BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 15 ErsteErste ... 34567891011 ... LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 143

Skopje: Wunder in der Kirche Hl. Dimitrija?

Erstellt von Zoran, 08.04.2012, 19:22 Uhr · 142 Antworten · 9.480 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Lilith

  Registriert seit
  15.04.2010
  Beiträge
  20.056
  Yunan, Hirndominanz, klärt bitte Geschichte und alles andere im dafür eigens erstellten "Dauerthread" von Ray. Hier geht es um das Wunder.

 2. #62
  Avatar von Lilith

  Registriert seit
  15.04.2010
  Beiträge
  20.056
  Ab sofort zieht jeder weitere Spam Ban und Verwarnung nach sich.

 3. #63
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867  Das "Konservation Zentrum Skopje" wird Proben entnehmen.

  Конзерваторите земаа примероци од фреските во Св. Димитрија
  вторник, 10 април 2012

  Се очекуваат првите информации за тоа што всушност се случило во скопската црква
  Тим од конзерватори денеска го испитуваат чудото во црквата Свети Димитрија во Скопје. Составена е посебна комисија од повеќе експерти. Комисијата утрово зела примероци за анализа од фреско живописот. Во моментот се оддржувале стручен колегиум, а попладнево се очекуваат првичните информации за причината за промената на бојата на фреските. Во тимот кој го испитува чудото во Свети Димитрија се вклучени конзерватори, хемичари и физичари.

  Во меѓувреме светските медиуми пишуваат за Чудото во Македонија.
  . | - kirilica.com.mk

 4. #64
  Bendzavid
  Solange nicht das Gegenteil bewiesen wurde- wer weiß?

 5. #65
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen  Das "Konservation Zentrum Skopje" wird Proben entnehmen.


  . | - kirilica.com.mk

 6. #66
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ЗА ЦРКВАТА, ФРЕСКИТЕ ШТО СЕ ЧИСТАТ, И ИДИОТИЗМОТ НА МАКЕДОНСКИОВ НАРОД

  Датум на објава на огласот: 10 Април 2012
  ?? ???????, ???????? ??? ?? ??????, ? ?????????? ?? ???????????? ?????
  Не сакам никого да навредам, ама ова вчера ме извади од кожа

  Значи, не можам да се изначудам на лудоста на луѓево околу!!!!! Зарем мислат дека сами се позлатуваат или се чистат фреските или не знам што прават, божјо дело? Кога ќе почнете вие луѓе, фини и мили, да размислувате со своја глава, и реално, со нозе на земја... ќе биде подобро. Ова мало парче земја може ќе биде поубаво место за живеење. Може и светот ќе го направите подобар. Тоа со црквата Св. Димитрија вчера не е ништо друго туку пренасочување на вниманието. За било што. Не знам за што. Не е ни битно. Цената на литар бензин е 90 денари? Збореше некој вчера за тоа? Може не е за лошо. Може е за арно. Можеби е само ‘патка’ за да се споменува името Македонија во странски медиуми и држави, не мора да е во негативна конотација, не мора да е заради бензините.

  Ова веќе се граничи со идиотизам. Не ми се живее тука. Ќе преселам некаде каде, таму по Америка. Се додека има будали, ќе има и такви кои ги прават будалите будали. После американците биле вакви такви, а ние паметните. Паметот од овде до онде не ни стига. Некој кажал дека некои други луѓе виделе како се просветлуваат!!!! И луѓето веруваат во тоа. Бог да чува. Гледаат како било порано, и како е сега.

  Па, ги исчистиле. Знаете како ги исчистие? Со крпа и средство за чистење. Ама високо било, ми рече некој вчера. Е, добро де, земале скала и стигнале до горе. На идиотизмот му нема граници.

