BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 43 von 87 ErsteErste ... 3339404142434445464753 ... LetzteLetzte
Ergebnis 421 bis 430 von 867

Albanien und der Islam - Shqiptaret Musliman Sammelthread

Erstellt von Bendzavid, 31.05.2011, 02:34 Uhr · 866 Antworten · 96.037 Aufrufe

 1. #421
  Avatar von donnie_yen

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  643
  Zitat Zitat von El Hefe Beitrag anzeigen
  Hey...Hauptsache du hast endlich geschnallt um was es geht...  Ich bin halt ein 'sehr kritisch eingestellter Mensch'. Steht es irgendwo, dass es nicht so gemeint ist?
  Pegasus falls du wichtige Informationen zum Thema hast, dann sag bescheid! Kritisieren und kritisch sein kannst du in einem anderen Thread!

 2. #422
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046


  freitagsgebet in prishtina

 3. #423
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Zitat Zitat von El Hefe Beitrag anzeigen
  Hey ich habs halt so gesehen, wie es sich gerade anbot. 'Und das hat er ja gesagt'.
  Muss man also immernoch das ganze Video und grössere Zusammenhänge im Kopf behalten, damit mans richtig interpretiert?

  ...
  ich kanns für dich interpretieren, kleine zusammenfassung!

  es ist schlimm das es menschen gibt die albanisch reden und sowas aus ihren mund bringen und uns menschen mit schwänze bezeichnen, hunde welche den tod durch milosevic verdienen.

  aber egal wir sind das von den serben schon gewohnt, sie haben uns auch menschen mit schwänze, kanibale, hunde genannt.

  don kqira ist schlimmer wie kühe das milcheimer treten zum schluss! (d.h auch wenn er 40 jahre was getan hat zum schluss alles kaputt getretten)
  noch schlimmer sind die welche seine schändliche tat verharmlosen!

  und er sagt zum schluss egal, wir dürfen uns nicht aufregen und alle katholiken im beschuss nehmen, wir sind die mehrheit der bevölkerung auf uns lastet eine grössere last und wir müssen auf unsere taten und worte aht geben.

 4. #424
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  FORUMI ISLAMIK .COM

  Forum Islamik


 5. #425
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Ndėrhyrja e Policisė, reagon Forumi Musliman i Kosovė


  Ndėrhyrja e Policisė, reagon Forumi Musliman i Kosovė

  Forumi Musliman i Kosovės, si organizatė e cila monitoron dhe mbikėqyr vlerat e kulturės dhe traditės islame nė Kosovė, pėrmes njė komunikate pėr medie, ka reaguar ndaj ndėrhyrjes policore me rastin e faljes sė namazit tė xhumasė nė rrugė pėrball xhamisė sė Qarshisė, si shenjė protestė nė kėrkesat tė arsyeshme pėr lejimin e njė hapėsire dhe leje pėrkatėse nga autoritet komunale tė Prishtinės pėr ndėrtimin e njė xhamie qendrore nė qendėr tė Prishtinės si nevojė imediate e besimtarėve musliman tė Prishtinės.

  “Forumi Musliman i Kosovės e ndien veten tė obligueshėm qė tė prononcohet me kėtė Deklaratė pėr shtyp me tė cilėn jo vetėm qė i pėrkrah protestat e besimtarėve muslimanė, por edhe aktivisht merr pjesė nė Lėvizjen Bashkohu nė mesin e shumė OJQ-ve pjesėmarrės tė shoqėrisė civile muslimane nė Kosovė nė njėrėn anė, ndėrsa nė anėn tjetėr gjykon ashpėr ndėrhyrjen e policisė sė Kosovė nė momentin e faljes sė namazit tė xhumasė, qė ėshtė njė shkelje flagrante e tė drejtave njerėzore, tė lirisė sė shprehjes sė pėrkatėsisė fetare si dhe tė praktikimit tė lirė dhe publik tė riteve fetare, me ē’rast si pasojė e kėsaj pas prangosjes sė njė besimtari,ai ėshtė rrahur dhe keqtrajtuar nė mėnyrė mė brutale nė lokalet e policisė nė Prishtinė”, thuhet nė komunikatė.

