BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 27 von 185 ErsteErste ... 172324252627282930313777127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 261 bis 270 von 1841

Bauprojekte in Mazedonien

Erstellt von MaKeDoNiJa e VeCnA, 09.03.2010, 20:22 Uhr · 1.840 Antworten · 162.192 Aufrufe

 1. #261
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Nationalbank in Skopje.

  So wird es aussehen. 2. #262
  Avatar von Besnik

  Registriert seit
  24.09.2010
  Beiträge
  978
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Hotel mit 5 Sternen in Tetovo.

  07.12.2011 - Добрите временски прилики односно немањето врнежи и високите температуре се можност интензивно во овој период од годината да се одвиваат градежни работи на најголемиот станбено деловен објект РЕМ центар


  РЕМ центарот во Тетово чија изградба е во тек ќе биде еден од најголемите и најсовремени деловно станбени објекти во Полошкиот регион. За неговата изградба ќе бидат инвестирани околу 10 милиони евра во денарска противредност што здружено ги обезбедија Ренова од село Џепчиште и Електрометал од Тетово. Вкупната деловно станбена површина ќе изнесува 50 илјади квадратни метри. Доминантно место ќе има хотелот од висока категорија со капацитет од 150 легла. Во негов состав ќе има и повеќе придружни објекти.

  Трговскиот центар кој ќе се протега на три нивоа ќе биде издаден под закуп на разновидни фирми за пласман на нивните производи. Вкупната површина на становите наменети за пазар ќе изнесува 10 илјади квадратни метри.Во состав на РЕМ центарот ќе има и подземно паркиралиште со капацитет од 25 возила.

  Временските прилики им се наклонети на изведувачите и градежните работи се интензивирани и во пресрет на зимата. Реализацијата на проектот се одвива според утврдената динамика и може да се очекува деловно сатнбениот објект РЕМ центар да биде предаден во употреба до крајот на наредната година, изјави директорот на Електрометал во Тетово , Војче Стојковски.

  Со изградбата на новиот РЕМ центар во Тетово и со активирањето на објектите во негов состав ќе бидат создадени услови за отворање на повеќе од 500 работни места.Со реализацијата на овој најнов и во Тетово најголем инвестиционен зафат во голема мера ќе бидат ублажени проблемите не само во областа на вработувањето, туку и во областа на трговијата, угостителството и во мноштво други дејнсоти.


  Извор, телевизија Кис - Тетово, KISS
  könntest du mir eine kleine Zusammenfassung auf deutsch machen bitte?

 3. #263
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Neuer Aquapark im Sort Zentrum Boris Trajkovski geplant!
  И Скопјани ќе си добијат аква-парк!
  МАКЕДОНИЈА, ТОП3 | БЕЗПАРДОН.МK1 | ДЕКЕМВРИ 10, 2011 ВО 12:52 | ВКУПНО ПРЕГЛЕДИ: 355


  Кај може Скопје да остане покусо? Не може Пробиштип да има аква-парк, а Скопје да нема. Сега базенот „Младост“ ќе стане аква парк! И тоа не било каков, според она што се најавува, изгледа дека ќе биде доста модерен и светски. Ќе се гради на запуштениот простор околу терасата на базенот „Младост“ во Карпош, на површина од 6.500 метри квадратни, а предвидено е изградаба на базен со бранови, разни видови тобогани од кои најголемиот е долг 45 метри и е со висина од 15 метри, голема прекршена лизгалка, инка, мрзлива река со водопад и остров за релаксација во средината. Исто така ќе има „детски свет“ со потопен брод-играчка и разни реквизити за најмладите.
  Во рамките на аква паркот ќе функционираат четири барови кои ќе можат да опслужат вкупно 250 гости, а целиот комплекс ќе може да прими најмногу 1.000 посетители. За реализација на овој проект Општина Карпош треба да направи измена во Деталниот урбанистички план, бидејќи во моментов на тој простор е зацртан паркинг, но ќе треба да одвои и 2,8 милиони евра, колку што е проценето дека е потребно за негова реализација. Автори на физибилити студијата и идејниот проект се Методи Хаџи-Андов и Игор Мартиноски, а 3Д визуелизациите се дело на Златко Лазаровски и Бојан Тасев.
  За некој Скопје почнува полека да заличува на еден голем циркус, за друг пак не. Како и да е, ова му беше потребно на нашиот главен град. Се надеваме само дека нема да претераат со цените како што знаат да се залетаат сите на почетокот и на крај да излезе како уште една „пропала“ инвестиција. И уште нешто ме интересира. Дизниленд кога?
  http://www.time.mk/cluster/06c78f31e...akva-park.html

