BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 18 von 185 ErsteErste ... 81415161718192021222868118 ... LetzteLetzte
Ergebnis 171 bis 180 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 161.993 Aufrufe

 1. #171
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Weiss einer vielleicht ob der "Oficerski Dom" wieder aufgebaut wird?
  Man munkelte ja, dass im Zuge Skopje 2014 dieser neu errichtet wird, da er durch das Erdbeben zerstört wurde.
  Wäre mir lieber als die schwule Alex-Statue.

  Geplant ist es...

  Грчки инвеститор ќе ги гради Офицерскиот дом и хотелот на Плоштад Македонија

  Атрактивното државно земјиште на Плоштадот Македонија со вкупна површина од 6.308 метри квадратни, на кое треба да се изгради хотел и да се обнови Офицерскиот дом, го купи фирмата „ДЦ Приме пропертиес“ која беше единствен учесник на јавното наддавање што го организираше Министерството за транспорт и врски. Земјиштето е купено за вкупна сума од 38.478.800 денари, односно околу 100 евра за метар квадратен. Според телевизијата „Алфа“, се работи за филијала на грчката „Demco prime properties“ која е дел од групацијата на милјардерот Деметрис Кондоминас, а партнер за хотелот ќе им биде ланецот „Marriott“. Покрај истоимениот бренд, „Marriott“ ги поседува и брендовите „Renaissance Hotels“, „Ritz-Carlton“ и „BULGARI Hotels & Resorts“.

  Се најавува дека вкупната инвестиција ќе биде помеѓу 30 и 50 милиони евра. Инвеститорот е должен да исполни неколку услови. Треба да ја дооформи едната парцела која сега делумно им припаѓа на други приватни сопственици и да се држи до насоките за архитектонското обликување и претходно изготвените проекти од страна на државните институции. Хотелот мора да има најмалку четири ѕвездички и да биде управуван или под франшиза на ланец со минимум 250 хотели во светот, а дел од Офицерскиот дом без надокнада да го отстапи во функција на матична служба и резиденцијален дел на Градската куќа.

  Инвеститорот треба да обезбеди градежни дозволи во рок од 12 месеци. Изградбата на објектите треба да заврши најдоцна 6 години сметано од денот на добивање на дозволите. Во спротивно ќе биде активирана казна во висина од 2% од купопродажната цена на земјиштето за секој изминат месец, но најмногу 2 години од истекот на рокот од 6 години, по што доколку и во тој период не бидат изградени објектите, договорот ќе се раскине и земјиштето ќе се врати во сопственост на државата.
  build.mk »

 2. #172
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Skopje's Suburb of 'Aerodrom' to get 4 Skyscrapers
  Thursday, 20 October 2011

  This is the look of the four skyscrapers to be engineered and built by Macedonian construction companies. Project is a major investment of Turkish Investment Holding Firm "Cevahir".

  "Cevahir" released the photos above to Macedonian media earlier today. The fourty story skyscrapers will be home of both residential and commercial units, shopping centers, sport fields and 7,000 parking spots.

  The project completion date is set for 2017.


  500 милиони евра ќе се вивнат во облакодерите во Аеродром

  Станбениот комплекс од четири облакодери, трговски центар, спортски терени и други деловни и комерцијални објекти, што во населбата Аеродром треба да се изгради до 2017 година, турскиот холдинг „Чевахир“ ќе го чини 500 милиони евра.

  Кулите ќе бидат високи 126 метри, а ќе имаат по 42 ката и по 1.350 апартмани. Стaнбениот комплекс ќе содржи и 7.000 паркинг места, од кои 3.200 ќе бидат за потребите на висококатниците.
  Според информации од официјалната страница на холдингот, на површина од 35.000 квадратни метри, освен висококатниците кои ќе бидат највисоки згради во регионов, проектот предвидува изгрaдба на внатрешни и надворешни базени, здравствен центар, турска бања, па дури и црква и џамија.
  Projekt: Bau beinhaltet 4 Hochhäuser, Einkaufszentrum, Sport Objekte und weiteres
  Kosten: 500 Mio. Euro
  Höhe: 126 m., 42 Stockwerke
  Fläche, gesamt: 35.000m²

 3. #173
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  So wird der Iskender Platz aussehen
  TIME.mk - ???????? ?? ?????

 4. #174
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Skopje's Suburb of 'Aerodrom' to get 4 Skyscrapers
  Thursday, 20 October 2011

  This is the look of the four skyscrapers to be engineered and built by Macedonian construction companies. Project is a major investment of Turkish Investment Holding Firm "Cevahir".

  "Cevahir" released the photos above to Macedonian media earlier today. The fourty story skyscrapers will be home of both residential and commercial units, shopping centers, sport fields and 7,000 parking spots.

