BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 10 von 10

Shamia nuk e pengon pavarėsinė e Kosovės

Erstellt von Rehana, 28.09.2007, 21:49 Uhr · 9 Antworten · 1.240 Aufrufe

 1. #1
  Rehana

  Shamia nuk e pengon pavarėsinė e Kosovės

  Ėshtė mase e ditur pėr ne dhe Bashkėsinė ndėrkombėtare se pengesė pėr pavarėsimin e Kosovės janė Beogradi dhe Moska. Para disa ditėsh Sekretari gjeneral i OKB-sė Ban Ki Moon i kishte dhėnė njė intervistė gazetės italiane "La Republica" i cili kishte thėnė se Ēeshtja e Kosovės ėshtė shndėrruar nė luftė globale mes SHBA-sė dhe Rusisė, mirėpo disa intelektual dhe gazetar kosovar mendojnė ndryshe. Ata konsiderojnė se njėra nga pengesat e pavarėsisė sė Kosovės na qenka praktimi dhe veshja e myslimaneve nė Kosovė Fjala ėshtė pėr tri nxėnėset nga rajoni i Drenicės te cilat edhe pse kanė dėshmuar me suksesin dhe mirėsjelljen e tyre te larte ato duhet tė largohen pasi na qenka problem pėr ecurinė dhe mbarėvajtjen e mėsimit dhe kjo do pengonte pavarėsimin e Kosovės. Mbulesa apo Hixhabi ėshtė urdhėr i dhėnė nė Kur'an edhe pse tė njėjtin petk e mbante edhe Nėnė Tereza qė tė tillėt sot ndjehen krenar me veprėn e saj.

  Tė gjendur nė njė situate jo tė volitshme dhe duke u pėrballur me probleme tė brendshme partitė politike nė vend se ta luftojnė krimin dhe korrupsionin ata merren me ēėshtjen e shamisė. Tė mos i luftosh dhe ndeshkosh kriminelet dhe hajdutet do tė thotė tė u bashkohesh nė krim dhe korrupsion.

  Nėse Ztr Ylber Hysa dhe partia e tij Ora synojnė qė Kosovės tė ja sjellin pavarėsinė dhe ta anėtarėsojnė nė instancat mė tė larta ndėrkombėtare ata duhet ti pėrshtaten parimeve qė ato i kėrkojnė dhe pėr tė qenė anėtare e OKB-sė Kosova duhet ti respektoj tė drejtat e ēdo individi. Ēdo qytetar i Kosovės do duhej tė gėzonte lirinė e shprehjes, mendimit. Kėto tė drejta dhe liri nė asnjė rast nuk do mund tė zbatoheshin kundėr parimeve tė Kombeve tė Bashkuara.

  Ne si qytetarė tė Kosovės duam apo nuk duam do jemi tė detyruar ta pranojmė minoritetin serb si pjesė e shoqėrisė Kosovare . Ata do gėzojnė tė drejta nė lirinė e mendimit, shprehjes dhe fesė, kemi shembullin e 800 hektarė tok ė dhėnė kishave serbe ndėrsa muslimanet sot nuk kanė vendfalje dhe kėtė e bėjnė nė ambient te hapur edhe ne temperatura tė ulėta.

  Sot pseudopatriotėt tė shtyre pėr ta pranuar realitetin e ri nuk marrin guximin tė ndeshen dhe kundėrshtojnė perėndimoret kur vihen nė pah tė drejtat e pakicave serbe nė Kosovė por ngurojnė tė prekin dhe cenojnė tė drejtat fetare Islame te bashkėkombėsve te tyre.