 4. #264
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Macedonia gets EC's 60 million euro grant for Corridor X and waste water treatment plant in Prilep

  MIA - Macedonian Information Agency - Macedonia gets EC's 60 million euro grant for Corridor X and waste water treatment plant in Prilep -
  Skopje, 9 December 2011 (MIA) - Macedonia gets an European Commission's grant worth 59.5 million euros, out of which 45 million euros are intended for completing the Demir Kapija-Smokvica motorway section, which is part of Corridor X. Additionally, 14.5 million euros are allocated for a waste water treatment plant in Prilep.

  Vice PM and Finance Minister Zoran Stavreski, Minister of Transport and Communications Mile Janakieski, Environment Minister Abdilaqim Ademi and Jean-Marie Seyler, Director in EU's Directorate General for Regional Policy, signed on Friday two infrastructural projects, co-financed by the European Commission through the IPA Instrument for Regional Development.

  In addition to 45 million euros provided through the IPA Regional Development Component, 130 million euros have been provided by the European Investment Bank, 90 million euros by the European Band for Reconstruction and Development as well as 6 million euros by the Macedonian Agency for State Roads. "These funds have entirely completed the financial plan for construction of a modern motorway section between Demir Kapija and Smokvica. It contributes to completing Corridor X - the main transport network passing through Macedonia linking us with Europe to the north and with the Thessaloniki Port to the south," Vice PM Stavreski said after the signing ceremony.

  A construction company should be selected at a tender by mid-2012, after which the construction will be officially launched, according to him.

  The Prilep waste water treatment plant, Stavreski stated, is the first in a series of projects that will be realized with EU funds. The Macedonian government will single out six million euros from the budget for the project.

  "These are the two out of several projects realised within the third regional component from the pre-accession assistance instrument in amount of 202 million euros to finance additional projects in connection to road and railroad transportation," Vice PM Stavreski said.

  Only major infrastructural projects can boost the competitiveness of the national economy and trigger economic growth and development in the country, according to him. "They are beneficial for the citizens and also contribute to Macedonia's EU integration," Stavreski noted.

  EU's Seyler stressed that the construction of a motorway section on Corridor X was crucial for Macedonia, its neighbours and for the EU.

  "While executing such projects, governments need to apply European values i.e. quality to be offered for the money invested and to take measures for protecting the environment. It is important the projects to be completed on time, otherwise some of the funds may be lost," he said.

  The construction of Demir Kapija-Smokvica motorway section is expected to be completed by 2017.

  The waste water treatment plant in Prilep will be constructed as of mid-2012. The plant is envisaged to preserve surface and underground waters in the region of Prilep, to improve the quality of agricultural products and to advance the environment.

  http://www.time.mk/cluster/f3985069f...-se-gradi.html

  Демир Капија - Смоквица може да се гради

  По завршување на тендерот за избор на изведувачот на градежните работи, на кој понуди доставија 15 компании, се очекува до средината на идната година да заврши постапката за изборот на компанијата и да почне изградбата  Делницата по Коридорот 10 во иднина ќе биде од десната страна на реката Вардар

  Државава го доби на располагање грантот од Европската комисија во износ од 59,5 милиони евра, од кои 45 милиони евра за заокружување на финансиската конструкција за изградба на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, дел од Коридорот 10, како и 14,5 милиони евра за пречистителна станица во Прилеп. Покрај овие 45 милиони евра обезбедени преку ИПА-програмата за регионален развој, за автопатската делница се обезбедени и 130 милиони евра од Европската инвестициска банка, 90 милиони евра од Европската банка за обнова и развој, како и шест милиони евра од македонската агенција за државни патишта.

