BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 12 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 114

Weihnachten in Albanien

Erstellt von Robert, 08.12.2011, 15:42 Uhr · 113 Antworten · 11.909 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681

  Weihnachten in Albanien

  Ndizen dritat nė pemėn e Vitit tė Ri, dekor i ri festiv nė Tiranė

  December 6, 2011



  Njė dekor i ri pėr kryeqytetin nė kėtė prag festash tė fundvitit. Duke qenė se shqiptarėt mė sė shumti festojnė Vitin e Ri, por edhe Krishtlindjet krijojnė atmosferė festive, bashkia e Tiranės ka menduar njė dekor tė ri tė kėndshėm.


  Nė sheshin “Skėnderbej” ėshtė vendosur pema e re me shumė drita me ngjyra si dhe me aksesorė festivė pėrreth saj, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.


  Nė sfond dallohej njė borė artificiale qė binte gjatė kohės qė kryetari i Bashkisė sė Tiranės z Lulzim Basha, i shoqėruar nga vajza e tij Dafina dhe dhjetėra fėmijė tė kryeqytetit kanė ndezur sot dritat e pemės sė madhe prej 14 metrash.


  Pema e vendosur nė Sheshin “Skėnderbej”, i ka hapur rrugė festimeve pėr Krishtlindjen dhe Vitin e Ri.


  Nėn tingujt e muzikės festive tė korit tė Liceut Artistik, ėshtė ndezur i gjithė dekori i vendosur pėrgjatė bulevardit “Dėshmorėt e Kombit” duke sjellė edhe nė Tiranė atmosferėn festive tė festave tė fundvitit.


  Kryebashkiaku garantoi se kjo atmosferė do tė shtrihet nė tė gjithė qytetin. Basha tha se krahas dekorit festiv janė parashikuar edhe njė sėrė aktivitetesh pėr tė gjitha grupmoshat qė do tė shoqėrojnė ditėt deri nė natėn e madhe tė ndėrrimit tė viteve.


  Pėrveē aktiviteteve, Basha tha se nuk do tė mungojnė edhe dhuratat, veēanėrisht pėr vogėlushėt nė mėnyrė qė festat tė jenė sa mė tė gėzuara pėr ta.


  “Sot ne ndezim bredhin festive tė fundvitit dhe dritat nė rrugėt kryesore tė qytetit tonė sepse po vjen Viti i Ri. Festat e fundvitit na bashkojnė ne tė gjithėve ēdo vit. Edhe kėtė vit, ne nė qytetin e Tiranės do tė zhvillojmė shumė aktivitete qė ēdo fėmijė ta ndiejė sado pak pėrpjekjen modeste tė Bashkisė sė Tiranės, qytetit tė Tiranės, qytetarėve tė Tiranės, pėr tė pasur festa sa mė tė lumtura. Ne kemi njė program festiv tė cilin e nisim sot, me ndezjen e dritave tė tė gjithė dekoreve nė sheshin kryesor e nė bolevard dhe nė shumė rrugė tė tjera. Do tė kemi koncerte tė vogla e tė mėdha, do tė kemi kemi shumė babagjyshėr tė Vitit tė Ri, tė cilėt do tė shpėrndajnė dhurata anė e mbanė kopshteve e ēerdheve dhe shkollave tė qytetit tonė pėr tė gjithė fėmijėt. Pėr tė gjithė tė rriturit kemi organizuar aktivitete tė tjera artistike social kulturore qė fryma e festave tė fundvitit tė ndihet anė e mbanė qytetit tonė. Do tė fillojmė sot por do ta vazhdojmė gjatė gjithė muajit. Do t’u urojmė tė gjithė vogėlushėve tė Tiranės, qytetarėve tė Tiranės dhe gjithė qytetarėve anė e mbanė Shqipėrisė, Gėzuar Krishlindjet dhe Vitin e Ri”, tha Basha.


  Kryetari i Bashkisė sė Tiranės sė bashku me bashkėshorten Aurela dhe vajzėn Dafina, kanė parė mė pas edhe dekorin festiv pėrgjatė bulevarit “Dėshmorėt e Kombit”. /r.b/NOA
  Ndizen dritat nė pemėn e Vitit tė Ri, dekor i ri festiv nė Tiranė | Nacional












 2. #2

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681












 3. #3
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.863
  Wunderschön

 4. #4
  Ego
  Kurze, deutsche Zusammenfassung bitte

 5. #5

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681






 6. #6
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Ist das da ein Weihnachtsmarkt?


 7. #7

  Registriert seit
  04.05.2009
  Beiträge
  13.681
  Zitat Zitat von Ego Beitrag anzeigen
  Kurze, deutsche Zusammenfassung bitte
  Steht eigentlich nur das man in der Hauptstadt Tirana angefangen hat für Weihnachten zu Dekorieren und ein neuer Weihnachtsbaum (14 Meter groß) auf dem Gjergj Kastrioti Platz aufgestellt wurde.

 8. #8
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.424
  Zitat Zitat von EastsideArbnor Beitrag anzeigen
  Ist das da ein Weihnachtsmarkt?

  Ja.

 9. #9
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  wie skanderbeg mit einer zipfelmütze aussieht?

 10. #10

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Der Weihnachtsbaum sieht schön aus.
  Der Rest naja.
  Man hätte sich mehr Mühe machen müssen.

Seite 1 von 12 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Frohe Weihnachten
  Von Azrak im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 25.12.2010, 10:19
 2. Weihnachten!!!!
  Von DZEKO im Forum Rakija
  Antworten: 26
  Letzter Beitrag: 24.07.2010, 16:53
 3. Weihnachten
  Von Sajra im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 22.12.2009, 21:35
 4. Weihnachten in Albanien 2008
  Von Karim-Benzema im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 24
  Letzter Beitrag: 30.12.2008, 17:09
 5. Frohe Weihnachten.
  Von Shpresa im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 24.12.2008, 18:59