BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 14 von 15 ErsteErste ... 4101112131415 LetzteLetzte
Ergebnis 131 bis 140 von 143

Skopje: Wunder in der Kirche Hl. Dimitrija?

Erstellt von Zoran, 08.04.2012, 19:22 Uhr · 142 Antworten · 9.498 Aufrufe

 1. #131

  Registriert seit
  02.04.2011
  Beiträge
  13.079
  Oh welch ein Wunder...

  Ich hoffe hier ist niemand so verklatscht und glaubt diesen Scheiß!?

 2. #132
  Avatar von hirndominanz

  Registriert seit
  16.12.2011
  Beiträge
  10.987
  Zitat Zitat von Archimedes Beitrag anzeigen
  Oh welch ein Wunder...

  Ich hoffe hier ist niemand so verklatscht und glaubt diesen Scheiß!?
  ich fürchte dooooch!!!

 3. #133
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Die Kamera ist Fake

  sagmal bist Du voll Banane Zoran?

  Wenn das ne echte Kamera ist, wieso hat sie dann den "Putzmann" nicht aufgenommen?
  Jahrhunderte alte Ikonen über Nacht säubern?

  Dazu noch die auf der Unterseite der Kuppel?  Vielleicht hat jemand in der Kirche nen Joint gepafft und dann hat sich die Sache ergeben?

 4. #134

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Jahrhunderte alte Ikonen über Nacht säubern?

  Dazu noch die auf der Unterseite der Kuppel?  Vielleicht hat jemand in der Kirche nen Joint gepafft und dann hat sich die Sache ergeben?

  Ein Joint reicht nicht für dich, Du muss schon einen ganzen Strauch anzünden und den Rauch inhalieren und hhuhhhuuuhuuu schreien wie die Indianer..

  Mal im Ernst, ich hab von der Kamera geschrieben...wieso lenkst Du ab?

 5. #135
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von NickTheGreat Beitrag anzeigen
  Ein Joint reicht nicht für dich, Du muss schon einen ganzen Strauch anzünden und den Rauch inhalieren und hhuhhhuuuhuuu schreien wie die Indianer..

  Mal im Ernst, ich hab von der Kamera geschrieben...wieso lenkst Du ab?
  Wer lenkt ab?

  Du sprachst vom Putzmann, darauf beziehen sich meine Fragen.


  Wenn das ne echte Kamera ist, wieso hat sie dann den "Putzmann" nicht aufgenommen?

 6. #136
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zwei weitere Fresken erstrahlen....  ДОДЕКА КОНЗЕРВАТОРИТЕ ИСТРАЖУВААТ

  Чудото во "Свети Димитрија" продолжува - светнаа уште две фрески!


  Самочистењето на фреските во црквата "Свети Димитрија" во Скопје, кое почна на празникот Цветници во април годинава, продолжува и понатаму. Според кажувањата на свештениците од црквата, пред дваесетина дена преку ноќ бил исчистен живописот кој се наоѓа пред олтарот на источната страна над прозорците, а по ден-два и тој од спротива, на западната страна. Ова, го констатирале и конзерваторите кои деновиве интензивно работат на испитување на феноменот.

  Како што се гледа од фотографиите на Вечер, двете страни пред олтарот не се исчистени како фреските од претходно, бидејќи немаат светнати златни ореоли и делови на облеката но, патината на нив е сосема отстранета. Ликовите кои претходно беа сосема темни и покриени со темни наслаги под кои контурите на светците само се наѕираат, сега се гледаат јасно.
  - Ова е чудо, Божји глас кој опоменува. За мене лично, ова има голема порака особено поради тоа што фреските на Цветници, најпрво почнаа да се чистат од страната на гробот на првиот поглавар на МПЦ г.г. Доситеј. Тој беше вистински испосник, скромен, праведен и олицетворение на гласот Божји. Можеби Бог ни праќа глас дека треба да биде прогласен за светец, кој ќе го знае тоа. Што и да кажам повеќе ќе згрешам, но дури и да се докаже дека станува збор за хемиски процес, тоа сепак треба да се протолкува како Божји знак, како порака, ни рече прота Драги додека ни ги покажуваше новоисчистените фрески.

  Екипа на Националниот конзерваторски центар, пак, повеќе од два месеци работи на анализа и обработка на примероците од исчистените фрески. Од раководството на оваа установа за Вечер изјавија дека со поддршка на Министерството за култура и Управата за културно наследство мострите ќе се обработуваат по сите методи.
  - Во моментов е ангажиран еден хемичар-конзерватор којшто ги следи сите промени, а понатаму ќе следи и скенирање на фрескоживописот со најсофистицирана апаратура која е веќе набавена во Управата. Се разбира, не би сакала однапред да давам квалификации за што се работи, оти јас сум научник и за мене се компетентни само резултатите од истражувањата. Чистењето на фреските, сепак, ќе остане загадочно се додека не ги добиеме конечните анализи, вели директорката на Националниот конзерваторски центар, Ема Петрова.

  А самочистењето на иконостасот во црквата "Свети Димитрија" како да успеа да ги врати верниците кои последниве години се изретчија најпрво со поставувањето на наплатната рампа на паркиралиштето, а потоа и со изградбата на новиот плоштад. Иако полека, нивниот број веќе се зголемува, па така беше и вчера, на редовната литургија. Вратените природни бои на ореолите над насликаните светци, како и на деловите од нивната одежда која е насликана со златната боја, создаваат чувство на посебна светост и црковна атмосфера, изјавија верниците кои ги затекнавме на молитва во црквата.

 7. #137
  Avatar von liberitas

  Registriert seit
  02.01.2011
  Beiträge
  11.804
  Wer soll das jetzt lesen können?

 8. #138
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von liberitas Beitrag anzeigen
  Wer soll das jetzt lesen können?

  Google Translate

 9. #139
  Avatar von liberitas

  Registriert seit
  02.01.2011
  Beiträge
  11.804
  Nein, wirklich nicht. Wenn du etwas zu sagen hast dann sage es auf deutsch oder lass es.

 10. #140
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von liberitas Beitrag anzeigen
  Nein, wirklich nicht. Wenn du etwas zu sagen hast dann sage es auf deutsch oder lass es.
  Genau deswegen hab ich ja eine Zeile übersetzt. #


  Desweiteren hättest du natürlich auch noch die Möglichkeit makedonisch zu erlernen,Home
  Nur damit alle Alternativen auch vorgeschlagen wurden Bei uns sagt man: „Заради редот!“

Ähnliche Themen

 1. Skopje`s Wunder
  Von NickTheGreat im Forum Rakija
  Antworten: 153
  Letzter Beitrag: 20.04.2012, 20:14
 2. Das Hadith über die Fliege (Wunder über Wunder!)
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 13.02.2012, 17:13
 3. "Jug Grizelj" za Dimitrija Boarova
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 18.02.2009, 16:30
 4. IZGOREO KROV CRKVE SV. DIMITRIJA U KONjEVRATIMA (1864. G.)
  Von Princip_Grahovo im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 26.08.2006, 20:13