Si rralle ndonjher Gjykata Civile e Tiranes ka vendosur t ndaloj nj 31-vjear t hyj n xhami, pas krkeses s organit t akuzs, q e ka at nn hetim, pr akuzn e pengimit t veprimtarive t organizatave fetare.

Sipas vendimit te Gjykates, Lulzim Plloi urdherohet te mos hyje ne xhamine e medresese dhe kjo mase nuk ndikon negaivisht qe i pandehuri te mos ushtroje ritet fetare sipas besimit te tij, pasi sic thote gjykata ai mund t'i ushtroje normalisht ne do xhami tjeter, e per me teper qe te tilla ka plot ne tirane.

Top Channel e kontaktoi Lulzim Plloin pas vendimit te shpallur, ai deklaron se ka qene imami i kesaj xhamie dhe se konflikti mes tij dhe Komunitetit Myslyman ka nisur ne shkurt te ketij viti, atehere kur ai eshte liruar nga kjo detyre.

"N raport me vendimin q ka marr gjykata, un do ta respektoj, nuk do t shkoj, pasi dua t shpreh deri n fund qytetarin time dhe vullnetin tim pr t'ju prmbajtur dolloj vendimi, gjykimi, qoft edhe i padrejt, sepse un kshtu e quaj, t padrejt, n mnyr q e gjith e vrteta t dal n shesh", tha Plloi.

Sipas imamit Plloi, ai eshte denoncuar ne polici sikur nxiste besimtaret qe te ndalonin imamin e ri, por ai tregon se jane vete besimtaret ata qe me an t nj shkrese kerkojne te degjohen nga Komuniteti per zgjedhjen e njeriut qe u drejton faljen. Plloi akuzon Komunitetin Mysliman se sa here ka ngritje zeri, Komuniteti Myslyman njofton menjehere autoritetet per shfaqje radikalesh apo ekstremistesh.

"Kam ngelur i habitur, pr faktin q jam thirrur te Antiterrori, sepse t argumentosh se nj njeri sht radikal dhe ekstremist, duhet t kesh fakte dhe pa fakte dhe argumente nuk mund t akuzosh asknd. N t njjtn koh kam dhn argumentat e mia, q un nuk jam i till", thot Plloi.

Se fundmi ka patur mjaft debate per egzistencen apo perplasjen e rrymave prane Komunitetit, por nuk ka patur asnjehere nje vendim gjykate qe ndalon nje person te mos hyje ne xhami.

Gjykata ndalon imamin - Top Channel


In Albanien hat man jetzt sogar die Moscheen privatisiert ....