BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 36 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 353

Alexander the Great International Airport (Mazedonien)

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:16 Uhr · 352 Antworten · 51.796 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  17.01.2009
  Beiträge
  3.047

  Alexander the Great International Airport (Mazedonien)


  Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и генералниот оперативен директор на холдингот „ТАВ Аеродроми“ (TAV Havalimanları Holding A.Ş.), Мурат Орнекол, денеска на аеродормот „Александар Велики“ во Скопје потпишаа сертификат за реализација на договорот за концесија меѓу турската компанија и македонската Влада, со што оперирањето со македонските аеродроми во наредните 20 години преминува во рацете на ТАВ. Со договорот за концесија ТАВ се обврза на инвестиција од 200 милиони евра, во модернизација и изградба на скопскиот аеродром „Александар Велики“ и на охридскиот „Св. Апостол Павле“. Има обврска по 10 години да изгради и карго аеродром во Штип, откако ќе биде изготвена метеоролошка студија за локацијата.

  Согласно договорот за концесија, на аеродромот „Александар Велики“ за 20 месеци е предвидена изградба на нова терминална зграда од 40.000 метри квадратни (осумпати поголема од постечката), да се продолжи пистата за 500 метри (од 2,5 на 3 километри) со што на аеродромот ќе може да слетуваат сите типови авиони, да се изгради соодветен паркинг простор, пристапен пат со нова клучка, да се изврши инсталирање на системи за навигација, да се изгради потребната комунална инфраструктура, да се изврши доградба или изградба на нова административна зграда, нов карго терминал, нова противпожарна станица, нов паркинг за воздухоплови, како и набавка на нова потребна опрема за аеродромот да функционира согласно меѓународните стандарди.


  На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, пак, за 12 месеци треба да се изврши реконструкција на постоечкиот паркинг, реновирање на објектите во карго центарот, изградба на ВИП објект, пречистителна станица, реконструкција на постоечката административна зграда, набавка на нови патролни и противпожарни возила и на друга потребна опрема за аеродромот, согласно меѓународните стандарди.


  ТАВ оперира со аеродроми во седум земји и опслужува 42 милиони патници годишно. Во проекциите за Македонија предвидува годишен проток од 5 милиони патници на Скопскиот и 200 илјади на Охридскиот. Досега по барање на Турците владата два пати го одложуваше стартот на концесијата, а како оправдување беше наведувана неможноста да се дојде до кредити поради глобалната финансиска криза.


  Мурат Орнекол нагласи дека ТАВ соработува со над 350 авиокомпании и ќе работат на тоа да ги привлечат да оперираат на македонските аеродроми, особено за долги летови од Скопскиот. Турскиот инвеститор, како што посочи тој, веќе одлучил да ги користи услугите на домашните градежни компании, како и домашен кадар во обврските од договорот за реконструкција, изградба и управување со аеродромите.


  Kurz und Knapp gesagt...
  ... Der Flughafen Alexander der Große in Skopje wird unter der Leitung von TAV bald so aussehen wie oben auf dem Bild!

 2. #2
  phαηtom
  yuhu

 3. #3
  Karim-Benzema
  nicht schlecht
  Mutter Theresa Flughafen in Tirana ist viel schöner

 4. #4
  Avatar von Al Shqipo

  Registriert seit
  24.12.2009
  Beiträge
  689
  Die Macedonier sind schon nett sie benennen all ihre Staatlichen Gebäude nach den Helden der Nachbarländer.

 5. #5
  Avatar von Clint

  Registriert seit
  21.09.2008
  Beiträge
  3.112
  Zitat Zitat von Al Shqipo Beitrag anzeigen
  Die Macedonier sind schon nett sie benennen all ihre Staatlichen Gebäude nach den Helden der Nachbarländer.
  hehehehe Ja so sind sie, einfach Nett

 6. #6

  Registriert seit
  17.01.2009
  Beiträge
  3.047
  Gescheite Geschichtsbücher lesen und weiter reden

 7. #7

  Registriert seit
  12.03.2010
  Beiträge
  547
  boooooaaaaaaaaah sieht des geil aus!!!!

 8. #8

  Registriert seit
  10.12.2009
  Beiträge
  1.478
  Jaaaaaaaaaaaaaaaa maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaann

  Endlich hat Mazedönien auch ein Sehenswürdigkeit.

 9. #9
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Sieht gut aus!

 10. #10
  Ghostbrace
  Landen und starten die Flugzeuge wegen dem provokanten Namen irgendwie besser? Oder dient er tatsächlich nur der Provokation?

Seite 1 von 36 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 199
  Letzter Beitrag: 27.12.2017, 11:22
 2. Alexander The Great - International Marathon 2012
  Von hippokrates im Forum Sport
  Antworten: 28
  Letzter Beitrag: 10.08.2012, 18:45
 3. International Marathon "Alexander The Great"
  Von hippokrates im Forum Sport
  Antworten: 27
  Letzter Beitrag: 04.05.2011, 01:23
 4. Alexander The Great International Airport (Kavala/GR)
  Von hippokrates im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 126
  Letzter Beitrag: 18.03.2011, 01:13
 5. Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 08.12.2006, 12:37