BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 15

Serbėt ‘blejnė’ 3 mijė euro njė nuse shqiptare

Erstellt von Gjidoda, 01.07.2011, 17:04 Uhr · 14 Antworten · 4.084 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Gjidoda

  Registriert seit
  05.08.2010
  Beiträge
  490

  Serbėt ‘blejnė’ 3 mijė euro njė nuse shqiptare

  Dhjetėra tė rinj serbė pėr ēdo muaj martohen me shqiptare tė reja nga zonat veriore tė Shqipėrisė. Kėshtu kėtyre ditėve shkruajnė mediet serbe, tė cilat e shohin kėtė si njė nga temat mė tė kėrkuara nė Serbi.

  Ky fenomen po shkon gjithnjė duke u rritur. Pėr njė nuse shqiptare paguhen 3 mijė euro dhe se tė njėjtin fat e ka pasur edhe serbi Predrag Gjokoviē, 27 vjeē nga fshati Davidoviē nė Serbi, i cili u martua me Anila Prendi nga Tirana.

  Nė kėtė zonė serbe theksojnė mediet nuk ka pasur martesa tė tilla, mirėpo siē thuhet mbi 900 tė rinj janė tė gatshėm tė martohen me nuse shqiptare.

  Predrag ka theksuar se deri tek interesi pėr martesė me nuse shqiptare ka ardhur pas leximit tė shpalljeve nė gazeta, dhe se ai ndėrmjetėsuesit apo shkuesit i ka paguar mbi 2 mijė euro pėr tė gjetur nusen, ndėrsa pėr tre herė me radhė ai ka qenė nė Shqipėri dhe ka takuar familjen e nuses sė tij me tė cilin kanė bėrė dasmė.

  Ai i ka siguruar njė fjalor shqip-serbisht gruas sė tij dhe ashtu po e mėson atė nė gjuhėn e tij amtare. Por edhe Anila pėr mediet serbe ka theksuar se ndjehet e lumtur nė kėtė familje.
  Lume Miliēeviē ėshtė shqiptarja e ve, tė cilės burri i kishte vdekur disa vite mė parė, mirėpo ajo kishte vendosur qė tė mbetet nė Serbi.

  Ajo njihet si shkuese apo ndėrmjetėsuese pėr martesat. Lumja vazhdimisht organizon udhėtime dhe vizita tė tė rinjve serb nga zonat rurale serbe drejt Shqipėrisė, ku atje ajo grumbullon vajza dhe familje tė interesuara pėr martesa. Mė pas ndėrmjetėsuesja organizon edhe vizitėn e prindėrve tė vajzave nė Serbi, pėr tė parė se ku do tė jetonin vajzat e tyre.

  Vetėm nė zonėn e Rashkės, Peshtera, Golij, Javor dhe Jadovik janė martuar mbi 150 shqiptare me serbe dhe se ato deri tani kanė krijuar familjet e tyre me shumė fėmijė.

  “Vecernje Novosti” shkruan se deri nė vjeshtė pritet tė bėhen mbi 50 martesa tė reja me nuse shqiptare. Vetėm njė martesė rezulton e paaftė, pasi qė burri serb ishte pijanec dhe gruaja e tij shqiptare ka ikur me njė serb tjetėr. Organizata “Rashka e Vjetėr” organizon dhe ndėrmjetėson falas pėr martesat dhe organizon udhėtimet e serbėve nė Shqipėri.

  Kjo organizatė bėn tė ditur se nuk bėhet fjalė pėr ndonjė biznes, por vetėm pėr aktivitet human pėr mosboshatisjen e fshatrave serbe. Sipas tyre, deri tani ajo ka bėrė 300 martesa midis serbėve dhe shqiptareve.

  Nė Shkodėr ekziston agjencia e cila ndėrmjetėson pėr martesat dhe se serbėt paguajnė mbi 3-4 mijė euro pėr njė nuse shqiptare. “Po ringjallim fshatrat. Nė njė fshat Bugjevė dhjetė gra nga vendi i shqiponjave kanė lindur mbi 12 fėmijė dhe se ėshtė hapur shkolla sėrish”, theksoi njė fshatar serb pėr mediet, raportoi INA.

  Para disa javėve mediet serbe kishin raportuar njė ngjarje kur ministri i brendshėm serbė ia dorėzoi nėnshtetėsinė serbe njė femre shqiptare.

  Serbėt

  Warum nehmen die einen Serben? Gibt doch genügend Albaner

 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Das sind halt ehrenlose Nutten die keinen mehr abbekommen.

 3. #3
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Varferia i ēon te shkijet.

 4. #4
  ökörtilos
  bazd meg öreg egy kurva szot nem ertek

 5. #5
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von Pukė Beitrag anzeigen
  Warum nehmen die einen Serben? Gibt doch genügend Albaner

  Eben nicht, es ist sogar sieben Frauen zu ein Mann. Die Meisten sind nach USA, Italien oder Griechenland ausgewandern und die Meisten heiraten dann sogar jeweils eine von da. Und viele davon leben in armen Verhältnissen und ihnen wird dann ein besseres Leben versprochen. Eine Schande, vorallem die Albaner die lieber eine von der Diaspore nehmen anstatt eine Albanerin.

 6. #6
  Avatar von albo

  Registriert seit
  20.01.2009
  Beiträge
  1.421
  jon tqine kto. shqiptaret ja kon shky birren e bothes. nuk i merr kerkush vetem shkijet.

 7. #7
  PašAga
  Um was geht es ?

 8. #8
  Avatar von Sheqa

  Registriert seit
  20.05.2011
  Beiträge
  1.561
  Zitat Zitat von PašAga Beitrag anzeigen
  Um was geht es ?
  Serbe zahlt 3000€ um mit Albanerin zu heiraten.

 9. #9
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Zitat Zitat von albo Beitrag anzeigen
  jon tqine kto. shqiptaret ja kon shky birren e bothes. nuk i merr kerkush vetem shkijet.  In einer Doku hiess es über eine die einen Serben geheiratet hat, sie war mal verheiratet

 10. #10
  PašAga
  Zitat Zitat von Armend Beitrag anzeigen
  Serbe zahlt 3000€ um mit Albanerin zu heiraten.
  3000 Euro

  Und gibt es auch irgendwo Fotos und beschreibungen zu diesen Albanerinnen ?

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Bugarska avantura glumice Mije Begovi?
  Von GodAdmin im Forum News
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 15.01.2010, 12:30
 2. Antworten: 83
  Letzter Beitrag: 25.12.2008, 01:31
 3. Cameri nuse me halle
  Von Pejani1 im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 27.08.2008, 19:46