BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 185 ErsteErste ... 51112131415161718192565115 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.315 Aufrufe

 1. #141
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Der höchste künstliche "Kletterfelsen" auf dem Balkan wurde in Skopje-Karposh errichtet!

  Пуштена во употреба највисоката вештачка карпа на Балканот
  Вторник, 04 Октомври 2011 12:34

  Претседателот на Владата Никола Груевски денеска свечено ја пушти во употреба вештачката карпа за спортско качување во општина Карпош.


  Покрај премиерот Груевски, на свеченото пуштање во употреба присуствуваа и скопскиот градоначалник Коце Трајановски и Директорот на Агенција за млади и спорт, Лазар Поповски.

  Премиерот Груевски истакна дека во изминатиот период биле направени значајни спортски објекти кои ќе придонесат за развојот на спортот во државава.

  Директорот на АМС Лазар Поповски рече дека вештачката карпа е висока 25 метри, а до нејзе има помошна од 5 метри и додаде дека во близина на карпата се изградени соблекувални и кабини

  Поповски истакна дека преку реализација на овој проект сите заинтересирани ќе ги имаат неопходните услови за развој на овој спорт.

  Карпата се наоѓа во близина на скјт паркот во скопската населба Карпош 3 и претставува највисока вештачка карпа за спортско качување во Балканот и прв ваков објект во нашата држава.

  Спортскиот објект, кој е дел од програмата на Владата и Агенцијата за млади и спорт (АМС) е со вкупна површина од 305 метри квадратни и содржи повеќе делови за различно натпреварување, во однос на висината и степен на потешкотија во нивното совладување.
  Пуштена во употреба највисоката вештачка карпа на Балканот


  Endlich mal eine Regierung die auch Randsportarten fördert! Je ein Eis-und Feld-Hockeyplatz, Beachvolleyballplätze, Kricketplatz und Inline-strecken wurden im Laufe des Jahres schon eröffnet!

  BRAVO

  Hier habe ich noch Fotos von den "jungen Wilden" der VMRO-DPMNE Guppe auf FB gefunden:

 2. #142
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Der höchste künstliche "Kletterfelsen" auf dem Balkan wurde in Skopje-Karposh errichtet!  Пуштена во употреба највисоката вештачка карпа на Балканот


  Endlich mal eine Regierung die auch Randsportarten fördert! Je ein Eis-und Feld-Hockeyplatz, Beachvolleyballplätze, Kricketplatz und Inline-strecken wurden im Laufe des Jahres schon eröffnet!

  BRAVO

  Hier habe ich noch Fotos von den "jungen Wilden" der VMRO-DPMNE Guppe auf FB gefunden:
  Wer hätte das gedacht

 3. #143
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  ОБНОВЕНО: Дрвениот покрив се запалил при заварување?


  Нема жртви ни повредени во пожарот на покривната конструкција од театарот во изградба во Скопје. Противпожарната екипа пред малку ја совлада огнената стихија, која околу пладне го зафати горното десно крило на објактот.
  Неофицијално постои сомневање дека пожарот избувнал при вршење на заварувачки работи.
  Фотографиите ни ги испрати читател на „Дневник“, а направени се о зградата на Телеком. Нашата екипа е излезена на терен и собира информации за причините и штетите од пожарот. Меѓу загрижените набљудувачи на настанот ги забележавме актерите Никола Ристановски и Драгана Костадиновска и режисерот Александар Поповски.
  За да се информира од прва рака за настанот на лице-место пристигна премиерот Никола Груевски (кој беше на пат за Бардовци за да присуствува на дел од снимањето на филмот „Трето полувреме“), а покрај објектот можеа да се забележам и првите луѓе на Министерството за култура, министерката Елизабета Канчевска-Милевска и заменикот Драган Недељковиќ.
  - Истрагата за причините за пожарот е во тек. Знаеме дека избил на дрвната потконструкција која се наоѓа над мутимедијалната сала, а врз која има и бетонска плоча. Затоа, матерајалната штета ќе биде незначителна. Поради спецификата на материјалот, чадот ќе го има уште, зашто долго чади, но огнот е изгаснат. Објектот е целосно осигуран и штетата ќе биде целосно надокнадена - изјави Борјанка Серафимовиќ, стручен надзор на изградбата на театарот.
  Изведувач на објектот е „Бетон - Штип“.
  TIME.mk - ???????? ?? ?????


 4. #144
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Wirklich traurig, hab ich auch schon im Skopje Thema erwähnt

 5. #145
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Das wurde geschickt gelöst, dennoch gibt es noch Probleme.


