BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 8 ErsteErste 12345678 LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 75

Das Gesundheitswesen in Mazedonien

Erstellt von Zoran, 17.11.2011, 18:59 Uhr · 74 Antworten · 14.946 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  03.09.2012
  Beiträge
  680
  Meine Tante arbeitet dort.
  Dieses Krankenhaus sah schrecklich aus früher !!

 2. #32
  Avatar von mk1krv1

  Registriert seit
  24.04.2012
  Beiträge
  3.307
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Meine Tante arbeitet dort.
  Dieses Krankenhaus sah schrecklich aus früher !!
  Umso besser ,dass das Krankenhaus jetzt gut aussieht

 3. #33
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  „8 Септември“ прерасна во голем медицински центар

  26.03.2013 0 Коментари

  ЈЗУ-ГОБ „8 Септември“ е одлично опремена и може да се носи со најсовремените болници во моментов во Европа, со набавката на четири дигитални рендген aпарати, со отворањето на ново целосно реконструирано одделение за невролошки заболувања и интензивна нега и со набавката на нови лифтови со поголема носивост од претходните.

  „8 Септември“ прерасна во еден голем медицински центар со висок квалитет и со одлична опременост. Ова вчера го изјави премиерот Никола Груевски, кој заедно со министерот за здравство Никола Тодоров ја посетија ЈЗУ-ГОБ „8 Септември“.
  Груевски информира дека во јануари и февруари годинава заврши постапката за набавка на нова апаратура, главно за Градската општа болница „8 Септември“.
  - Деновиве опремата почна да пристигнува. Пристигнаа четири дигитални ренгени, од кои еден веќе е монтиран. Се работи за нови, најсовремени, од кои некои пред неколку недели се излезени од производство, рече Груевски и потсети дека во оваа болница досега имаше само еден аналоген рендген, а имало потреба од повеќе.

  Се работи, за задоволување на капацитетите бидејќи болницата имаше потреба од повеќе рендгени.
  Како што рече тој втората значајна работа е тоа што болницата отвори ново целосно реконструирано одделение кое претходно беше нефункционален простор во болницата, за невролошки заболувања и за интензивна нега, целосно опремено. Набавени се комплетно нови најсовремени лифтови и со поголема носивост од претходните.
  Груевски информира дека во тек е пристигнување и на останатата опрема од последната јавна набавка, која целосно ќе биде доставена до јуни годинава.
  Потсети дека во меѓувреме се одвиваат различни обуки за лекарите од оваа болница. Дел од нив се во Канада, Монтреал и на други места, а дојдени се и лекари од странство, од САД кои тука работат и прегледуваат пациенти.

  Фото: МИА

 4. #34
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  National Campaign for opening ER at Children’s Hospital
  Thursday, 28 March 2013


  Fundraising National Campaign for reconstruction and adaptation of premises at the University Children’s Hospital into a paediatric Emergency Room (ER) will begin Thursday.

  Details regarding the campaign will be announced at a press conference.
  The First Lady Maja Ivanova is the patron to the national campaign. The ER will be within the Clinic and its opening is expected to improve the efficiency of the Clinic in the treatment of urgent patients and in saving children’s lives.

  Director of the University Children’s Hospital Aspazija Sofijanova, the First Lady Maja Ivanova, Dutch Ambassador Marriet Shuurman, wife of US Ambassador Mary Jo Wohlers and officials of LinkAcross NGO will present the national campaign.

 5. #35
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  First neonatal cardiac surgeries performed in Macedonia
  Sunday, 31 March 2013


  The first six neonatal cardiac surgeries have been performed in Macedonia at the Skopje-based Children's Surgery Clinic in the course of last week.

  The interventions were carried out under the guidance of a team from the International Children's Heart Foundation, led by world-renowned surgeon William Novick.
  Prime Minister Nikola Gruevski, accompanied by Health Minister Nikola Todorov, paid Sunday a visit to the Children's Surgery Clinic, saying the project marked a new stage of cardiac surgery in Macedonia.

  "This team is also training our doctors and will come every three months in the coming three years. We expect that the training of our doctors will be completed in the meantime and they will continue to perform the surgeries on their own", stressed PM Gruevski.
  According to him, the project would result in large savings for operations abroad, proper training for Macedonian doctors, as well as less stress for parents.

  William Novick stressed the team of Macedonian professionals was enthusiastic and motivated, adding his belief that in time they would be a good team for the children with heart diseases in Macedonia.
  Minister Todorov said the International Children's Heart Foundation's mission is to develop neonatal cardiac surgery in numerous countries worldwide.

