BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 10 von 18 ErsteErste ... 67891011121314 ... LetzteLetzte
Ergebnis 91 bis 100 von 178

Bauprojekte in Albanien und Kosovo

Erstellt von Taulle, 14.01.2006, 21:28 Uhr · 177 Antworten · 39.835 Aufrufe

 1. #91

  Registriert seit
  19.03.2006
  Beiträge
  802
  Albtelecom sh.a, 3.2 milionė dollarė mė shumė fitim

  Drejtori i Pėrgjithshėm i Albtelecom, Ilirian Kuka, u shpreh dje gjatė njė konference pėr shtyp se fitimi bruto i shoqėrisė Albtelecom sh.a pėr periudhėn janar-qershor ėshtė realizuar nė masėn 146.3 pėr qind kundrejt programit, me njė tejkalim prej 3.2 milion dollarėsh. Sipas tij, shpenzimet pėr kėtė 6-mujor janė shkurtuar nė masėn 18.6 pėr qind, kundrejt programit. "Nė 6-mujorin e parė tė vitit janė realizuar mbi 10 mijė lidhje tė reja ose 26.7 pėr qind mė tepėr se plani dhe 80 pėr qind mė tepėr se nė tė njėjtėn periudhė tė vitit 2005", tha drejtori Kuka. Ai u shpreh se tė ardhurat nga shėrbimi internet krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2005 janė 219 pėr qind mė tė larta, ndėrsa tė ardhurat nga instalimet telefonike janė 2.7 pėr qind mė tė larta. "Janė arkėtuar rreth 30 milionė dollarė detyrime tė prapambetura pėr vitit 2002-05", tha Kuka. Sipas tij, "rritja e fitimit dhe arritjet e mėsipėrme janė edhe mė sinjifikante po tė konsiderohen dy faktorė tė rėndėsishėm, si ulja e ēmimeve nė muajt e ardhshėm dhe fakti qė tani Albtelecom po operon nė njė treg tė liberalizuar dhe pėr shėrbime tė ngjashme i duhet tė konkurojė me operatorė tė tjerė tė telekomunikacioneve". Kuka tha se pėr herė tė parė arkėtimi i debitorėve kombėtar nė qytetet kryesore tė vendit pėr periudhėn janar-qershor ėshtė rreth 96 pėr qind ose rreth 18 milionė dollarė. Ndėrkohė qė kjo kompani ėshtė pėrfolur nė media, shpesh kohėt e fundit, pėrveē tė tjerave edhe pėr ēmimet e larta qė u ofron abonentėve. Vetėm para pak ditėsh Kryeministri Sali Berisha ka kėrkuar nga Albtelecom tė ulė pėrqindjen e fitimit nga pėrdorimi i internetit nė lidhjen telefonike. Nė takimin e zhvilluar me operatorėt privatė tė telekomunikacioneve, kreu i Qeverisė tha se ēmimet e komunikimit masiv mbeten ende njė luks pėr qytetarėt. Pėr kėtė, Berisha i kėrkoi Bordit Drejtues tė Albtelecom-it tė ulė ēmimet pėr telefoninė fikse dhe kompania shtetėrore tė fitojė vetėm 1 pėr qind nga pėrdorimi i internetit. “Ėshtė e pamundur qė njė familje shqiptare tė paguajė internetin pėr fėmijėt e saj, duke ditur se vlen sa gjysma e rrogės. Duhet patjetėr njė liberalizim tregu, qė tė mund tė hyjnė teknologji tė reja pėr njė ēmim real”, ėshtė shprehur Berisha. Grupet e punės, tė ngritura pranė ministrive pėrkatėse, kanė kėrkuar ndryshimin e ligjit aktual tė vitit 2000, me njė liberalizim tė plotė tė tregut tė komunikimit elektronik. Sipas tyre, ligji aktual nuk lė hapėsira pėr tė patur njė treg normal tė komunikimit elektronik. Grupe pune nga Ministria e Transporteve, Ekonomisė dhe nga Enti Rregullator kanė arritur nė pėrfundimin se ligji duhet tė ndryshohet, pėr t’i hapur rrugėn liberalizimit tė plotė. Propozimet e specialistėve janė pėr njė bazė ligjore krejt tė re, ku pėr tė fituar njė liēencė nuk duhet tė ketė kushte. Ligji aktual mbetet absurd edhe pėr faktin se nuk lejon futjen e teknologjive tė reja.

  http://www.ballkan.com/index.php?pag...s&newsID=39256

  Die albanische Telekom verzeichnete 3,2 Millionen Dollar Umsatz.