  – Со тоа целосно е заокружена финансиската конструкција за изградба на модерен автопат Демир Капија - Смоквица, со што ќе се комплетира главната оска на Коридорот 10, кој е главниот транспортен коридор низ Македонија што на север нé поврзува со Европа, а на југ со за нас значајното Солунско пристаниште - изјави по потпишувањето вицепремиерот Зоран Ставрески.

  По завршување на тендерот за избор на изведувачот на градежните работи, на кој понуди доставија 15 компании, се очекува до средината на идната година да заврши постапката за изборот на компанијата и да почне изградбата.

  За директорот за регионален развој при Директоратот во ЕУ Жан-Мари Сејлер, изградбата на автопатската делница од Коридорот 10 е важна за Македонија, нејзините соседи и за ЕУ. Важно е и проектите да се спроведат до одредениот рок. Во спротивно, додаде тој, дел од средствата може да биде загубен.

  Што се однесува до критериумите што беа поставени на тендерот поради кои домашните компании не можеа да учествуваат, од директоратот на ЕУ објаснуваат дека станува збор за пари на ЕУ, која поставила високи критериуми за да може да ги привлече најдобрите компании што најдобро ќе ја изградат делницата и која ќе остане за подолго време.

  - Тоа не значи дека домашните компании не можат да бидат дел од вакви проекти, но за некои помали за кои нема толку високи критериуми - појасни Сејлер.

  Оваа делница е предвидено да содржи 2+2 коловозни ленти со широчина од 3,5 метри за секој правец, физички одвоени со средна лента од три метри. Предвидено е да има шест моста, два тунела, две клучки, пет натпатници и седум потпатници. Делницата Демир Капија – Смоквица е клучниот дел од Коридорот 10, што ќе го олесни и ќе го забрза протокот на луѓе и на стоки во јужниот дел од државава. Сега сообраќајот се одвива по лошо решение, надвор од европските стандарди. Поради ова се прави и новиот автопат во согласност со европските барања, а не се реконструира веќе постојното решение, кое се смета за несоодветно, со многу кривини и лош квалитет, што го прави надвор од стандардите на ЕУ.

  Прилеп доби 14,5 милиони евра за пречистителна станица

  Пречистителната станица во Прилеп е прва од низата проекти во областа на прочистување отпадни води што ќе се реализираат со пари од ЕУ во Македонија. За тој проект, освен 14,5 милини евра од ЕУ, ќе бидат обезбедени и шест милиони евра од домашниот буџет. Прилеп е првата општина што користи еден од поголемите грантови од ЕУ за реализација на ваков проект.
  - Проектот е значаен пред сé за заштита на животната средина, односно за прочистување на градската река низ центарот на градот, чиј главен реципиент е реката Црна, а преку неа и реката Вардар. Бидејќи Прилеп почива на најплодната рамница во Македонија, проектот е многу битен и за наводнување на земјоделските култури, односно сите производи што во иднина ќе се произведуваат во Прилепско поле и ќе се наводнуваат со таа вода ќе бидат по највисоки еколошки стандарди. Водата што ќе се прочистува преку реката Црна ќе се движи и низ еколошки најчистиот регион во Македонија, односно во областа Мариово - изјави градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески.

 5. #265
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Seepark für die Gemeinde Aerodrom, in 4 Monaten soll er fertig sein, Kosten 1 Mio. Euro


  Skopje municipality invests million euros in construction of water park
  Skopje, 18 December 2011 (MIA) - A Park of Lakes is being built as of Sunday in the Skopje municipality of Aerodrom nearby the quay of Vardar river. 60 million denars (nearly one million euros) are to be invested in the water park, which will be completed in four-months' time.

