BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 31 ErsteErste ... 39101112131415161723 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 307

Albanisch-Christliche Gemeinschaft

Erstellt von Rockabilly, 31.05.2011, 09:50 Uhr · 306 Antworten · 35.109 Aufrufe

 1. #121
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Ehemelige orthodoxe Kirche,Osmanen machten es zum Museum

 2. #122
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Papst Johannes Paul II küsst Albanien


 3. #123
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Bekannteste Albanerin, die in jeder albanischen Stadt mindst. eine Statue hat und eine Strasse die nach ihr benannt ist:


 4. #124
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Ältester Satz auf der schriftlich auf Albanisch gehalten wurde: Information mit christlichen Elementen aus dem Jahre 1210

  "Mee nihemmen zze dessimnee e phorte t'Lummummitt ZOT e mbaronjj v'Vitte
  MCCX dittn ee IX t' Mmarxxitee."

 5. #125
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Christliches Qiftelilied:


 6. #126
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Weihnachtslieder:


 7. #127
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  "Christliche Ilahi"


 8. #128
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863

 9. #129
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287


  Shkruan:
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė Dita e Shėn Gjergjit, 23 prill, 6 maj, ėshtė njė festė kristiane, me rrėnjė pagane, por qė kremtohet nė Lindje e Perėndim, kremtohet me shumė gėzim, e kremtojnė edhe shqiptarėt, sepse e trashėguan nga tė parėt…! Njė pjesė e shqiptarėve qė e kremtojnė, pėr kėtė aspak nuk mendojnė…! Ata qė nuk mendojnė, tė vėrtetėn si mund ta kuptojnė…?


  E vėrteta rreth Shėn Gjergjit?
  Historianėt me renome botėrore kanė hulumtuar, kanė debatuar, deri nė imtėsi, pėr tė zbuluar tė vėrtetėn rreth tij. Dhe si pėrfundim, kėtė tė vėrtetė ende s’e kanė gjetė…! The Catholic Encyclopedia (Enciklopedia Katolike) shkruan se nuk ka dyshim pėr ekzistencėn historike tė Shėn Gjergjit, por nuk duhet besuar nė ngjarjet fiktive qė janė thurur rreth tij… Pra, ngjarjet rreth Shėn Gjergjit nuk janė historike, por janė mitike, mitet nuk janė tė rralla, ato janė si pėrralla…!
  Kush ishte Shėn Gjergji?
  Legjenda thotė se Shėn Gjergji ka lindur nė Kapadokia, Azi, nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė tretė, rreth viteve 275-385 dhe ėshtė martirizuar nė Palestinė… Shėn Gjergji ka jetuar nė kohėn e perandorit romak, Dioklecianit, perandor me prejardhje ilire, por qė ishte njė nga armiqtė mė tė tmerrshėm tė Krishterimit, i cili e kishte emėruar nė njė post ushtarak me shumė pėrgjegjėsi, pa e ditur se ai ėshtė i krishterė, armik i tij…! Kur mė nė fund, perandori romak, Diokleciani, e zbuloi qė Shėn Gjergji ishte i krishterė, atėherė e burgosi e torturoi dhe nė fund ia preu kokėn dhe trupin ia copėtoi… Por, edhe pasi i pritet koka dhe trupi i copėtohet, Shėn Gjergji, sėrish, ringjallet dhe tri herė nė kėmbė ēohet…! Me pak fjalė, sepse ka edhe shumė mite, legjenda dhe pėrralla tė tjera rreth Shėn Gjergjit, kjo ėshtė e “vėrteta”, pra, secili ka tė drejtė nga kėto tė “vėrteta” tė nxjerrė pėrfundimet e veta…! Me gjithė kėto mite, pėrralla, Shėn Gjergji nderohet. Nderohet si njė nga shenjtėt mė tė mėdhenj tek tė krishterėt, e nderojnė deri nė adhurim, duke kėrkuar nga ai mbrojtje, shpėtim: Kisha Katolike, Kisha Anglikane, Kisha Ortodokse dhe shumė bashkėsi ose kisha mė tė vogla kristiane, Lindore dhe Perėndimore…!
  Dita e Shėn Gjergjit tek Shqiptarėt
  Sot, para Evropės, para botės, krenohen shqiptarėt qė e pranuan Krishterimin tė parėt…! Sot krenohen shqiptarėt qė janė popull i lashtė, autokton, qė janė shumica muslimanė…! Sot, shumė shqiptarė, edhe pse fetarė, janė tė lidhur ngushtė me bindjet dhe traditat e tyre tė lashta pagane, duke u krenuar se kėto festa pagane kanė prejardhje ilire – dardane…! Kjo krenari, pėr kėto festime, pėr kėto kremtime, nuk janė mėsime, por janė pėsime, sepse o tė dashur shqiptarė, iliro-dardan, kėto nuk pėrputhen me Fjalėn e Zotit, as nė Bibėl, as nė Kur’an… Krishti, hazreti Isai (a.s.) tregoi pse ėshtė e rrezikshme tė ndjekėsh traditat e sajuara nga njerėzit kur u tha udhėheqėsve fetarė tė ditėve tė tij: “E keni bėrė Fjalėn e Zotit tė pavlefshme, pėr shkak tė traditės suaj”.
  Pastaj citoi kėto Fjalė tė Zotit: “Ky popull mė nderon me buzė, e megjithatė zemra e tyre ėshtė larguar shumė nga Unė. Mė kot vazhdojnė tė mė adhurojnė, sepse mėsimet e tyre janė thjeshtė urdhėrime njerėzish.” (Bibla, Mateu 15:1-9, Isaia 29:13)
  Zoti nė Kur’an thotė: “Kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė…”(Kur’an, 20:124)
  A ka kuptim qė shqiptarėt, besimtarėt, tė udhėzohen nga mėsimet e thjeshta njerėzore e tė largohen nga urdhėrimet biblike dhe kuranore?

 10. #130
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Piazza Albanesi in Rom, nahe dem Kolloseum. Gewidmet Skenderbeg. In der nähe ist auch die kosovarische Botschaft.


Ähnliche Themen

 1. Christliche Missionare
  Von Ilirus im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 17.09.2011, 15:22
 2. Albanisch-Bektashi-Gemeinschaft
  Von Imperatori im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.06.2011, 16:05
 3. Christliche Videos.
  Von Vergessener_Wolf im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 70
  Letzter Beitrag: 13.09.2006, 10:30