  Neve na ėshtė thėnė te mos pėrzihemi nė ēėshtjet e brendshme tė ministrisė sė Arsimit dhe drejtoria e Arsimit nė Skenderaj merr vendime pa u konsultuar fare me Ministrinė e Arsimit edhe pse pėr kėtė veprim ata nuk kanė mbėshtetje ligjore ngase pėr kėtė nuk ekziston ligji por para se ta sjelle vendimin Drejtoria e Arsimit nė Skenderaj ata do duhej se bashku me Ministrinė e Arsimit ta elaborojnė por gjithnjė duke respektuar pikat qė vijojnė mė poshtė:


  Deklarata pėr Eliminimin e tė gjitha formave tė intolerances dhe tė diskriminimit qė mbėshteten nė fenė ose binden qė ėshtė shpallur nga Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara me 25 nėntor 1981 ( Rezoluta 36/55)

  Neni 1
  1. Ēdo njeri ka tė drejtėn e lirisė sė mendimit, tė ndėrgjegjes dhe tė fesė. Kjo e drejtė parakupton pėr tė pasur njė fe ose ēdo besim qė e zgjedh vetė, si dhe lirinė pėr tė manifestuar fenė ose besimin, individualisht ose bashkėrisht , si nė publik ashtu edhe privatisht, pėrmes kultit dhe kryerjes se riteve, praktikave dhe mėsimdhėnies.

  Neni 2
  1. Askush nuk mund tė bėhet objekt diskriminimi nga njė Shtet, nga njė institucion, nga njė grup ose njė individ i ēfarėdoshėm pėr arsye tė fesė ose tė besimit tė tij.

  DEKLARATA E PĖRGJITHSHME MBI TĖ DREJTAT E NJERIUT


  Neni 18.

  <>

  Nėse synoni te jeni pjese e shoqėrisė evropiane do duhej tė keni parasysh se nesėr mund tė ndesheni me pakica tė kombėsive tė ndryshme ashtu siē mund tė kemi nė institucione arsimore nxėnės tė kombėsive te ndryshme nga India, Kina etj ashtu qe do ju duhej te ja respektoni religjion dhe praktikimin e turbanit Indian ose pėrndryshe do sanksionohemi nga Bashkėsia Evropiane.

  Shumė shkolla amerikane dhe angleze sot praktikojnė mėsimin e ndarė ne gjini, sipas njė raporti tė bėrė nė shtator tė vitit 2006 nga Stateline nė SHBA-te ky sistem ėshtė nė rritje e sipėr sipas tyre kjo ndarje e gjinive ka ndikuar pozitivisht nė suksesin e nxėnėsve prandaj edhe mbulesa nė kėtė rast sinjalizon se ajo vijon shkollimin pėr tė pėrfituar dituri e jo tė jetė objekt i gjysmėzhveshjes tek profesorėt dhe bashkėmoshatarėt e saj siē jemi dėshmitar i tė sotshmės.


  Kosovaret sa herė qe zėnė nė gojė demokracinė kujtojnė SHBA-te dhe Britaninė si modele tė demokracisė dhe miqėsisė por ata duhet ta din se me kėtė rast hixhabi tek institucionet e tyre nuk paraqet pengesė nė procesin mėsimor, edhe pse gazetari Nebi Qena kishte pėrmendur Anglinė si njė nga shtetet qė ndalon hixhabin e qė nuk ėshtė aspak e vėrtetė nėse vėrtetė ndodh njė gjė e tillė atėherė le ta sjell dėshminė, ndėrsa sa i pėrket Turqisė ajo nėn udhėheqjen e re gėzon pėrkrahje nga Bashkėsia Evropiane dhe mu kjo udhėheqje kėrkon mbajtjen e shamisė nė institucionet publike.

  Tani kjo me kujtoi njė ngjarje ne vitin 2004 kur nė Oklahoma ( SHBA) iu ishte ndaluar njė vajze muslimane 11 vjeēare tė vijoj mėsimin si pasojė e shamisė. Ajo arriti tė vazhdoj mėsimin me vendimin e vet Departamentit tė Drejtėsisė se SHBA-sė. Si dhe raporti i mėpastajmė i Kenneth Roth drejtor ekzekutiv i Human Rights Watch kur thotė citoj "Hixhabi nuk ėshtė vetėm pasqyrim i besimit por edhe njė obligim ndaj vet besimit Islam"

  Drejtorėt e gjimnazeve Muhamed Bajraktari dhe Bekim Latifi duhet ti preokupoj problemi me reformat qė ata duhet ti zbatojnė nė shkollat qė drejtojnė. Bashkėqytetaret dhe familjarėt e nxėnėsve nė pėrgjithėsi janė nė dijeni se nė institucionet arsimore sillen vagabond qė nė tė shumtėn e rasteve viktimė e kėsaj janė vet femrat.