 6. #146
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Flughafen Themenpark im Stadtteil Aerodrom


  Минимум 100 евра месечно за кафуле кај авионот во Аеродром  Општината ќе ги изгради и ќе ги издава шанковите на кои ќе се продава храна и пијалак

  Најмалку 100 евра ќе чини месечен наем на еден од шанковите што ќе се постават во паркот со импровизиран аеродром на кејот во близина на мостот „Близнак“. Тоа, всушност, ќе биде почетна цена на лицитацијата што ќе ја организира Општина Аеродром за заинтересираните субјекти. Шанковите ќе работат на принцип на кафуле, а ќе можат да продаваат пијалаци и храна. Засега е планирано во паркот да има два шанка што ќе ги изгради Општината, а потоа и ќе ги издава. Оттаму објаснуваат дека станува збор за покриени шанкови со летна тераса и со санитарен јазол.

  „Предвидено е шанковите да бидат како кафулиња за посетителите. Ќе бидат монтажни со тврда градба, ќе имаат фасадни ѕидови и ќе бидат опремени со тоалети. Шанковите ќе се користат за послужување пијалаци и ладни закуски. Се очекува да профункционираат штом ќе завршат градежните активности и откако ќе заврши процедурата со лицитацијата“, објаснуваат од Општината, без да прецизираат кога се очекува наддавањето и изградбата на шанковите.

  Паркот на терен интензивно се гради. Веќе е поставена авионската школка, а се работи и на импровизираната писта. Според проектот, предвидено е во паркот, освен симболичниот миниаеродром и шанковите, да се постават и клупи и канделабри и целиот простор да се разубави со зеленило кое ќе се одржува со автоматски систем за наводнување. Пристап до паркот ќе се обезбеди преку шест влеза, два странични од булеварот „АСНОМ“, а останатите од велосипедската патека на кејот. За посетителите на ова несекојдневно катче ќе биде изградено и паркиралиште. Се очекува паркот да биде отворен до крајот на месецов.


  Nächster Park in der Gemeinde Aerodrom! Ein Wasserpark mit 4 Seen auf 11.000 Quadratmeter für 1,2 Mio. Euro!


  1,2 милиони евра чини водениот парк во Аеродром
  Објавено: пред 1 час | Прочитано: 448 | Печати |


  Изградбата на водениот парк со четири езерца, водопади и гејзери што ќе се прави на кејот на реката Вардар, во близина на спортската сала „Јане Сандански“, општина Аеродром ќе ја чини околу 1,2 милиони евра.

  Паркот ќе се простира на површина од 11.015 метри квадратни, а освен езерцата како содржина се предвидени и две фонтани и метална модерна скулптура. Најмалото езерце ќе има скулптура – украсно соларно дрво со светлечки ефекти, а дел од другите три езерца ќе бидат и по два водопади и гејзери.

  Просторот ќе биде осветлен со украсни канделабри и ниско амбиентално светло на езерцата и фонтаните, а ќе бидат поставени и клупи за седење, урбана опрема, како и гранитни и бекатонски пешачки патеки.

  Тендерската постапка за избор на изведувач на паркот е во тек.

 7. #147
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Трговски центар наместо црква во Ново Лисиче


  Наместо црква, жителите на реонски центар Аеродром ќе добијат трговски центар


  Ова се новините во деталниот урбанистички план што деновиве им е поставен на увид на граѓаните во основното училиште „Лазо Ангеловски“. Инвеститорот ќе треба да направи и мало црквиче во неговата парцела.

  Измените во урбанистичкиот план Реонски центар урбана единица А - блок 1 и 2 се отворени на увид на јавноста до 19-ти овој месец, секој ден од 12 до 19 часот. Воедно граѓаните тука ќе имаат можност да ги поднесат своите забелешки.

  Јавната презентација, на која ќе присуствува стручен тим што ги правел измените во планот, ќе се одржи на 12 октомври во 17.30 часот.
  ???????? ?????? ??????? ????? ?? ???? ?????? - ???? ??????????
  .

 8. #148
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Theater J.H.K. Dzinot in Veles.

  1


  2


  3 9. #149
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Morgen Grundsteinlegung für das "Haus des Fußballs" in Novo Lisice/Aerodrom bei den neuen Trainingsplätzen entlang des Vardar

  Cornerstone for FFM building on Tuesday
  SUNDAY, 09 OCTOBER 2011

  The Football Federation of Macedonia (FFM) will hold a cornerstone laying ceremony on Tuesday for a project titled "kukjata na fudbalot."

  The project translates to "house of football" in English. The cornerstone laying ceremony will be held on Tuesday, 11 October at 13:00 CET, several hours before the start of the Slovakia game to conclude the EURO 2012 qualifications.

  The FFM building will be built near the new training center at the Novo Lisice settlement in Skopje. The hope is that the new training center and FFM building will lead to better results for all Macedonian national teams.

  All the national teams can only train at the Phillip II Arena because there are no other quality options but once the new training center is opened along with the FFM building, that will lead to more flexibility and hopefully improve the performance and results of all the national teams.

  Video of how the new FFM building should look:

 10. #150
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  So soll es dann schon aussehen in Skopje.


  Und momentan:

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45