BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 26 von 185 ErsteErste ... 162223242526272829303676126 ... LetzteLetzte
Ergebnis 251 bis 260 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.276 Aufrufe

 1. #251
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Basileios Beitrag anzeigen
  Schule aus kontainern????????

  Ein Fragezeichen hätte ausgereicht.

  https://www.google.com/search?q=modu...seoIM_qObC2lVI

 2. #252
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Stadion für Kumanovos Leichtathleten

  ФОТО: Нов атлетски стадион во Куманово
  Петок, 02 Декември 2011 09:55

  Вчера во организација на локалниот атлетски клуб „Скок“ беше одржан натпревар со кој практично беше промовиран новиот атлетски стадион. Раководството на Атлетската федерација го поздрави овој потег на Општина Куманово и ги повика останатите општини да го следал примерот.


  Инаку, атлетскиот стадион има кружна атлетска патека во должина од 200 метри, а има борилишта за фрлање на ѓуле, скок во далечина, троскок и скок во височина. Стадионот е комплетно опремен, а наменет е исклучиво за одржување на атлетски дисциплини.  -Отварањето на овој современ објект е нешто најдобро што можеше да му се случи на еден атлетски клуб и на граѓаните на Куманово. Нашите членови овде ќе ги започнуваат, реализираат и крунисуваат нашите резултати и успеси. На овој стадион се создадени услови да тренираме на најсовреме терен и да поостигнеме уште подобри резултати, не само во држават, туку и пошироко-вели претседателот на атлетскиот клуб „Скок„ Ивица Јовановски за Kumanovonews.


  Š¤ŠžŠ¢Šž: ŠŠ¾Š² Š°Ń‚Š»ŠµŃ‚сŠŗŠø стŠ°Š“ŠøŠ¾Š½ Š²Š¾ ŠšŃƒŠ¼Š°Š½Š¾Š²Š¾

 3. #253
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Агенција за Електронски Комуникации  1


  2

 4. #254
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Cornerstone of new Vodovod i kanalizacija administrative building


  Skopje, 4 December 2011 (MIA) - Public enterprise "Vodovod i kanalizacija" (Water Supply and Sewerage) laid the cornerstone Sunday of a new administrative building on the site of the old offices at the foot of the Skopje fortress.

  The public enterprise is investing Denar 610 million (EUR 10 million) in the building, due to be constructed in three years.

  Prime Minister Nikola Gruevski, Skopje Mayor Koce Trajanovski and enterprise acting manager Toni Jarevski attended the groundbreaking ceremony.

  "Finally, the old barracks will be replaced with a new and modern building offering proper conditions for employees and improved service for citizens", said PM Gruevski.

  According to him, the new building would entirely fit in the new image of Skopje and be part of the mosaic of new structures in the capital.

  "This event is a proof that projects can be implemented through mutual support and cooperation among local self-government units, public enterprises and state institutions", stressed Gruevski.

  The five-storey building will also have a three-level underground parking lot


 5. #255
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  cornerstone of new vodovod i kanalizacija administrative building
  Гагагага насловот е крш

 6. #256
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Бронзени скулптури се редат на Триумфалната порта  Финишира изграбата на објектот „Порта Македонија“ и постои голема веројатност градбата свечено да се промовира до крајот на годинава. Во моментот се полираат релјефите на фасадниот дел, а од пред неколку денови на горниот дел од двете страни на портата се поставени четири бронзени скулптури на момчиња и девојки. И овие скулптури, се дело на авторката Валентина Стевановска, на која власта и довери најголем дел од капиталните објекти од „Скопје 2014“.
  Деновиве се изработува горниот венец на градбата, а се довршуваат и некои делови на фасадата.
  Портата е висока 21 метар и е обложена со мермер и 32 релјефа, на кои се прикажани историски сцени и личности од античкиот период до создавањето на современата македонска држава. На нив се овековечени просветителите Кирил и Методиј, Климент и Наум, цар Самоил, Карпош, македонската фаланга, бронзениот кратер од Требениште, егзодусот на Македонците во Егејска Македонија, а претставен е и дел од македонската архитектура.

  Објектот има и галериски простор на две нивоа, предвиден за одржување на разни културни настани, до кој ќе се стигнува со лифт и со скали.

