BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 9 von 15 ErsteErste ... 5678910111213 ... LetzteLetzte
Ergebnis 81 bis 90 von 143

Skopje: Wunder in der Kirche Hl. Dimitrija?

Erstellt von Zoran, 08.04.2012, 19:22 Uhr · 142 Antworten · 9.492 Aufrufe

 1. #81
  Yunan
  Zitat Zitat von joαkиm Beitrag anzeigen
  einschaltquoten lagen damals um die 15,000... das video kennt keine sau...
  Wenn man bedenkt, dass in Deutschland vier Millionen Menschen bestimmte Shows ansehen, was 5% der Bevoelkerung ausmacht, und wenn man bedenkt, dass ihr nur 1.3 Millionen Slawen von 2 Millionen Einwohnern seid, dann macht das ca. 1,1% der slawischen Bevoelkerung aus.

  Vergleichbar mit einer schlechten Sendung in Deutschland, aber immerhin wurde sie gesehen.

  An dieser Zahl kann man uebrigens auch sehen, wie aufgeblasen Gruevski und seine Propagandaregierung ist.
  Er sollte sich lieber um fliessendes Wasser in seinem Dorf und um gleichberechtigte Behandlung der Albaner kuemmern als sein Land durch einen Amerikabesuch an den Rand eines Bankrotts zu bringen.

 2. #82
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  hoffe das tröstet dich über die sache hinweg das du wie ein araber aussiehst
  Апачи е наше дете, но сака да биде грк )))

 3. #83
  Avatar von Komandant Mark

  Registriert seit
  30.05.2010
  Beiträge
  7.624
  Ich glaube an das Wunder .

  Weiterleitungshinweis


 4. #84
  Avatar von Heraclius

  Registriert seit
  01.01.2011
  Beiträge
  13.284
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Hoffe das Tröstet dich über die Sache hinweg das du wie ein Araber aussiehst  Woher willst du eigentlich wissen wie Apache aussieht? Hat er dir mal ein Bild von sich geschickt?

  Heraclius

 5. #85
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867


  Kameramänner der BBC und CNN haben sich "geprügelt" um zuerst das Wunder aufzunehmen.

  Камермани на BBC и CNN се степаа кој прв да го сними чудото во Св. Димитрија
  вторник, 10 април 2012
  BBC CNN . | - kirilica.com.mk

  За чудото во црквата Св. Димитрија дозна и светот. Додека директорот на Комисијата за односи со верските заедници Валентина Божиновска го обелоденуваше македонското чудо во вестите на ТВ Сител, репортерски тимови на најголемите светски медиуми веќе беа на пат за Македонија.  Во скопската црква Св. Димитрија фреските самите се чистат, црковните и политичките големци доаѓаат лично да се уверат во чудото, а бесконечниот ред од верници деноноќно чека за да влезе во црквата и да се увери во големото божјо дело.

  Не требаше да помине многу време за македонското чудо да биде откриено и од големите светски ТВ куќи, кои побрзаа да стигнат меѓу првите и да ја пренесат големата вест на глобалната публика. Би-Би-Си, Си-Ен-Ен, Ал Џезеира, Еуроњуз, Скај Њуз, Си-Ен-Би-Си, Ројтерс... сите тие се веќе во Скопје, наместени со своите репортерски возила пред црквата Св. Димитрија.

  Први пристигнаа екипите на Би-Би-Си и Си-Ен-Ен кои вчера некаде околу 16 часот веќе беа во дворот на црквата. Претставници на МПЦ, владата, но и техничкиот персонал на Сител се обидуваа да им помогнат на новинарите и камерманите на овие телевизии да се пробијат низ толпата верници која чека пред црквата, кога изби инцидент меѓу соперничките камермани во трката кој ќе прв ќе ја има сензационалната информација.

  Во обид први да завземат позиција внатре во црквата и да го известат светот во живо за чудесното божјо дело, директно од главниот град на Македонија, ривалството на овие две водечки ТВ куќи ескалираше во инцидент и меѓусебна пресметка на нивните сниматели.

