BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 31 ErsteErste ... 511121314151617181925 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 307

Albanisch-Christliche Gemeinschaft

Erstellt von Rockabilly, 31.05.2011, 09:50 Uhr · 306 Antworten · 35.125 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  St. Jerome. Übersetzer der Bibel in Griechisch und Latein, und Formater der katholischen Kirche, war Illyrer aus Dalmatien. 2. #142
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Konstantin der Grosser, Illyrer aus Nissos (Nis), machte das Christentum zur Staatsreligion des römischen Reiches. 3. #143

  Registriert seit
  16.01.2011
  Beiträge
  3.725
  Dhampir wo genau ist deine Heimat ?
  Dorf/Stadt halt

 4. #144
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Turk11 Beitrag anzeigen
  Dhampir wo genau ist deine Heimat ?
  Dorf/Stadt halt

  Willst du mir wehtun? :-(

 5. #145
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus - Bekanntester Kaiser Byzanz, war Illyrer aus Südserbien.


 6. #146

  Registriert seit
  16.01.2011
  Beiträge
  3.725
  Zitat Zitat von Dhampir Beitrag anzeigen
  Willst du mir wehtun? :-(


  Ne ich will bloß wissen wo deine Heimat ist und warum du kein Muslim bist XD
  Einfach so halt Man

 7. #147
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Shen Flori und Shen Lauri Dhampir

 8. #148
  Avatar von Komandant Mark

  Registriert seit
  30.05.2010
  Beiträge
  7.624
  Janjevci aus Kosovo !

  Janjevci

 9. #149
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Turk11 Beitrag anzeigen


  Ne ich will bloß wissen wo deine Heimat ist und warum du kein Muslim bist XD
  Einfach so halt Man

  Klina  Meine Vorfahren hatten halt die Eier und kein Geld der Welt konnte sie dazu bringen, zu konvertieren. ^^

 10. #150
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  18 Gusht: Shen Flori e Lauri
  - Martirë të Ulpianes, afër Prishtinës -  Sot më 18 gusht, Kisha katolike përkujtoi dy shënjtorë, që derdhën gjakun për Krishtin në trojet shqiptare: e kemi fjalën për Shën Florin e Shën Laurin, nga qyteti i Ulpianes në tokën e Dardanisë, Kosova e sotme.

  Tradita dymijevjeçare e krishterimit nder Shqiptar, nuk mund te mos i falte banoreve te ketyre trevave ne shekuj edhe shenjtoret vendas, ose ungjillezues te trevave ku banojne sot shqiptaret. Dy prej tyre i kremtoi sot Kisha universale: jane Shen Flori e Shen Lauri:

  Per t’i njohur me mire figurat e tyre po kujtojme:
  Sikurse deshmohet prej burimeve kishtare, Dyrrah-u –Durresi, pati qysh ne vitin 56 nje ipeshkev te shuguruar.


  Ne kohen kur Shen Pali shkelte ne Durres, atje nisi sherbimin nje ipeshkev me emrin Cesar, i cili qe nje nga martiret e pare te fese se Krishtit, pra nje nga shenjtoret me te hershem te krishterimit.


  I dyte nder shenjtoret e botes iliro-shqiptare eshte shen Ashti (apo shen Asti), gjithashtu peshkop i Durresit, i martirizuar ne vitin 117.


  Shen Jeronimi (Hieronymus), nje nga kater dijetaret e medhenje te kishes, qe ne shekullin e 4-t Perktheu “Vulgate-n”, duke i dhene Perendimit te parin tekst te shkrimit te shenjte ne latinisht, ishte nga Stridoni i Dalmacise, vend i banuar nga iliret, gje qe e pohon vete Shenjti ne shkrimet e tij.

  Pak a shume ne te njejten kohe, shen Niketa, i njohur edhe me emrin “ shen Niketa i Dardanise “apo “ shen Niketa i Remessiana-s” ( tek sllavet: “sveti Nikita”, kompozoi himnoren e mirenjohur “ Te deum, laudeamus”-“ Ty Zot te lavderojme”. Te pakten qe nga fillimi i shekullit te kaluar, kur britaniku A.E. Burn botoi ne Cambridge (1905) monografine “Niceta of Remessiana”, dihet boterisht se ky shenjtor doli prej botes iliro-shqiptare. Vete shen Niketa shkruan me doren e tij: “Dardanus sum” jam dardan.

