BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 50

Serbisch/Griechische Verbrechen an Albanern

Erstellt von Adem, 24.05.2011, 17:06 Uhr · 49 Antworten · 4.384 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

  Ausrufezeichen Serbisch/Griechische Verbrechen an Albanern

  Kronologjia e krimeve serbe e greke

  Mr.sc. Skėnder Lluka
  Ballkani peng i politikave kundėrshqiptare pansllave dhe panhelene (3)
  Kronologjinė e krimeve barbare dhe primitive tė fqinjėve tanė po e nisi me pika tė shkurtra nė njė bagazh karshi tė cilit ėshtė mrekulli se si ka mbijetuar populli shqiptare nė hapėsirėn e vet etnike nė Ballkan edhe pse mjaft i ngushtuar nga kėto presione tė cilat kanė pasur efektin e tyre negativ karshi interesave jetike tė kombit shqiptare.
  Spastrimet etnike nga Serbia, Mali i Zi, Maqedonia dhe Greqia


  Nga viti 1833 e deri ne vitin 1999 shpėrnguljet masive tė popullsisė shqiptare nga Sanxhaku, Nishi, Toplica, Leskovci, Vranja dhe Lugina e Presheves, Bujanocit dhe Medvexhes. Pas vitit 1945 shpėrnguljet masive tė popullsisė shqiptare nga hapėsira etnike shqiptare brenda kufijve tė ish Jugosllavisė nga Serbia, Kosova ,Maqedonia, Mali i zi.

  Masakra e Drenicės kundrejt luftėtareve tė komandant Shaban Polluzhės, masakra e Tivarit, masakra e shqiptarėve tė dėrguar nė frontin e Sremit dhe masakrat e pareshtura shtetėrore ndaj shqiptarėve nė periudhėn deri nė Plenumin e Brionit tė LKJ nė vitin 1966 kur bėhet largimi i Aleksander Rankoviqit dhe krye policit Stefanoviq. Pastrimet flagrante etnike nė Mal te Zi ne rrethin e Tivarit, Ulqinit, Plave, Gucisė, dhe Malėsisė sė Madhe. Pastrimet flagrante etnike tė popullsisė ne hapėsirėn e Maqedonisė nga Kumanova, Shkupi, Velesi (Qubrelia), Prelepi, Krusheva, Manastiri, Tetova, Gostivari, Ohri, Struga, Kėrēova dhe Dibra e Madhe . Pastrimet etnike nė vitin 1945 nė Ēamėri ne njė hapėsire etnike shqiptare prej mbi 5.500 km2 duke shpėrngulur me dhune mbi 135.000 shqiptarė( sot janė mbi 330.000 banorė ēamė) tė shumtėn tė besimit islam dhe duke asimiluar mbi 250000 shqiptarė orthodoks ( sot jenė mbi 600.000 shqiptar ēam ortodoks) nė Janinė, Artė, Pervezė, Koncė, Kostur, Igumenicė, Pargė e deri ne Partha dhe shumė lokalitete tjera shqiptare tė hapėsirės etnike shqiptare, me pretekstin absurd (latente fashiste) qe shqiptaret kane bashkėpunuar me fashistėt gjermanė. Ne te gjitha kėto projekte antishqiptare aktor kryesor ishte pansllavizmi dhe panhelenizmi udhėhequr nga Rusia fashiste dhe ortodoksia sllave dhe helene.

  Kombi shqiptare si pasoje e kėtyre projekteve gjenocidiale nga viti 1833 deri nė vitin 1999 nga hapėsira e saj etnike ka humbur mbi 95000 km2 nga hapėsira e vet etnike me mbi 125 qytete aktualisht qendra urbane dhe mbi 20.500 lokalitete autoktone shqiptare me qindra mijėra ekonomi familjare, me qindra objekte kulti krishtere dhe mbi 2.5 milion hektarė toke pune te cilat janė aneksua nga Serbia, Greqia, Mali I Zi dhe FYRM ku para ardhėsit e kėtyre qyteteve dhe lokaliteteve autoktone shqiptare
  jetojnė sot nė Kosovė, Shqipėri, Turqi, Egjipt, Siri, Liban, Bullgari, Rumani, Ukraine, Gjeorgji dhe ne shtetet evropiane, SHBA, Australi e gjetiu e deri ne lindjen e largėt. Ky momente jep sinjalin alarmues me serioze tek shqiptaret qė edhe sot e kėsaj dite nė kėtė fillim shekulli tė ri kjo politike nuk ka tė ndalur nga po ata aktorė te cilėt formuan identitet territorial dhe populativ duke asimiluar popullsinė shqiptare mbi rrėnjėt e tij dhe me ēdo forme bizare e gjenocidiale po kėrkojnė qe te vazhdojnė kėto projekte kriminale pėr tė bėrė tė pamundur qė populli shqiptare te identifikohet si faktor real historik nė hapėsirėn ballkanike dhe nė proceset integruese evropiane. Pėr njė moment me iku mendja te njė miku im hungarez nga Budapesti, Leaslo Deaki i cili para njėzet vitesh me thoshte qė nė tėrė ketė presion qė keni ju shqiptarėt duhet te

