BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 16 von 185 ErsteErste ... 61213141516171819202666116 ... LetzteLetzte
Ergebnis 151 bis 160 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.766 Aufrufe

 1. #151
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Кривичен Суд Скопје.

  Моmentan:
  1.

  2.

  3.


 2. #152
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Скопје - Археолошки Музej.
  Уште не е готов. :

 3. #153
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Скопје - Археолошки Музej.
  Уште не е готов. :
  Sieht aber geil aus ....wobei ich die 2 Kuppeln i.wie unpassend finde, bzw. so wie sie am Ende aussehen werden.

 4. #154
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Flughafen Themenpark im Stadtteil Aerodrom


  Минимум 100 евра месечно за кафуле кај авионот во Аеродром  Општината ќе ги изгради и ќе ги издава шанковите на кои ќе се продава храна и пијалак

  Најмалку 100 евра ќе чини месечен наем на еден од шанковите што ќе се постават во паркот со импровизиран аеродром на кејот во близина на мостот „Близнак“. Тоа, всушност, ќе биде почетна цена на лицитацијата што ќе ја организира Општина Аеродром за заинтересираните субјекти. Шанковите ќе работат на принцип на кафуле, а ќе можат да продаваат пијалаци и храна. Засега е планирано во паркот да има два шанка што ќе ги изгради Општината, а потоа и ќе ги издава. Оттаму објаснуваат дека станува збор за покриени шанкови со летна тераса и со санитарен јазол.

  „Предвидено е шанковите да бидат како кафулиња за посетителите. Ќе бидат монтажни со тврда градба, ќе имаат фасадни ѕидови и ќе бидат опремени со тоалети. Шанковите ќе се користат за послужување пијалаци и ладни закуски. Се очекува да профункционираат штом ќе завршат градежните активности и откако ќе заврши процедурата со лицитацијата“, објаснуваат од Општината, без да прецизираат кога се очекува наддавањето и изградбата на шанковите.

  Паркот на терен интензивно се гради. Веќе е поставена авионската школка, а се работи и на импровизираната писта. Според проектот, предвидено е во паркот, освен симболичниот миниаеродром и шанковите, да се постават и клупи и канделабри и целиот простор да се разубави со зеленило кое ќе се одржува со автоматски систем за наводнување. Пристап до паркот ќе се обезбеди преку шест влеза, два странични од булеварот „АСНОМ“, а останатите од велосипедската патека на кејот. За посетителите на ова несекојдневно катче ќе биде изградено и паркиралиште. Се очекува паркот да биде отворен до крајот на месецов.


  Skopje suburb gets Coolest 'Monument'
  Tuesday, 11 October 2011

  The Skopje suburb of "Aerodrom" (eng. Airport), received possibly one of the best monument in the city.

  Aerodrom received an improvised landing strip and a plane. Only the elderly know how this suburb recieved the name it has today. It all dates back to 1941 when the Germans bombed an airport located precisely where today's suburb is.

  The airport was bombed to such an extent that it was deemed irreperable. The new airport was relocated to its present location, near the suburb of Petrovac.
  Today the suburb of Aerodrom has 50,000+ people living there.

  To make sure the people of "Aerodrom" know their history and the fact that this used to be an airport, the Government via the Ministry of Defense gifted a decomissioned fighter jet which was placed as a monument in front of an improvised landing strip.
  Around the landing strip is a new park where kids can play.

  Clip:http://www.time.mk/read/451fb996cd/8...105/index.html

 5. #155
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Parkplatz bei der Kaserne "Goce Delchev" in Aerodrom erneuert


  Реконструиран паркингот кај касарната “Гоце Делчев“ во нас. Аеродром
  Автор: VOX.MK12.10.2011  Изминатава недела екипи на ЈП „Улици и патишта“ извршија реконструкција на паркингот на улицата Васко Карангелевски, што се наоѓа во близина на касарната Гоце Делчев во населба Аеродром.
  Во тек на реконструкцијата на паркингот, екипите цевки за одвод на атмосферската вода и четири сливници. Беа прередени рабниците и нанесена нова асфалтна маса во два слоја. На паркингот со површина од 2. 415 м2, со обележана хоризонтална сигнализација, ќе може да се паркираат вкупно 230 возила, пренесуваат од Градот Скопје.

  Градот Скопје за реализација за овој проект од Буџетот издвои околу 5 милиони денари.  ????????????? ????????? ??? ????????? ????? ??????? ?? ???. ????????

 6. #156
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Brücke "Goce Delchev" (unterhalb Kale, beim Parlament) wird renoviert.

  Нова заштита ограда на мостот “Гоце Делчев”
  12.10.2011 - 13:56 | Македонија
  Мостот “Гоце Делчев” ќе добие нова заштитна ограда до крајот на октомври.


  Првичниот рок според кој работите требаше да завршат во јули беше пробиен. Причина за тоа е изборот на нови осветлувачки столбови.

  Отстранувањето на старата и поставување на нова заштитна ограда започна во Април годинава, во истовреме со обновата на мостот кај Холидеј Ин и МАНУ, но градежните работи на нив завршија во предвидениот рок.

  Изборот на нови 26 канделабри за амбиентално осветлување на мостот ја пролонгираше реконструкцијата на заштитната ограда која се заменува во должина од 600 метри.

  Clip: TIME.mk - ???????? ?? ?????

 7. #157

 8. #158
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867

  http://www.balkanforum.info/f58/baup...ml#post2895143

  und

  Cornerstone ceremony for FFM building took place
  TUESDAY, 11 OCTOBER 2011 17:08 ALEKSANDAR ZLATESKI NEWS - INTERNATIONAL

  Players at the cornerstone ceremony; photo: ffm.com.mkThe cornerstone laying ceremony took place earlier today in the Skopje settlement of Novo Lisice where there will be a new FFM building, four fields in the training center, and a mini stadium which will seat 3,000 people.
  This project was made possible by donations from UEFA, the city of Skopje, the municipality of Aerodrom, and the government of Macedonia. The hope is that the improvement of infrastructure will improve the results of not only the senior national team but also of all the youth national teams of Macedonia as well.

  The new FFM building will be built in 12-15 months while the four fields in the training center are near completion. A mini stadium is also scheduled at the location that will seat around 3,000 people. Once the whole project is done, all of the national teams of Macedonia will train at the training center. The project, including the mini stadium, will cost four million euros according to FFM's website.

  The FFM president, Hari Hadzi-Risteski, said the following, "Macedonia has many football talents but lacks the infrastructure and fields for the young kids to properly learn the secrets of football. I hope that the construction of this training center will be an incentive for the other clubs and cities in Macedonia to start building similar centres that will result in an improvement of the youth academies and lead to more quality in the football of Macedonia."

  Currently, the senior national team always trains at the National Arena Phillip II of Macedon because of the lack of options. So, this new training center will give more flexibility to manager John Toshack and provide better conditions for the players of all the national teams. At today's cornerstone ceremony, Toshack and all of the players were present to give their support for the project.
  Macedonian Football .com - Makedonski Fudbal .com - Macedonian Football (soccer) website | Cornerstone ceremony for FFM building took place

 9. #159
  Avatar von VardarSkopje

  Registriert seit
  23.01.2011
  Beiträge
  5.064
  Sorry nicht gesehen^^

 10. #160
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von VardarSkopje Beitrag anzeigen
  Sorry nicht gesehen^^
  Dann gleich ein Hinweis: CNN "Eye on": Live aus Mazedonien vom 10-19 Oktober

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45