BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 23 von 87 ErsteErste ... 131920212223242526273373 ... LetzteLetzte
Ergebnis 221 bis 230 von 867

Albanien und der Islam - Shqiptaret Musliman Sammelthread

Erstellt von Bendzavid, 31.05.2011, 02:34 Uhr · 866 Antworten · 96.025 Aufrufe

 1. #221
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Muslimische Familie Jashari "Nationalheld der Albaner"


 2. #222
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Apel!!

  Ich appeliere nochmal:

  wir aus der albanische muslimischen interessengemeinschaftt in balkanforum sind nicht hier zusammengekommen um gegen die albanischen christen zu stiften oder ähnliche natur.

  wir sind zusammen gekommen um die werte der muslimschen gemeindschaft unter den albaner zu explorieren und über das leben der albaner zu sprechen.

  der name front soll nichts agressives oder fundamentalisches hervorzeigen.
  wir befolgen keine wehabistische absichten!!


  wer das im guten möchte kann dies tun.

  eingeladen sind alle albaner und user anderer nationen!!

  ansonsten hört auf zu spamen,provozieren und zu hetzen!!


  die eröffnung anderer threads um dagegen zu hetzen und zu provozieren, und unsere arbeit als lächerlich darzustellen ist reine kindische scheisse, unterlast das bitte!

  danke

 3. #223
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


  Besimtarėt mysliman nga Kosova nisen pėr nė Haxh
  Nėn organizimin e Kryesisė sė Bashkėrisė Islame tė Republikės sė Kosovės paraditen e sė hėnės nga Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės, janė nisur pėr nė vendet e shenjta Meke dhe Medinė, 635 besimtarė mysliman pėr tė kryer Haxhin.
  Besimtarė udhėtuan drejt Arabisė Saudite sipas terminit tė paraparė me tre avion, nėn kujdesin e udhėheqėsve tė Bashkėrisė Islame tė Republikės sė Kosovės dhe ekipit mjekėsor.
  Po nė organizmin tė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės, ditė mė parė pėr nė Haxh me autobus janė nisur edhe 152 besimtarė.  ALBANISCHE MUSLIME AUFM PILGERFAHRT NACH MEKKA

 4. #224
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


  http://www.bislame.net/web/
  Bashkėsia Islame e Kosovės
  Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
  E pashqyrtuar


  Shenja dalluese e Bashkėsis Islame tė Kosovės
  Bashkėsia Islame e Kosovės ėshtė institucion/bashkėsi i/e pavarur i/e myslimanėve tė Kosovės. Kjo bashkėsi ka pėr qėllim organizimin e jetės sė myslimanėve nė Kosovė nė bazė tė ligjeve islame, ku nėn pėrgjegjėsi tė vetė ka xhamitė e Kosovės dhe imamėt e kėtyre xhamive si dhe medresetė dhe fakultetin e shkencave Islame nė Kosovė.
  Tabela e pėrmbajtjeve [fshih]
  1 Institucionet fetare-arsimore tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės
  1.1 Medreseja e mesme “Alauddin” nė Prishtinė
  1.2 Fakulteti i Studimeve Islame
  2 Objektet fetare tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės
  3 Lidhje tė jashtme
  [redakto]Institucionet fetare-arsimore tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės

