BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 93

Neue Polizei-Fahrzeuge in Mazedonien!

Erstellt von Zoran, 09.05.2012, 15:59 Uhr · 92 Antworten · 12.952 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  Daumen hoch Neue Polizei-Fahrzeuge in Mazedonien!

  Das makedonische MVR hatte einen Tender für 150 neue Fahrzeuge ausgeschrieben. Heute wurde bekannt das die neuen Fahrzeuge entweder von Skoda (Yeti - 2.0 TDI 4x4) oder Seat (Altea 2.0 CR) sein werden.

  Ich hatte insgeheim auf BMW gehofft
  МВР избира меѓу „шкода“ и „сеат“
  Полицајците ќе возат „шкода јети“ или „сеат алтеа“ доколку една од двете фирми понудувачи бидат избрани на тендерот за набавка на нови возила за потребите на МВР.
  Во зградата на МВР беа отворени понудите за купување на 150 полициски возила. Иако повеќе фирми ја подигнале тендерската докумнетација, на огласот се пријавиле само „Порше Македонија“ и „Ка-дис“. Понудувачот „Порше„ за потребите на МВР понудил автомобил од марката „шкода јети“ 2.0 тди 4x4. Фирмата Ка-дис“ конкурирарла со моделот „сеат алтеа“ 2.0 цр.

  Условот кој го бара МВР од понудувачите е набавка на 150 дизел возила со зафатнина од 1.900 до 2.300 кубни сантиметри и со моќност од 110 до 140 коњски сили, или што ќе трошат далеку помалку гориво од сегашните „крајслери“.

  - Во крајната цена треба да биде вкалкулиран вкупниот трошок, односно сумата што ја вклучува и специфичната опрема, која е точно дефинирана и подразбира држачи за радиостаници и друга опрема, носачи за ротациски светла, соодветна надворешна боја (полициски ознаки) и други елементи. Предвидено е возилата да бидат со дизел-мотор - објаснуваат во полицијата.

  ??? ?????? ???? ??????? ? ??????

 2. #2

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  76.320
  Skoda Yeti?? wtf??

 3. #3
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von WhiteJim Beitrag anzeigen
  Skoda Yeti?? wtf??

  Wir haben ja soviel Schnee

  https://www.google.mk/search?q=Skoda...w=1280&bih=879

 4. #4
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das makedonische MVR hatte einen Tender für 150 neue Fahrzeuge ausgeschrieben. Heute wurde bekannt das die neuen Fahrzeuge entweder von Skoda (Yeti - 2.0 TDI 4x4) oder Seat (Altea 2.0 CR) sein werden.

  Ich hatte insgeheim auf BMW gehofft
  МВР избира меѓу „шкода“ и „сеат“
  Полицајците ќе возат „шкода јети“ или „сеат алтеа“ доколку една од двете фирми понудувачи бидат избрани на тендерот за набавка на нови возила за потребите на МВР.
  Во зградата на МВР беа отворени понудите за купување на 150 полициски возила. Иако повеќе фирми ја подигнале тендерската докумнетација, на огласот се пријавиле само „Порше Македонија“ и „Ка-дис“. Понудувачот „Порше„ за потребите на МВР понудил автомобил од марката „шкода јети“ 2.0 тди 4x4. Фирмата Ка-дис“ конкурирарла со моделот „сеат алтеа“ 2.0 цр.

  Условот кој го бара МВР од понудувачите е набавка на 150 дизел возила со зафатнина од 1.900 до 2.300 кубни сантиметри и со моќност од 110 до 140 коњски сили, или што ќе трошат далеку помалку гориво од сегашните „крајслери“.

  - Во крајната цена треба да биде вкалкулиран вкупниот трошок, односно сумата што ја вклучува и специфичната опрема, која е точно дефинирана и подразбира држачи за радиостаници и друга опрема, носачи за ротациски светла, соодветна надворешна боја (полициски ознаки) и други елементи. Предвидено е возилата да бидат со дизел-мотор - објаснуваат во полицијата.

  ??? ?????? ???? ??????? ? ??????
  die halten bestimmt viel aus....

 5. #5
  clk
  Avatar von clk

  Registriert seit
  07.03.2012
  Beiträge
  4.470
  Zitat Zitat von Paokara90 Beitrag anzeigen
  die halten bestimmt viel aus....
  Alles ist besser als Chrysler die sie von den Amis gekauft haben

 6. #6
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Paokara90 Beitrag anzeigen
  die halten bestimmt viel aus....
  Besser als der jetzige US Import Mist Chrysler alle mal.

  Optisch gefällt mir der Yeti gut, der Seat schaut wie ein Ei aus

 7. #7
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  Zitat Zitat von clk Beitrag anzeigen
  Alles ist besser als Chrysler die sie von den Amis gekauft haben
  Ja die Amy karren kannste knicken.....total schlechte Verarbeitung...aber Hauptsache 12 Zylinder und viel Verbrauchen!.....

 8. #8
  Avatar von Paokara90

  Registriert seit
  15.10.2011
  Beiträge
  3.177
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Besser als der jetzige US Import Mist Chrysler alle mal.