 2. #92

  Registriert seit
  19.03.2006
  Beiträge
  802
  Greece pledges support for Albania's EU, NATO


  ATHENS -- Prime Minister Costas Karamanlis pledged support following talks with his visiting Albanian counterpart.

  Karamanlis said Athens "attributes great significance" to its northern neighbor's bids to join the organizations. Greece is already a member of both.

  "We are ready to help (Albania) with its efforts to implement the necessary reforms and commitments it has undertaken to the European Union," Karamanlis said.

  The small Balkan country took its first step toward possible E.U. membership in June, signing the Stabilization and Association Agreement, and also hopes to be invited to become a full NATO member by 2008.

  Karamanlis and Albanian Prime Minister Sali Berisha also discussed ways of boosting economic and political ties, as well as police and military co-operation.

  Berisha - who ends a two-day visit to Greece Wednesday - said discussions included the rights of the ethnic Greek minority in southern Albania, and of the estimated 600,000 Albanian immigrants living in Greece.

  He(Berisha) said his government would "seriously discuss" a Greek proposal to establish a rail link between the two countries.

  Earlier Wednesday, the two countries' energy ministers signed a deal on bilateral energy co-operation.

  http://www.b92.net/eng/news/world-ar...4&nav_id=36750

  __________________________________________________ ______________________________________

  Albanien hat die Unterstützung Griechenlands zur NATO- und EU-Integration bekommen.

  Albanien und Griechenland möchten ihre politischen und wirtschaftlichen Beziehungen ausbauen, ebenso die Kooperation der beiden Militärs und Polizei.

  Ebenso wurde über die Rechte der griechischen Minderheit in Albanien und albanischer Immigranten in Griechenland geredet.

  Berisha sagte auch, dass seine Regierung sich ernsthaft Gedanken macht, über einen Eisenbahnbau, der Albanien und Griechenland verbinden soll.

  Schon letzten Mittwoch unterzeichneten die Energieminister der beiden Länder ein biliterales Energie(Gas, Strom, Benzin)Abkommen.

 3. #93

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  New-Durres  BERZH, 18 milione Euro per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve ne Portin e Durresit  Banka Europiane per Rindertim dhe Zhvillim, BERZH, ka aprovuar projekt konceptin per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve ne Portin e Durresit. Lajmi eshte bere i ditur nga BERZH, ne website-in zyrtar te BERZH*.

  erminali i Pasagjereve eshte nje objekt i rendesishem per rritjen e kapaciteteve dhe standarteve te operimit te ketij Porti, i cili do te permiresoje ndjeshem cilesine e sherbime dhe lehtesirave per pasagjeret, duke rritur njekohesisht edhe sigurine e tyre.  Ky investim i Ministrise se Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit do te lejoje per here te pare modernizimin e kesaj strukture vitale per portin dhe do te konsistoje ne:

  • Ndertimin e Terminalit te Pasagjereve

  • Reahbilitimin e infrastruktures

  • Masa per pajisjen me elemete sigurie per tragetet e pasagjereve

  • Rehabilitimn e Terminaleve 7 dhe 8

  • Ndertimin e nje rruge per aksesin ne Terminalin e Pasagjereve

  • Punime te tjera per permiresimin e infrastruktures dhe sherbimeve per pasagjeret


  Vlera e ketij projekti parashikohet te jete 40 Milione Euro, ku financimi i BERZH-it eshte 14-18 milione Euro.

  Puna per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve pritet te nise ne fillim te vitit 2007.

  Disa te dhena mbi Portin e Durresit, porti me i madh ne Shqiperi dhe porta hyrese e Korridorit VIII

  - Porti i Durresit ndodhet ne pjesen Jug-Perendimore te Durresit, 36 km larg nga Tirana.
  - Porti ka akses rrugor dhe hekurudhor
  - Siperfaqja ujore eshte 67 Ha
  - Siperfaqja tokesore eshte 80 Ha
  - Permban 11 skela
  - Gjatesia totale e kalatave eshte 2.2 km

  ---------

  Viele dieser Gebäude stehen bereits, jedoch werden noch die Häfen modernisiert etc.

