BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

JOSIPOVIĆ: Većina Hercegovaca pošteni su ljudi, novi izborni zakon treba dokinuti reg

Erstellt von Pajpina, 24.02.2010, 19:04 Uhr · 1 Antwort · 386 Aufrufe

Lächeln JOSIPOVIĆ: Većina Hercegovaca pošteni su ljudi, novi izborni zakon treba dokinuti reg

Žalostan sam kad se o ljudima iz Hercegovine govori loše, to nije dobro jer su to marljivi, hrabri ljudi koji to ne zaslužuju, kazao je Josipović apeliravši na Vladu i Sabor da se što prije poradi na postizanju rješenja za drugačiju ustavnu formulaciju, te promjene u izbornom zakonu.

Posebna izborna jedinica za dijasporu generira mnoge probleme i treba ju ukinuti, stav je novog hrvatskog predsjednika Ive Josipovića, iznesen jučer u njegovom prvom gostovanju u emisiji Hrvatskog radija »S predsjednikom na kavi«. Josipović je naglasio kako to ne znači da se on zalaže za ukidanje prava dijaspori, nego samo za promjenu izbornog modela ne bi li se spriječile manipulacije na izborima u BiH i ostatku dijaspore.

Ne bi bio dobar potez ukidanje prava glasa za dijasporu, ali 11. izborna jedinica generira probleme i uvijek sam se borio protiv nje. Ovakva situacija u kojoj se u BiH na izborima, koji nisu uvijek provedeni najkorektnije, uvijek preferira jedna politička opcija, generira jednu veliku netrpeljivost.
    Žalostan sam kad se o ljudima iz Hercegovine govori loše, to nije dobro jer su to marljivi, hrabri ljudi koji to ne zaslužuju, kazao je Josipović apeliravši na Vladu i Sabor da se što prije poradi na postizanju rješenja za drugačiju ustavnu formulaciju, te promjene u izbornom zakonu.
    - Sad je vrijeme za to da se najozbiljnije uđe u ustavne promjene i odmah potom u promjene izbornog zakonodavstva. Hrvatska ima jedno od najlošijih izbornih zakonodavstava u Europi i regiji, to treba promijeniti, i Hrvatska u prve iduće izbore treba ući s demokratičnijim, modernijim novim izbornim zakonodavstvom, ocijenio je predsjednik Josipović.
    Novom predsjedniku nisu baš najbolje sjele niti kritike koje su stigle iz vladajuće stranke povodom njegove odluke da formira gospodarski savjet na Pantovčaku, a posebno mu se zamjerio Andrija Hebrang koji mu je poručio da »mora znati svoje mjesto«.
    - Ja sam vrlo čvrsto na svome mjestu! Potpuno je nepotrebna ta nervoza u Vladi oko gospodarskog tima kada sam već prilikom predstavljanja svog gospodarskog savjeta jasno rekao da ne stvaram paralelnu vladu. Ali predsjednik Republike Hrvatske može i mora davati inicijative, može i mora davati pohvale i kritike o različitim segmentima upravljanja, pa i ekonomskoj politici, to ću i činiti, poručio
    Sa sindikatima živo i otvoreno
    Predsjednik Josipović odbacio je jučer kritike kako je u svoj gospodarski savjet pozvao samo predstavnike poslodavaca a ne i sindikata.
    Već sam napomenuo da moj Ured nije do kraja formiran ali svi su mogli vidjeti u javno objavljenoj šemi da sam predvidio mjesto posebnog povjere¬nika za rad i radnička pitanja. Već se dogovara prvi moj sastanak sa čelnicima sindikata, s kojima namjeravam imati živu i otvorenu komunikaciju, kazao je Josipović.
    je Josipović. Zaključio je kako su se »neki nepotrebno zabrinuli oko njegovog jakog gospodarskog tima«, a pogodile su ga i brojne kritike, pa i one premijerke Kosor, na sastav njegovog savjetničkog tima.
    - Moj gospodarski tim je izuzetno kompetentan, a biti će još i pojačan. Nije kreiran da zabija nož u leđa Vlade nego da pomogne prvo meni a onda i Vladi. Svoje sam savjetnike birao po kriteriju stručnosti i po mojoj ocjeni sastav u Uredu predsjednika danas je u mnogome kvalitetniji od onog prošlog, pa čak i od vladinog tima. Jedan povjerenik otpao je prije nego li je i imenovan zbog toga što je skrivao neke probleme sa zakonom i to po meni nije dokaz šlamperaja nego demokratskog iskoraka: pokazao sam da držim do pravednosti i zakona i da tu za nikoga nema popusta, pa čak ni za ljude koji su bili u mom timu, kazao je Josipović. Rekao je i kako njegovi savjetnici nisu mogli već sada proći sigurnosne provjere jer još nisu službeno niti imenovani.
    - Bilo bi zanimljivo vidjeti jesu li svi ministri prošli sigurnosne provjere, nisam siguran u to, jer da jesu vjerojatno se ne bi kao sada događalo da neki od njih, nakon nekog vremena provedenog u Vladi, imaju ozbiljnih problema sa Državnim odvjetništvom i zakonom, ironičan je bio predsjednik Josipović.
    Odgovarajući na pitanje novinara, Josipović je kazao kako bi otišao i u Jasenovac i u Bleiburg, ali da sa Bleiburgom postoji ograničenje jer pojedinci pokušavaju preko njega raditi reviziju prošlosti.
    - Bleiburg i njegove žrtve zaslužuju poštovanje kao i svaka žrtva, ali mora se povijesno znati tko je bio tko. Ako se Bleiburg tretira kao sredstvo za reviziju prošlosti, to nije dobro i predstavlja ograničavajući faktor, kazao je Josipović.22.02.2010

Zusammenfassung,Übersetzung