BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 19 von 185 ErsteErste ... 91516171819202122232969119 ... LetzteLetzte
Ergebnis 181 bis 190 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.522 Aufrufe

 1. #181
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Faculty of Civil Engineering gets two new laboratories
  Skopje, 22 October 2011 (MIA) - Two new laboratories - for geotechnics and sanitary hydrotechnics - were officially put into function on Saturday at the Skopje-based Faculty of Civil Engineering. The labs are envisaged by a project run by the Ministry of Education and Science on procuring and equipping laboratories aimed to boost scientific research at public higher institutions in Macedonia.

  Premier Nikola Gruevski and Minister of Education and Science Pance Kralev were in attendance at the launching event.

  Speaking to reporters, Kralev said that the project was resuming as procurement contracts for 66 laboratories had been signed so far.

  "Calls and tenders for new laboratories are being announced continuously. The project is planned to be wrapped up after installing all of the envisaged laboratories by the end of the year," Kralev stated.

  He said he expected the laboratories - worth approximately 200.000 and 150.000 euros - to be of great significance for scientific research at the Faculty of Civil Engineering

 2. #182
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Die Goce Delcev Brücke in Skopje ist fertig.

 3. #183

 4. #184
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Geile Fotos von/auf vox.mk
 5. #185
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Училиште на Чифлик
  Објавено: пред 36 минути | Прочитано: 25 | Печати |
  Сподели со твоите пријатели!

  Споделете ја веста со Вашите пријатели

  Во Чифлик, општина Петровец, почна изградба на ново подрачно основно училиште при основното училиште „Братство - Единство“ во селото Средно Коњари.

  Како што соопшти општина Петровец, потпишан е договор меѓу градоначалникот на оваа локална самоуправа Борче Митевски и турската Агенција за развој и соработка ТИКА. Со договорот се предвидува комплетна изградба на училиштето и опремување со инвентар во следните 60 дена.

  TIME.mk - ???????? ?? ?????

 6. #186
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Асфалтирани повеќе улици во Долно Лисиче

  Општина Аеродром деновиве ги асфалтира улиците „9“ и „11“ во Долно Лисиче, информираат општинските власти. Претходно била асфалтирана улицата „3“. Доколку временските услови се поволни, во наредниот период ќе бидат санирани и краците на улиците „2“,„5“ и „7“ на кои претходно беше поставена фекална канализација, велат надлежните.

  Мостот Гоце Делчев викендов затворен за сообраќај

  Мостот Гоце Делчев викендов ќе биде затворен за сообраќај, во периодот од 6 часот наутро до 18 часот попладне. Градските власти информираат дека времениот режим е воспоставен поради тестирање на динамичките карактеристики со амбиент-вибрации. Ќе се примени усовршена технологија, а податоците потоа ќе се обработат. Лентите на мостот ќе може да се користат наизменично, но во отежнати околности. Автобусите, пак, поради безбедносни причини, ќе бидат пренасочени по околната патна мрежа. Испитувањата се во рамки на НАТО-проект „Сеизмичко унапредување на мостови во Југоисточна Европа со иновативни технологии“, а ќе биде под надзор на домашни стручни институции.

  Kарпош донира ПП-опрема на училишта и на градинки

  Општина Kарпош на сите основни училишта и градинки на своја територија им донира нова опрема за прва медицинска помош и противпожарни апарати. За оваа цел од својот буџет издвои 200.000 денари. Ваквата донација е обезбедена во согласност со Законот за заштитата и за спасувањето заради квалитетно овозможување прва медицинска помош и противпожарна заштита во образовните институции.

  Без струја дел од Центар и од Шуто Оризари

  Денеска од 8 до 13 часот без струја ќе останат дел од корисниците на булеварот Илинден, како и на улиците Орце Николов и Kоста Велинов. Во периодот од 8.30 до 13.30 часот без електрична енергија ќе останат дел од корисниците во село Визбегово, а од 9 до 16 часот жителите на дел од општина Шуто Оризари. Поради изведување технички зафати во дистрибутивната мрежа, ќе има повремени исклучувања на дел од жителите во селата Студеничани и Љубош.

  TIME.mk - ???????? ?? ?????  Нов центар за лекување наркозависници во Кавадарци

  Покрај метадонскиот центар, ќе биде отворен и центар за рехабилитација на зависници од дрога


  КАВАДАРЦИ - Наркозависниците од Кавадарци и од околината ќе добијат можност за поголема ресоцијализација и квалитетно лекување на зависноста. Дневен центар за рехабилитација на зависници наскоро ќе започне да работи во просториите на рендген-одделението, до постојниот Mетадонски центар. Проектот ќе го реализира локална самоуправа заедно со Министерството за труд и социјална политика.

  „Отворањето на овој центар ќе има голем придонес во лекувањето на зависностите“, смета градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов. Според него, со рехабилитациониот центар ќе се продолжи успешното работење на Дневниот метадонски центар.