  [redakto]Medreseja e mesme “Alauddin” nė Prishtinė
  Ka filluar punėn nė vitin 1951, nė kuadėr tė sė cilės veprojnė edhe disa paralele tė ndara fizike: ato tė djemve nė Prizren dhe nė Gjilan, dhe tė vajzave nė Prishtinė e Prizren. Medreseja me tė gjitha paralelet e ndara numėron afro 700 nxėnės. Qė prej themelimit tė saj, nė Medrese kanė diplomuar mbi 2.000 nxėnės. Medreseja pėr dekada tė tėra ka shėrbyer si institucioni i vetėm arsimor ku janė shkolluar kuadro nga tė gjitha viset shqiptare dhe nga Sanxhaku. Mėsimi qė nga themelimi ėshtė zhvilluar vetėm nė gjuhėn shqipe.
  Medreseja si shkollė e mesme, njihet si ekuivalente nga tė gjitha universitete islame kudo nėpėr botė, si dhe nga Universitetet e tjera jo islame, nė vend dhe nė botė. Nga nxėnėsit e diplomuar nga kjo shkollė, sot ka doktorė shkencash, magjistra, punonjės tė ndryshėm shkencorė, teologė, mjekė, inxhinierė etj, tė shpėrndarė nė tė katėr anėt e botės.
  Medreseja amė nė Prishtinė, ėshtė shkollė moderne, e pajisur me salla kompjuteri, kabinete tė gjuhėve tė huaja, sallė sportive, bibliotekė, nė tė cilėn ruhen manuskripte dhe dorėshkrime tė vjetra disa shekullore nga e kaluara jone islame dhe kombėtare. Medreseja ka po ashtu konviktin i cili mund tė strehojė 270 nxėnės, tė cilėt e shfrytėzojnė edhe mensėn pėr ushqim.
  Nxėnėsit e Medresesė nxjerrin edhe fletushkėn e tyre “Nurul Kur’an-Drita e Kur’anit”. Gjatė luftės sė fundit nė Kosovė, 16 medresantė kanė rėnė dėshmorė nė fushėbetejė.
  Deri mė sot Medreseja ka pasur kėta drejtorė:
  Ahmet Mustafa
  Bajram Agani
  Muharrem Adili
  Shemsi Salihu
  Rashit Osmani
  Sherif Ahmeti
  Resul Rexhepi
  Qazim Qazimi
  Naim Tėrnava
  Ekrem Simnica
  Bahri Simnica
  [redakto]Fakulteti i Studimeve Islame
  Duke parė nevojėn e madhe pėr shkollimin e kuadrove me kualifikim superior islam, Kuvendi i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, pas pėrgatitjeve tė duhura tė ekspertėve tė fushave tė ndryshme, me vendim tė posaēėm Nr. 443/92 themeloi Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, i cili filloi punėn nė dhjetor tė vitit 1992. Ligjėratėn e parė nga lėnda e Akaidit-apologjetikės islame e ka mbajtur doajeni i publicistikės islame nė Kosovė H. Sherif Ahmeti, i cili pėr tri vjet me radhė ligjėroi lėndėn e Akaidit.
  Dekan i FSI-sė u zgjodh Dr. Rexhep Boja, prodekan Mr. Qemajl Morina kurse sekretar-Sabri Bajgora.
  Nė vitin akademik 2005/06 pritet tė zgjidhen edhe drejtuesit e ri tė FSI-sė, meqenėse tash edhe kuadri profesional ėshtė begatuar me profesorė qė posedojnė tituj dhe grada shkencore.
  Nė ditėt e fillimit, kuadri i FSI-sė natyrisht qė ishte modest me teologė tė paktė qė posedonin grada e tituj shkencorė. Kishte vetėm njė doktor shkencash dhe njė magjistėr dhe disa teologė tė tjerė tė aftė, tė cilėve nuk u mungonte dija, vullneti dhe entuziazmi pėr ta shpėnė pėrpara kėtė amanet tė madh. Dhe, me kalimin e viteve tė vėshtira tė mbijetesės, nėpėr tė cilat kaloi arsimi shqiptar si dhe krejt populli i Kosovės, edhe FSI-ja mbijetoi, madje dita–ditės duke e pasuruar kuadrin profesional, dhe nė vitin 2002 kur u festua 10 vjetori e rritės sė FSI-sė, ka 3 doktorė shkencash, nga Kosova, 1 doktor shkencash islame nga Maqedonia, 5 magjistra, dhe 6 ligjėrues - teologė, tė cilėt nė kėtė vit dhe nė vitin e ardhshėm pritet tė fitojnė titujt shkencorė nė metropolet e ndryshme islame si nė Kajro, Bejrut, Aman e Damask. Numri i gjithėmbarshėm i regjistruar i studentėve kalon 500, ndėrsa deri mė sot kanė diplomuar 140 studentė.
  Studentėt vijnė nga tė gjitha trojet shqiptare, nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipėria dhe Lugina e Preshevės.
  Studentėt e FSI-sė kanė Shoqatėn e tyre studentore, e cila merret me aktivitete tė ndryshme, duke organizuar shumė shpesh tribuna shkencore me profesorė tė FSI-sė dhe tė jashtėm. Studentėt e FSI-sė nxjerrin edhe njė revistė tė tyre “Zgjimi Islam”.
  Nė kuadėr tė FSI-sė funksionon edhe biblioteka me disa qindra dorėshkrime tė vjetra dhe disa mija tituj fetarė, tė cilat vazhdimisht janė nė shėrbim tė ngritjes intelektuale tė studentėve. Fakulteti i Studimeve islame ėshtė garancia mė e mirė pėr njė tė ardhme mė tė ndritshme tė Islamit nė Kosovė dhe mė gjerė. Me aftėsitė e pėrfituara profesionale, tė diplomuarit nga FSI-ja mund tė kyēen nė tė gjitha mekanizmat fetare-profesionale, dhe administrativo-juridike nė kuadėr tė BI-sė. Prej studentėve tė diplomuar tani kemi edhe magjistra, tė cilėt mėsimet i vazhduan nė Damask, Kajro, Prishtinė etj.
  [redakto]Objektet fetare tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės

