BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 13 von 185 ErsteErste ... 3910111213141516172363113 ... LetzteLetzte
Ergebnis 121 bis 130 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.772 Aufrufe

 1. #121
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Еден во низата капитални проекти на Град Скопје кои имаат позитивно влијание врз идниот развој на градот и подобрување на условите за живот на неговите жители е проектот за проширување и реконструкција на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов.


  Заштитен знак на оваа модерна сообраќајница, е турбо кружниот тек во делот меѓу улиците Митрополит Теодосиј Гологанов, Костурски херои и Мито Хаџивасилев Јасмин, кај Католичката црква.
  Кружниот тек, кој е белег на оваа крстосница и е прв објект од ваков тип во Скопје и Македониај го красат 1 100 хризантеми во бела, жолта и розова боја.
  Аранжираниот зелен појас го изведеоа екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, а за полевање на истиот ќе се користи автоматски систем.

  На кружниот тек се поставени и сообраќајни знаци, за полесно снаоѓање на возачите.
  Формирањето на кружниот сообраќаен тек директно ќе влијае врз зголемувањето на безбедноста во сообраќајот во овој дел од градот.

  Реализацијата на целокупниот проект, во голема мера ќе придонесе за решавање на сообраќајните проблеми во централното градско подрачје, ќе се зголеми проточноста на возила и ќе се намали времето на патување, што ќе придонесе за заштита на животната средина.

 2. #122
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.445
  Endlich bekommt Karev sein Denkmal, sieht aber ein bisschen grimmig aus der Gute.

 3. #123
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Endlich bekommt Karev sein Denkmal, sieht aber ein bisschen grimmig aus der Gute.
  Bei dem allem was er durch gemacht hat...

 4. #124
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Sehr gut,
  dieser Verkehrsknotenpunkt war schon lange eine Schwachstelle.
  Sehr elegant gelöst!

 5. #125
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Endlich bekommt Karev sein Denkmal, sieht aber ein bisschen grimmig aus der Gute.
  Ich mach mir da eher ums Pferd Sorgen

 6. #126
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.445
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Ich mach mir da eher ums Pferd Sorgen
  Ich finde die Pferde sowieso ein wenig unnötig, ohne wären die Statuen von Karev, Delcev und Co. in meinen Augen besser gewesen. Die Pferde dominieren zu sehr.

 7. #127
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Ich finde die Pferde sowieso ein wenig unnötig, ohne wären die Statuen von Karev, Delcev und Co. in meinen Augen besser gewesen. Die Pferde dominieren zu sehr.
  Aber was wären sie ohne Pferd ?  Für Karev hätte man sich was neuen einfallen lassen solln, nicht immer am Pferd aber auch nicht einfach stehend.

 8. #128
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.445
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Aber was wären sie ohne Pferd ?  Für Karev hätte man sich was neuen einfallen lassen solln, nicht immer am Pferd aber auch nicht einfach stehend.
  Naja, schau mal z.B die Delcev Statue in Strumica, ich finde sie äusserst Imposant, gefällt mir besser als die in Skopje.
 9. #129
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Ich finde die Pferde sowieso ein wenig unnötig, ohne wären die Statuen von Karev, Delcev und Co. in meinen Augen besser gewesen. Die Pferde dominieren zu sehr.
  Pferde haben zu der damaligen Zeit eine wichtige Rolle gespielt.

 10. #130
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  In Resen wurde ein Feuerwehrhaus erbaut, 370.000 Euro

  Со европски пари Ресен изгради противпожарен дом
  Европска награда во висина од 370.000 евра која ја доби општината Ресен локалните власти ја наменија за нов противпожарен дом за градот и околината. „Општина Ресен доби една

  „Општина Ресен доби една награда од Европската канцеларија во висина од 370.000 евра. Тие пари беа наменски потрошени. По иницијатива на Европската канцеларија се изработи проект по кој се одеше на тендер и се изгради нов противпожарен дом“, вели Михаил Волкановски, градоначачник на општина Ресен.

  Се работи за модерно уредена зграда, а дел од средствата за наменети и за едно од училиштата во регионот.

  „Дел од средствата кои останаа односно околу 120.000 евра беа искористени за реновирање на училиштето во село Подмочани. Додека со новиот противпожарен дом сите се гордееме зашто таков противпожарен дом нема ни во поголемите градови“, вели Волкановски.

  Градоначалникот истакнува дека станува збор за мошне значаен проект со кој се унапредуваат активностите на локалната противпожарна служба.

  http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=80804

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45