  mobilizohuni nė fushėn intelektuale pėr tu mbrojtur pasi qė ortodoksia pasllave ėshtė e pashembullt nė botė pėr projektet fashiste, asimiluese dhe gjenocidiale. Hungaria ketė mbrojtje tė identitetit e ka tė zgjidhur me publikimet origjinale nga institucionet shkencore historike dhe akademike dhe e di kufirin e mbrojtjes sė identitetit tė vet nė hapėsirėn etnike hungareze qė sot ėshtė nė Rumani, Serbi, Kroaci, Sllovaki, Austri, Slloveni dhe ne Ukrainė. Kjo justifikon qė shkenca hungareze e ka mbrojtur identitetin hapėsinor dhe popullativ tė Hungarisė, identitet ky tė cilin sot nuk e konteston asnjė institucion ndėrkombėtare dhe i jepe tė drejtė shtetit hungarez pėr tė ngritur zėrin pėr popullin e vet nė kėto vende bile edhe pėr lokalitete ku jetojnė 10 apo 20 banorė hungarezė. Por menjėherė them se si ne shqiptarėt tė bėhemi si hungarezet , irlandezėt apo izraelitėt. Gjithsesi i jap tė drejt hungarezit Leaslo Deakit.

  Projektet kundėr shqiptarėve serbe dhe greke pas vitit 1990
  Projekti anti shqiptar i hartuar nė qarqet shovene ruse, serbe , sllavomaqedonase dhe greke sigurisht qe pėr nga forma dhe modaliteti modifikohet ne varshmėri me rrethanat aktuale politike ne rajon dhe me gjere. Rusia e cila ėshtė prijatare e kėtyre projekteve ne vazhdimėsi ushqen shtetet ne te cilat ka ndikime nga ortodoksia sllave dhe helene qe te kenė pėrpikėri nė kėto projekte te cilat janė jo vetėm kundėr popullit shqiptare por edhe kundėr popujve tjerė jo sllave me kulture dhe tradite te

  lashte historike. Kjo politike kryekėput fashiste , hegjemone dhe raciste lėvizė ne forme sipas kohės pėrderisa ne brendi ngelet e njėjte bile edhe me radikale nga lėvizjet ne teren kuptohet ne varshmėri me politiken regjionale te ditės. Kėtu qėndron siē themi “taym auti’ ku vendet e rrezikuara nga kėto projekte mobilizohen dhe veprojnė ne pėrballje me kėto politika duke e avansua mekanizmin e mbijetese dhe duke u sigurua nga aleatet perėndimor te cilėt u vehen aktualisht ne mbrojte te kėtyre ofanzivave gjenocidiale pan sllaviste dhe pan helene. Kėto ofanziva , defanziva dhe kontraofanziva vihen nė veprim nga rrethanat aktuale historike ku pėrfshihet edhe perėndimi pasi qė e ka fort mire tė qartė brendinė e kėtyre

  projekteve ruse pėr obstrukcionet politike ne regjionin e Ballkanit dhe Kaukazit e nesėr nė Lindjen e Largėt dhe kėshtu me radhe. Por, ne te i kthehemi problemit shqiptar nė raport me kėto projekte gjenocidiale tė cilat na vijnė nga “fqinjėt” tanė historik dhe apetitet e tyre “historike” ndaj tėrėsisė territoriale dhe popullative te shqiptareve nė Ballkan. Platforma gjenocidiale pansllave dhe panhelene ndaj hapėsirės etnike shqiptare brenda dhe jashtė kufijve administrative te shtetit tė Shqipėrisė dhe te Kosovės nė vitet e nėntėdhjeta ėshtė e orientuar nė planin POLITIK dhe EKONOMIK. Kjo platformė provohet te implimentohet nga Rusia, Serbia,. Maqedonia, Greqia dhe Mali i Zi. Por me tė zėshėm nė kėto pėrpjekje ishin dhe janė fqinji verior dhe ai jugor. Mali i Zi pėr pėrvojat perfide pėr denigrimin e interesit shqiptar nė ketė hapėsirė ka pėrdorur ne


  vazhdimėsi instrumentin e presionit direket ndaj shqiptareve ne mospėrmbushjen e te drejtave elementare qytetare duke i trajtuar si mysliman bile edhe duke i regjistrua si mysliman, pastaj duke bėrė presione tė vazhdueshme nė arsimimin dhe edukimin e shqiptareve, mungesėn e shkollave shqipe ne mjediset me shumicė shqiptare, mungesėn e infrastrukturės rrugore nė zonat rurale dhe malore te banuara me shqiptarė dhe sė fundit me pėrgatitjen e gjykimeve politike kundėr shqiptareve gjykime kėto tė montuara por nė thelb tė pėrgatitura pėr tė justifikuar faktorin kujdestar tė destabilizimit te Malit te Zi tė cilin nė fakt shqiptarėt e kanė dėshmuar tė kundėrtėn duke bėrė angazhime maksimale vetėm pėr tė drejtat elementare qytetare tė garantuara me tė gjitha konventat ndėrkombėtare. (Vijon)




  Übersetzung:



  Ethnische Säuberungen in Serbien, Montenegro, Mazedonien und Griechenland an Albanern.

