BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 12 von 185 ErsteErste ... 289101112131415162262112 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.340 Aufrufe

 1. #111
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

  ЗАПОЧНА АСФАЛТИРАЊЕТО НА БУЛЕВАР МИТРОПОЛИТ ТЕОДОСИЈ ГОЛОГАНОВДенеска започна финалната фаза во реконструкцијата и проширувањето на булеварот “Митрополит Теодосиј Гологанов”, со што Скопје ќе добие уште еден нов модерен булевар. Оваа сообраќајница со проширувањето ќе добие 4 ленти со ширина од по 3,25 метри, а истата ќе има и тротоари од двете страни, како и улично осветлување. Булеварот “Митрополит Теодосиј Гологанов” ќе добие и нова кружна крстосница во близина на Католичката црква, со што ќе се добие поголема течност на сообраќајот.
  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на денешната посета на градежните работи, изјави дека реконструкцијата и проширувањето на овој булевар ќе заврши до петок, доколку тоа го дозволат временските услови. Со овој булевар, Скопје ќе добие ново современо сообраќајно решение, според сите светски стандарди. Градоначалникот посочи дека поради асфалтирањето овој булевар ќе биде целосно затворена и дека движењето ќе мора да биде насочено по други сообраќајници.
  Реконструкцијата и проширувањето на булеварот “Митрополит Теодосиј Гологанов” на потегот од поранешната зграда на Нова Македонија до улицата Френклин Рузвелт започна во мај годинава и истата чинеше околу 85 милиони денари. Наредната година ќе продолжат градежните работи до студентскиот дом “Гоце Делчев”.


  Булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ готов за десетина дена

  Македонија

  За десетина дена скопјани редовно ќе сообраќаат на булеварот “Теодосиј Гологанов”.

  Деновиве се завршуваат асфалтерските работи кои ќе траат до четврток. Градоначалникот на град скопје задоволен од досегашното работење на идната модерна сообраќајница.
  -Ќе имаме модерна сообраќајница,широка ... тротоари, осветлување, изјави Коце Трајановски, градоначалник на Град Скопје.
  Тој упати и апел до граѓаните да имаат до крај разбирање за пренасочувањето на сообраќајот.Поради непредвидените проблеми со подземниот катастар се пролонгираше работењето и доведе до зголемување на трошоците.Целосната сума на проектот изнесува 85 милиони денари.
  Реконструираните улици ќе го растоварат сообраќајот во центарот на градот и ќе овозможат брзо и безбедно движење.

 2. #112
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Lokale Strasse Strumica-Dobrashinci rekonstruiert, Länge 5,5 km
  Letzte rekonstruktion: Vor 50 Jahren

  Реконструиран патот Струмица - Добрашинци
  По речиси педесет години повторно реконструиран патот Струмица -Добрашинци. Локалниот пат долг 5,5 километри го реши проблемот со поврзувањето на две ипол илјади жители од трите населени места, Добрашинци, Висока и Нова маала.

  Средствата за реконструкција ги обезбеди Бирото за рамномерен развој, Центарот за развој на југоисточниот плански регион и општина Василево.

  Патот води и до регионалната депонија Шапкар, која треба да го собира отпадот од десетте општини од југоисточниот плански регион. Шапкар ќе биде модерна депонија изградена по највисоки стандарди, а изборот на концесионер треба да заврши до крајот на годината. /С.М

 3. #113
  Esseker
  Könnts ihr das nächste Mal so ne kleine Zusammenfassung auf deutsch oder auf makedonski-latinica schreiben, weil ich schon gern wissen würde, was sich dort so aufbaut und nicht nur Bilder anstarren und interpretieren dass das irgendwo wohl gebaut wird.

  Cirilica geht noch bei mir, aber wenns noch dazu makedonische ist, dann muss ich auf aufgeben

 4. #114
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ok, deal!

 5. #115
  Esseker
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ok, deal!
  Ausgezeichnet, dafür hefte ich den "Mazedonischen Sport Thread" oben mit den kroatischen und serbischen.

 6. #116
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Das nächste Objekt aus dem Programm "Skopje 2014" steht an, am linken Vardar Ufer wird das Objekt "Unabhängiges Makedonien" errichtet.
  Neun Skulpturen und zwei Löwen werden dort auch aufgestellt

  Античка колонада „Независна Македонија“
  Среда, 28 Септември 2011 10:10
  Сподели

  Споделете ја веста со Вашите пријатели
  Уште еден грандиозен објект кој е дел од проектот „Скопје 2014“ во најава. Античката колонада ќе се гради на левиот брег на реката Вардар.


  Станува збор за изградба на амфитеатар со античка колонада. Како дел од градбата ќе се постават девет скулптури музи и два лава. Колонадата ќе го носи името „Независна Македонија“.

  Автори на скулптурите на деветте музи се Жарко Башевски, Беди Ибрахим, Богоја Ангелкоски, а автор на скулптурата лав е Мирослав Славковиќ.

  Скулптурите кои се дел од срхитектонскиот споменик ќе бидат лиени во бронза.

  Античката колонада ќе биде висока 8 метри и ќе се наоѓа меѓу новите објекти на Агенцијата за електронски комуникации и на Финансиската полиција.

  http://www.time.mk/cluster/d01c3fb76...akedonija.html

 7. #117
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Споменикот на Карев поставен на постаментот пред Собранието

  После неколкудневно склопување на деловите на 7-метарскиот бронзен споменик на Претседателот на Крушевската Република, Никола Карев, тој денес беше поставен на постаментот пред државното Собрание. Постаментот е висок 5 метри и веќе стандардно за „Скопје 2014“ тој е обложен со травертин и бронзени релјефи со мотиви од македонската историја. Автор на споменикот вреден 715.000 евра е Богоја Анѓеловски, а изработен е во италијанската леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца. Во меѓувреме не стивнува трендот за нарачување на нови споменици. Најнови од низата се спомениците на Павел Шатев и Христо Татарчев кои ќе бидат поставени до Триумфалната порта и на Кузман Јосифовски – Питу кој ќе биде поставен во паркот „Жена Борец“. Следува конкурс за идејни решенија, а потоа и тендери за избор на леарница. 8. #118
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

  Pfeil

  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Das nächste Objekt aus dem Programm "Skopje 2014" steht an, am linken Vardar Ufer wird das Objekt "Unabhängiges Makedonien" errichtet.
  Neun Skulpturen und zwei Löwen werden dort auch aufgestellt

  Античка колонада „Независна Македонија“
  Среда, 28 Септември 2011 10:10
  Сподели

  Споделете ја веста со Вашите пријатели
  Уште еден грандиозен објект кој е дел од проектот „Скопје 2014“ во најава. Античката колонада ќе се гради на левиот брег на реката Вардар.


  Станува збор за изградба на амфитеатар со античка колонада. Како дел од градбата ќе се постават девет скулптури музи и два лава. Колонадата ќе го носи името „Независна Македонија“.

  Автори на скулптурите на деветте музи се Жарко Башевски, Беди Ибрахим, Богоја Ангелкоски, а автор на скулптурата лав е Мирослав Славковиќ.

  Скулптурите кои се дел од срхитектонскиот споменик ќе бидат лиени во бронза.

  Античката колонада ќе биде висока 8 метри и ќе се наоѓа меѓу новите објекти на Агенцијата за електронски комуникации и на Финансиската полиција.

  ??????? ???????? ?????????? ???????????
 9. #119
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen

  Wurd auch Zeit ^^

 10. #120
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Wurd auch Zeit ^^

  Hab auch schon lange gewartet deswegen.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45