BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 8 ErsteErste 123456 ... LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 75

Das Gesundheitswesen in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 17.11.2011, 18:59 Uhr · 74 Antworten · 14.942 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Albokings24

  Registriert seit
  08.05.2012
  Beiträge
  7.314
  Solche Minister braucht das Land !!!

  P.S. Als der Doktor aufwachte war der Patient tot

 2. #12
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Todorov und Gruevski kündigen 2 Mio € an Investitionen für die Kinderklinik in Skopje an.


  Детската клиника ќе се обновува со 130 милиони денари


  Нови прозорци, 100 нови кревети, реконструкција на тоалетите, бањите, санитарните чворови, нови лифтови, реконструкција на климатизацијата, комплетната климатизација во оваа болница. Сето ова е предвидено да се реалзира за една до две недели како прва фаза од реконструкцијата на детската клиника.
  Ова го најавија министерот за здравство Никола Тодоров и премиерот Никола Груевски кој рече дека „Вториот дел од опремата пристигнува на 7 јули и со тоа ќе се докомплетира потребната опрема за Детската клиника“.
  Парите се обезбедени од Буџетот и од оние 50 проценти од парите што се прибираат од регистрација на лекови во Бирото за лекови и се пренаменети да одат директно за потребите на Детската клиника.
  diese nachricht hat mir gerade den tag versüßt

 3. #13
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Тодоров со револуција во здравството

  01.07.2012 - 15:25 |


  Лекарите ќе лекуваат со гласовно пребарување на дијагнозата лекарите ќе третираат итни случаи.

  Со изговарање на зборот инфаркт, дијабет или хипертензија, на екранот веднаш ќе им излезе упатството за лекување кое предвидува каква терапија и дијагностичка процедура е неопходна за тие случаи.
  На овој начин министерот Тодоров ќе прави револуција во здравството. Најави дека веќе е распишан тендер за софтверска апликација која ќе овозможи брзо пребарување по протоколите.
  - Ова ќе биде револуција не само кај нас туку и на балканот..вакви уреди ќе има во сите нови возила на итна медицинска помош, каде само за еден миг лекарот ќе знае што и како со пациентот кој е во возилото, вели Никола Тодоров министер за здравство.
  Нема изземање на здравствените работници кои или немаат или одбиваат да работат на комјутер. Министерот им порача ако сакаат да бидат лекари мора да се во тренд со современата технологија. А тоа значи да ги пприменуваат и новите 230 упатства за лекување кои Тодоров ги промовираше денеска.
  - Има нови упатства во делот на гинекологија, ендокринологија, уво нос игрло итн...Сите тие се доставени до Фондот за одобрување дали има финасиски средства за сите да бидат применливи...сега има некои каде некој лек не е на позитивна лист аили некоја процедура не се прави, но чекаме одговор од ФЗОМ, вели Тодоров.
  Со претходно промовираните 42, сега лекарите на располагање имаат над 270 упатства за лекување согласно медицината базирана на докази.
  Сања Димитровска
  Тодоров со револуција во здравството | Sitel

 4. #14
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Kazakhstan and Macedonia to jointly produce medicines
  Tuesday, 10.07.2012, 12:12
  NextPrev1/2


  Chairman of Samruk-Kazyna Umirzak Shukeyev (L) and President of Macedonia Gjorge Ivanov (R). Photo courtesy of Samruk-Kazyna

  Chairman of Samruk-Kazyna Umirzak Shukeyev (L) and President of Macedonia Gjorge Ivanov (R). Photo courtesy of Samruk-Kazyna
  Kazakhstan and Macedonia may establish a joint production of medicines. Chairman of Samruk-Kazyna Umirzak Shukeyev and President of Macedonia Gjorge Ivanov discussed mutually beneficial investment opportunities, Tengrinews.kz reports citing the public relations department of Samruk-Kazyna National Welfare Fund.


  According to the department, Umirzak Shukeyev informed Macedonian President that the Fund is interested in cooperation is such sectors as pharmaceutics and telecommunications. “Besides, the parties reached preliminary agreements on production of medicines and supplies of medical equipment,” the message states.