  Von 1833 bis 1999, gab es massive Vertreibungen der Bevölkerung aus Sandzak, Nishi, Toplica, Leskovac, Vranje und dem Presevo-Tal, Bujanovac und Medvexhes. Nach 1945, massive Vertreibungen aus ethnischen albanischen Gebieten im ehemaligen Jugoslawien aus Serbien, Kosovo, Mazedonien, Montenegro.

  Das Drenica-Massaker gegen die Kämpfter vom Kommandant Shaban Polluzha, das Bar(Tivar)-Massaker.Die ethnischen Säuberungen in Montenegro im Landkreis Bar, Ulcinj, Plav, Gucia.Ethnischen Säuberung der Bevölkerung in der Region Mazedonien: Kumanovo, Skopje, Veles (Qubrelia) Prelepi, Krusevo, Bitola, Tetovo, Gostivar, Ohrid, Struga, Kicevo und Debar.


  Ethnische Säuberung im Jahre 1945 in Griechenland in einem albanischen Gebiet von mehr als 5.500 km2 wurden 135.000 Albaner durch Gewalt vertrieben(über 330.000 sind heute Camen) und die Assimlierung 250000 orthodoxer Camen(Heute wären es ca.600 000 orthoxe Camen) in
  Janinė, Artė, Pervezė, Koncė, Kostur, Igumenicė, Pargė.

  In all diesen Anti-Albanischen Projekten waren es die Griechen und Serben geführt von dem faschistischen Russland und der slawischen/griechischen Orthodoxie .

  Das war nur ein Teil der Übersetzung.

  http://www.botasot.info/def.php?gjuh...y=50&id=120233

 2. #2
  Pitbull
  ja ja ve ve R.I.P an die opfer

 3. #3

  Registriert seit
  15.04.2011
  Beiträge
  2.418
  nach 1945 kann das was mit dem 2WK zutun haben?

 4. #4
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Edhe prap se prap Shqiperia (t'gjith Lideret Shqiptar) i hi n'byth te dy vendeve. Sidomos Greqise.
  Edhe per ket arsye ato vende kurr nuk do t'paditen/ nuk do t'ndodh asgje nlidhje me kto Tema. Edhe Luften e Kosoves e harrun Shqiptaret (prap Lideret), e bahen si klysha t'shkinis

 5. #5

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  76.320
  Eine web-Seite "botasot online" mit massiven Vorwürfen im riesigen albanischsprachigen Text und keinem einzigen Link soweit ich das sehe ...

  tja, und was soll man nun damit anfangen? Oder ist es nur an die Albaner gerichtet?

 6. #6
  Yunan
  Ich halte es für falsch, dass alles als eine große, zusammenhängende Verschwörung darzustellen.

 7. #7

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen




  Übersetzung:






  Ethnische Säuberung im Jahre 1945 in Griechenland in einem albanischen Gebiet von mehr als 5.500 km2 wurden 135.000 Albaner durch Gewalt vertrieben(über 330.000 sind heute Camen) und die Assimlierung 250000 orthodoxer Camen(Heute wären es ca.600 000 orthoxe Camen) in
  Janinė, Artė, Pervezė, Koncė, Kostur, Igumenicė, Pargė.

  In all diesen Anti-Albanischen Projekten waren es die Griechen und Serben geführt von dem faschistischen Russland und der slawischen/griechischen Orthodoxie .

  Das war nur ein Teil der Übersetzung.

  Bota Sot » Kronologjia e krimeve serbe e greke
  wundere dich doch nicht, den Ihr habt zuerst ein Pakt mit den Teufel ab geschlossen

 8. #8
  Avatar von H3llas

  Registriert seit
  18.04.2010
  Beiträge
  17.638
  pleitegriechen

 9. #9
  Avatar von artemi

  Registriert seit
  29.01.2011
  Beiträge
  9.934
  kann mal wer einen thread aufmachen und auflisten, was die albaner früher alles verbrochen haben?

 10. #10

  Registriert seit
  12.09.2009
  Beiträge
  9.978
  Zitat Zitat von αptemi Beitrag anzeigen
  kann mal wer einen thread aufmachen und auflisten, was die albaner früher alles verbrochen haben?

  mach du doch

Seite 1 von 5 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 120
  Letzter Beitrag: 25.01.2014, 10:27
 2. Montenegros Verbrechen an Albanern
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 30.07.2010, 14:34
 3. Antworten: 120
  Letzter Beitrag: 28.03.2010, 19:13
 4. Bosnisch(Serbisch)/Griechische Musik
  Von Magic im Forum Musik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 17.04.2009, 12:15
 5. Rassistische Verbrechen an den Albanern
  Von Ban187 im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 16.09.2007, 20:04