  "Over the next three years, their teams will come every three months, stay here for two weeks performing heart surgeries and educate our doctors in parallel. Our idea is to build capacities in the Macedonian public health for own performance of cardiac surgeries", emphasized Todorov.
  Six other neonatal cardiac surgeries will be performed in the coming week.

 6. #36

  Registriert seit
  01.09.2007
  Beiträge
  158
  Zitat Zitat von Salios Beitrag anzeigen
  Meine Tante arbeitet dort.
  Dieses Krankenhaus sah schrecklich aus früher !!
  ich war mal vor ca. 25 Jahren da, zum Glück hat sich das verändert

 7. #37
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  NEUES KRANKENHAUS IN KICEVO WIRD GEBAUT  Владата гради нова болница во Кичево

  МАКЕДОНИЈА | 03.04.2013 13:33  Владата донесе одлука да почне еден голем инвестициски зафат на објект започнат во раните деведесетти години, а кој треба да прерасне во нова современа општа болница во Кичево, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров кој ја посети Општата болница во градот. Инвестицијата се проценува на околу 200 милиони денари.
  - Согласно динамиката која ја утврдивме на седницата на Владата, тендерот за градба треба да биде распишан во средината на јуни, а градежните работи треба да почнат во август и сите да бидат завршени во рок од 18 месеци, истакна Тодоров.
  Тој рече дека на овој начин сакаат во тој објект да ги сместат сите одделенија – Гинекологија, Интерно одделение, амбулантски дел, нов Ургентен центар, делот за дијализа и на тој начин да овозможат поквалитетна здравствена заштита на граѓаните на Кичево.

  - Објектот планираме да го реконструираме согласно најновите и најсовремените стандарди во здравството, односно стандардите што ги имаме при изградба и реконструкција на сите здравствени објекти. Тоа значи ќе има тоалет во секоја соба, ќе се почитуваат сите правила за спречување на интра хоспитални инфекции, нови современи лифтови, паркинг-простор за сите кои ќе доаѓаат во болницата и целосно партерно уредување на околината на овој објект, истакна Тодоров.

  Ова, како што посочи, е уште една потврда дека Владата ќе продолжи да го поддржува Кичево и кичевчани и да овозможи подобар живот за сите граѓани кои живеат во Кичево.
  Битно е и да се обезбеди објект кој ќе биде енергетски ефикасен и кој ќе има систем за затоплување и ладење.
  - Овој објект ќе опслужува 70.000 жители и ќе има ново одделение – нов Ургентен центар. Делот на болницата кој сега се користи планираме да се отстапи на Здравствениот дом и да се создадат услови за функционирање на брзата помош, Здравствениот дом и концесионерите кои се закупци во тие простории, додаде Тодоров. Одговарајќи на новинарско прашање потенцира дека досега во јавните здравствени установи низ Македонија имаат обезбедено околу 1.200 вработувања за година и пол.
  - Планираме не само со вработувања Општата болница во Кичево да ја поддржиме и со специјализации, односно да овозможиме навремена специјализација на сите доктори по општа медицина, рече министерот Тодоров.
  Директорот на Општата болница во Кичево Љупчо Ристески посочи дека во моментов најнеопходни се специјализации по гинекологија и акушерство – најмалку двајца специјализанти од кои една специјализација е реализирана и еден нивни колега ќе почне со едукација во областа на гинекологија и акушерство.
  - Има потреба од специјалисти од областа на кожни и очни болести и тие се веќе одобрени и се во фаза на реализација. Очекуваме со програмата во 2013 година да се надополни тој недостиг од специјалисти од областа на анестезиологија, хирургија, гинекологија и сите дејности кои се клучни за опстојување на оваа болница, истакна Ристески.
  Тој додаде дека со програмата од 2012 имаат една специјализација од областа на педијатрија, а потребни се, како што рече, и доедукации и доспецијализации од областа на гастроскопија, кардиологија итн.  - - - Aktualisiert - - -  Kicevo to get modern general hospital

  Email| Printoj |
  Wednesday, April 03, 2013 1:27 PM
  Kicevo, 3 April 2013 (MIA) - Health Minister Nikola Todorov said the government adopted decision on Tuesday for new Denar 200 million investment for building a new modern general hospital in Kicevo.


