BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 8 von 12 ErsteErste ... 456789101112 LetzteLetzte
Ergebnis 71 bis 80 von 120

Albaner und Türken - Freunde oder Feinde?

Erstellt von kapllani, 09.07.2012, 20:38 Uhr · 119 Antworten · 18.416 Aufrufe

 1. #71
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  wir haben den islam niemals freiwillig angenommen.
  Bitte lernen sie albanische Geschichte befor du hier scheisse erzählst
  Wir haben ihn angenommen, weil es keine Kirchen und Priester gab. Viele haben ihn auch angenommen um sich der Bevölkerung anzupassen.

 2. #72
  Bendzavid
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  wir haben den islam niemals freiwillig angenommen.
  Bitte lernen sie albanische Geschichte befor du hier scheisse erzählst

  Woher willst du das denn wissen? Kennst und kanntest du jeden Albaner und jede albanische Familie, dass du so etwas von dir geben kannst?
  Hör auf zu verallgemeinern und denk etwas nach bevor du hier Scheiße erzählst.

 3. #73
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  wir haben den islam niemals freiwillig angenommen.
  Bitte lernen sie albanische Geschichte befor du hier scheisse erzählst
  Beweise das gegenteil ?

 4. #74
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  wir haben uns von den kommunisten und katholiken lange genug verarschen lassen. nicht unsere vorfahren waren ehrenlose verräter, sondern wir, die heutigen albaner sind es, weil wir nicht zu dem stehen was wir sind. weil wir unsere seelen für geld verkaufen und uns für was besseres halten.

 5. #75
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Bendzavid Beitrag anzeigen
  Woher willst du das denn wissen? Kennst und kanntest du jeden Albaner und jede albanische Familie, dass du so etwas von dir geben kannst?
  Hör auf zu verallgemeinern und denk etwas nach bevor du hier Scheiße erzählst.
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Beweise das gegenteil ?
  Qendresa popullore pas vdekjes se Gjergj Kastriotit

  Pas vdekjes se Gjergj Kastriotit, me 17 janar 1468, turqit u leshuan mbi tokat shqiptare si te gjithe pushtuesit mbi vendet e sulmuara, pushtuan njeren pas tjetres keshtjellat shqiptare deri sa me 1479 pushtuan dhe qytetin e fundit Shkodren. Me tokat e pushtuara ata krijuan njesi administrative, sipas modelit te tyre, Sangjaket. Pervec Sangjakut te Ohrit krijuar qysh heret prej tyre, ne perberjen e te cilit hynin edhe Selita, Kthella, e Rraza krijuan dhe Sangjakun e Shkodres ne perberjen e te cilit hynin dhe Manatia, Bulgeri, Kryezezi dhe Vela dhe ne vitet '90 te shek. 15 krijuan dhe Sangjakun e Dukagjinit ne perberjen e te cilit hynte dhe Mirdita, Fandi i Vogel, Fandi i Madh dhe Dibrri. Ndarja administrative dhe futja ne to e krahinave vetqeverisese kishte qellim shuarjen e qendreses se popullit Shqiptar. Sulltani urdheroi qeveritaret lokale, sangjakbejte e Shqiperise, te organizonin regjistrimin e popullsise dhe te pronave te tyre dhe ti ngarkonin banoret vendes me taksa. Turqit ne zonat malore i ngarkuan banoret me taksen e Xhizjes, dhe vazhduan perpjekjet e tyre per te realizuar urdherin e sulltanit dhe ne keto zona. Inkursionet e jenicereve qe shoqeronin eminet osmane per regjistrimine pronave ne malet tona cuan ne levizjet e para antiosmane. Ne vite 1498 kryengritesit e nisur nga Mirdita e Puka sulmuan Lezhen, kapen e burgosen te gjithe qeveritaret e atij qyteti dhe bllokuan rrugen qe kalonte neper luginen e Drinit e lidhte qendren e Sangjakut - Shkodren me krahinat e brendshme te Ballkanit. Ne keto rrethana Sangjakbeu i Shkodres, Feris Beu mori masa perforcuese per te mos e leshuar qytetin ne duar te kryengritesve, duke kerkuar edhe ndihmen e Sulltanit.
  Zgjerimi i levizjes se Mirdites e Pukes ne territoret fqinje te tyre ne vitet 1499-1500 dhe kthimi i Skenderbeut te ri me 1501 e thirrja e tij drejtuar gjithe bujarise shqiptare "Per te rrokur armet kunder zaptuesit", ne nje kryengritje te pergjithshme detyroi sulltanin te urdheronte mobilizimin e te gjitha ushtrive te sangjaqeve shqiptare dhe nisi nga Stambolli mjaft reparte jeniceresh per shtypjen e kesaj levizjeje, e cila kishte izoluar qeveritaret e Shkodres e kishte rrezik te shenderrohej ne nje kryengritje te pergjithshme shqiptare.
  Kryengritesit Mirditore e Pukjane, te mbetur vetem, pasi thirrjes se Skenderbeut te ri nuk iu pergjigjen krahinat e tjera, princerit e te cilave tash ishin vasale te Sulltanit, perballe ushtrive te shumta turke e leshuan Lezhen me 1506 dhe u terhoqen, per te vazhduar qendresen ne malet e tyre.