  It will cover an area of 11.000 square meters - of those 1.800 square meters of water area with four small lakes.

  "Investments in such parks are always justified and necessary. Such places are necessary for relaxing walks," said PM Nikola Gruevski, who together with the mayors of Skopje and Aerodrom municipality - Koce Trajanovski and Ivica Konevski - marked the start of construction works.

  "Citizens, usually limited by time and finances, are forced to stay at home or at work, which is why this kind of relaxation is needed in the vicinity of their homes. Thus, the municipalities and the City of Skopje seek ways to fulfil the requirements of citizens by implementing projects," Gruevski said.

  He urged other municipalities to follow the example of the municipality of Aerodrom and to invest in water parks.

  Се гради парк со езера во Аеродром
  http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=67609
  понеделник, 19 декември 2011


  Парк на езерата денеска почна да се гради во Општина Аеродром кај спортската сала „Јане Сандански“, до кејот на реката Вардар. Во водениот парк, кој треба да биде готов за четири месеци, општината инвестира 60 милиони денари.  Ќе се простира на површина од околу 11.000 метри квадратни, од кои 1.800 метри квадратни водена површина со четири езерца. Ќе има и архитектонски, партерни и хортикултурно уредени површини, збогатени со жардинерии со место за седење, шеесетина клупи, канти за отпадоци и друга урбана опрема, како и осветлување со канделабри и рефлектори.
  - Инвестицијата во вакви содржини е секогаш оправдана и потребна. Вакви места се неопходни за прошетки и релаксација на граѓаните по секојдневите обврски, истакна премиерот Никола Груевски, кој заедно со градоначалниците на Скопје и на Аеродром Коце Трајановски и Ивица Коневски го означија почетокот на градежните работи.

  Обврските на работните места и многу други фактори, според премиерот, создаваат грижи, напнатност и замор на кои треба да се одговори со добри места за релаксирање, одмор и прошетка во природа.

  - Ограниченоста со време и средства најчесто ги задржува граѓаните блиску до нивните домови и работни места и поради тоа голема е потребата за релаксација во близина на местата во кои живеат. Затоа општините и Градот Скопје се почесто бараат начин да излезат во пресрет на потребите и барањата на граѓаните со реализација на проекти, рече Груевски.

  Тој им порача на останатите општини да го следат примерот на Општина Аердром со инвестиции во водени паркови.

  Според градоначалникот Коневски, со изградбата на паркот граѓаните добиваат ново зелено катче за рекреација. - Со новиот модерен парк ќе се облагодари овој со години наназад запуштен простор, така што ќе дадеме уште еден придонес за екологијата, особено што самиот парк ќе има три сопствени бунари, кои ќе се користат за полнење на езерата, а за тревниците ќе има вграден автоматски систем за наводнување, најави Коневски.

  Скопскиот градоначалник Трајановски нагласи дека Општина Аеродром со вложувањето во проекти како водениот парк придонесува за зголемување на зелените површини во Скопје, многу важен фактор за подобра еколошка средина во него. - Во последно време со поставувањето на мерните станици во Град Скопје гледаме кои се факторите кои придонесуваат за загаденоста и кои се нашите проекти кои ќе треба да влијаат на нејзино намалување. Изградбата на овој парк е токму таков пример бидејќи со зелените површини ќе се подобри воздухот, посочи Трајановски.

 6. #266
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  ARM's Military Medical Center opens

  Skopje, 21 December 2011 (MIA) - Defense Minister Fatmir Besimi, Chief of Macedonian Army (ARM) Staff, Major-General Goranco Koteski, and other ministry and army officials will attend Wednesday the formal opening of ARM's Military Medical Center (MMC).

  The Center is part of the formation structure of the Command for Logistical Support, representing the ARM's carrier of medical care, with the mission of preserving and enhancing health, primarily of ARM members.