  President of Macedonia also noted the dynamic development of Kazakhstan economy and expressed hope for a successful cooperation in trade and economic, pharmaceutical and IT sectors. He also invited Kazakhstan entrepreneurs to visit Macedonia to discuss details of further partnership.


  Macedonian Minister of Foreign Affairs Nikola Poposki told about the investment capacities of his country. According to him, production of car components, communication technologies, textile industry and food production may become the promising cooperation sectors.


  Chairman of Kazyna Capital Management Borisbiy Zhangurazov suggested to consider the possibility of creation of a joint Kazakhstan-Macedonian investment fund.


  Earlier Macedonian President met with Nursultan Nazarbayev and invited him to visit his country . This was the first visit of Gjorge Ivanov to Kazakhstan.


  For more information see: Kazakhstan and Macedonia to jointly produce medicines. Politics. Tengrinews.kz
  Use of the Tengrinews English materials must be accompanied by a hyperlink to en.Tengrinews.kz

 5. #15
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neues Labor in der Pathologie  Пуштена во употреба нова лабораторија инсталирана на Институтот за патологија

  Пуштена во употреба нова лабораторија инсталирана на Институтот за патологија
  14.07.2012
  jankulovska_14072_g.JPG


  Нова лабораторија инсталирана на Институтот за патологија е пуштена денеска во употреба. Станува збор за лабораторија за електронска микроскопија, која чини 800.000 евра, и е една од најмодерните кои се набавени во државата.


  На пуштањето во употреба на лабораторијата присуствуваше премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, заедно со министрите за здравство и за образование и наука, Никола Тодоров и Панче Кралев.


  - Набавен е микроскоп кој досега го немаше и заради кој оваа лабораторија на некој начин беше хендикепирана и не можеше да ги извршува сите дејства. Овој микроскоп, оваа лабораторија за електронска микроскопија, чини 800.000 евра и е една од најмодерните и заедно со Загрепската е единствена во регионот на Југоисточна Европа, така што ќе биде од голема придобивка не само за Институтот за патологија туку ќе биде од корист за целото македонско здравство, изјави премиерот Груевски.


  Лабораторијата, посочи тој, ќе биде корисна и за други универзитети во Македонија, за студентите, за професорите, за научни трудови, за дијагностицирања кои досега не можеа да се прецизираат без оваа лабораторија.


  - Најчесто се утврдуваше дека некој има канцер меѓутоа не можеше да се утврди кој тип на канцер. Сега со оваа лабораторија и со онаа која ја набавивме на Факултетот за фамрација може да се утврдат типовите на канцер и точно кој лек треба да се даде, односно кој вид цитостатици. Ќе се намалат и парите кои се даваа во минатото за да се испраќаат примероци во други држави, истакна Груевски.


  Според него, најважни се придобивките за пациентите, за оние кои се болни и чекаат да им се утврди точна и прецизна дијагноза и да им се дадат точни и прецизни лекови за лекување, а не општи или погрешни.


  - Овој микроскоп е за сите други истражувања на клетки, делови од клетки, молекули, за дијагностицирање на разни бубрежни и други видови заболувања каде што е потребна прецизна микроскопска и микробиолошка анализа, додаде премиерот Груевски.  Gruevski: Free health care for low-income retirees
  Friday, 13 July 2012


  Starting from January 1 the retired persons living on lower income than the average pension in Macedonia will be entitled to free health care, Prime Minister Nikola Gruevski told reporters on Friday.
  This is an additional measure (along with the raise of pensions, and free spa vacations) for improving the standard of retired persons and one that fulfills the ruling party's pre-election promise.
  Such pensioners will acquire free care for all medical treatments they may need, Gruevski said.
  In the meantime the Ministry of Health will design a special program for implementing of this Government's measure, he added.