  Наместо да седите пред телевизор или пред компјутер и да гледате какви биле фреските пред два месеци, а какви се сега, подобро ќе беше да земете ‘мотиката’, и да сработите нешто. Ќе заработите нешто за вас, или вашите најблиски. Или, ако не ви се работи, направете нешто за себе - гушнете ја саканата личност... Подарете и момент на љубов. Тоа е вистинско нешто. Тоа вистински постои. Тоа се брои. Тоа сте вие. Тоа е вашиот живот. -


  Феномен во собата на стар скопски металец – постерите сами се прочистуваат

  http://mkmetal.mk/news/fenomen-vo-so...-prochistuvaat

  Несекојдневна појава се случи вчера на 25 годишнината од издавањето на Scream Bloody Gore од легендарната група Death во собата на еден незапослен стар скопски металец во населбата Железара

  Постерите во внатрешноста на собата, на кои со години се таложеше чадот од цигарите што металецот ги пушел безделничејќи по дома, почнаа самите се прочистуваат и да ја добиваат својата природна боја.

  Прочистувањето почнало од постерот на Master of Puppets на Metallica на внатрешната страна од вратата во собата, а потоа и на постерите на Heartwork од Carcass, Vulgar Display of Power на Pantera, Seasons in the Abyss од Slayer, Odd Fellows Rest од Crowbar и на останатите постери.

  Природните бои најмногу се враќаат на долгите коси на фотографираните металчуги, а исто така и на дел од нивните кожни јакни и шилци.

  Собата вчера ја посети поглаварот на Храмот на Металот, Археметалецот Битолски и Македонски г.г. Ориз, како и бројни металци кои бегаа од часови за да го видат чудото.

  Ваков феномен, како што велат металците во Железара, е забележан само во населба Илинден во 80-те години од минатиот век, кога во една соба на постерот од Venom кој бил купен на бувљак во Урошевац почнале да се враќаат природните бои и сјај на тапираните коси на членовите на бендот.

  Nachdem ja die Mehrheit hier im Thema spamt, spar ich mir die Übersetzung. Wen es wirklich interessiert kann ja per PN Nachfragen, dem gebe ich ne Zusammenfassung

 7. #67
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zoran du solltest doch wissen Wunder gibts nur in Griechenland alles andere ist Medienpropaganda vielleicht waren es wieder die Kommunisten

 8. #68
  Avatar von alex281290

  Registriert seit
  19.12.2011
  Beiträge
  937
  Zoran du solltest doch wissen Wunder gibts nur in Griechenland alles andere ist Medienpropaganda vielleicht waren es wieder die Kommunisten
  Ach komm, nicht um den heißen Brei reden.
  Wunder oder nicht Wunder?
  Ich glaub eher nicht.

 9. #69
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von alex281290 Beitrag anzeigen
  Ach komm, nicht um den heißen Brei reden.
  Wunder oder nicht Wunder?
  Ich glaub eher nicht.
  Es ist halt wie alles ziemlich Fraghaft, auf der einen Seite denke ich es ist eine guter, vor allem sehr guter terminierter (Der russische Oberpope kommt auf den Balkan, lässt aber MK wegen Disput mit SRB aus, Ostern ist dieses WE, Ivanov war beim Oberpope in Instambul...), Vorfall.

  Auf der anderen Seite, man kann keine ganze Kirche über Nacht säubern, nicht im Zentrum-also wo reger Betrieb herrscht, ohne das irgendjemand was mitbekommt.

  Tja,...

 10. #70
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von alex281290 Beitrag anzeigen
  Ach komm, nicht um den heißen Brei reden.
  Wunder oder nicht Wunder?
  Ich glaub eher nicht.
  Ich glaub auch nicht gross an solche Wunder,trotzdem wäre die Nachricht aus Griechenland gekommen gebe es hier schon 1000 Antworten und Theorien wie die Griechischen Götter das Wunder erschaffen haben.

  Es wäre eher ein Wunder wenn die Griechen hier wenigstens einmal ihren Hass auf das Land vergessen würden und Objektiv Sachen betrachten.

Seite 7 von 15 ErsteErste ... 34567891011 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Skopje`s Wunder
  Von NickTheGreat im Forum Rakija
  Antworten: 153
  Letzter Beitrag: 20.04.2012, 20:14
 2. Das Hadith über die Fliege (Wunder über Wunder!)
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 13.02.2012, 17:13
 3. "Jug Grizelj" za Dimitrija Boarova
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 18.02.2009, 16:30
 4. IZGOREO KROV CRKVE SV. DIMITRIJA U KONjEVRATIMA (1864. G.)
  Von Princip_Grahovo im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 26.08.2006, 20:13