  4. Lufta kunder vendosjes se sistemit te timareve.
  Jashte kontrollit te turqve ne shek 16 mbeten shume krahina malore ne veri e jug te vendit. Ne krahinat Mirdite, Fandi i Vogel, Fandi i Madh, dhe Diberr, turqit nuk caktuan detyrime per cdo prodhim si ne zonat e ulta pasi nuk kishin mundur te benin regjistrimin e plote te banoreve dhe te pronave te tyre, prandaj caktuan nje takse fikse, xhizjen, qe shkonte ne arken e Padishahut. Me 1515 banoret e krahines se Mirdites nuk pranuan t'iu dorezonin emineve turq taksen e xhizjes dhe rroken armet kunder tyre dhe ushtrive qe i shoqeronin. Me banoret e Mirdites u bashkuan dhe ata te Fandit te Vogel, te Fandit te Madh dhe te Dibrrit. Fill pas ketyre u ngriten dhe ata te maleve te tjera te Dukagjinit ku ishte pergatitur nje kryengritje e nxitur dhe e udhehequr nga Progon Dukagjini, i sapoemeruar sangjakbe i Dukagjinit. Kryengritesit sulmuan Lezhen. Me ta u bashkuan dhe repartet e jenicereve te atij qyteti. Keto forca cliruan Lezhen dhe u bene gati ti binin Shkodres. Ne keto kushte Sulltan Selimi II thirri ne Stamboll Progon Dukagjinin dhe e ekzekutoi, i biri i Progonit u vu ne krye te levizjes. Nen udheheqjen e tij kryengritesit pasi cliruan Lezhen iu dejtuan Shkodres dhe Krujes dhe i rrethuan ato keshtjella .Rrethimi zgjati per rreth 6 muaj. Ne keto kohe Sulltani u lirua nga lufta e Anadollit ndaj nisi shume ushtare kunder kryengritesve te cilet u detyruan te terhiqen. Ne regjistrimet e viteve 1529-1536 te dhenat per krahinat e Mirdites, Fandit te Vogel, Fandit te Madh, e Dibrrit nuk qene te sakta pasi banoret nuk pranuan te paraqiteshin tek eminet osmane. Me 1560 u hodhen ne kryengritje banoret e Pukes, Dibres dhe ata te Lures, krahas tyre u bashkuan dhe ata te krahines se Mirdites, Fandit te Vogel, e te Fandit te Madh si dhe te mjaft fshatrave te maleve te Dukagjinit. Per shuarjen e kesaj kryengritjeje te gjere Sulltani urdheroi Sangjakbejte e Shkodres, Ohrit, Elbasanit te bashkonin forcat e te sulmonin "rebelet", sic i quante ai kryengritesit, te shkonin ne shpate te pabindurit, tu merreshin rob grate dhe femijet, pasurite e tyre te plackiteshin ose t'u digjeshin. Masat e rrepta te ndermarra ne vitet 1560-1570 krijuan njefare qetesie ne sangjaket Shkoder, Oher e Dukagjin. Ne kete periudhe sipas urdherit te Sulltan Selimit II u krye regjirtrimi kadastral i trete ne vitin 1571, por serish banoret vendas nuk u paraqiten ndaj dhe keto regjistrime nuk qene te sakta, pasi u kryen jo nga vete banoret po nga njohes te tyre. Nahia e Mirdites me 9 katunde dhe Dibrrit me 7 katunde u hoqen si timare te Spahinjeve, ne Dukagjin e Lezhe dhe iu dhane si hase Sangjakbeut te Dukagjinit dhe te Shkodres. Pas mbytjes me gjak te kryengritjeve te viteve 60-70 te shek. 16 turqit munden te depertonin dhe ne krahinat malore. Depertimi gradual ne kete etape te trete ne 1571-1591 ne Mirdite, Fand te Vogel, Fand te Madh, Diberr dhe krahinat e tjera malore fqinje te tyre nuk qe gje tjeter vecse zevendesimi i pushtetit te Dukagjineve me pushtetin qendror te Sulltanit, porse sundimtaret e rinj osmanllinj nuk kishin mundur te vendoseshin plotesosht perderisa nuk kishin arritur te cenonin vetqeverisjen e brendshme te tyre. Ne krahinat tona malore nuk u vendos e nuk veproi asnjehere legjislacioni turk, lidhur me posedimin e prones. Ajo mbeti si dhe me pare prone e familjeve dhe e perbashket e fshatrave sado qe ne pikepamje juridike ishte shpallur si prone "mirie".

  Procesi i Islamizimit dhe Osmanizimit ne Trojet Shqiptare.