  Optisch gefällt mir der Yeti gut, der Seat schaut wie ein Ei aus
  Die Skodas kommen ja aus Tschechien, früher waren das wirklich schlechte Fahrzeuge, heute muss ich sagen, hat sich Skoda ganz gut etabliert in der Automobilbranche......also auch das Design gefällt mir ganz gut

 9. #9
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Paokara90 Beitrag anzeigen
  Die Skodas kommen ja aus Tschechien, früher waren das wirklich schlechte Fahrzeuge, heute muss ich sagen, hat sich Skoda ganz gut etabliert in der Automobilbranche......also auch das Design gefällt mir ganz gut

  Octavia zB hat mir immer schon gefallen

 10. #10
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Hier für meine Landsmänner bisschen Ausführlicher


  Шкода Јети џип или 4-погонско Сеат Алтеа Фритрек - како нови полициски автомобили

  МВР соопшти дека денеска е одржано јавно отворање на понудите на тендерот за набавка на нови полициски автомобили кои ќе ги заменат крајслерите. Понуди доставиле две фирми, Порше Македонија и Ка-дис, а понудени се возилата Шкода Јети и Сеат Алтеа Фритрек.

  Понудата се реализира преку електронскиот систем за јавни набавки. МВР одлучи и отвори јавен повик за набавка на 150 нови автомобили со кои треба да се заменат крајслерите кои премногу трошеа, а полека им изминува и рокот на траење. Новите возила на МВР треба да бидат на дизел, а не на бензин.

  На повикот се јавија две фирми (Порше Македонија и Ка-Дис) кои ги понудија возилата Шкода Јети и Сеат Алтеа Фритрек.

  Од МВР соопштија дека „наредниов период ќе следи сериозна анализа на понудите и нивна евалуација, односно оценување дали истите во целост ги исполнуваат условите предвидени во тендерската документација. Доколку тоа се потврди, заинтересираните ќе бидат известени за терминот на јавното наддавање, бидејќи единствен критериум по кој ќе се одбере новото возило на македонската полиција ќе биде понудената цена.“

  Цената на двете возила, според пребарувањето што го спроведовме на интернет, е меѓу 14 и 20 илјади евра во зависност од моделот и од опремата. Според објавениот повик во март, во крајната цена треба да биде вкалкулиран вкупниот трошок, односно сумата која ја вклучува и специфичната опрема која е точно дефинирана и подразбира држачи за радиостаници и друга опрема, носачи за ротациски светла, соодветна надворешна боја (полициски ознаки) и други елементи.

  Предвидено е возилата да бидат со дизел мотор со зафатнина 1900 - 2300 кубни сантиметри и моќност од 110 до140 коњски сили.Јавниот повик за прибирање на понуди ќе биде отворен 42 дена, а начинот за плаќањето на возилата е предвидено да биде на 36 месечни рати. Станува збор за купување на возила, а не за лизинг, така што со потпишување на договорот и испораката на возилата, сопственик на возилата ќе биде МВР, потенцираат од Министерството.

  Набавката се распишува во тек на криза, но планот е да се намалат трошоците. Поправките на крајслерите ја чинеле многу државата. МВР во своето соопштение наведува дека набавените крајслери се во голема мера амортизирани. Во просек, секој крајслер досега поминал повеќе од 500.000 километри. 40 крајслери или 20 проценти од вкупната бројка на тој тип полициски возила се неупотребливи и расходувани.

  Годишните трошоци за сервисирање и одржување на крајслерите кои се во возна состојба изнесуваат околу 7.000 евра по возило, бидејќи само една замена на автоматскиот менувач изнесува околу 3000 евра. Тоа на годишно ниво изнесува околу милион и двесте илјади евра. Просечната потрошувачка на гориво на овие возила им изнесува над 14 литри бензин на 100 километри. Затоа и една од главните карактеристики на сегашниот тендер е новите возила да бидат на дизел машини.

  Крајслерите беа набавени во 2000-та година во време кога министерка за внатрешни работи беше сега починатата Доста Димовска. Беа купени 210 крајслери и 30 џипови. Пред две години полицијата набави десетина комби возила кои беа слични на поранешните марици, но сегашниот тендер предвидува купување на многу повеќе возила од тогаш.

  Крајслерите кога беа набавени беа изненадување и за самите полицајци кои првпат се среќаваа со електронска опрема во автомобил. Имаше случаи кога полицајците сами се затвораат внатре во крајслерот, па на помош за да ги ослободат викаа свои колеги. Но сега крајслерите одат во историја, а МВР се префрла од бензин на дизел.

  На фотографиите се двете возила кои се понудени за избирање на нови полициски автомобили.

  Миомир Серафиновиќ

Seite 1 von 10 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Neue Kennzeichen in Mazedonien
  Von Zoran im Forum Autos, Motorräder und sonstiges mit Motor
  Antworten: 22
  Letzter Beitrag: 24.07.2012, 09:08
 2. Mazedonien - neue Probe für das Zusammenleben
  Von FloKrass im Forum Politik
  Antworten: 127
  Letzter Beitrag: 07.03.2012, 23:40
 3. Mazedonien: Neue Haftstrafe für Jovan
  Von Albanesi2 im Forum Politik
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 13.12.2011, 23:38
 4. Mazedonien bekommt neue Statue
  Von DZEKO im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 28.01.2011, 23:45
 5. Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 27.06.2006, 15:50