  Besides the Command, the MMC also includes the Center for Preventive Medicine, Military Clinic, Center for Specialist Consultation Operations, and Center for Medical Training.

  The MMC also prepares the entire ARM medical staff taking part in NATO and EU-led peacekeeping missions, as well as realization of partnership objective over the establishment of Role-1 and mobile field hospital for ARM's medical support.

  IDIVIDI: ARM's Military Medical Center opens

  Отворен реновираниот Воено медицински центар на АРМ
  Среда, 21 Декември 2011 12:05


  Министерот за одбрана Фатмир Бесими и началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески, денеска во присуство на претставници од МО и ГШ на АРМ и Командата за логистичка поддршка денеска свечено го отворија реновираниот Воено медицинскиот центар (ВМЦ) на АРМ во Скопје.


  Ова е уште еден чекор во подобрување на условите, на стандардот на војниците на АРМ, потенцира Бесими, уште повеќе што е од исклучително значење за нивното здравје.

  - Една војска со здрави војници е успешна војска и со воен медицински центар согласно НАТО стандардите денеска Република Македонија може рамноправно да учествува во мировните мисии како што се тие во Босна и Херцеговина и во Авганистан, изјави министерот Бесими.

  Во рамки на ВМЦ, информира тој, се наоѓа и Центар за обука на медицински персонал, кој се очекува да прерасне во регионален центар во кој ќе се обучуваат војници за меѓународни мисии.

  Како составен дел на Јавното здравство, во ВМЦ, има вработено 148 медицински персонал, а со новото обединување на воените амбуланти во составот на ВМЦ, вкупниот број е 280 лица - медицински персонал.  Како што информира началникот на ГШ на АРМ, Котески, ВМЦ како составен дел на Јавното здравство, регулиран со Законот за одбрана и со решение на Министерството за здравство и од Фондот за здравство, покрај основната намена, за давање здравствена поддршка на припадниците на АРМ, ќе се занимава со превентивна, секундарна заштита и консултативна дејност.

  - Во состав на ВМЦ имаме и Центар за обука на медицинскиот персонал, особено за персонал што ги извршува задачите не само во мирновремени услови, туку и во воени услови, изјави генерал - мајор Котески. Од составот на ВМЦ во моментот во мировни мисии учествуваат во Сараево и во Мајнама во Авганистан.

  Командантот на ВМЦ, полковник Андреја Наумовски истакна дека во отворањето на ВМЦ се заокружува процесот на трансформација поранешната Воена болница, кој започна во јануари 2010 година, со што се доби ефикасен ВМЦ согласно стандардите на НАТО.

  - Ќе обезбедуваме примарна медицинска и стоматолошка заштита, специјалистичка заштита и медицинска поддршка на активностите на терен на единиците на АРМ, за поддршка високи личности и делегации од земјава и од странство, како и реализација на партнерската цел - Роле - 2 мобилна полска болница за медицинска поддршка на АРМ, но и на НАТО, рече Наумовски.

  Центарот се наоѓа во организациско-формациската структура на Командата за логистичка поддршка и претставува носител на медицинското обезбедување на АРМ, со главна мисија за зачувување и унапредување на здравјето првенствено на припадниците на АРМ.

  Во структурата на ВМЦ, покрај командата се наоѓаат и Центарот за превентивна медицина, Воената амбуланта, Центарот за специјалистичко консултативна дејност и Центарот за медицинска обука.

