BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 22 von 185 ErsteErste ... 121819202122232425263272122 ... LetzteLetzte
Ergebnis 211 bis 220 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.679 Aufrufe

 1. #211
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ein weiterer neuer Parkplatz beim Transport Zentrum eröffnet

  Отворен новиот паркинг под транспорниот центар
  Вторник, 08 Ноември 2011 14:41


  Градот Скопје ја заврши изградбата на новото паркиралиште наменето за автобуси, комбиња и за лесни моторни возила под Транспортниот центар. Новиот паркинг-простор е ограден со реката Вардар и со улиците Никола Карев и Владимир Комаров и обезбедува 64 паркинг-места. Денеска овој паркинг го пуштија во употреба градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, и градоначалниците на општините Аеродром и Центар, Ивица Коневски и Владимир Тодоровиќ.

  - Паркиралиштето се протега на површина од 8 000 квадратни метри и располага со 10 обележени паркинг-места за автобуси, 12 места за комби-возила и со 42 паркинг-места за автомобили. Влезот на возила во паркиралиштето е регулиран со рампа. Градот Скопје во овој проект вложи околу 11,6 милиони денари. Проектот за изградба на новото паркиралиште под Транспортниот центар е продолжување на заложбите на Градот Скопје за подобрување на капацитетите за паркирање во центарот на Градот –истакна градоначалникот Трајановски.

  Паркингот е поплочен со бекатон плочки со дебелина од 8 сантиметри. Влезот на возила во паркиралиштето е регулиран со рампа, а во средишниот дел од паркингот е формирана интерна улица широка 7 метри, со две коловозни ленти (по една коловозна лента во секоја насока).

  Атмосферските води од новото паркиралиште ги собира атмосферска канализација долга 856 метри, а е обезбедено и прифаќање на атмосферските води од објектот на Транспортниот центар преку олуци и сливници.

  На изградба на новото паркиралиште под Транспортниот центар работеа екипите на градежната компанија „Беграмо Инжинеринг“ од Скопје.
  ??? ??????? ??? ????????????? ??????


  Renovierter und erneuerter Vergnügungspark ab September 2012, neue Attraktionen für 10-12.000.000 Euro

  Новиот Луна Парк ќе го крева адреналинот од септември
  Вторник, 08 Ноември 2011 13:59

  Најдоцна до месец септември следната година комплетно ќе биде реконструиран скопскиот Луна Парк кој постои од 1973 година.


  Старите и дотраени реквизити ќе бидат заменети со нови, интересни и адреналински содржини.

  -Ќе има многу содржини. Од 10 до 12 милиони евра ќе биде вредноста на атракциите во Луна Паркот. Ќе има 4-5 адреналински атракции кои се поскапи и останатите со помала вредност. Се надеваме дека Скопје следната година ќе добие нов детски забавен парк по основ на концесионерство, истакна градоначалникот Коце Трајановски.

  Распишан е тендерот за избор на концесионер и повеќе фирми се заинтересирани за изградба на новиот Луна Парк во главниот град.

  За најдобар понудувач ќе биде избрана компанијата која ќе биде најдобра по четири услови- надоместот за концесијата, цена на билетите, период на градба и оригиналноста и квалитетот на проектот.

  -Градот Скопје ќе помогне со пристапната инфраструктура. Со оглед на тоа дека Луна Парковите се непрофитабилни, Ние се надеваме дека ќе добиеме концесионер и нема да има потреба да дотираме. Јас искрено се надевам дека август или септември 2012 година ќе имаме нов Луна Парк, додаде таткото на Скопје.

  Новиот забавен парк ќе се гради на површина од 25.000 метри квадратни. Ќе има разни реквизити и атракции за забава, угостителски објекти, затворен дел за играње, дел за продажба на сувенири, паркиралиште и техничка инфраструктура.

  Луна Паркот ќе има тематски содржини за сите возрасти од најмладите до возрасните и капацитет за 200.000 посетители.
  Clip: TIME.mk - ???????? ?? ?????


  Local Rotary Club aids children's clinic in Macedonia

  A children’s clinic in Macedonia that received donated medical equipment from Springfield conducted its first liver transplant recently.

  In September, the Children’s Surgery Clinic in Skopje performed surgery on a 6-month-old boy who had cirrhosis of the liver. The boy’s mother donated 20 percent of her liver to save her son, according to Lee Malany, a member of Rotary Club of Springfield South.

  A press release posted on the Rotary Club's website Wednesday said that, because of the complexity of the surgery, the boy was placed in intensive care afterwards.

