qender te Tiranes, qe me "madheshtine e saj do te dale mbi
  institucionet qeveritare dhe mbi vet madheshtine e Heroit Kombetar,
  Skenderbeut, dhe sheshit qe mban emrin e tij, ne reagimet mbi hapjen
  dhe inagurimin e shkolles fillore greke ne djepin e kultures
  shqiptare ne Korce, ne mbajtjen peng te Zverrnecit ne Vlore, ne
  abuzimet e medha, duke shkelur ligjet e shtetit shqiptar nen
  miratimin e Hiresise se Tij per shkollen ne Maliq, duke na sjelle te
  gjalle ne arkitekture fasaden e Parlamentit grek, ne problemet e
  brendeshme te filialit te kesaj kishe ne Tirane, ne pushimin e pese
  prifterinjve ne zonen e Sarandes, ne presionin psikologjik e
  financiar mbi kleriket ortodoks shqiptare per t'i vene ata ne
  sherbim te qarqeve shoviniste greke, ne skandalin e zhvarrimit te
  eshtrave ne Permet dhe ne perpjekjet e deshtuara per te privatizuar
  kishen e Shen Marise dhe shkollen Normale ne Elbasan.

  Mos u cudisni, ja ka vene syrin edhe kesaj shkolle per te
  perjetesuar pronat ne kufijte e lumit Shkumbin.
  Eshte pare e kuptuar tashme, se kreu i Kishes Ortodokse Autoqefale
  Shqiptare, greku Anastasios Janullatos, eshte vene ne sherbim te
  qarqeve me shoviniste greke per helenizimin e Kishes Ortodokse
  Shqiptare dhe per mbeshtetjen e verber te pretendimeve territoriale
  greke mbi "vorioepirin".

  Ne emer te autoritetit te SHAIBK po ju drejtohem Ju Hiresi: E keni
  gabim qirjes Janullatos, dhe po beni nje mekat te rende, sepse ju
  kurre nuk do te mund te c'rrenjosni vlerat dhe themelet e Kishes
  Ortodokse Autoqefale Kombetare Shqiptare, dhe misioni juaj ka
  deshtuar.

  Tashme juve u ka ardhur radha te largoheni me turp nga Shqiperia,
  duke mbetur per shqiptaret antishqiptari me i terbuar, i maskuar nen
  petkun e "njeriut te Zotit". Mos e perdhosni figuren e Krijuesit,
  qirjes Janullatos, sepse misionari i Zotit ne Toke eshte Kombi, dhe
  as ju e as te tjeret, nuk ja kane dale te zhdukin kombin me te
  lashte te kontinetit.

  Ju nuk duhet ta harroni kete, e aq me keq per ju, ta shkelni ate ne
  menyren me brutale. Njerezit e ndershem te Shqiperise, qe kane dite
  qe flasin per bemat tuaja, po ju tregojne rrugen nga kini ardhur,
  dhe ju duhet te respektoni qendrimin e tyre, sepse ata jane
  shqiptare dhe jo greke.

  Provokimet tuaja te ulta, duke testuar dhe korruptuar hera heres
  funksionaret shqipfoles te shtetit shqiptar, po konturojne qendrimin
  tuaj armiqesor ndaj kombit shqiptar. Ju paguani, joshni dhe
  padrejtesisht u shpallet "Qytetar Nderi" i Tiranes, kur ju nuk keni
  asnje kontribut me sens kombetar per popullin shqiptar, perkundrazi,
  ne opinionin shqiptar ju njiheni si njeri i urryer.

  Nese nuk e keni kuptuar kete, po ua themi edhe nje here publikisht,
  duke ju perseritur kerkesen e zotit Brokaj dhe shume te tjereve, qe
  ju, nje sahat e me pare duhet te largoheni nga Republika e
  Shqiperise. Bejeni sa jeni ne kohe, sepse po u kujtojme, se as ju e
  as ndonje "shenjtor" tjeter, nuk ka mundur qe te shpike ndonje
  mekanizem qe ta ktheje kohen prapa.