 6. #16
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neue "Krankenbekleidungen" für alle Krankenhäuser in MK  Тодоров: Пижами и ноќници за сите здравствени установи во Македонија

  16.07.2012 - 12:22 |
  Министерството за здравство ќе набави 5.500 пижами и ноќници за сите здравствени установи во Македонија, најави денеска министерот за здравство Никола Тодоров.

  Одлуката, како што рече на денешната прес-конференција, следи по направените теренски истражувања за мислењето на пациентите, кои покажале дека тие се незадоволни од пижамите и ноќниците во болниците, имајќи предвид дека во најголем дел се стари.
  - Вредноста на набавката е проценета на пет милиони денари, но ќе видиме која цена ќе биде постигната на тендерот, рече Тодоров.
  Тој истакна дека на овој начин Министерството помага и во делот на текстилната индустрија во Македонија и изрази очекување дека најголем дел од македонските текстилни компании ќе учествуваат на тендерот, а нема ограничување и за учество на странски компании.
  - Идејата е вакви активности Министерството да презема секои две, најмногу три години, за да може во овој дел да се подигне задоволството на пациентите кои престојуваат во болница, кои се хоспитализирани како болнички пациенти. Министерството за здравство спроведува истражувања на мислењето на пациентите и врз основа на тоа се добиваат информации кои се од круцијално значење за креирање на политиките и преземање мерки во рамки на Министерството, посочи Тодоров.
  Според него, станува збор за поситни мерки кои ги презема Министерството во насока на подобрување на перцепцијата, имиџот на здравството во целина.
  - Ова се надополнува на мерките кои беа во насока на повисоко ниво на одржување на хигиената или мерките во насока на набавка на болнички душеци, кревети... во здравствените установи, додаде Тодоров.

 7. #17
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Mak Doctors who commit Errors put on 'Wall of Shame'
  Friday, 20 July 2012


  The names of 15 doctors who had their contracts with the Healthcare Fund severed were put on the HF's website as well as its 'wall of shame' as. At the same time, the HF has also listed the top ten public and private clinics who commit the most mistakes and have accumulated the most fines.

  There was major reaction by the Macedonian Doctor's Association who called this labeling an 'inquisition'.
  Doctors who repeat the same errors will have their contracts with the HF permanently severed and will no longer be able to work with healthcare cards.
  The Macedonian Government has cracked down on doctors who from an apparent lack of care have committed errors during their work.

  - The goal of this "wall of shame" is not to insult someone, rather to warn doctors because according to the law for Health Insurance, if a doctors repeats the same mistake twice, the Healthcare Fund will sever its contract with the clinic where the doctor works. When a clinic is fined or has lost a contract with the Fund, we will also note who was the doctor that contributed to the clinic losing its contract or being fined," says the HF in a letter to the press.

  Several clinics have been fined for not having a complete clinical team at the time of the inspection. For instance, inspectors caught several clinics not having a medical nurse or a doctor at the time of the visit. There was a case in which an unlicensed individual was in the doctor's offices.

 8. #18
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Entbindungsstationen werden renoviert und technisch erneuert. 8 Mio Dollar "Grant-Gelder" von der holländischen Regierung.  Ќе се реконструираат родилиштата во Македонија


