BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 32 ErsteErste ... 3456789101117 ... LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 320

Autostrada nė Kosovė - Autobahnen im Kosovo

Erstellt von IN.PE.RA.TO.RE.BT, 08.03.2013, 17:25 Uhr · 319 Antworten · 44.669 Aufrufe

 1. #61
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Wann beginnt jetzt eigentlich der Bau der Autobahn R6?

 2. #62

  Registriert seit
  20.01.2008
  Beiträge
  9.282
  Schöne Straßen damit die Mafiosis und Bonzen drüber brettern können.

 3. #63
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Zitat Zitat von Apophis Beitrag anzeigen
  Schöne Straßen damit die Mafiosis und Bonzen drüber brettern können.
  Vergiss nicht die Politiker.
  Die brauchen auch Straßen, um mit ihren sündhaft teuren Regierungsjeeps drüber brettern zu können.  Sekunde 00:31 ist extrem passend.

 4. #64

  Registriert seit
  19.04.2013
  Beiträge
  885
  R6 unnötig!

  Anstatt was Richtung Peje und Monte zu starten, mach die so einen Mist.

 5. #65

  Registriert seit
  19.04.2013
  Beiträge
  885
  Sigurohen tė gjitha paratė pėr rrugėn Prishtinė-Mitrovicė  Kanė rifilluar punimet nė zgjerimin e magjistrales Prishtinė-Mitrovicė. Ministria e Infrastrukturės tashmė ka siguruar mjetet qė e gjithė rruga e mbetur tė kontraktohet sivjet.

  POSTUAR 18:51 / 25.04.2014 RTK

  Janė dy institucione nga shtetet arabe qė kanė garantuar kredi tė cilat kanė mundėsuar zhvillimin e punimeve.

  Por, punėt qė po kryhen nė kėtė aks rrugorė e qė kanė rifilluar pas pauzės dimėrore, kanė bėrė qė qytetarėt tė mos jenė tė kėnaqur me ritmin e punimeve.
  “Kur ėshtė baltė as nė xhungėl nuk ėshtė kėshtu, qe tri vjet jau dhėnė njerėz me njė kolicė e dy kacia, e tani po thojnė jemi nė evropė”, thotė njė qytetar.

  Sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Infrastrukturės, zgjerimi i rrugės po ecėn mirė. Kėshilltari i ministrit, Lah Nitaj, shpjegon se punimet duhet tė zhvillohen me kapacitet tė plotė. “Kėtė vit ministria ka 8 milionė dhe dy kredi nga Fondi Saudit, nga Arabia Saudite, dhe qė mė verė do tė fillojmė procedurat dhe tenderin pėr tė gjithė gjatėsinė e rrugės pėr Mitrovicė dhe nė afat prej dy vitėsh rruga tė pėrfundoj nė tėrėsi”.

  Por, a ka siguruar mjete tė mjaftueshme Ministria pėr ta zgjeruar rrugėn deri nė Mitrovicė.
  “Ne po themi se nėse sivjet e kontraktojm pas dy vitesh do tė pėrfundoj, deri tani tė kontraktuara janė rreth 40 milionė euro, dhe pėr tė gjithė zgjerimin do tė jetė 20 milionė eruo”, tha Nitaj.

  Zgjerimi i rrugės Prishtinė-Mitrovicė ka filluar nė vitin 2009. Por pas shumė problemesh pronėsore, punimet herė pas here janė ndėrprerė. Megjithatė, ende ka probleme me pronat.

  http://www.rtklive.com/new/index.php?cid=1&newsId=98497&mfm5RFDc!i1#*GVxlHoj7 YxjD7M0-!n0iT~M^2fZ1dwU8z*3pFGe-xdf-*+F77ZVCcGeoSd5WDg79x6c5^#ZwB0pew^P&F6771R177

  __________________

  - - - Aktualisiert - - -


 6. #66
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.183
  Zitat Zitat von Master of Desaster Beitrag anzeigen
  Sigurohen tė gjitha paratė pėr rrugėn Prishtinė-Mitrovicė  Kanė rifilluar punimet nė zgjerimin e magjistrales Prishtinė-Mitrovicė. Ministria e Infrastrukturės tashmė ka siguruar mjetet qė e gjithė rruga e mbetur tė kontraktohet sivjet.

