BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 5 von 8 ErsteErste 12345678 LetzteLetzte
Ergebnis 41 bis 50 von 72

Dita e Shėn Gjergjit / Georgstag

Erstellt von Gentos, 29.04.2011, 20:54 Uhr · 71 Antworten · 10.776 Aufrufe

 1. #41

  Registriert seit
  26.01.2012
  Beiträge
  7.427
  k.A. wie es bei den alb. Muslimen in Albanien und Kosovo ist, aber wir aus Presheva (und so viel ich weiss, die aus MK) feiern diesen Tag nicht. Diesen Tag zu feiern ist Kufr (Unglaube), weil es kein islamischer Feiertag ist und diese Person keine Heilige Person ist.

 2. #42
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Man feiert doch nicht ihn

 3. #43
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von AlbaMuslims Beitrag anzeigen
  k.A. wie es bei den alb. Muslimen in Albanien und Kosovo ist, aber wir aus Presheva (und so viel ich weiss, die aus MK) feiern diesen Tag nicht. Diesen Tag zu feiern ist Kufr (Unglaube), weil es kein islamischer Feiertag ist und diese Person keine Heilige Person ist.
  Jap, stimmt, es gibt Menschen die den Geburtstag des Propheten feiern, ist auch verboten.

 4. #44
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Man feiert doch nicht ihn
  Allgemein Unislamische Feste feiern ist Unglaube, sei es Weihnachten oder Silvester.

 5. #45
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  SVETI DJORDJE

 6. #46
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Allgemein Unislamische Feste feiern ist Unglaube, sei es Weihnachten oder Silvester.
  Achso ,das heißt sowas wie das Erntedankfest ist auch verboten? Schade

 7. #47
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Achso ,das heißt sowas wie das Erntedankfest ist auch verboten? Schade
  Für Moslems ja, gibt es bei Albanern ein Erntedankfest?

 8. #48
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von Axha Paqarriz Beitrag anzeigen
  Für Moslems ja, gibt es bei Albanern ein Erntedankfest?
  Ja ,"darka e lames"