  Бидејќи тие веќе беа вклучени во нивната програма и репортерите ја правеа најавата на нивното влегување во црквата, светот го виде инцидентот кој настана меѓу вработените во овие две телевизии. За среќа, македонските гледачи беа поштедени од немилиот настан, бидејќи во истиот момент го следеа говорот на гостинот во вестите на Сител, Валентина Божиновска, која стручно го преведе феноменот дека се работи за сојуз меѓу Господ и библискиот македонски народ и дека не е случајно што сме меѓу најдобрите во светот во ракомет, кошарка, економски развој, а кај и да е и ќе бидеме и во комедија.

  Обезбедувањето на поповите брзо реагираше и со забелешка дека не се наоѓаат на стадион во Англија туку во божји храм, ги предадоа на полицијата. Полицијата експресно ги депортираше насилните сниматели и им одреди мерка за забрана за влез во земјава во времетраење од 1 година.
  Очевидец од чекалната во полициската станица "Беко" вели дека снимателот на Си-Ен-Ен изјавил дека во својата кариера видел две чуда. Плачот на мечките и природата по милиот лидер во С. Кореја и ова денес во Македонија, кога Бог решил да дојде да го чисти и поправа она што неговото стадо на Земјата не знае да го чува и одржува.

  Се претпоставува дека почнал од фреските во Св. Димитрија.

 6. #86
  Avatar von Allissa

  Registriert seit
  07.08.2009
  Beiträge
  44.232
  Zitat Zitat von iloveyouvirus Beitrag anzeigen
  und was hat das zu bedeuten?

  mir sind ein Paar solche Sachen passiert.
  erzähl.....

 7. #87
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Апачи е наше дете, но сака да биде грк )))
  Ubavo si rece ednas Popot Tsarknias najgolem problem za nasite vo GR ne se grcite tuku makedoncite predavnici koi sakaat da im go lizat gazot na grcite.

  Za zal gi ima premnogu inace ke bese druga pesma ama jbg

 8. #88
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.644
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Апачи е наше дете, но сака да биде грк )))
  od kaj znais deka e grkoman?

 9. #89
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Makedonische Medien melden: Auch der Altar fängt an sich "selbst zu reinigen". Ist heute im Lauf des Abends passiert...

  Jetzt wirds interessant...

  Нов блесок во Св. Димитрија

  ????? ?????? ?? ????? ?? ?????????? ??????????
  Неверојатно, вечерва блеснаа и фреските во олтарот на црквата Св. Димитрија, објавува Канал 5 телевизија. Црквата во Скопје станува ново македонско светилиште, веќе три дена верниците од цела Македонија чекаат во ред за да влезат и да ги видат промените кои постепено се случуваат на фреските. Еден од најголемите христијански празници, Велигден, во овој храм почна да се прославува уште од Цветници. Свештените лица во својата молитва му се заблагодаруваат на Бога за чудната појава. Редицата од големиот број верници кои дојдоа да се уверат во големото чудо не се намалува, црквата во Скопје главна тема на светските медиуми!

 10. #90
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von joαkиm Beitrag anzeigen
  od kaj znais deka e grkoman?
  па сите се гркомани бре

Seite 9 von 15 ErsteErste ... 5678910111213 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Skopje`s Wunder
  Von NickTheGreat im Forum Rakija
  Antworten: 153
  Letzter Beitrag: 20.04.2012, 20:14
 2. Das Hadith über die Fliege (Wunder über Wunder!)
  Von AlbaMuslims im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 13.02.2012, 17:13
 3. "Jug Grizelj" za Dimitrija Boarova
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 18.02.2009, 16:30
 4. IZGOREO KROV CRKVE SV. DIMITRIJA U KONjEVRATIMA (1864. G.)
  Von Princip_Grahovo im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 26.08.2006, 20:13