  POSTUAR 18:51 / 25.04.2014 RTK

  Janė dy institucione nga shtetet arabe qė kanė garantuar kredi tė cilat kanė mundėsuar zhvillimin e punimeve.

  Por, punėt qė po kryhen nė kėtė aks rrugorė e qė kanė rifilluar pas pauzės dimėrore, kanė bėrė qė qytetarėt tė mos jenė tė kėnaqur me ritmin e punimeve.
  “Kur ėshtė baltė as nė xhungėl nuk ėshtė kėshtu, qe tri vjet jau dhėnė njerėz me njė kolicė e dy kacia, e tani po thojnė jemi nė evropė”, thotė njė qytetar.

  Sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Infrastrukturės, zgjerimi i rrugės po ecėn mirė. Kėshilltari i ministrit, Lah Nitaj, shpjegon se punimet duhet tė zhvillohen me kapacitet tė plotė. “Kėtė vit ministria ka 8 milionė dhe dy kredi nga Fondi Saudit, nga Arabia Saudite, dhe qė mė verė do tė fillojmė procedurat dhe tenderin pėr tė gjithė gjatėsinė e rrugės pėr Mitrovicė dhe nė afat prej dy vitėsh rruga tė pėrfundoj nė tėrėsi”.

  Por, a ka siguruar mjete tė mjaftueshme Ministria pėr ta zgjeruar rrugėn deri nė Mitrovicė.
  “Ne po themi se nėse sivjet e kontraktojm pas dy vitesh do tė pėrfundoj, deri tani tė kontraktuara janė rreth 40 milionė euro, dhe pėr tė gjithė zgjerimin do tė jetė 20 milionė eruo”, tha Nitaj.

  Zgjerimi i rrugės Prishtinė-Mitrovicė ka filluar nė vitin 2009. Por pas shumė problemesh pronėsore, punimet herė pas here janė ndėrprerė. Megjithatė, ende ka probleme me pronat.

  http://www.rtklive.com/new/index.php?cid=1&newsId=98497&mfm5RFDc!i1#*GVxlHoj7 YxjD7M0-!n0iT~M^2fZ1dwU8z*3pFGe-xdf-*+F77ZVCcGeoSd5WDg79x6c5^#ZwB0pew^P&F6771R177

  __________________

  - - - Aktualisiert - - -

  Gute Nachricht für mich. Ich wohne in Mitrovica. Jetzt fahre ich einfach von Prizren über die r7 nach Prishtina und von da auf dieser Straße nach Mitrovica. ^^

 7. #67
  Avatar von Lorik

  Registriert seit
  27.02.2008
  Beiträge
  11.905
  E mora mundin dhe e perktheva kete video ne fjale shqipe J  Ne kete video po thuhet se 1066 km autoudhe ne total jane ndertu ne Kroaci.

  Jane marre 4,462,120,633.73 €(33,783,161,530.00 kn) kredi per keto autoudhe (gati 4 miliarde e gjysme euro), dhe me ato para qenkan ndertu krejt autoudhet ne Kroaci.

  Ēmimi mesatar i ndertimit per nje km autoudhe ne Kroaci eshte: 4,185,854.24 € (katėr milion e njeqindetetėdhetepesemije euro) ose 31,691,521.00 kn.

  Aneksat e kontratave, jane fajtore qe i kane bo disa rruge ma te shtrenjta se sa qe jane kontraktu fillimisht. Kosto e pergjithshme e ankesave te kontratave eshte 306,848,858.29 € (treqind e gjashte million euro) ose 2,323,183,391.00 kn.E ēdo e katerta kontrate paska pase aneks kontrate.4.2 miliarde € kane qene te kontrakume te gjitha autoudhet ne Kroaci ndersa pas ankeseve te kontratave ky ēmim qenka ngritur ne 4.5 miliardė €.