  Malany, who lived in Macedonia for four years after the Kosovo War ended in 1999, said hospital officials he met in Europe came to Springfield about two years ago in search of help.

  He said the Rotary Club was able to partner with Hospital Sisters Health System and donate unused beds, monitors and other medical equipment

  It was the first major overseas donation for the local Rotary, Malany said. The equipment donated from Springfield made up about half of the clinic’s overall equipment, he said.

  Malany, a former lawyer, said he’s been involved in rebuilding efforts overseas for 12 years. He said he’s also helped refurbish 10 schools and two civic centers in Macedonia.
  http://www.sj-r.com/top-stories/x122...c-in-Macedonia

 2. #212
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Alle News von kurir.com.mk

  Straßen Neubau in Makedonska Kamenica
  Kreisverkehr in Prilep wird beleuchtet
  neue Straßenbeläge in Delchevo  Neue Straßen und Wasserversorgung für Usje

  Дури и кај нас во Усје се прави нешто, браво. :

 3. #213
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Bahnhof soll komplett renoviert/umgebaut werden!!!


  Dutch Co. to Design new Skopje Railway Station
  Tuesday, 08 November 2011

  Dutch advisory firm Grontmij will design a project for a 2.6 million euro ($3.57 million) reconstruction of Skopje’s main railway station, Macedonia's transport ministry said on Tuesday.

  Grontmij will also prepare the tender documents for contractor and supervisor of the station's overhaul, the ministry said in a statement sent to MINA.

 4. #214
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Објект "финансиска полиција и јавно обвинителство".  Вака ќе изгледа во прилика.

  Нови слики од Новембри.
 5. #215
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Könntet ihr bitte ne übersetzung machen wen ihr was auf mazedonisch schreibt?
  Ich kann zwar ein klein wenig mazedonisch, aber so gut ist es auch nicht

 6. #216
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Agreement on funding of hydro plant project
  Skopje, 10 November 2011 (MIA) - Vice Premier and Finance Minister Zoran Stavreski, director of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Sector for Power and Energy Utilities, Nandita Parshad, and Macedonian Power Plants (ELEM) director Vlatko Cingoski will sign Thursday agreements on guaranteeing and funding of project Boskov Most hydro-power plant.

  The power plant is set to be built on Mala Reka, close to town Debar and regional road Skopje-Debar-Struga. The construction, worth EUR 80 million, foresees full energy use of Mala Reka hydro-potential.

  A 44,4m-tall dam and reservoir, main derivation tunnel, pipeline and operating building are to be constructed.

  Hydro-power plant "Boskov Most" should be operational in four year, with installed power of 68,2 MW and average annual output of 117,54 GWh.

  Construction works are expected to begin by the year-end or the onset of 2012.

 7. #217
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Hallenbad für Kumanovo, das lustige dabei, Crvenkovski wird an der Zeremonie der Grundsteinlegung teilnehmen...wie lange hat man sowas nicht mehr gesehen!!!

  Црвенковски се фати за лопата
  Четврток, 10 Ноември 2011 12:15

  Во близина на спортската сала во Куманово ќе се гради базен од затворен тип.
  Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и градоначалникот на општината Зоран Дамјановски, денеска ќе фрлат лопата и официјално ќе го назначат почетокот за изградба на новиот базен.

  Базен ќе биде на површина над 5,5 илјади метри квадратни, а ќе содржи спортски, комерцијален дел и спа-центар. Ќе биде граден по сите современи стандарди и со можност за одржување на големи спортски манифестации.

  Според првичната пресметка изградбата на базенот ќе чини милион и осумстотини илјади евра. Подготвена е сета потребна документација, а распишан е и тендерот за изведувач на работите.

  Во Куманово досега имаше само еден базен „Ловачки“ кој не е во функција повеќе години наназад па кумановци беа приморани, организирано со автобус да заминуваат на пливање во Скопје.
  Црвенковски се фати за лопата

 8. #218
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Skopje City Mall, new investment in Macedonia
  Skopje, 11 November 2011 (MIA) - The first modern, energy efficient shopping centre in Skopje named Skopje City Mall will be constructed by Balfin Finance B.V., through an investment funds worth EUR 70 million, secured by a consortium of European and local banks.

  Fund providers European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Komercijalna Banka AD Skopje, and Raiffeisen Bank-Albania signed Friday the agreement, in the attendance of Vice Premier and Finance Minister Zoran Stavreski.