  Kėto probleme datojnė qe nga viti 1991 dhe ende vazhdojnė, profesorėt ende kanė probleme dhe telashe me vet nxėnėsit, shume nga ta janė rrahur e kėrcėnuar pėr arsye te ndryshme prandaj ėshtė nonsens tu merret e drejta e shkollimit kėtyre vajzave pėr njė pjesė mėndafshi, ajo qė kėto vajza posedojnė nė karakterin e tyre, edukata dhe zulmi pėr tė pėrfituar dije ėshtė mė me vlerė se ana sipėrfaqėsore, mos ua merrni kėto tė drejta , femra ne Islam vlerėsohet pėr diturinė,devotshmėrinė dhe kontributin e saj ne shoqėri e jo pėr pamjen e saj, sikur mendojmė se pavarėsimi i Kosovės dhe hyrja nė BE bėhet me anė tė lakuriqėsisė e jo modestisė

  I sugjeroj Ylber Hysės dhe Nebi Qenės te merren me ēėshtje madhore dhe tė mos merren me gjėra qė nuk e pengojnė procesin e pavarėsisė, apo ndoshta keni frikė se mund tė bini viktimė si nė rastin e Milaim Zekės para pak ditėsh

  Tė thuash sot se muslimanėt pengojnė pavarėsimin e Kosovės ėshtė i njėjtė si ti bashkėngjitėsh propagandės serbe kur sulmojnė shqiptarėt pėr nga besimi islam sa pėr ti bėrė lajka SHBA-se dhe Evropės por qė fatkeqėsisht ju keni rėnė pre e tyre.


  I sugjeroj akademik Rexhep Ismajlit, Ylber Hysės dhe Nebi Qenės tė merren me dukuritė negative qė na kanė kapluar ta luftojnė krimin e organizuar, Korrupsionin, KEK-un, Infrastrukturėn, Mbindėrtimet ilegale qė ja kanė zėnė frymėn Prishtinės e tė kenė respekt dhe nder pėr kėto vajza sepse ato nuk po e prishin rendin dhe qetėsinė, ato vetėm po e kryejnė njė obligim parėsor ndaj Zotit. Nėse keni frikėn ndaj Zotit mendoni se njė ditė do pėrgjigjeni.


  Malcolm X pat thėnė " E vėrteta ėshtė gjithmonė nė anėn e tė shtypurit" kjo tė jep pėrshtypje se sot nė Kosovė tė veprosh mirė dėnohesh dhe tė kundėrtėn shpėrblehesh rastet e fundit e vėrtetojnė kėtė.

  Sot ne pėrballemi me gabime fondamentale nė shoqėrinė tonė nė tė cilėn jetojmė. Kemi nevojė tė jashtėzakonshme pėr kulturė tė modestisė, nė veshmbathje nė sjellje dhe nė fjalė, pėrndryshe statistikat e keqtrajtimeve dhe divorceve do tė keqėsohen gjithnjė e mė shumė dhe femrat do tė jenė ato tė vetmet qė do ta paguajnė ēmimin.

  Njerėzit vlerėsohen pėr intelektin e tyre dhe jo pėr tiparet sipėrfaqėsore fizike, Nxėnėset nė kėtė gjimnaz e kanė dėshmuar intelektin e tyre me suksesin e treguar prandaj mos ua ndalni ketė.

  Naim Berisha
 2. #2
  Avatar von Yutaka

  Registriert seit
  13.01.2006
  Beiträge
  4.998
  was?


  und auf Deutsch ? Kurzübersetz.

 3. #3

  Registriert seit
  12.04.2007
  Beiträge
  16.107
  Übersetz das auf Deutsch,nicht jeder kann Albanisch.

