Diese Diskussion geht nur an meine Albanischen Brüder! Die anderen können gerne mitdiskutieren, falls sie es verstehen...


Din e dije

O burra! O bijė, mirė ta dini qė feja e dija janė dy fletė pėr njerėzinė nga Perendija, Me ato njeriu nėse don vehten ta laltėsojė tėrė jetėn do tė ėndėrrojė. Njerėzia e njerėzive me fe e me dije fetari i dijshėm edhe te Zoti ėshtė i dashur, edhe nė sy tė ēdo kujt ėshtė i ndershėm.

Feja dhe dija tė tėra tė mirat i sjellin e gjith tė kėqiat i pėrcjellin. Njeriu fe e dije kur tė ketė atėherė ka gjallėri tė vėrtetė. Njė njeri qė nuk ka fe e dije sado qė e she tė gjallė, tė vdekur dije. I lutem Zotit nė kėtė jetė shqiptarė tė pa fe mos tė ketė. Edhe kjo fjalė, ėshtė e zgjedhur, nga dijetarėt e mentarėt qė i besuan tė mbarėt se: Njerėzia e njerėzive me fe e me dije bagėtia e bagėtive ėshtė me haje e me pije. Njė njeri qė shikon vetėm tė hajė e tė pijė, e nuk mundohet tė fitojė virtyte tė mira dhe tė mėsojė fe e dije s'dallon dot prej bagėtive, pėrveē se me haje e pije.


Ju lutem shkruani komentet nė gjuhen ma tė bukur nė Balkan dhe gjith botėn natyrisht

Ju pėrshėndes