  EBRD has loaned EUR 18,9 million, Reiffaisen Bank-Albania EUR 20 million, whereas Komercijalna Banka AD Skopje EUR 8 million.

  This is EBRD's first investment in the emerging Macedonian property and retail sector which is looking to compete with other countries in the region in terms of modern shopping space.

  The project developer, Balfin MK d.o.o. is a joint venture company with an equal shareholding between Fashion Group, the largest retail group in the country and Balfin, a leading regional retail and real estate development company. Balfin, who is based in Albania operates several shopping centres and is also the dominant owner of the leading Macedonian electrical retailer Euro Media.

  The proceeds of the EBRD loan will be used to co-finance the development, construction and operation of the Skopje City Mall. Located three kilometres west of Skopje city centre with convenient transport links, Skopje City Mall will be the first of its kind in the Macedonian capital and in the country.

  The shopping centre will be built using advanced energy efficiency technologies, including improved levels of thermal insulation, energy-saving lighting, high efficiency heat recovery and an integrated building management system. These advanced technologies will enable the retail centre to cut its carbon footprint by 27 per cent compared with current construction standards in Macedonia.

  With a total area of 86,000 square metres, Skopje City Mall will comprise 150 shop units on three levels anchored by a 4,600 square metre hypermarket and a multi-storey and underground car park with 1,300 spaces. It is expected to be completed by the end of 2012.

  With a number of world-renowned retailers having already taken space in the new mall, the project will attract new brands to Macedonia, considerably improving the shopping experience in Skopje and the surrounding region.

  "We are pleased to support Balfin MK d.o.o. in developing this important project for Skopje at a time when commercial debt financing remains very limited. The new shopping mall will address the significant unfulfilled demand for modern retail space in the Macedonian capital, while bringing higher energy efficiency standards," said Claudio Viezzoli, EBRD Director for Western Balkans.

  "Balfin MK is delighted and honoured that financial support has been secured from the EBRD together with Raiffeisen Bank and Komercijalna Banka. The Bank's confidence in committing substantial finance confirms the unique opportunity that Skopje City Mall presents in a dramatically undersupplied market. The new state-of-the-art EUR 70 million shopping mall will become a symbol of prosperity and a new landmark which will forge the way for future internal and overseas investment and promote confidence in the economic future and prosperity of the newly emerging Macedonia," said Peter Warden CEO of Balfin MK.  Skopje's Old Theater to be opened with play by Jordan Plevnes
  Skopje, 11 November 2011 (MIA) - With the premiere of "Eternal House" - a play by Jordan Plevnes - Skopje's reconstructed Old Theatre will be formally opened in 2012, Culture Minister Elizabeta Kanceska-Milevska told a press conference on Friday.

  Jordan Plevnes' text was selected at an open competition for a play which will formally open the Skopje Old Theatre. 13 plays were submitted at the 6-month competition announced by the Ministry of Culture.

  The jury responsible for selecting the best play was comprised of academic Georgi Stardelov, academic Luan Starova, university professor Jelena Luzina, actor Petar Temelkovski and theater director Dejan Projkoski.

  Jordan Plevnes is a prolific playwright and poet, whose works have been translated and published around the globe. He has been awarded with France's Order of the Knight of Arts and Literature.

  "His text 'Eternal House' is based on the abstract and deeply humane notion of the house as an ideal home and focuses on the subject of constant affirmation of one's own identity," the minister said.

 9. #219
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Echt kein Leben, du tust mir leid.
  Ganz im Gegenteil, Fyrom ist sein Leben.  Искршен мермерот околу фонтаната на Плоштад

  Една од мермерните скали околу фонтаната на Плоштад е искршена. Од Општина Центар велат дека се запознаени со овој проблем и дека случајот веднаш го пријавиле во полиција.

  "За овој вандалски чин информирано е Министерството за внатрешни работи и побарано е од нив да ги прегледаат снимките од камерите на Плоштад. Ние во наредните денови ќе го санираме оној дел околу фонтаната што е оштетен, но апелираме до граѓаните во иднина да не се повторат вакви немили настани и сите со почит да се однесуваме кон вредните споменици", велат од Општина Центар.

  Општината планира да плаќа обезбедување за објектите од "Скопје 2014" за што е распишан тендер а фирмата треба наскоро да биде одбрана.

  Фото:О.Теофиловски
  (А.А.)
  ??????? ???????? ????? ????????? ?? ???????

 10. #220
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Ich glaube ein Threadban für 2 User die sich dafür empfehlen wäre mittlerweile mehr als angebracht.

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45