  Kosova gjendet nė njė hapėsirė gjeografike ku u gėrshetuan kultura tė ndryshme gjatė historisė. Secili popull qė kaloi kėtej pari la edhe gjurmėt e veta, por pa dyshim, gjurmėt mė tė mėdha nė kėto hapėsira i kanė lėnė osmanlinjtė, tė cilėt ndėrtuan xhamia, mektebe, imarete, ura guri e monumente tė tjera. Prej xhamive tė vjetra qė kanė karakter monumental nė Kosovės kemi disa sish. Po i pėrmendim vetėm ato mė kryesoret:
  Xhamia “Sulltan Murat”-(Xhamia e Ēarshisė) (1440),
  Xhamia “Sulltan Mehmet Fatih” (1461),
  Xhamia “Ramadanije” (1470),
  Xhamia “Jashar Pasha” (1830),
  Xhamia “Pirinaz” (1470),
  "Tyrbeja e Sulltan Muratit",
  "Sahat Kulla" nė komunėn e Prishtinės';
  Xhamia e "Ēarshisw Bajrakli" (1471),
  Xhamia "Gjylfatyn" (1497),
  Xhamia e "Defterdarit" (1570),
  Xhamia "Kurshumli" (1577),
  Xhamia e "Hamamit" (1587)
  "Hamami i Xhaxhi Beut" (1587) nė Pejė;
  Xhamia e “Sinan Pashės” (1615),
  Xhamia e “Gazi Mehmet Pashės” (1549),
  Xhamia e “Suzi Efendiut” (1512)
  Xhamia e “Iljaz Kukės” (1534) nė Prizren;
  Xhamia e “Hadumit” (1595)
  Xhamia e “Hasan Agės” nė Rogovės tė Hasit (1580), nė komunėn e Gjakovės;
  Xhamia “Gazi Ali Beg” (1410)
  Xhamia “Karamanli” (1675) nė Vushtrri;
  Xhamia “Gazi Isa Beg” (1465)
  Xhamia “Mazhiqit” (1468) nė Mitrovicė;
  Xhamia “Atik” (1609)
  Xhamia nė fshatin Miresh (ish Dobėrēan) (1526) nė komunėn e Gjilanit, e cila gjatė luftės sė fundit u dogj me themel, dhe shumė xhami tė tjera nėpėr komuna tė ndryshme tė Kosovės, tė cilat kanė vlera monumentale dhe janė tė ndėrtuara nė shekujt XV, XVI, XVII e mė vonė.
  Namaz-xhahu ne Prizren eshte nder objektet me te lashta te proveniences muslimane ne Kosove, i ndertuar menjehere pas Betejes se Kosoves, per nevojat e personelit ushtarak dhe civile te ushtrise osmane. I kesaj lastesie eshte edhe Xhuma-Xhamia ne Prizren, aktualisht e konvertuar dhunshem ne Kishe ortodokse. Kete e deshmon tabela ku shenon viti 1410. Per fat te keq, historiografia serbe dhe ajo laike antiislame e heshtin kete fakt.