 4. #94

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  Projekte in Kosove

  Neues Krankenhaus in Prishtina
  Kriminalistik-Labor  Neues Gorenje-Center


  Prime Minister of Kosovo Mr. Bajram Kosumi today attended in the opening solemnity of the Trade Center “Gorenje Niti Tiki Company” in area of Veternik in Prishtina. In the ceremonial of opening, the representatives of the well known company “Gorenje” from Slovenia attended, also representatives of Kosovo Economic Chamber and that of Slovenia, representatives of diplomatic offices and business representatives. On his speech the Prime Minister Bajram Kosumi expressed gratitude to businessman and owners of this well known firm, and to family Kadriu from Presheva. He also congratulated the representatives of firm “Gorenje” for cooperation as well “Kasabank” in Prishtina. On this occasion the Prime Minister Kosumi invited the business community of Slovenia to cooperate closely with their colleges in Kosovo and to invest here, that will be of an interest for the two parties. In the Trade Center “Gorenje Niti Tiki Company” in Veternik technical products have been exposed, furniture for the kitchen produced in Gorenje as well the house light produced in well known firm Egla from Austria.
  Prishtina, 14th of July 2005

  Neue Autobahnbrücke in der Nähe von Prishtina
  KACANIK, Kosovo: Kosovo’s Minister of Transport, the Commander of international troops and EU officials today (Saturday) opened a key bridge on a busy highway that links Kosovo’s capital, Pristina, with Skopje, the capital of the neighbouring former Yugoslav Republic of Macedonia.
  “The bridge will ensure a better and safer movement of goods and people in and out of Kosovo,” said Thierry Bernard-Guele, Head of the Pristina Centre of the European Agency for Reconstruction which managed the project on behalf of the European Union.
  This is the eighth bridge on the Pristina-Skopje highway that has been rebuilt to date. It is part of a €7 million project to repair all 12 bridges. This project managed by the European Agency for Reconstruction is funded jointly by the Ministry of Transport and Communication, KFOR and European Union.
  The construction work was carried out according to EU regulations on truck traffic and NATO’s requirements for military vehicles. The work on the remaining 4 bridges is expected to be completed by the end of the year.
  Since 1999, the European Agency for Reconstruction has spent €50 million in EU funds on rehabilitating Kosovo’s transport infrastructure, including the repair of 400 km of roads; rehabilitation of 16 bridges, construction of an access road to Pristina airport as well as support for the railway system and capacity building at the Ministry of Transport and Communication.

  Stadtplanung für Gjakova

 5. #95

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  Renovation des Rilindija-Towers(auf dem Plakat sieht man dann das Endergebnis)


  Parlament-Gebäude in Prishtina


  Präsidentenresidenz


  Mabetex Sport Center(Mabetex, erfolgreiches albanisches Unternehmen welche schon das weisse Haus und den Kreml renoviert haben und in sehr vielen Teilen der Welt aktiv sind)


  http://www.mabetexgroup.com/

  Bürogebäude in Prishtina


  Business Komplex in Prishtina


  Appartement Komplex


  Amerikanische Universität des Kosovo


  Amerikanischer Vorstadtstil in Prishtina

  Also another 20 million euro project with 8 hectares of land is the prishtina international village which has 100 american style luxury houses with a sport center , swimming pool , gym and private cinema . construction started this june: 6. #96

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  Appartements an der Küste in Durres


  Teuta Wohnkomplex in Durres
  Französische Investition "Club Med"
  Touristenkomplex in Ksamil 7. #97

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678
  Iliria Tower Complex in Tirana

  Neues Passagierterminal für den Tiranerflughafen "Mutter Theresa"


  Zukünftiger Flughafen


  Bilder des Flughafens (aktuell)  Passagierzahlen:

 8. #98

  Registriert seit
  04.06.2005
  Beiträge
  7.678


 9. #99
  Wie sieht es eigentlich mit die Marina bei Vlora aus oder wie es immer heisst?

 10. #100
  IbishKajtazi
  hammmmmeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Seite 10 von 18 ErsteErste ... 67891011121314 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Vushtrri und Mitrovica (kosovo) Bauprojekte
  Von DerPate im Forum Bauprojekte
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 21.06.2010, 21:05
 2. Bauprojekte in Albanien und Kosovo
  Von Taulle im Forum Wirtschaft
  Antworten: 177
  Letzter Beitrag: 27.08.2009, 13:20
 3. Griechenland: Weitere Bauprojekte in Albanien
  Von Kusho06 im Forum Wirtschaft
  Antworten: 44
  Letzter Beitrag: 26.05.2009, 20:29
 4. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 26.05.2009, 08:01
 5. Kosovo und Albanien
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 15.07.2005, 00:18