  Вторник, 07 Август 2012 13:18

  Со грант од осум милиони долари обезбеден од холандската Влада ќе се реконструираат родилиштата во Македонија и ќе се зајакнуваат патронажната здравствена служба и здравствените центри за имунизација.  Планирано е проектот за воспоставување интегриран систем за подобрување на заштитата на здравјето на мајката и детето познат уште како ОРИО проект да се реализира во две фази. Првата фаза ќе трае шест месеци кога ќе се направи детална анализа на сите породилишта, патронажни служби и центри за имунизација, а во втората фаза, која ќе трае 2,5 година, предвидена е неговата имплементација.
  Со имплементацијата се очекува целосно реновирање и опремување на сите породилишта во државата, набавка на 75 теренски возила за патронажната служба и центрите за имунизација, обновување на опремата за чување и транспорт на вакцини и набавка на медицинска опрема за патронажните центри и центрите за имунизација.
  Договорот за реализација на проектот денеска го потпишаа министерот за здравство Никола Тодоров и холандската амбасадорка Мариет Шурман.
  - Сигурен сум дека со помош на ОРИО проектот ќе ја подобриме состојбата во сите родилишта во Република Македонија, но и состојбата со имунизацијата и патронажните служби затоа што со развојот на патронажната служба практично ставаме фокус на превентивата со која се подобрува квалитетот на здравствената заштита и квалитетот на живот, што претставува и зголемување на животниот век на населението, истакна министерот Тодоров.
  Холандската амбасадорка изрази надеж дека со реализацијата на овој проект ќе се подобри заштитата на мајките и децата и ќе се намали стапката на смртност. - Најважниот резултат е намалување на стапката на смртност на мајки и деца кои умираат во текот на породувањето со што Македонија ќе се приближи кон европскиот просек, рече Шурман.
  Во Македонија смртноста на бебиња е блиску до европскиот просек и во 2011 година изнесуваше 7,6 умрени на 1.000 живородени деца. Изминатата година нема податоци од болниците за матерална смрт.

 9. #19
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Minister Todorov mit einer weiteren Reform?

  Todorov will das s.g. Leistungsprinzip zur Bezahlung der Ärzte einführen, logisch - die Ärzte dagegen - die Bevölkerung laut einer Umfrage dafür....
  Анкета на ИПИС: Граѓаните задоволни од реформата – плаќање по учинок

  Граѓаните го поддржуваат моделот на министерството за здравство за плаќање по учинок, покажала анкетата на ИПИС, направена за потребите на министерството, а спроведена на 1114 испитаници, кои одгвориле на четири прашања.

  Според анкетата, перцепцијата на граѓаните е изразито позитивна, што за министерството за здравство е доказ за сериозната поддршка на граѓаните за оваа реформа.

  На прашањето- дали сметате дека сите лекари без разлика на обемот на работа треба да имаат иста плата, позитивно одговориле 26,9% (или 300 лица), а негативно одговориле 59.2% (или 660) од анкетираните, додека одговор ‘’не знам’’ имаат дадено 13.8% од испитаните (154 лица).
  На второто прашање - какво е вашето мислење за проектот на министерството за здравство за плата на лекарите според сработеното, односно плаќање по учинок - позитивен или делумно позитивен одговор имаат дадено вкупно 63,6% од анкетираните (односно 708 граѓани), негативно или делумно негативно одговориле вкупно 25,3% (или 282 ) анкетирани, додека одговор ‘’не знам’’ имаат дадено 11,1% од анкетираните лица.
  На прашањето - дали вие како граѓанин би поддржале штрајк на лекарите против одлуката на министерството за плаќање на нивната работа по учинок, негативно одговориле 56.2% или 626 анкетирани, позитивен одговор имаат дадено 29.4% (или 328) анкетирани, а не знаеле или немале одговор 14.4% или 160 анкетирани граѓани.

  И на последното прашање кое се онесува на тоа дали граѓаните генерално ги поддржуваат преземените активности на министерството за реформата на јавното здравство во Македонија, позитивно се изјасниле 59.2% од анкетираните (или 660 лица), негативно одговориле 29.4%(или 328лица), додека немале одговор или не знаеле 11.3 % од анкетираните граѓани.

 10. #20
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  72.744
  also wenn mir jemand mit "Leistungsprinzip" kommen würde, würde ich mich sofort angegriffen fühlen

Seite 2 von 8 ErsteErste 123456 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Sky überrascht Kreisliga Mannschaft
  Von sick im Forum Rakija
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 20.08.2012, 11:40
 2. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 26.05.2012, 16:47
 3. Terrorism that's personal
  Von Bambi im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 14.05.2011, 00:30
 4. Griechenland Überrascht
  Von economicos im Forum Wirtschaft
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 12.01.2011, 20:05
 5. Mazedonien: Tote beim bewaffneten Kampf
  Von ooops im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 12.05.2010, 18:24