  Kjo eshte nje ndihmese qe po ju japim me kete keshillim njerezor,
  per mos t'u zhytur me tej ne rrugen e krimit, sic keni bere deri
  tani.
  Bashkepunimi Juaj me organizata terroriste minoritaro ushtarake
  eshte i dukshem. Kjo ju perdhos, dhe tashme po bindemi mbi
  deklaraten Tuaj "ne konfidence", ne rastin e promovimit te librit
  tuaj ne Korce, ku ne pranine e disa "vip rripave" shqipfoles, jeni
  shprehur se, "ju shqiptaret do te keni dhe sfida te reja".

  Po qirjes Janullatos, ju keni te drejte. Keto skandale dhe te tjera
  qe keni planifikuar, jane sfidat me te cilat perballet kombi
  shqiptar. Ju perfitoni mbi varferine dhe problemet qe kane
  shqiptaret sot, duke shfaqur pjesen me te shemtuar te njeriut grek,
  te mbarsur me shovinizem e racizem, qe kerkon te shkele me kembe te
  tjeret.

  Nuk do t'u kujtojme historine, sepse ate ju e dini aq mire sa dhe
  ne, por do t'ju kujtojme, se ju ne menyre te vetedijeshme po futeni
  ne boten e krimit, per te cilen vete historia e kombit shqiptar dhe
  atij grek do t'ju ndeshkoje.

  Te jeni i sigurte per kete, dhe nuk duhet te shpresoni kurre se
  eshtrat tuaja do te "prehen" ne "shenjteri" brenda tokes
  se "vorioepirit". Harroje kete deshire delirante, per te respektuar
  te pakten nje here veten Tuaj dhe te preheni atje ku u takon, ne
  rrugen e miresise dhe te urtesise se Zotit.

  Duke vleresuar qendrimin e disa intelektualeve shqiptare, ne ju
  drejtohemi figurave te shquara te kombit shqiptar, Kadarese, prof.
  Qoses, Dritero Agollit, prof. Stavelecit, tere akademikeve
  shqiptare, funksionareve te larte klerike shqiptare, funksionareve
  te larte te institucioneve legjitime te shtetit shqiptar, klerikeve
  shqiptare ne Diaspore, te vleresojne momentin historik per nje
  qendrim te mencur dhe te vendosur per t'i thene ndal procesit te
  helenizimit ne jug te Shqiperise, dhe te japin kontributin e tyre te
  cmuar ne vendosjen e drejtesise, ne menyre qe te qetesojne shpirtin
  e trazuar te Kombit Shqiptar.

  Perballe qendrimit te deritanishem, kemi pare se prioritetet luhaten
  sa ne njerin krah ne tjetrin, dhe ne rruge institucionale, askush
  nuk merr pergjegjesine te argumentoje nevojen e primatit te ketyre
  prioriteteve, qe cojne ne stabilitetin dhe sigurine ne vendin tone.

  E kunderta, duhet te pranoje nevojen e zgjerimit te kultures dhe te
  koncepteve baze per zhvillimin e mendimit filozofik te se ardhmes,
  njohjen e parimeve baze te ketij zhvillimi te mbeshtetur ne frymen
  kombetare, per te merituar vleresimin, se si nje inteligjence
  patriote, nje udheheqje politike demokratike eshte e pranueshme, kur
  realizon udheheqjen e ndryshimeve strategjike.

  Kjo ceshtje permanente, nuk mund t'i lihet spontanitetit dhe
  rastesise, duke lene hapesira boshe, per te analizuar dhe pse jo
  paragjykuar rende veteveten ne rrugen e historise sone. Kjo nuk
  eshte nje thirrrje emocionale, por nje rast dhe shans per zgjim te
  vetedijes sone kombetare dhe ne mbrojtje te Identitetit tone
  Kombetar.

  Koha po therret ne skenen sociale e politike njerezit e vet. Heshtja
  sot eshte vrasese. Kombi shqiptar sot e ka te nevojshme te inicoje
  nje levizje sociale dhe politike per ndryshime thelbesore ne planin
  e brendeshem drejt integrimit mbarekombetar, e konceptuar si nje
  proces i domosdoshem, i organizuar dhe thellesisht i motivuar.