  Уште од самиот старт на изградбата, голем дел од архитектите не гледаа оправдување и причина за изградба на еден ваков објект во центарот на градот, особено поради тоа што деловно-галерискиот простор кој дополнително ја оптоварува градбата, бара и изградба на нови места за паркирање, што во случајот не е изводливо.
  Нивните реакции одеа во насока на тотално непочитување на урбанистичките стандарди, за малиот плоштад каде што е поставена Портата.  ГМВ/БИ
  ?????? ????? ??????? ????????? ??? ??!

 7. #257
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Komplex Aleksandrija, Skopje City Mall. Bilder sind heute gemacht worden.
 8. #258
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Општина Аеродром денеска почна со хортикултурно уредување на просторот на тромеѓето кај што се вкрстуваат булеварите „Кузман Јосифовски Питу“ и „Јане Сандански“ и улицата „Фрањо Клуз“.


  - Карактеристично за ова локација е тоа што се наоѓа речиси на самиот влез на општина Аеродром, поточно на првата крстосница и затоа се смета дека е најсоодветна за изградба на едно модерно урбано катче што ќе ја даде првата убава слика за општината, изјави градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски на денешната прес-конференција.
  На прес-конференцијата присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изрази поддршка за проектот, нарекувајќи го нова содржина во градот. Тој додаде дека примерот на Аеродром треба да биде поттик и за другите скопски општини во уредувањето и разубавувањето на булеварскиот простор.

  Во рамки на проектот за хортикултурно уредување на влезот на општината ќе бидат изградени шест фонтани на таканаречените пешачки острови, по две на секој остров, а ќе се насадат ниски декоративни грмушки, средни зимзелени и мали декоративни листопадни дрвја, како и мали амбиентални дрвја. Просторот меѓу фонтаните и зеленилото, пак, ќе биде поплочен со гранитни плочи.

  Проектот ќе чини над 30 милиони денари, средства издвоени од буџетот на општината. Се очекува изградбата што ќе ја изведува фирмата „Урбан инвест“ да заврши за околу четири месеци.
  Со хортикултурното уредување на новото зелено катче во општина Аеродром ќе се придонесе за екологијата на тој начин што ќе се облагороди просторот.
  1.

  2.

  3.  ФОТО: Новиот лик на влезот во „Аеродром“

 9. #259
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Hotel mit 5 Sternen in Tetovo.

  07.12.2011 - Добрите временски прилики односно немањето врнежи и високите температуре се можност интензивно во овој период од годината да се одвиваат градежни работи на најголемиот станбено деловен објект РЕМ центар


  РЕМ центарот во Тетово чија изградба е во тек ќе биде еден од најголемите и најсовремени деловно станбени објекти во Полошкиот регион. За неговата изградба ќе бидат инвестирани околу 10 милиони евра во денарска противредност што здружено ги обезбедија Ренова од село Џепчиште и Електрометал од Тетово. Вкупната деловно станбена површина ќе изнесува 50 илјади квадратни метри. Доминантно место ќе има хотелот од висока категорија со капацитет од 150 легла. Во негов состав ќе има и повеќе придружни објекти.

  Трговскиот центар кој ќе се протега на три нивоа ќе биде издаден под закуп на разновидни фирми за пласман на нивните производи. Вкупната површина на становите наменети за пазар ќе изнесува 10 илјади квадратни метри.Во состав на РЕМ центарот ќе има и подземно паркиралиште со капацитет од 25 возила.

  Временските прилики им се наклонети на изведувачите и градежните работи се интензивирани и во пресрет на зимата. Реализацијата на проектот се одвива според утврдената динамика и може да се очекува деловно сатнбениот објект РЕМ центар да биде предаден во употреба до крајот на наредната година, изјави директорот на Електрометал во Тетово , Војче Стојковски.

  Со изградбата на новиот РЕМ центар во Тетово и со активирањето на објектите во негов состав ќе бидат создадени услови за отворање на повеќе од 500 работни места.Со реализацијата на овој најнов и во Тетово најголем инвестиционен зафат во голема мера ќе бидат ублажени проблемите не само во областа на вработувањето, туку и во областа на трговијата, угостителството и во мноштво други дејнсоти.


  Извор, телевизија Кис - Тетово, http://www.kiss.com.mk/mak/novosti1.asp?id=14212

 10. #260
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45