  Ky forum shprehet se kanė tentuar tė pamundėsojnė njė veprim tė tillė, ndėrhyrjen e policisė sė Kosovė, mirėpo, pėr dallim nga java e kaluar, sipas tyre, “tani policia e Kosovės, me urdhėr nga strukturat politike udhėheqėse komunale apo qendrore , ka ndėrhyrė nė mėnyrė brutale, dhe falė angazhimit tonė maksimal kemi arrit qė tė parandalojmė njė eskalim mė tė gjerė tė dhunės”.

  Forumi Musliman i Kosovės thekson se, edhe pse toleranca dhe harmonia fetare si nė Kosovė, ashtu edhe nė gjithė shoqėrinė shqiptare, ėshtė rezultat pikėsėpari i shumicės dėrmuese muslimane tė popullit tonė, ata kėrkojnė edhe prej pakicės katolike shqiptare nė Kosovė qė tė jap kontributin e saj pėr njė harmoni tė tillė, e jo, sipas tyre, t’u japin leksione dhe udhėzime se ē’duhet bėrė. Kėtė ata e bazojnė nė komunikatėn e fundit tė lėshuar nga zyra ipeshkvnore e dioqezės Shkup- Prizren, ku mes tjerash, thuhet: “Nė kohėn e fundit, shfaqen disa dukuri tė huaja dhe tė dėmshme pėr popullin dhe shtetin tonė, dukuri kėto tė cilat rrezikojnė, edhe ashtu gjendjen e brishtė e jostabile qė kemi. Aq mė tepėr na befason heshtja institucionale, politike, shoqėrore dhe kulturore ndaj kėtyre dukurive tė dėmshme”.

  Pėrmes kėsaj komunikate, Forumi Musliman i Kosovės i bėnė thirrje organeve gjegjėse komunale qė sa mė parė qė ėshtė e mundur qė tė realizojė kėtė nevojė imediate tė besimtarėve muslimanė tė Prishtinės, duke ndarė parcelėn e duhur dhe lejen pėrkatėse pėr ndėrtimin e xhamisė qendrore nė qendėr tė Prishtinės, e tė zvarritur gjer tani plot 10 vite me radhė, pasi qė, siē theksohet nė komunikatė, “tani e tutje do tė angazhohet dhe do tė pėrdorė tė gjitha mjetet e duhura demokratike dhe nuk ka mė fuqi qė do tė mund tė ndal gjer nė realizimin e plotė tė kėtij qėllimi fisnik”.

  Zri • INFO » Ditari » Shoqri » Ndrhyrja e Policis, reagon Forumi Musliman i Kosov

 6. #426
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  Shqip
  English
  عربي
  Türkēe


  Forumi Musliman i Shqiperise | Organizate gjitheperfshirese e muslimaneve shqiptare
  auch auf folgende sprachen:

  Shqip
  English
  عربي
  Türkēe

 7. #427
  El Hefe
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  ich kanns für dich interpretieren, kleine zusammenfassung!

  es ist schlimm das es menschen gibt die albanisch reden und sowas aus ihren mund bringen und uns menschen mit schwänze bezeichnen, hunde welche den tod durch milosevic verdienen.

  aber egal wir sind das von den serben schon gewohnt, sie haben uns auch menschen mit schwänze, kanibale, hunde genannt.

  don kqira ist schlimmer wie kühe das milcheimer treten zum schluss! (d.h auch wenn er 40 jahre was getan hat zum schluss alles kaputt getretten)
  noch schlimmer sind die welche seine schändliche tat verharmlosen!

  und er sagt zum schluss egal, wir dürfen uns nicht aufregen und alle katholiken im beschuss nehmen, wir sind die mehrheit der bevölkerung auf uns lastet eine grössere last und wir müssen auf unsere taten und worte aht geben.


  E kam marr vesh edhe mir, se perveq serbishtes me sap edhe pak shqip flas. Ma shum e pata me 'Sazanin e sinqert', meinem Aushilfsreligionslehrer (kish lexu biblen, a ki ni?).

  Aq, dhe jo ma shum, shkruni tash ju shka t'doni.
  Winke winke, vllezer...BiBa...

 8. #428
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  SHQIP | ENGLISH | BOSANSKI | TURKĒE

  Forumi Musliman i Kosovės 9. #429
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  E hidhėroi Nėnėn Por gjuha e tij nuk mundi mė ta shqiptoi Shehadetin"

  E hidhėroi Nėnėn Por gjuha e tij nuk mundi mė ta shqiptoi Shehadetin"

  Nėna dhe babai janė shkaktarėt e ardhjes sonė nė kėtė botė andaj atyre u takon mirėbėrėsia ideale: babait pėr shkak tė pėrkujdesjes materiale e nėnės pėr shkak tė lindjes dhe vėshtirėsive tė shumta. Nėna ėshtė ajo e cila bart fėmijėn nė barkun e saj nėntė muaj, pastaj e lind me shumė dhimbje duke iu ekspozuar edhe vdekjes.