  Nga Dr. Sulejman ABAZI
  *Kryetar i Shoqates Atdhetare per Identitet dhe Bashkim Kombetar
  SHAIBK

  Koha e Jone
  02 Qershor 2006
  Quelle, kurze Zusammenfassung? 5. #5

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  http://www.peshkupauje.com/?p=1297

  In der Überschrift heisst es schon , er soll gehen , der ganze Text sind nur Beschwerden , das erspare ich euch Griechen

 6. #6
  Avatar von Macedonian

  Registriert seit
  24.05.2005
  Beiträge
  5.797
  Zitat Zitat von Albanesi
  http://www.peshkupauje.com/?p=1297

  In der Überschrift heisst es schon , er soll gehen , der ganze Text sind nur Beschwerden , das erspare ich euch Griechen
  Dieser eine Mann wollte / will also Süd-Albanien hellenisieren?

 7. #7

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698
  Durch die Kirche will er die Menschen in Südalbanien manipulieren und ist dort auf Schäfchenjagd

  Die albanische orthodoxe Kirche steht immer noch unter starkem griechischen Einfluss

  Diese versucht die Mensche für ein Idel (Orthodoxie) und nicht als Albanerdasein zuüberzeugen

  Aber heute scheint es langsam in Albanien bewusst zu werden
  Die albanische Regierung muss mehr dagegen was tuen um die Aufklärung und Nationalbewusstsein des albanischen Volke

  Also das ein orthodoxer Albaner Nachfolger sein wird , halte ich für einen Schritt nach vorn.
  Mehr sage ich auch nichts mehr

  Es sind schon ohenhin etliche Albaner gräzisiert

 8. #8
  Avatar von lupo-de-mare

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.988

  Re: Albaner mögen denn orthdoxen Priester (Grieche)nicht

  Zitat Zitat von Albanesi
  Bishop Anastasios Yannoulatos, it’s high time for you to get out of Albania!

  New York,
  February 17, 2001
  Das wird von den Albanischen Faschisten verbreitet.

  Was jeder weiiss: Dort unten leben mehrheitlich Albaner Griechischer Abstammung und Georg Tenet war einer von Ihnen.

  Die anderen sind nur in den letzten Jahren zugezogen und zwar vor allem aus Nord Albanien und dem Kosovo und leben von Mafiösen Geschäften in Süd Albanien.

 9. #9

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  5.698

  Re: Albaner mögen denn orthdoxen Priester (Grieche)nicht

  Zitat Zitat von lupo-de-mare


  Das wird von den Albanischen Faschisten verbreitet.

  Was jeder weiiss: Dort unten leben mehrheitlich Albaner Griechischer Abstammung und Georg Tenet war einer von Ihnen.

  Die anderen sind nur in den letzten Jahren zugezogen und zwar vor allem aus Nord Albanien und dem Kosovo und leben von Mafiösen Geschäften in Süd Albanien.
  Wegen Geschichtssfälschung und rassistische Äußerung und absichtilicher Provokation gegen das albanische Volk wiedermal

  Wird an die Administration gemeldet

 10. #10
  Avatar von Schiptar

  Registriert seit
  30.04.2005
  Beiträge
  14.116

  Re: Albaner mögen denn orthdoxen Priester (Grieche)nicht

  Zitat Zitat von Albanesi
  Zitat Zitat von lupo-de-mare
  Das wird von den Albanischen Faschisten verbreitet.

  Was jeder weiiss: Dort unten leben mehrheitlich Albaner Griechischer Abstammung und Georg Tenet war einer von Ihnen.

  Die anderen sind nur in den letzten Jahren zugezogen und zwar vor allem aus Nord Albanien und dem Kosovo und leben von Mafiösen Geschäften in Süd Albanien.
  Wegen Geschichtssfälschung und rassistische Äußerung und absichtilicher Provokation gegen das albanische Volk wiedermal

  Wird an die Administration gemeldet
  Es ist nicht gut für einen Truthahn wenn er sich kurz vor Weihnachten auch noch aufplustert, Kleiner...

Seite 1 von 3 123 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Warum mögen mich die Griechen nicht?
  Von Kastriotis im Forum Rakija
  Antworten: 136
  Letzter Beitrag: 25.03.2012, 19:09
 2. Warum mögen viele Bosnjaks keine Albaner
  Von Albo-One im Forum Rakija
  Antworten: 269
  Letzter Beitrag: 10.05.2011, 20:59
 3. Warum mögen sich Perser und Juden nicht?
  Von ökörtilos im Forum Politik
  Antworten: 113
  Letzter Beitrag: 31.01.2011, 11:41
 4. Warum mögen Bosniaken aus BH ihre Landsmänner aus SCG nicht?
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 04.06.2007, 14:59