  The project completion date is set for 2017.
  Projekt: Bau beinhaltet 4 Hochhäuser, Einkaufszentrum, Sport Objekte und weiteres
  Kosten: 500 Mio. Euro
  Höhe: 126 m., 42 Stockwerke
  Fläche, gesamt: 35.000m²  Ich würde mich echt freuen wenn das Projekt fertig wird. Jedoch glaube ich irgendwie nicht dass das verwirklicht wird. Steht dieses Projekt wirklich planlich fest?

 5. #175
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen


  Ich würde mich echt freuen wenn das Projekt fertig wird. Jedoch glaube ich irgendwie nicht dass das verwirklicht wird. Steht dieses Projekt wirklich planlich fest?
  Das Thema um dieses Bau Projekt war schon letztes Jahr aktuell.

  Kuck mal hier rein

  Urban Plan "Aerodrom 2011" - Skopje, Macedonia - SkyscraperCity

  Und die Gemeinde Aerodrom hat es schon in seinen DUP und GUP aufgenommen  Das Grundstück entlang des Boulevard "Srbija" ist schon über ein Jahr eingezäunt, ich habe auch gelesen das dort eine Moschee errichtet werden soll. Das kann ich mir in diesem Stadtteil aber mal gar nicht vorstellen....

 6. #176
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bitte Abstimmen! Im Moment führt das Tose Memorial House sogar!!!!
  People's Choice Award | World Architecture Festival | OpenBuildings


  Tose Proeski Memorial - Among Top Three projects for Building of 2011
  Friday, 21 October 2011

  Memorial House of Macedonia's late pop star Tose Proeski has great chances to win the People's Choice Award - the building of 2011, launched this year within the prestigious World Architecture Festival (WAF) in Barcelona.

  The Memorial House Tose Proeski has two rivals - the 'Atmosphere' building in Kolkata, India, and the Museum of Memory and Tolerance in Mexico City. This morning Proeski's Memorial has top the list with 6,900 on-line votes on the following web site: People's Choice Award | World Architecture Festival | OpenBuildings
  The voting is opened by November 4.
  A total of 704 buildings, located across the globe, have been competing for the award.

  Under the support of the Ministry of Culture, the project of Proeski's Memorial will be presented at the Festival's closing day - November 4.

  Dejan Sekulovski, one of the designers of Proeski's Museum, expressed hope that the project could even win the award.
  WAF is the world’s largest, live, inclusive and interactive global architecture event and features the world's biggest architectural contest – The World Architectural Festival Awards.

 7. #177

  Registriert seit
  18.03.2008
  Beiträge
  20.935
  Wieviele Einwohner hat Skopje

 8. #178
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Mastakilla Beitrag anzeigen
  Wieviele Einwohner hat Skopje
  668.518 (2006)

  Skopje

 9. #179
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Ќе никнат 27 луксузни хотели


  Освен во Скопје и во Охрид, изградба на нови модерни хотели се предвидува и во помали места како Ростуше, Вевчани, Пехчево

  Ако до вчера немавме кралски апартман за дочек на емирот од Катар, во иднина ќе имаме луксузни хотели во повеќе градови од државата. Во согласност со плановите на Министерството за транспорт и врски и најавениот интерес од општините, предвидена е изградба на 27 луксузни хотели во Скопје, како административен, и во Охрид, како туристички центар, но и во помалите места како Ростуше, Вевчани, Пехчево и др.

  - По пат на јавно наддавање досега се отуѓени вкупно 12 локации, предвидени за изградба на хотели. Три се во Охрид, три во Битола, три во општината Центар и по една во Аеродром, Штип и во Делчево. Во тек е јавна објава за отуѓување на градежно земјиште, сопственост на државата, за изградба на хотелски комплекси во општината Центар. Предмет на јавното наддавање е една градежна парцела со вкупна површина од 4.090 квадратни метри. Пријавите за учество на јавното наддавање можат да се достават до 11 ноември годинава - изјави Драган Симоновски, портпарол во Министерството за транспорт и врски.
  Барања и податоци за изградба на хотели доставиле и општините Струга, Гевгелија, Битола, Крушево, Кочани, Вевчани, Дебар, Маврово и Ростуше, Петровец, Центар и Кисела Вода. Неколку локации за изградба на хотели се предвидени и во општините Пехчево и Берово.

  Од Министерството за транспорт и врски велат дека со остварувањето на овие планови се овозможуваат нови инвестиции и нови висококвалитетни туристички објекти, што дополнително ќе придонесе кон развој на туризмот и отворање на нови работни места.

  Колку од новоизградените хотели ќе поседуваат луксузни претседателски апартмани засега не е познато, но според очекувањата, оние во Скопје и во Охрид би требало да располагаат со вакви простории. Сега, иако речиси сите поголеми хотели нудат претседателски апартмани, тие се далеку од стандардите што ваквите капацитети ги имаат во светот.