  Ajo tė gjitha shpresat i ka varur nė kėtė fėmijė, e si mundet ai fėmijė pas tėrė kėsaj tė tregojė mosrespektim ndaj saj? Nė vazhdim, do ta pėrmendim rastin e njė sahabiu i cili nuk mundi qė ta shqiptojė shehadetin pėr shkak tė hidhėrimit tė nėnės ndaj tij. Ai rast ndodhi nė Medinėn e ndritshme.

  Alkame, i cili ishte plot shėndet e fuqi sėmuret aq rėndė saqė nuk ishte nė gjendje tė thoshte ndonjė fjalė e as tė shprehte shehadetin. Familja e tij dhe njerėzit qė vinin pėr ta vizituar ia pėrkujtonin shehadetin duke shpresuar se edhe ai do ta thotė pas tyre, mirėpo gjuha e tij nuk punonte dhe nuk ishte nė gjendje tė thoshte “La ilahe il-lallah”. Familja dhe tė afėrmit u dėshpėruan shumė pėr atė gjendje tė tij.

  Duke mos gjetur rrugėdalje tjetėr nga ai pikėllim i madh pėr Alkamen, njėri prej tė afėrmve tė tij shkon te Pejgamberi, alejhi selam dhe e lajmėron pėr gjendjen e atij tė riu. Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem e pyet personin qė e lajmėroi pėr gjendjen e Alkames: “A ka Alkamja prindėr? Personi me fjalė nuk e kuptoi njėherė fshehtėsinė e njė pyetjeje tė tillė e cila nuk kishte tė bėjė me sėmundjen e Alkames, por megjithatė iu pėrgjegj Pejgamberit: “I ati i ka vdekur, e nėnėn e ka tė moshuar…”

  Pejgamberi, alejhi selam, e dėrgoi atė qė ta thirrė nėnėn e tij. Erdhi nėna e mirė dhe Pejgamberi, alejhi selam, e pyeti pėr sjelljet e birit tė saj dhe pėr gjendjen momentale. Ajo tha: “Rregullisht e falte namazin, jepte sadakė e zekat, e agjėronte Ramazanin… Nėna ishte e sinqertė dhe tė gjithė ata qė ishin tė pranishėm e dinin se ajo ishte duke e thėnė tė vėrtetėn pėr birin e saj. Pastaj, Pejgamberi, alejhi selam, e pyeti nėnėn e Alkames se si ishte gjendja mes asaj dhe birit tė saj? Me kėtė Pejgamberi, alejhi selam, dėshironte tė dijė diēka mė shumė rreth marrėdhėnieve tė birit me nėnėn e tij.


  Nėna mendoi pak dhe tha: “Unė jam e hidhėruar ndaj tij!” Pejgamberi i tha: “Pse ashtu?!”
  Nėna e Alkames me njė zė tė ulėt dhe tė pikėlluar tha: “E ēmon dhe i jep pėrparėsi mė tepėr gruas sė tij se mua…”Pejgamberi, alejhi selam, tha: “Hidhėrimi i nėnės ndaj tij ėshtė shkak qė ėshtė penguar gjuha e tij nga thėnia e shehadetit.”

  Tė gjithė tė pranishmit ndjenė njė tronditje tė madhe pėr Alkamen, pėr atė tė ri i cili falte namaz, jepte sadaka, agjėronte, por nuk i kishte dhėnė hakun pėrgjegjėsisė qė kishte ndaj nėnės sė tij, pėrkundėr kėsaj i kishte dhėnė pėrparėsi gruas, e kishte ēmuar dhe vlerėsuar shumė mė tepėr atė qė kishte dėgjuar nga gruaja sesa fjalėt e nėnės dhe me kėtė kishte shkaktuar hidhėrimin e nėnės sė tij.

  Atėherė, Pejgamberi, alejhi selam, e ktheu kokėn prej Bilallit, radijall-llahu anhu, dhe tha: “Shko e sillmi disa dru ta djegi Alkamen nė zjarr!”