  „Деновиве беше дислоцирана рендген-опремата, а наскоро ќе се започне со реконструкција на просториите. Парите ќе се обезбедат со ребаланс на општинскиот буџет или од новиот буџет, со што Општината ќе помогне во отворањето на овој центар. Ќе се реализираат до четири нови вработувања, а зависниците ќе можат поуспешно да се лекуваат“, нагласува Панов.

  Досега во Дневниот метадонски центар активно се лекуваат околу 40 наркозависници, иако се смета дека бројот на уживатели е далеку поголем.

  „Со отворањето на овој центар, зависниците од дрога, покрај метадонска терапија, ќе бидат третирани и од психолог и социолог. Целта е психосоцијално да се рехабилитираат за да може активно да се вклучат во општеството. Така ќе може да им се помогне за вработување и за поквалитетен живот“, вели д-р Орце Ангеловски, директор на ЈЗУ Општа болница - Кавадарци.

  Тој објаснува дека ефектите се очигледни од досегашното работење на Дневниот метадонски центар, кој работи под капа на кавадаречката болница, а со отворањето и нов центар, успешноста во лекувањето ќе биде многу поголема.

  Според статистиката на МВР, заклучно со крајот на минатата година, во Кавадарци се регистрирани 124 наркозависници, а во Неготино 43. Но, реалната бројка на уживатели на опојни средства е многу поголема.

  Од МВР напоменуваат дека регистрирањето го вршат исклучиво доколку лицето стори кривично дело недозволена трговија на психотропни супстанции или доколку се затече при уживање наркотици.

  TIME.mk - ???????? ?? ?????

 7. #187
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Der neue Eishockeyplatz soll vermutlich nun doch eine Art Halle werden, in dem Artikel steht "das der Platz nach der Überdachung komplett verglast wird". Eröffnung soll am 15. November sein!

  Арената за хокеј добива нов лик  Објектот повторно ќе биде пуштен во употреба на 15 ноември со нова подлога, покриен и застаклен

  Миодраг Мицковиќ

  Љубителите на хокејот на мраз во Скопје некако се оладија по бомбастичните најави на раководството на Федерацијата за хокеј на мраз на Македонија дека ќе имаме своја репрезентација, која ќе игра во квалификациите за Олимписките игри и на Светското првенство Ц-група, дека ќе имаме екипи на Балканското клупско првенство, па дури беше навестувано дека ќе се одржи и прво државно првенство во новоизградената арена веднаш до салата „Борис Трајковски “. Но, од тоа досега нема ништо. Некои луѓе како да не можеа да сфатат дека станува збор за скап спорт, кој бара соодветни услови за игра, како и долги и квалитетни подготовки за да се остварат сите тие идеи и амбиции.

  За проектот „хокеј на мраз“ се ангажирани и тројца тренери од Русија, кои речиси една година работат со млади хокеари, кои сакаат да ги научат сите тајни на овој атрактивен и убав спорт. По кусиот летен одмор, во моментот во салата „Борис Трајковски“ тренираат околу 150 млади, кои со нетрпение очекуваат повторно да биде дадена во употреба Арената за хокеј, која сега ќе добие сосема нов лик, со нова специјална подлога, со покрив и застаклен. Сето тоа ќе овозможи одигрување и натпревари од меѓународен карактер, за што е добиен сертификат од Меѓународната хокејарска федерација, не' извести Ратко Капушевски, директор на Спортскиот центар „Борис Трајковски“.

  „Уште кога ја отворивме Арената, имавме готови планови целиот објект да биде покриен, да се направи подлога за летни и за зимски услови, но се судривме со извесни проблеми при изградбата, така што целиот проект доцнеше не по наша вина. Под самата Арена минува колектор за отпадни води и фекалии од овој дел на градот, па не можеа да се вградат железни столбови за покривот и се бараше друго решение како тоа да се изведе. Меѓутоа, сега работите се одвиваат нормално и очекувам на 15 ноември Арената за хокеј повторно да биде предадена во употреба, со покрив и со две специјални подлоги, една за летниот, друга за зимскиот период, со специјална смеса, која ќе овозможи брзо лизгање и нормално играње на натпреварите во хокеј. Набавена е специјална машина, која ја нанесува таа смеса на подлогата“, објаснува Капушевски.

  Арената за хокеј по 15 ноември ќе биде подготвена за натпревари, за одржување на првенство на Македонија, но, пред се', акцентот ќе биде ставен на младите хокејари од школото на Спортскиот центар за да им се даде шанса да покажат што досега научиле од руските тренери. Од нив ќе бидат формирани и младински екипи, бидејќи во нив е иднината на овој спорт во Македонија.