  - Клучен проблем е што нема придружни простории покрај претседателскиот апартман за сместување на целата делегација. Она што сега го имаме одговара на категоријата на локалните државници.
  Стандардите денес и пред дваесетина години, кога се градени најголем број од нашите хотели, се различни. Технолошкиот прогрес го направи своето. Белград како центар на поранешната заедничка држава има вакви луксузни објекти, бидејќи таму почесто доаѓале ВИП-гости - велат од ХОТАМ, организација на хотелиери на Македонија.

  ВИП-гостин со свој хеликоптер неодамна дошол во Македонија, но одлучил да преноќи во хотелот „Гранд“ во Приштина.
  На уметниците Охрид им е поважен од ѕвездичките на неговите хотели

  Организаторите на фестивалот „Охридско лето“, на кој гостуваат врвни светски уметници, досега не се соочиле со проблем при сместувањето на уметниците.
  - Обично уметниците се пофлексибилни и се приспособуваат на условите што им ги нудиме. Никогаш досега не се случило некоја голема ѕвезда да го откаже гостувањето зашто не сме биле во можност да обезбедиме соодветно хотелско сместување. Во принцип, бараат хотел со пет ѕвездички, а единствен таков во Охрид е „Инекс Горица“. Обично се задоволни од сместувањето - вели Илија Мојсовски, директор на фестивалот.
  Големите ѕвезди од рангот на Хозе Карерас, Енио Мориконе и Џеси Норман беа задоволни од хотелското сместување, велат од „Охридско лето“.
  - Мислам дека Охрид има предност во однос на Скопје, зашто има убаво природно опкружување, од кое се воодушевени сите што доаѓаат на фестивалот. Тоа им е поважно од ѕвездичките што ги имаат хотелите во Охрид - вели директорот на фестивалот.

  Македонија - место за кралски одмор со малку пари

  Македонија е непознат скапоцен камен, добро зачуван и богат со можности, особено за туристи што имаат мал буџет, пишува новинарот Џероен ван Виерген во канадското издание на француски јазик на бесплатниот дневен весник „Метро ворлд њуз“. Репортажата, објавена во еден од најчитаните канадски весници на француски јазик, е посветена на туристичката понуда на Македонија и е напишана врз основа на искуството на авторот по престојот во Охрид.

  - Луѓето не се богати, но прават сé што можат за да ги задоволат гостите. Но не е гостопримливоста единствената карактеристика што ја прави Македонија толку пријатна - пишува канадскиот весник.
  Според новинарот, еден странски турист во Охрид може да живее како крал со многу малку пари.

  Охрид, според „Метро ворлд њуз“, е најдоброто место од каде што треба да се почне со откривањето на Македонија. Виерген пишува за „шармантните ресторани, чии маси никогаш не се празни“, за „купувањето облека по ниска цена во раскошните бутици“ или „насладувањето со долги ручеци за само неколку евра“ и „танцувањето со дотераните жители на градот до раните утрински часови“.

  Ако постои фрустрација за Македонците, според „Метро ворлд њуз“, тоа е што езерото не е заштитено на ист начин и од албанската страна, каде што може да се најде и да се јаде превкусната езерска пастрмка, додека нејзиниот риболов е забранет во Македонија.

  Инвеститори и локации
  - „Фибула ер травел“ - Охрид
  - „Илинден“-Струга - Охрид
  - ДПТУ „Соларни македонски системи“ - граничен премин Меџитлија
  - „Еилфикс“ - поранешна касарна Битола
  - „3Д Тим инвест“ - општина Центар
  - Марјан Јованов и ДПТУ - општина Центар
  - „ДС прајм пропертис“ - општина Центар
  - „Стоне бриџ“ - општина Аеродром
  - „Оаза“ - Штип
  - Орце Тодоровски - Делчево

  ?? ?????? 27 ???????? ?????? - ???? ??????????

  .

 10. #180
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Во општина Илинден ќе се гради првото Модуларно средно и основно училиште.


  Овој капитален проект е од витално значење за образованието и комплетниот развој на општината.
  Модуларното училиште ќе се гради зад детската градинка во населба Илинден, односно до новоизградените тениски игралишта и спортската сала „Гоце Делчев“, локација која што е комплетно инфраструктурно поврзана.
  Изградбата на училиштето што ќе биде со капацитет за 300 ученици ќе чини 1,5 милиони евра, од кои еден милион се обезбедени од Буџетот на општината, а 500 илјади евра се грант од словенечката влада, како дел од реализираната билатерална соработка меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Словенија.
  Проектот на општина Илинден „Изградба на Модуларно училиште“ е избран за прв проект за реализација од програмата на оваа билатерална соработка.
  Камен темелникот на Модуларното средно и основно училиште, ќе биде поставен во недела со почеток во 13:30 часот, а изградбата на објектот треба да заврши во рок од шест месеци.
  Во општина Илинден, во трите централни и петте подрачни основни училишта денес учат вкупно 2000 ученици.
  Ново средно училиште во Скопје

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45