BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 11 von 185 ErsteErste ... 7891011121314152161111 ... LetzteLetzte
Ergebnis 101 bis 110 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.745 Aufrufe

 1. #101
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 2. #102
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

 3. #103
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296 4. #104
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Das Archeologische Museum in Skopje, so soll es aussehen:  Und so sieht es momentan aus:


 5. #105
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Flughafen Alexander der Große in Skopje nahe Petrovec. 6. #106
  Albanese
  Nicht schlecht dieses Museum sieht sehr gut aus

 7. #107
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
 8. #108
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Stip.

  Започна изградбата на голем станбено – деловен комплекс во Штип

  Вчера во штипската населба „Сењак 3“ започна изградба на голем станбено – деловен комплекс со вкупна површина од 25.000 метри квадратни [»мапа], инвестиција на фирмата „Топ Инвест“. Новиот објект ќе има 13 ката со вкупно 150 станови со површина од 40 до 110 метри квадратни, 10 ВИП апартмани, деловен простор на 3 ката со површина од 4.500 метри квадратни и подземна гаража на две нивоа со површина од 4.000 метри квадратни и со 400 паркинг места. Вредноста на инвестицијата е 10 милиони евра.

  Земјиштето со површина од 2.237 метри квадратни на кое ќе се гради комплексот, беше продадено од страна на Министерството за транспорт и врски пред една година, за нешто повеќе од 100 илјади евра. Купувач беше фирмата „Нико 2002“, која заедно со „Роби Инженеринг“ (Телекабел) е сопственик на „Топ Инвест“. Објектот го проектираше „Инвест градба“ од Кочани, а како проектант на фасадата и надворешното уредување се јавува „Платформа“ од Скопје. Ревизијата ја изврши скопската фирма „Статика 001“. Изведувач на градежните работи е компанијата „Бетон Кочани“, која треба објектот да го заврши во рок од две години. Надзорот го врши „Техно инвест“ од Штип.

  Градоначалникот на Штип, Зоран Алексов, за есенва најавува почеток на изградба на уште две станбени згради во градот. Според Алексов, на Штип во моментов му се потребни околу 1.000 нови станови.

 9. #109
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  1.

  2.

  3.

  4.

  5.

  6.

 10. #110
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

  Три албански споменици чекаат на ред


  Се бара леарница за изработка на три споменици на познати албанските дејци, Пјетар Богдани, Јосиф Багери и Неџат Аголи, кои ќе бидат високи по пет метри и поставени на триметарски постаменти.
  - Споменикот на Пјетар Богдани ќе биде поставен во паркот Жена борец, Јосиф Багери во непосредна близина на Стариот Театар, а спомен обележјето на Неџат Аголи ќе биде поставено во зоната каде што се спојуваат Кејот 13 Ноември и плоштадот Македонија - вели Јовица Ацковски, портпарол на општина Центар.
  Автор на спомен обележјето на Пјетар Богдани е Љиндита Беќири, на Јосиф Багери е Муамер Садику, а споменикот на Неџат Аголи е дело на Исмет Рамиќевиќ.
  Колку ќе чинат спомениците, од општина Центар сé уште не обелоденуваат. Од таму информираат само дека целата финансиска конструкција за нивната изработка, превоз и осигурување до леарница, лиење во бронза, заклучно со поставување на постамент, ќе биде објавено на Бирото за јавни набавки, откако ќе заврши постапката за избор на леарница.

  ГМВ/БИ


  ??? ???????? ????????? ?????? ?? ???
  3 albanische Statuen werden demnächst in Skopje aufgestellt. Die 3 Statuen sind Pjeter Bogdani, Josif Bageri und Nexhat Agolli gewidmet.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45