  ā€žDarka e LamĆ«sā€œ do tĆ« shtrohet edhe nĆ« Cyrih | albinfo.ch

 9. #49
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Dita e Shėn Gjergjit

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirė

  Shko te: navigacion, kėrko
  Dita e Shėn Gjergjit festohet pėr t'a pėrjetuar ndaljen e dimrit dhe ardhjen e stinės sė verės. Fillon me 5 maj mvarėsisht prej krahinės shqiptare vazhdon deri me 15 maj. Karakterizohet me lojera tė shumta, me fluks tė madh tė shqiptarėve nė fusha tė gjėra, pranė tyrbeve, apo ndonjė vendbanimi tė lashtė.
  Gjurmėt shkojnė larg nė lashtėsinė ilire atėherė kur ata besonin nė shumė pėrėndi.Ardhja e krishtėrimit si duket nuk e shkuli nga rrėnja kėtė traditė tė tyre dhe per t'i duruar (ndoshta edhe nga transmutacioni i feve, adoptimi i zakoneve tė vjetra nėn petkun e fesė sė re) ia vunė emrin Shėn Gjergj. Me ardhjen e Perandorisė Osmane nė trevat shqiptare filluan tė ndėrtohen tyrbe apo mauzole tė ndryshme tė cilat ndėrtoheshin pėr evliat, hoxhallarėt, shehleret apo dervishėt e devotshėm. Shqiptarėt pėr t'i qėndruar besnik traditės ģa pėrshtatėn tani, edhe fesė islame kėtė festė tradicionale. Festa nė Kosovė psh. nė Rrafsh tė Dukagjinit organizohet pranė tyrbeve tė shenjta, nė prani tė tė cilave prehet apo theret qengji, duke kėrkuar nga Zoti mirėsi nė kėmbim tė flijimit. Mirėpo fakti se "ajo ėshtė festė e romėve dhe ashkalinjėve" nuk qėndron sepse ata janė pakicė nė kėtė vend dhe kanė ardhur gjatė mesjetės sė zhvilluar perkatėsisht gjatė shek. XIII-XV me ērast i pėrshtaten vendit dhe vendasve. Nė qytetin e Prizrenit psh. festohet me 5 maj qė ndryshe qytetarėt e Prizrenit i thonė "Karabash" (Kryezi) pranė tyrbes sė Karabashit sepse aty nė atė fushė gjenden vorrezat e vjetra tė qytetit, por njerėzit ulen aty dhe s'e kanė pasur kurrė bezdi, sepse ka vetėm rrasa tė vjetra. Aty hynin banorėt e qytetit dhe tė rrethit dhe kėrkonin shpėtim duke lėnė ndonjė lek apo duke pirė ujin e tyrbes. Dihet qė kjo festė deri nė vitet e vona (1980-1985 nė Gjakovė) ėshtė mbajtur. Nė anėn tjetėr nė Prishtinė po nė ato vite shumė fėmijė nga ana e Kosovės e kanė parė kėtė si ditė festive tė maxhypėve dhe shkijeve, gjė e pasaktė kjo, mbase kjo duhet tė ketė qenė mbeturinat e fundit e ndikimit osman nė kėtė pjesė dhe e propagandės qė i bėhet pėr t'a pėrgėnjėshtruar. Ja si pėrshkruhet njė ditė e Shėn Gjergjit
  Ditėn e Shėn Gjergjit duhet zgjuar heret nė mėngjez, tė laheshe pastaj varej kungulli i egėr nė qafe qė e pergatisin nėnat zakonisht (bėhet nga njė lloj bime qė ėshtė si patate, grihet nė copa tė vogla dhe bėhet qafore me pe tė kuq dhe tė bardhė); pastaj shkohej rreth lumit pėr tė marrė degė tė gjelbėruara shelgu, pastaj shkohet tek mulliri dhe tek lugu i mullirit i lanim degėt e shelgut, lanim fytyrėn, dhe sillnim degėt nė shtėpi por duhej patur kujdes se mos tė prekej toka, pastaj kėto degė vareshin nė portė tė shtėpisė (mė kujtohet ēdo portė ishte e stolisur me degė shelgu)Pastaj bėhej edhe njė ritual tjetėr ku dilnin fėmijėt nė kodrėn e afėrt groponin rreth ndonjė druri deri sa zbulonin ndonjė rrenje, hiqnin dheun dhe bėnin njė si kanal qė tė pėrbihen nėn rrėnjė tė drurit.
  Shėn Gjergji ėshtė festė me shume rite: gjelbėrim, ndezje e zjarreve rituale nė vende publike, mbledhje lulesh e thurrje kurorash nga fėmijėt, lagia e njerėzve tė shtėpisė me "ujė pa fol", shilarthi (salanxhaku) i fėmijėve nė pemė (apo dyer tė oborrit), rite nė ara e ndėr bagėti pėr mbarėsi

 10. #50
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Shegjergji dhe Shmitri
  HERONJE KALENDARIK


  Shegjergji e Shmitri jane adapt te heronjeve kalendark pagan qe i ripakezoi kisha shqiptare dhe qe pas skizmes (shkyerjes) se saj ne ate greke dhe romake u mbeten te dyjave si trashegimi. Mirepo keta dy shenjte ishin me te rendesishmit nga gjithe te shenjtit shqiptar. Psh Shegjergji eshte dragua qe lufton kulcedren. Atij i flijohet nje dele -qe ne traditen shqiptare therej pa prekur ne token asnjehere.

  Shegjergji eshte dita e pare e veres, Shmitri eshte dita e pare e dimrit me kalendarin tone te vjeter, ndersa popujt qe asimiluan fiset arberore ne fillim te mesjetes keto data i trasheguan nga te paret tane.

  Te dy jane heronje te sterlashte pagan qe nga parahistoria e thelle. Prandaj meqenese Kisha nuk arriti ti zhdukte nga traditat e sterlashta kombtare, si kompromis i kesaj i asimiloi dhe i shenjteroi qe ne fillet e saj. Edhe sot e kesaj dite ne te gjitha kishat qe i kushtohen shen Gjergjit do te gjesh rrenje shqiptare ose ndikim te kishes shqiptare ose dicka me te thelle se kaq; nderlidhje e ngulitje jashtzakonisht te vjetra te kultit tone parahistorik ne viset e caktuara te qendrave tradicionalisht te rendesishme tregtare per ne.

Ähnliche Themen

 1. Shen Gjergji/Heiliger Georg
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 45
  Letzter Beitrag: 05.05.2010, 16:43
 2. Shen i Zhao napokon zlatni!
  Von GodAdmin im Forum News
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 16.02.2010, 09:00
 3. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 19.10.2009, 15:52
 4. Shen Gjergj bei den Arberesh
  Von Gentos im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 02.06.2009, 17:12
 5. Mire Dita
  Von Alblood im Forum Rakija
  Antworten: 51
  Letzter Beitrag: 03.01.2007, 13:54