  Shenjtoret e martire te tjere pasuruan traditen e krishterimit ne Shqiperi duke ardhur prej visesh ku nuk paten mundesi, per shkak te persekutimeve te jashtzakonshme, te perhapnin Ungjillin e Krishtit.

  Flori dhe Lauri, ose Floriani dhe Laurini, siç njihen shpesh dy vellezerit binjake, erdhen nga vise te largeta ne shekullin e 2-te ne Dardani, e pikrisht ne Ulpiana, ku, me pelqimin e sundimtareve vendas, ngriten nje kishte te krishtere, te cilen ia kushtuan Jezu Krishtit. Jetuan ne gjysmen e pare te shekullit te 2-te dhe, kur persekutimi ndaj krishterimit u shtri edhe ne trevat ilire, u martirizuan ne Kosoven e sotem, duke mbrojtur keshtu token e te pareve tane me gjak te derdhur per te deshmuar Krishtin.

  Ne fillimin e shekullit te peste, sipas deshmive te Ate Zef Valentinit ( 1929), shen Gjon Gojarti kaloi dy vite te veshtira ne brendesi te Ballkanit, saktesisht ne token ilire. Nje deshmi e paraqitur nje shekull me pare nga greko- shqiptari Nikolaos Mystakidis ben te ditur se kishes se Laboves perandori Justinian i dhuroi nje cope nga druri i shenjte i kryqit te kryqezimit te Krishtit dhe nje doreshkrim te arte te shen Gjon Gojaritit.

  Tradita e takimit te hapesires shqiptare vashdoi me shekuj. Ne veri shen Sergji e Baku; ne jug shen Gjon Vladimiri, deri tek shen Kozmai, tregojne se bota shqiptar e jo vetem nuk ishte e larget per misionaret e shenjte, por, madje, u krijonte atyre mjedise zhvillimi a lartesimi. Kjo nuk lidhet vetem me krishterimin, por me bashkesine shqiptare ne teresi. Per ilustrim po lexojme te plote letren e Ali pashe Tepelenes drejtuar te bindurve te tij, me porosine per ringritjen dhe ruajtjen e manastirit te shen Kozmait:

  “Juve rum te nahijes se Beratit, myzeqare dhe vlleh grabovare, katunde dhe çifliqe. Ju lajmeroj se ja ku vura nje epitrop qe te me ndreqe manastirin e plakut Kozma; ndihmova dhe une me aspra e te ndihmoni dhe ju si t’ju thote dhespoti, me qellim qe te ndreqet ky manastir. Per ata qe nuk do te japin ndihmen e tyre, do te me mbetet hateri dhe pastaj do te paguajne dyfish. Sikunder ju urdheroj ashtu te beni pas ketij vendimi. (Ne Gjirokaster, me 12 shtator 1813” (“Kodiket e shqipresie “, bot i DPA § Unesco-s, Tirane 2003, f.48)

  Dijetari austriak, Todor Ippen, shkruan se ne malet e Shqiperise se Veriut dikur shiheshin portrete shenjtoresh te kohes se paleokrishterimit. Kjo nuk eshte provuar dhe as mohuar nga ndonje studiues i mevonshem. Por ne nje permendore tjeter te kultures tradizionale, ne te drejten etnozakonore shqiptare, thuhet rrepte se “shtepia e shqiptarit eshte e Zotit, e mikut dhe e shtegtarit”, shprehje kjo e mirenjohur per te gjithe, por, per fat te keq pa shtojcen: “Kujdes, sepse nuk dihet kush troket: shenjti a perderësi”.
  __________________

Ähnliche Themen

 1. Christliche Missionare
  Von Ilirus im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 17.09.2011, 15:22
 2. Albanisch-Bektashi-Gemeinschaft
  Von Imperatori im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.06.2011, 16:05
 3. Christliche Videos.
  Von Vergessener_Wolf im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 70
  Letzter Beitrag: 13.09.2006, 10:30