  Disa nga komponentet e politikes Islamizuese ishin:

  a) Mbajtja ne okupacion te rrept ushtarak per jo me pak se 80 vjet rresht(pas vdekjes se Gjergj Kastriotit),ishte komponenti baze i nenshtrimit dhe krijimit te kushteve per islamizimin e shqiptareve. Gjate kesaj periudhe kemi rrenimin ekonomik me te madh ne vend.

  b) Turqia ne periudhen e pushtimit te ballkanit planifikoi te krijoje koloni te ndryshme ushtarake per ti patur pikembeshtetje ne mbrojtjen e saj. Keto koloni formoheshin:

  1. Duke vendosur familje turqish te anadollit ne disa vende ( Tirane, Berat, Elbasan, Kruje etj).

  2. Duke vendosur jeniceret dhe familjet e tyre, neper qytete te ndryshme

  3.Duke privilegjuar me grada ushtarake dhe me dhenje tokash.

  4.Ata qe pranonin te myslimanizoheshin,nuk paguanin timar(takse) dhe nuk kishin asnje detyrim kundrejt perandorise(nuk benin sherbim ushtarak as ata dhe as femijet e tyre)etj.

  Perpjekjet e propagandes islamike u shoqeruan dhe me rrenimin e shume objekteve te kultit kristjan(kishave)

  Pas rezistences kombetare dhe betejave te Skenderbeut dhe pas gati nje shekull historije te lavdishme kunder Turqeve askush nuk foli me per shqiptaret ! Varferija, mjerimi, pllakosi vendin

  Me pushtimin turk , popullit pervec taksave te pafunda iu shtua ajo me c'njerzorja, "takse mbi gjakun" qe detyronte nje familje me te madhe se shtate anetare ti jepte njerin nga femijet Sulltanit

  Nen sundimin e parandorise turke shqiperija humbi me shume se nje te treten e teritoreve te saje
  (Sa per memorje : Lufta Ruso-Turke e 1877-1878, qe perfundoji me TRAKTATIN e "Shen Stefanit" , i le forcave te medhaja dhe Rusise territoret e shqipetare : Jugun - Greqise; Veriun - Serbise dhe Lindjen - Bullgareve)
  Pra ishte me tokat e Shqiperise qe turqia pagoji borxhet e luftes !!!!!!

  Nese deri ne 1500 shqiperija, ndertoji, jetoji , la gjurme (arkitekture , site banimi, kulture, tregti, lundrim , etj, etj) pas ketyre viteve veshtire te flitet per zhvillim .... muslimanizimi i vendit nuk solli as zvillimin dhe as prosperitetin vendit!

  Ishte pergjate sundimit turk qe shqiperise iu shkeputen, shiten dhe shqyen trojet e tokes meme ne te kater anet !

  Ishte pergjate sundimit turk qe djemte e shqiperise ne vend te luftonin e punon per atdhe niseshin jenicere per Lavdine e Portes se Madhe

 6. #76
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Es ist mir ehrlich gesagt scheissegal wie meine Vorfahren Moslems geworden sind, fakt ist wir leben im hier und Jetzt, und lieber "Ehrenlos" als Gottlos.

 7. #77
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  hajt bre se prralla t´kommunistave jan kto... ne krejt evrop ska pas ma trima se shqiptart, e bash neve kishe na paskan islamizu me dhun,.. e shkijet, greket e gabelt tek jan ma trima se ne pra.. a spo e shihni qysh na ka mashtru enver bytha me gjith titen he vorret jau pshurrsha. e ti mbret po i qet gabelt e greket e shkijet mbi ne? turp

 8. #78
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Es ist mir ehrlich gesagt scheissegal wie meine Vorfahren Moslems geworden sind, fakt ist wir leben im hier und Jetzt, und lieber "Ehrenlos" als Gottlos.
  niemals wurde ihnen diese religion aufgezwungen, darauf würd ich mein leben verwetten.

 9. #79
  Kejo
  Irgendwann sind die Albaner auch zum Christentum übergetreten. D.h. ihr müsst Heiden werden, wenn ich echte Albaner sein wollt. Ich habe die Befürchtung, dass einige hier bei den Behörden auf Anfrage bei Religion "Albanertum" angeben. Es gibt welche, die das wirklich machen würden.

 10. #80
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
  niemals wurde ihnen diese religion aufgezwungen, darauf würd ich mein leben verwetten.
  Ich weisses nicht, vielleicht hat sie die Steuer mehr oder weniger gezwungen.

Ähnliche Themen

 1. Albaner oder Türken/Goraner?
  Von Barbaros im Forum Kosovo
  Antworten: 132
  Letzter Beitrag: 19.12.2017, 17:21
 2. Welcher User hat welche User-Feinde oder Freunde?
  Von cro_Kralj_Zvonimir im Forum Rakija
  Antworten: 166
  Letzter Beitrag: 02.11.2017, 00:45
 3. Antworten: 48
  Letzter Beitrag: 03.11.2011, 11:46
 4. asiatische Türken oder gemischte Türken
  Von yoona im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 145
  Letzter Beitrag: 30.08.2011, 13:02
 5. Feinde werden zu Freunde !!
  Von absolut-relativ im Forum Politik
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 10.09.2006, 11:09