  Per keto aneksa koka “qu ne komė” tash Kroacia dhe po dojne me bo hetime.Po dojnė me e marrė vesh se a ka pasė hajni; kush ka bo hajni nėse ka pasė hajni;dhe sa para janė vjedhė, nėse ka pasė hajni, prej atyre 306 milioneve te anekseve te kontratave.


  Segmentet ma te shtrenjta te ndertume te autoudheve ne Kroaci, sipas videos ne fjalė:


  Bosiljevo - Sveti Rok (147 km)

  Ēmimi i kostos per 1 km autoudhe: 8,673,439.66 € (65,667,479.00 kn)  Sveti Rok - Dugo Polje (169 km)

  Ēmimi i kostos per 1 km autoudhe:4,866,983.00 € (36,848,415.00 kn)  Dugo Polje – Plloēe (97 km)

  Ēmimi i kostos per 1 km autoudhe: 10,843,033.51 € (82,093,691.00 kn)

  Cmimi i tunelit Mala Kapina 5.800 metra i gjate eshte 115.5 milion euro (19.9 milon euro per km)

  Cmimi i tunelit Sveti Rok 5.679 metra i gjate eshte 181.5 milion euro (32 milon euro per km)

  http://www.casopis-gradjevinar.hr/~hsgiorg1/gradjevinar/assets/Uploads/JCE-61-2009-02-05.pdf  Pak krahasime:


  Ne Kroaci, per 1066 km autoudhe jane shpenzu 4 miliarde e gjysme euro.

  Ne Kosove, per 78 km autoudhe jne shpenzu 0.8 miliarde euro.


  Ne Kroaci nje km autoudhe ka kushtu mesatarisht 4.18 milion euro.

  Ne Kosove nje km autoudhe ka kushtu mesatarisht 10.5 milion euro.


  Ne Kroaci dy tunela qe se bashku jane te gjate 11.5 km gjatesi (Sveti Rok + Mala Kapina) kane kushtu 300 milion euro.

  Ne Kosove, per me u qele tuneli 2 kilometersh ne segmentin Duhel – Shtime dhe per pjesen tjeter te rruges qe do te ishte rreth 10 km eshte kerku ēmim 400 milion euro.
  __________________
  ..........................

 8. #68

  Registriert seit
  10.06.2012
  Beiträge
  178
  Riesen Unterschied.......
  Die Politiker zerstören KS mehr, als die Serben es damals zerstört haben.

 9. #69
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von HemeroiD Beitrag anzeigen
  Riesen Unterschied.......
  Die Politiker zerstören KS mehr, als die Serben es damals zerstört haben.
  wenn autobahnen ein land so sehr zerstören dann wäre deutschland das am meisten
  zerstörteste land auf der ganzen welt und die autobahnen hier sind älter und nichtmal
  so schön wie die im kosovo

 10. #70

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Zitat Zitat von Pjetėr Balsha Beitrag anzeigen
  wenn autobahnen ein land so sehr zerstören dann wäre deutschland das am meisten
  zerstörteste land auf der ganzen welt und die autobahnen hier sind älter und nichtmal
  so schön wie die im kosovo
  so meinte er das nicht
  Ne Kroaci nje km autoudhe ka kushtu mesatarisht 4.18 milion euro. --> korrupcion

  Ne Kosove nje km autoudhe ka kushtu mesatarisht 10.5 milion euro.--> korrupcion ekstrem

Seite 7 von 32 ErsteErste ... 3456789101117 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Autostrada nė Shqipėri - Autobahnen in Albanien
  Von IN.PE.RA.TO.RE.BT im Forum Bauprojekte
  Antworten: 119
  Letzter Beitrag: 26.03.2018, 09:44
 2. Autostrada Vėrmicė-Merdar
  Von Arbanasi im Forum Kosovo
  Antworten: 12
  Letzter Beitrag: 10.11.2011, 17:24
 3. Kosovė/Kosovo
  Von LIHI im Forum Kosovo
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 19.04.2010, 16:44
 4. Kosovarische Autobahn/ Autostrada Kosovare
  Von Minatori im Forum Bauprojekte
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 18.07.2009, 21:22
 5. Kosovo/Kosova/Kosmet/Kosove u.s.w
  Von Krosovar im Forum Rakija
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 21.03.2009, 18:57