  Kur e dėgjoi kėtė, nėna shprehu njė zė pikėllues dhe tė dhimbshėm dhe tha: “O i Dėrguar i Allahut, don ta djegėsh birin tim, lulen e zemrės sime nė praninė time? Si do tė mund ta bart kėtė zemra ime? Pejgamberit, alejhi selam, i shkoi buza nė gaz, sepse fjalėt e tij rreth djegies sė Alkames dhanė rezultatin e dėshiruar, pasi ai kishte dėshirė qė nėna e Alkames t’ia falė gabimin birit tė saj. Pastaj, Pejgamberi i tha nėnės sė Alkames: “Nėse dėshiron qė Zoti tė jetė i kėnaqur dhe ta shpėtojė birin tėnd, falja gabimin, pajtohu dhe bėhu e kėnaqur ndaj tij.”


  Pejgamberi, alejhi selam, heshti pėr njė moment e pastaj tha: “Pasha Atė nė duart e tė cilit ėshtė shpirti im, nuk do tė pėrfitojė asgjė me namazin, sadakėn dhe agjėrimin e tij derisa ti je e hidhėruar ndaj tij.” Atėherė, nėna e dashur e ngriti zėrin nga thellėsia e shpirtit dhe tha: “Po dėshmoj para Zotit, po tė dėshmoj ty o i Dėrguar i Allahut, po dėshmoj para tė gjithė kėtyre qė janė tė pranishėm: “Unė ia fala gabimin dhe jam e kėnaqur ndaj tij.”


  Kur nėna e shpalli pajtimin ndaj djalit tė saj, ia fali gabimin dhe e largoi hidhėrimin, Pejgamberi, alejhi selam, tha: “Bilall, shko dhe shiko a po e thotė shehadetin? Me kėtė deshi tė provojė se a e kishte thėnė nėna pajtimin dhe fjalėn me zemėr, apo nuk e kishte thėnė me zemėr, por vetėm pse ishte turpėruar prej Pejgamberit.


  Kur shkoi Bilalli, radijall-llahu anhu, te dera e Alkames, radijall-llahu anhu, e dėgjoi atė duke thėnė shehadetin. U kthye dhe e lajmėroi Pejgamberin, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, se po e thoshte shehadetin.

  Andaj, le tė ketė kujdes ēdo i menēur qė tė mos bėjė lėshime ndaj prindėrve se pėrfundimin do ta ketė tė keq! Le tė bėhet i zellshėm pėr bamirėsinė ndaj tyre sepse ata shpejt e marrin rrugėn pėr nė botėn tjetėr e pastaj ty tė kaplon pendimi!
  Lusim Allahun qė tė jemi tė dėgjueshėm ndaj prindėrve, salavatet dhe selamet qofshin mbi profetin Muhamed, familjen dhe shokėt e tij.

 10. #430
  Avatar von Sazan

  Registriert seit
  27.05.2009
  Beiträge
  13.046
  Zitat Zitat von El Hefe Beitrag anzeigen


  E kam marr vesh edhe mir, se perveq serbishtes me sap edhe pak shqip flas. Ma shum e pata me 'Sazanin e sinqert', meinem Aushilfsreligionslehrer (kish lexu biblen, a ki ni?).

  Aq, dhe jo ma shum, shkruni tash ju shka t'doni.
  Winke winke, vllezer...BiBa...
  du schreibst mir einen 10 km langen text ( pn ) und konntest mir mit 65465465 worten keine einzige frage beantworten

  ich find das so geil !!


  ach ja..falls du es wirklich wissen willst, ich habe schon im alter von 8 jahren die "kinderbibel" gelesen und das erste gotteshaus, was ich betreten habe, war eine kirche.. geil ne?
  außerdem habe ich immer am evangelischen religionsunterricht teilgenommen.. und auch später interessierte ich mich fürs christentum, schon allein aus dem grund, weil meine vorfahren ja katholisch waren..

Ähnliche Themen

 1. Der Islam-"kritische"-Sammelthread
  Von 5SterneGeneral im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 18.06.2016, 19:23
 2. AlbaMuslims Sammelthread über den Islam
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 2903
  Letzter Beitrag: 27.11.2012, 17:38
 3. Der Islam in Albanien heute
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 24.10.2012, 14:34
 4. Islam in Albanien
  Von Albanesi im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 05.10.2006, 21:22
 5. Sammelthread: Bildung in Albanien
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 25.01.2005, 18:32