  [redakto]Lidhje tė jashtme

  Faqe zyrtare e BIK
  Revista Dituria Islame

 5. #225
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  hier könnt ihr beten lernen

  nmaz, abdest etc

  Bashksia Islame e Kosovs - Falja e Namazit

 6. #226
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Mufti Ternava: rede über mevlud


 7. #227
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756


  ė enjten, mė 4 nėntor 2010, nė ora 11:30, pas kryerjes sė punėve restauruese e konservuese, nė Prishtinė bėhet hapja e xhamisė “Sulltan Mehmet – Fatih (Xhamia e Madhe).

  Pėrurimi i xhamisė bėhet me rastin e vizitės sė kryeministrit tė Republikės sė Turqisė nė Kosovė, Rexhep Taip Erdogan, i cili i shoqėruar nga Myftiu i Kosovės, Mr. Naim Tėrnava do tė jetė i pranishėm nė kėtė manifestim.

  Xhamia “Sulltan Mehmet – Fatih” i pėrket shekulli XV (1444), dhe ėshtė njė ndėr monumentet mė tė rėndėsishme tė periudhės osmane nė Kosovė. Restaurimi i xhamisė ėshtė bėrė nga Agjencia Turke pėr Zhvillim dhe bashkėpunim ndėrkombėtar (TIKA).

 8. #228
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Antike Moschen/Xhamias in Prishtina und Kosovo

  Xhamia “Sulltan Murat”-(Xhamia e Ēarshisė) (1440),

  Xhamia “Sulltan Mehmet Fatih” (1461),

  Xhamia “Ramadanije” (1470),


  Xhamia “Jashar Pasha” (1830),


  Xhamia “Pirinaz” (1470),


  "Tyrbeja e Sulltan Muratit",

  "Sahat Kulla" nė komunėn e Prishtinės';

  Xhamia e "Ēarshis Bajrakli" (1471),
  Xhamia "Gjylfatyn" (1497),

  Xhamia e "Defterdarit" (1570),


  Xhamia "Kurshumli" (1577),

  Xhamia e "Hamamit" (1587)

  "Hamami i Xhaxhi Beut" (1587) nė Pejė;

  Xhamia e “Sinan Pashės” (1615),

  Xhamia e “Gazi Mehmet Pashės” (1549),

  Xhamia e “Suzi Efendiut” (1512)

  Xhamia e “Iljaz Kukės” (1534) nė Prizren;

  Xhamia e “Hadumit” (1595)

  Xhamia e “Hasan Agės” nė Rogovės tė Hasit (1580), nė komunėn e Gjakovės;

  Xhamia “Gazi Ali Beg” (1410)

  Xhamia “Karamanli” (1675) nė Vushtrri;
  Xhamia “Gazi Isa Beg” (1465)
  Xhamia “Mazhiqit” (1468) nė Mitrovicė;
  Xhamia “Atik” (1609)

  Xhamia “Sulltan Mehmet Fatih” (1461),

 9. #229
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Feier zu Ehren von Bajram in Albanische Städten 10. #230

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Xhamia e Hamamit^^

Ähnliche Themen

 1. Der Islam-"kritische"-Sammelthread
  Von 5SterneGeneral im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 18.06.2016, 19:23
 2. AlbaMuslims Sammelthread über den Islam
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 2903
  Letzter Beitrag: 27.11.2012, 17:38
 3. Der Islam in Albanien heute
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 24.10.2012, 14:34
 4. Islam in Albanien
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 05.10.2006, 21:22
 5. Sammelthread: Bildung in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 25.01.2005, 18:32