  During his Wednesday's visit to general hospital in Kicevo he said that the government decided to announce a tender for construction in June and construction works to begin in August while entire project to be completed in 18 months deadline.


  He said that the hospital will include all departments - gynaecology, internal and outpatient departments, new emergency centre, dialysis unit - providing the Kicevo citizens with more quality health care.


  The facility is planned to be reconstructed according to the latest standards in health care, bathrooms in every room, new elevators, and parking lots.


  Todorov also said that besides planned new jobs in the hospital also we will support specialisations of all general practitioners.


  Director of the general hospital in Kicevo Ljupco Risteski said at least two gynaecologists and obstetricians to complete the specialisations are most needed at the moment.


  We expect that programme in 2013 to supplement the lack of specialists in anaesthesiology, surgery, gynaecology and other doctors needed in this hospital, Risteski said.

 8. #38
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Health Cooperation signed with Angeles Group
  Monday, 29 April 2013


  Prime Minister Nikola Gruevski, who pays a visit to Mexico, met late Sunday with Robert Simon, manager of a hospital chain part of the Angeles Health Group.


  "We paid a visit to one of the main hospitals and held talks with the manager of all hospitals within the company. We referred to the opportunity for our doctors to come here and attend training, but also their doctors to come to Macedonia and train our staff", said PM Gruevski.


  According to him, the hospital chain, the largest one in Mexico, has state-of-the-art equipment from the United States and the best specialists in this part of the world.


  "This will be an excellent experience for our doctors, both by their coming here and the visit by specialists to Macedonia", added Gruevski.


  Minister of Information Society and Administration Ivo Ivanovski said their Mexico visit and the business forum to be held there was helped through the logistics provided from companies owned by billionaire Carlos Slim.


  "We expect the attendance by numerous companies. We expect they will be interested in further talks with the Macedonian Government", said Minister Ivanovski.

 9. #39
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonian doctors to receive training in Italy
  Monday, 24 June 2013


  Macedonian doctors will be trained at the Agostino Gemelli University Polyclinic within the Universita Cattolica del Sacro Cuore (Catholic University of the Sacred Heart), resulting from the memorandum of understanding, which Health Minister Nikola Todorov and the University's Medical School Dean Rocco Domenico Alfonso Bellantone signed on Sunday.


  Minister Todorov said UCSC is the biggest private university in Europe and the biggest Catholic University in the world, whereas the cooperation memo establishes cooperation in several fields.


  "This is a great opportunity for Macedonian doctors to acquire the most contemporary medical knowledge and skills", added Todorov.


  Dean Bellantone voiced satisfaction from the memo signing and hoped to see exchange of doctors very soon.


  The UCSC is organized into 12 faculties and 7 postgraduate schools. Agostino Gemelli University Polyclinic serves as the teaching hospital for the medical school of UCSC.

 10. #40
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Successful start of project on improving dialysis centers in Macedonia, says Todorov
  Empfehlen 0
  Sunday, July 14, 2013 3:03 PM
  107798943.jpg
  Skopje, 14 July 2013 (MIA) - Construction of new premises for dialysis and complete
  reconstruction of existing ones, procurement of modern equipment in compliance with all the
  standards as well as new chairs are some of the obligations of the concessionaires, due to obtain
  working licences in this field of healthcare next week.
  Health Minister Nikola Todorov told a press conference on Sunday that the project was "off to a
  good start." "It is more than necessary because it should improve the situation in dialysis centers
  in Macedonia," he said.
  "For over ten years, health authorities were criticized because the conditions in dialysis centers
  were extremely bad. Most of the equipment is outdated and a majority of patients, over 80%, have
  hepatitis C which is making the situation more difficult," stated Todorov.
  The minister said he hoped the concessionaires would provide better services for 1,400 patients
  undergoing dialysis treatments in 19 centers across the country.
  Orka Holding AD Skopje and Metropoliten DOOEL Skopje submitted the best bids at a call issued
  in May. ba/14:58

Ähnliche Themen

 1. Sky überrascht Kreisliga Mannschaft
  Von sick im Forum Rakija
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 20.08.2012, 11:40
 2. Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 26.05.2012, 16:47
 3. Terrorism that's personal
  Von Bambi im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 14.05.2011, 00:30
 4. Griechenland Überrascht
  Von economicos im Forum Wirtschaft
  Antworten: 100
  Letzter Beitrag: 12.01.2011, 20:05
 5. Mazedonien: Tote beim bewaffneten Kampf
  Von ooops im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 12.05.2010, 18:24