BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 87 ErsteErste ... 3642434445464748495056 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 867

Albanien und der Islam - Shqiptaret Musliman Sammelthread

Erstellt von Bendzavid, 31.05.2011, 02:34 Uhr · 866 Antworten · 93.478 Aufrufe

worum gehts da überhaupt?
    was wollte die polizei?

“do tė pendohesha sikur tė mos jem i penduar”

Intervistė me aktorin e njohur nga Kosova, Naser Rafuna)

Albislam: E lus Allahun t’ju japė sukses nė ato punė me tė cilat Ai ėshtė i kėnaqur dhe t’ju bėjė shembull tė sė mirės. Ne deshėm tė bėjmė njė bisedė nga e cila shpresoj se do tė kėnaqen edhe lexuesit tanė.

Na thoni nė fillim kush ėshtė Naser Rafuna dhe me ēfarė merret ai?

Rafuna: Jam i lindur ne Prishtinė. Me profesion aktor. Momentalisht luaj ne serialin 'Kafeneja Jonė', qė e prodhon CMB pėr RTK-nė. Jam asistent profesor i profesorit Enver Petrovci nė Akademinė e Arteve dhe po ashtu jam edhe student i studimeve Master nė Fakultetin e Arteve nė Prishtinė.

Albislam: Ēfarė libra lexoni dhe cili ėshtė libri qė ju ka lėnė mė shumė pėrshtypje dhe pse?

Rafuna: Lexoj shumė libra dhe e kam tejkaluar numrin katėr shifror tė lexuarit tė tyre. Ndėrsa Libri qė tė len pėrshtypje mė shumė ėshtė padyshim Kurani. Unė para se tė lexoj Kuranin kam lexuar mjaft BestSellera tė autorėve tė ndryshėm tė mėdhenj botėrorė. Dihet ēka ėshtė i ardhur nga qielli e ēka nga imagjinata dhe inspirimi, duke pasur motiv vetėm perceptimin, imagjinatėn dhe motivin autori.

Albislam: A mendon se tė rinjtė shqiptarė i ka kapur “epidemia” e vrapimit pas famės me ēdo kusht? A pajtoheni se shumė prej tyre nėpėrkėmbin shumė parime, sidomos ato fetare islame, me qėllim qė tė realizojnė synimet e tyre?

Rafuna: Frika nga vdekja, inferioriteti, kompleksi i dukjes apo pamjes sė jashtme, si dhe kulturės, edukatės dhe bontonit, rinia jonė dhe njė pjesė e madhe e saj vetėm e pasojnė pa pasur argument, pa arsyetim dhe logjikė rrugėn e ardhmėrisė, vendosmėrisė dhe vendimmarrjes. Nė kėtė formė ka tė bėjė mosedukimi familjar, sepse mendoj qė kompleksi i cili trashėgohet e sjell kėtė pasojė. Fama jepet dhuratė prej Zotit, ndėrsa dallon karriera. Nuk ėshtė problemi, se nėse njeriu nuk di apo ėshtė i paditur ose injorant, problemi qėndron nė faktin se ka shumė sish, tė cilėt nuk dėshirojnė tė dinė. Njerėzit nuk mund t’i nėpėrkėmbin parimet fetare tė dhėna si dhuratė nga Zoti, por ata mund ta nėpėrkėmbin veten, duke mos e vėrejtur kėtė gjė, nga arsyeja e shpresave tė kota. Unė i njoh jobesimtarėt, tė cilėt irritohen nėse flitet ndonjėherė tema pėr Zotin, fenė dhe rrugėn e drejtė. Normal, flas pėr Fenė Islame, ngase besoj se ėshtė e vetmja fe e pranuar dhe e dhuruar nga Zoti, tė tjerat janė njerėzore, epshore dhe pasuese me pėrplot kontradikta qė logjika nuk i pranon. Unė jam musliman, sepse edhe po tė isha i ndonjė feje tjetėr shpresoj se do tė isha bėrė musliman nga njė arsye: sepse mendoj si duhet e jo si dua. Mendjemadhėsia, lakmia dhe xhelozia po e shkatėrron rininė dhe popullin tonė.

Albislam: Spektaklet e ndryshme qė organizohen nėpėr medie, qofshin muzikore etj., qė kanė nė program zbulimin e talenteve apo karaktereve, si po ndikojnė nė jetėt dhe formimin e rinisė?

Rafuna: Ėshtė ide koti. Sepse qėllimi nuk ėshtė rinia, por pėrfitimi apo fama e organizatorėve, apo e producentėve. Dashuria e tė qenit nė qendėr tė vėmendjes kalon shpejt dhe krejt ēka mbetet ėshtė puna e madhe me vullnet tė mirė.