  Плановите да се одржува првенство на Македонија со хокеари во поодминати години е погрешен потег, а таква се покажа и на брзина формираната репрезентација во хокеј на ролерки, која во Софија играше во квалификациите за Светското првенство, каде што претрпе два катастрофални пораза од Турција и од Бугарија. Згора на тоа, оставајќи зад себе долг од 3.500 евра, бидејќи очекуваната парична помош од разни спонзори остана само ветување.

  Засега илузорно е и да се размислува за настап на Балканското клупско првенство во кое стартуваа екипи од Србија, од Босна и Херцеговина и од Бугарија, бидејќи во моментов немаме клуб што би можел рамноправно да им се спротивстави.
  ŠŃ€ŠµŠ½Š°Ń‚Š° Š·Š° хŠ¾ŠŗŠµŃ˜ Š“Š¾Š±ŠøŠ²Š° Š½Š¾Š² Š»ŠøŠŗ

 8. #188
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia awards geology contract for Lukovo Pole Dam, 5-MW Crn Kamen

  SKOPJE, Macedonia 10/27/11 (PennWell) -- A Macedonia utility has awarded a contract to Civil Engineering Institute Makedonia to provide geological investigation services for construction of Lukovo Pole Dam on the Kosovo border and construction of the 5-MW Crn Kamen hydro plant.

  AD Elektrani na Makedonija-Skopje (JSC Macedonian Power Plants-Skopje) recruited consultants in April to define geotechnical conditions for construction of the alignment and engineering structures of the dam, 20-kilometer headrace canal, and the small hydro plant.

  The 545,544 euro (US$756,432) bid of Civil Engineering Institute was chosen over bids by a joint venture led by Karst d.o.o. and a joint venture of SEA Consulting S.r.l. (Geidata Engineering S.p.A. - INTERGEO Environmental Techology Ltd.)

  Lukovo Poleis to be a 71-meter-tall rockfill dam, reservoir, and intake canal to divert water from the Korab Mountains. The project is to divert additional water through Macedonia's existing Mavrovo River cascade, resulting in additional generation at the 150-MW Vrutok, 19.2-MW Raven, and 12.8-MW Vrben hydroelectric plants. Additionally, the 5-MW Crn Kamen hydropower plant is to be built at the primary outlet of Lukovo Pole.

  Macedonia awards geology contract for Lukovo Pole Dam, 5-MW Crn Kamen

 9. #189
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Црквата Св. Константин и Елена ќе се гради на улица Македонија

  22.10.2011 - 19:26 |


  Централниот лик на Скопје и понатаму ќе трпи промени. Наместо црква на плоштадот ќе никне нова административна зграда.

  Верниците пак ќе добијат храм пред домот на АРМ.
  Иако одлуката не е конечна сепак првичниот план ќе се менува и храмот “Св. Константин и Елена” ќе се гради покрај улица Македонија.
  И во Чаир и Центар ќе има измени поради изградбата на плоштадот Скендербег.
  Ќе се простира на територијата на двете општини, а булеварот Гоце Делчев ќе стане подземен затоа што плочникот ќе почнува од крајот на старата скопска чаршија а ќе завршува кај платото на новата Филхармонија и зградата на Македонската опера и балет.
  Кога ќе почне да се реализира овој проект ќе се знае во втората половина на следниот месец.
  Елена Бошковска
  .

 10. #190
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Skopje vergrößert seinen Haushalt, massive Investitionen in die Infrastruktur wurden angekündigt!

  Скопје со поголем буџет, ќе се градат булевари, мостови...
  30.10.11 / 10:23
  Скопје масовно ќе се гради и следната година.

  Ќе се прошируваат и натаму „Теодосиј Гологанов“, „Илинден“, „Климент Охридски“, (од Соборниот храм до Влада), ќе се реконструира булеварот „Јане Сандански“ во општина Аеродром, од Мајчин дом до булеварот „Србија“.

  Најкапиталната инвестиција, новиот булевар „Првомајска“ кој ќе има четири ленти, се предвидува да почне во февруари или март следната година. Се работи на потегот од Рампа до влезот на „Охис“.

  Предвидени се инфраструктурни зафати во сите скопски општини. Во општина Сарај ќе се доврши мостот, во општина Центар ќе се реконструираат тротоарите, а во општина Ѓорче Петров ќе се гради кружен тек „Св. Петар и Павле“.

  Ќе се работи и на пробивање на булеварот „Србија“, од Усје кон населбата Припор, а
  потоа поврзување и со Сопиште. Предвидено е во општина Чаир да има два кружни тека, кај средното училиште „Зеф Љуш Марку“ и кај Поликлиниката во Чаир.

  Овие капитлни проекти се овозможени со золемувањето на буџетот на Град Скопје, кој 2012 година ќе се проектира на околу четири милијарди денари, предвидува скопскиот
  градоначалник Коце Трајановски.

  Зголемувањето доаѓа од приходите доаѓа од продажба на деловен простор во катните гаражи и од давање под концесија на јавен простор, т.е. на билбордите

  TIME.mk - ???????? ?? ?????

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45