 4. #4
  pqrs
  Es heisst kurzgesagt... dass der Kopftuch in der Öffentlichkeit Kosovos nicht stört oder so.

 5. #5

  Registriert seit
  13.05.2007
  Beiträge
  18.328
  Zitat Zitat von Jimmy_Conway Beitrag anzeigen
  Es heisst kurzgesagt... dass der Kopftuch in der Öffentlichkeit Kosovos nicht stört oder so.
  und dafür braucht ihr 3 seiten???

 6. #6
  GjergjKastrioti
  ja moment ich überflieg das mal dann kommt ne übersetzung :

 7. #7

  Registriert seit
  13.05.2007
  Beiträge
  18.328
  Zitat Zitat von Zhan Si Min Beitrag anzeigen
  ja moment ich überflieg das mal dann kommt ne übersetzung :
  fängst du dich auch an zu verstecken...

 8. #8
  GjergjKastrioti
  Also im Großen und ganzen steht da, dass manche leute der meinung sind, das Kopftuch in Ks würde die unabhängikeit verhindern
  Weiters sind manche der meinung, dass es undemokratisch ist, wenn es schülerinnen mit kopftüchern an schulen gibt und das eher der rückentwicklung guttut. Allerdings gibt es in Ks zurzeit wichtigere sachen, wie zum Beispiel das bekämpfen der Kriminalität welche in Ks vorherrscht als diesen Kopftuchstreit, sind manche der meinung.
  Ein paar meinen aber dass das kopftuch zur religionsaussübung gehört, und ein Verbot wär viel eher undemokratisch als eine erlaubnis.
  Weiters steht, jemand der sagt, dass die Moslems die Unabhängigkeit von Ks verhindert, dass derjenige dann auch die serbische Propaganda welche meint, dass in Ks der Islamismus vorherrscht unterstützt.

  Halt so ungefähr ich habs nur überflogen, Bella kürz das das nächste mal ab, wenn du willst dass sich dein Thema jemand anschaut

 9. #9
  Luli
  Prozentual gibt es mehr Kopftuchtragende Frauen in D/CH/A als in KS. Ist ja kein Weltuntergang. Und dazu ist das Tragen von Kopftüchern Kultur im Balkan. Meine Grossmutter hat auch so ein Kopftuch über ihren Haaren. Und auch christliche Albanerin, also die älteren Frauen tragen Kopftücher, vorallem wenn sie Witwen sind. Hat nichts mit religiösem Fanatismus zu tuhen.

 10. #10
  GjergjKastrioti
  Zitat Zitat von Athleti Christi Beitrag anzeigen
  Prozentual gibt es mehr Kopftuchtragende Frauen in D/CH/A als in KS. Ist ja kein Weltuntergang. Und dazu ist das Tragen von Kopftüchern Kultur im Balkan. Meine Grossmutter hat auch so ein Kopftuch über ihren Haaren. Und auch christliche Albanerin, also die älteren Frauen tragen Kopftücher, vorallem wenn sie Witwen sind. Hat nichts mit religiösem Fanatismus zu tuhen.
  Find ich auch, ich versteh nicht wieso man immer wieder so aufhebens darüber macht. Schließlich ist freie Religionsausübung ein Grundrecht jedes menschen, und dazu gehört im Islam halt das tragen eines Kopftuchs. Meine Oma trägt auch ein Kopftuch, sie hat aber nicht vor sich in nächster zeit in die Luft zu sprengen, soweit mir bekannt ist

Ähnliche Themen

 1. A po pergaditet ndarja e Kosoves
  Von Mbreti Bardhyl im Forum Kosovo
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 23.05.2011, 17:42
 2. Pacolli president i Kosoves
  Von AKSH im Forum Kosovo
  Antworten: 86
  Letzter Beitrag: 15.02.2011, 21:13
 3. Hekurudhat e Kosoves
  Von Prizren im Forum Rakija
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 14:56
 4. Nė Zagreb u hap ambasada e Kosovės
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 20.02.2010, 23:12
 5. Superliga e Kosoves
  Von Balkanese im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.07.2009, 14:36