  Во новите простории на ВМЦ кои се наоѓаат во продолжение на општата Градска болница „8-ми Септември“ ќе биде сместена командата на ВМЦ и ординациите на Центарот за специјалистичко консултативна дејност, кој е опремен со најмодерни медицински апарати за спроведување на систематски специјалистички и здравствени прегледи за интерна медицина, неврологија, психијатрија, офтамологија, оториноларингологија, рентген дијагностика и стоматологија.
  ŠžŃ‚Š²Š¾Ń€ŠµŠ½ рŠµŠ½Š¾Š²ŠøрŠ°Š½ŠøŠ¾Ń‚ Š’Š¾ŠµŠ½Š¾ Š¼ŠµŠ“ŠøцŠøŠ½ŃŠŗŠø цŠµŠ½Ń‚Š°Ń€ Š½Š° ŠŠ Šœ

 7. #267
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von El ChiChi Beitrag anzeigen
  könntest du mir eine kleine Zusammenfassung auf deutsch machen bitte?
  Das wichtigste im dem Text ist, dass dieses Projekt das teuerste in der Region um Tetovo werden wird. Es wird rund 500 Leuten Platz für Arbeit verschaffen.

 8. #268
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Der Triumphbogen ist endlich fertig.


  Leider sind die Bilder klein, da sich die Leute im anderen Forum namens Build.mk zu faul sind um richtige Bilder davon zu schiessen obwohl die meisten User in Skopje wohnen.

 9. #269
  Avatar von Zoran

  Registriert seit
  10.08.2011
  Beiträge
  27.867
  Zitat Zitat von Makedonier91 Beitrag anzeigen
  Der Triumphbogen ist endlich fertig.


  Leider sind die Bilder klein, da sich die Leute im anderen Forum namens Build.mk zu faul sind um richtige Bilder davon zu schiessen obwohl die meisten User in Skopje wohnen.
  Ich hab halt nur ne Handy Cam, liegt aber auch nicht unbedingt auf meiner Route, den Rekord meide ich meist

 10. #270
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Zoran Beitrag anzeigen
  Ich hab halt nur ne Handy Cam, liegt aber auch nicht unbedingt auf meiner Route, den Rekord meide ich meist

  Das nimm ich dir auch nicht übel, aber ich hab mich gewundert das viele User in Build.mk aus der Innenstadt sogar kommen und trotzdem keine Fotos machen. Hoffe immer wenn ich als Gast in Build.mk bin das es neue Fotos gibt, aber man wird enttäuscht. Wollte zu Winter nach unten fliegen, doch daraus wurde leider nichts.

  _____________

  Neues Krankenhaus steht in Kozle in planung

  Нова болница ќе се гради на местото на амбулантните бараки во Козле  Тендерот за изградба на новата болница ќе биде распишан во текот на наредниве недели. Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, посочи дека намената на болницата ќе остане иста, насочена кон грижа за здравјето на децата.
  -Ќе бидат инвестирани околу 7,5 милиони евра, а болницата ќе биде приспособена за 100 легла. Сегашните руинирани бараки ќе се заменат со нова, модерна зграда во која ќе се даде подобро згрижување за децата, изјави Груевски.
  Премиерот посочи дека ова е само една од покрупните инвестиции во здравството и во грижата за децата. Владата во изминатиов период беше фокусирана на набавка на опрема за клиниките, меѓу кои и за Детската клиника.
  За набавка на опрема во Детската клиника, потенцираше премиерот, има посебен тендер кој е при крај
  ŠŠ°Š¼ŠµŃŃ‚Š¾ Š±Š°Ń€Š°ŠŗŠø, Š½Š¾Š²Š° Š±Š¾Š»Š½ŠøцŠ° Š²Š¾ ŠšŠ¾Š·Š»Šµ

Ähnliche Themen

 1. Griechische Bauprojekte
  Von El Greco im Forum Bauprojekte
  Antworten: 673
  Letzter Beitrag: 12.01.2018, 20:37
 2. Skopje - Bauprojekte
  Von mk1krv1 im Forum Bauprojekte
  Antworten: 640
  Letzter Beitrag: 16.02.2016, 19:53
 3. Zenica Bauprojekte
  Von bosmix im Forum Bauprojekte
  Antworten: 53
  Letzter Beitrag: 26.09.2009, 00:22
 4. Sarajevo Bauprojekte
  Von CoolinBan im Forum Bauprojekte
  Antworten: 55
  Letzter Beitrag: 28.09.2008, 23:45