Albislam: Kush ėshtė vizioni i rinisė tonė?

Rafuna: Rinia jonė s’ka vizion.

Albislam: A beson se xhamitė (hoxhallarėt) mund tė japin kontributin e tyre nė kėtė drejtim?

Rafuna: Ēdo njeri me qėllim tė mirė mund tė japė njė kontribut tė mirė. Hoxhallarė pėr mua janė ata qė e mbajnė ēallmėn jo vetėm nė xhami. Edhe jashtė saj e kanė krenarinė.

Albislam: Ēfarė ėshtė ajo pėr tė cilėn do tė pendoheshit?

Rafuna: Tė mos pendohem kurrė. Do tė pendohesha sikur tė mos jem i penduar. Nėse Zoti nuk mė fal, unė jam i humbur, tė tjerat kanė zgjidhje. Shpresojmė nė falje. Kush mėshiron, mėshirohet. Kush fal, falet. Kush falet, falet.

Albislam: Si e paramendoni ardhmėrinė e shqiptarisė?

Rafuna: Shqiptarėt tė bashkuar nė njė vend, njė shtet, njė komb, pėrndryshe kot ėshtė tjetėr gjė, ose kėshtu siē jemi. Duhet tė jemi njė vend i madh. Njė Shqipėri.

Marrur nga Albislam.com

Shan De Lin
    Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
    EKSLUZIVE - Tė vėrtetat rreth Protestės nė Namaz 24.06.2011.

Wahreheiten der Protest Namaz 24.06.2011

Exclusive Bilder !!

naja hätten die die leute in ruhe das gebet verrichten lassen wäre glaub ich garnicht so ein chaos entstanden.

Zitat Zitat von Barbaros Beitrag anzeigen
    was wollte die polizei?
    wir brauchen in prishtina eine größere moschee und nachdem eine kathedrale gebaut wurde, sind viele moslems wütend (zurecht), da für den bau dieser kathedrale ne ganze schule abgerissen wurde... die moslems aber kaum platz in den moscheen haben und teilwweise auf der straße beten müssen.

unsere regierung ist einfach nur fürn arsch.. die beschwören eine islamische revolution in kosovo.

Zitat Zitat von Barbaros Beitrag anzeigen
    was wollte die polizei?
    musst paar seiten zurückblättern im thread!

Xhamia nė vend tė ēerdhes

Pėrderisa pėr katedralen katolike u shemb njė shkollė, pėr xhaminė e re nė Prishtinė mund tė ndodhė tė shembet njė ēerdhe.

Shpėrndaje

26 qershor 2011 Duket se presioni i bashkėsisė islame ndaj Komunės sė Prishtinės pėr njė vend pėr xhami ka pasur sukses. Klan Kosova ka raportuar se kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, e ka pranuar njė kėrkesė tė kreut tė Bashkėsisė Islame, Naim Ternava, qė nė vend tė ēerdhes pėrballė Institutit Albanologjik, tė ndėrtohet xhamia e re.
    Megjithatė, zėdhėnėsi i komunės, Muhamet Gashi ka thėnė se ka kohė deri nė pėrcaktimin e vendit dhe se sipas tij, duhet pyetur edhe organet tjera tė komunės.
    “Ky lokacion nuk ėshtė difinitiv, kėrkesa duhet tė kalojė nėpėr trupat e komunės”, ka thėnė ai.
    Kohė mė parė, pėr tė ndėrtuar katedralen katolike, u mor vendim dhe Shkolla e mesme “Xhevdet Doda” u shemb. Nė vend tė saj u ndėrtua njė katedrale.

Shume mire koka ba,qe veq qeshtje kohe ashte se kur ndertohet Xhamia e re.

Qetsohuni tash.

Albislam livestram tv

ALBISLAM LIVESTRAM TV

Albanisch Islamischer TV Sender

ALBISLAM - live streaming video powered by Livestream

Shan De Lin
    wer war überhaupt der typ der verhaftet wurde?

Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen
    wir brauchen in prishtina eine größere moschee und nachdem eine kathedrale gebaut wurde, sind viele moslems wütend (zurecht), da für den bau dieser kathedrale ne ganze schule abgerissen wurde... die moslems aber kaum platz in den moscheen haben und teilwweise auf der straße beten müssen.

unsere regierung ist einfach nur fürn arsch.. die beschwören eine islamische revolution in kosovo.
    versteh ich richtig,pristina wo mehrheitlich albanische muslime leben hat keine grosse moschee für die gemeinde aber eine neue grosse katholische kathedrale obwohl dort viel weniger albanische katholiken leben.
    verstehe die logik nicht.

Zitat Zitat von Sazan Beitrag anzeigen

Ka mu ndertu hiq dert mos ki
    Veq qeshtje kohe ashte.Ok